Σελ. 437 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 417427432435436437438439442447457 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.541-6.555 από 8099
  1. #6541
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά αν η κατάσταση δε λειτουργεί ως γκέτο είναι μια χαρά.

    Και γκέτο όταν λέω, εννοώ που βλέπω Έλληνες να κάνουν παρέα μόνο με Έλληνες και τα ΣΚ τους τα περνάνε αποκλειστικά μαζί με έναν ευρύ Ελληνικό κύκλο φίλων και γνωστών, μιλώντας για την Ελλάδα σε κατάσταση Νταλάρα και Καζαντζίδη τρώγοντας τη φέτα που λέγαμε πιο πίσω. Επειδή σε τόσο μεγάλους κύκλους υπάρχουν και τριβές, οι μισοί θάβουν τους άλλους μισούς. Ο κύκλος όμως σταθερός, μη σπάσει ο μπολιτισμός, η καθαρότητα του έθνους ή ότι άλλο...

    Πολύς κόσμος που φεύγει από την Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, έχει από περίεργη έως εντελώς λάθος αντιμετώπιση απέναντι στη χώρα υποδοχής του. Bλέπεις Έλληνες να έχουν κλείσει πάνω από 5ετία στο ΗΒ και να μην ξέρουν να μιλήσουν fluent Αγγλικά ή να έχουν προφορά γκρικ καμάκι, γιατί απλά δε μιλάνε ποτέ σε κοινωνικό setting επειδή κάνουν exclude από τους κύκλους τους οποιονδήποτε δεν είναι Έλληνας...
    Πάντοτε έπαιζε αυτό, ψάξε να βρεις δικά μου post στο μακρινό 2005 που μόλις ξεκινούσα Βρυξέλλες και έλεγα τα ίδια.

    Έτσι είναι όλες οι expat κοινότητες λίγο πολύ και στην τελική είναι στον άνθρωπο και μόνο πώς προσαρμόζεται και συμπεριφέρεται.

    @leopard, καλή αρχή
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #6542
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Επίσης πολύ συχνό είναι μια παρέα Ελλήνων να σέρνει μαζί της ένα παρτάλι Βρετανό, Βαλκάνιο ή Λατίνο
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  3. #6543
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης πολύ συχνό είναι μια παρέα Ελλήνων να σέρνει μαζί της ένα παρτάλι Βρετανό, Βαλκάνιο ή Λατίνο
    Ή μια παρέα Ισπανών να σέρνει μαζί της ένα παρτάλι Έλληνα στα κ...μπαρα της Νίκαιας πριν 15+/- χρόνια.

    Spoiler:

  4. #6544
    Εγγραφή
    19-04-2008
    Μηνύματα
    456
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2333/956
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 41.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    κανει κανεις διπλη φορολογια σε ελλαδα και εξωτερικο? μου βγαινει να πληρωνω καθε χρονο 300+ ευρω στην ελλαδα λογω φορου αλληλεγγυης.
    Εχει κανει κανεις αλλαγη φορολογικης κατοικιας? Διαβαζω και θελουν ενα σορο βεβαιωσεις τις οποιες πρεπει να κανω και apostille λογικα.

  5. #6545
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_nut18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανει κανεις διπλη φορολογια σε ελλαδα και εξωτερικο? μου βγαινει να πληρωνω καθε χρονο 300+ ευρω στην ελλαδα λογω φορου αλληλεγγυης.
    Εχει κανει κανεις αλλαγη φορολογικης κατοικιας? Διαβαζω και θελουν ενα σορο βεβαιωσεις τις οποιες πρεπει να κανω και apostille λογικα.
    Προφανώς όσοι είμαστε εξωτερικό έχουμε κάνει αλλαγή φορ. κατοικίας, τουλάχιστον οι περισσότεροι.
    Εγώ έχω την λογίστρια και κάνει μηδενική δήλωση και από όσο ξέρω έχω 0 φόρο.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #6546
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_nut18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανει κανεις διπλη φορολογια σε ελλαδα και εξωτερικο? μου βγαινει να πληρωνω καθε χρονο 300+ ευρω στην ελλαδα λογω φορου αλληλεγγυης.
    Εχει κανει κανεις αλλαγη φορολογικης κατοικιας? Διαβαζω και θελουν ενα σορο βεβαιωσεις τις οποιες πρεπει να κανω και apostille λογικα.
    τα 300 ευρώ είναι για εισοδήματα στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;

  7. #6547
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_nut18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανει κανεις διπλη φορολογια σε ελλαδα και εξωτερικο? μου βγαινει να πληρωνω καθε χρονο 300+ ευρω στην ελλαδα λογω φορου αλληλεγγυης.
    Εχει κανει κανεις αλλαγη φορολογικης κατοικιας? Διαβαζω και θελουν ενα σορο βεβαιωσεις τις οποιες πρεπει να κανω και apostille λογικα.
    Apostille δε χρειάζεται.
    Τα βάζεις κάτω και τα μετράς. Προτιμάς να πληρώνεις τον φόρο ή να μαζέψεις τις βεβαιώσεις;

    Αν ψάξεις το thread θα δεις ότι η εμπειρία ήταν διαφορετική στον καθένα. Εγώ μάζεψα ένα σωρό χαρτιά που μου ζήτησε η ΔΟΥ Καλαμάτας για να με γράψει ως φορολογικό κάτοικο εξωτερικού και στο τέλος μόνο το έγγραφο από την γερμανική εφορία μέτρησε (χωρίς apostille).
    Από τότε πληρώνω στην Ελλάδα μόνο ΕΝΦΙΑ και φόρο για το εισόδημα που έχω στην Ελλάδα, αλλά δεν δηλώνω καν το παγκόσμιο εισόδημά μου.

  8. #6548
    Εγγραφή
    19-04-2008
    Μηνύματα
    456
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2333/956
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 41.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς όσοι είμαστε εξωτερικό έχουμε κάνει αλλαγή φορ. κατοικίας, τουλάχιστον οι περισσότεροι.
    Εγώ έχω την λογίστρια και κάνει μηδενική δήλωση και από όσο ξέρω έχω 0 φόρο.
    δε γινεται αυτο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα 300 ευρώ είναι για εισοδήματα στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;
    δεν εχω εισοδημα στην ελλαδα.
    απο 30χιλ. πες εισοδημα στο εξωτερικο με 5χιλ. φορο βγαινει φορος αλληλεγγυης στην ελλαδα πανω απο 300 ευρω να πληρωσω στην ελλαδα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Apostille δε χρειάζεται.
    Τα βάζεις κάτω και τα μετράς. Προτιμάς να πληρώνεις τον φόρο ή να μαζέψεις τις βεβαιώσεις;

    Αν ψάξεις το thread θα δεις ότι η εμπειρία ήταν διαφορετική στον καθένα. Εγώ μάζεψα ένα σωρό χαρτιά που μου ζήτησε η ΔΟΥ Καλαμάτας για να με γράψει ως φορολογικό κάτοικο εξωτερικού και στο τέλος μόνο το έγγραφο από την γερμανική εφορία μέτρησε (χωρίς apostille).
    Από τότε πληρώνω στην Ελλάδα μόνο ΕΝΦΙΑ και φόρο για το εισόδημα που έχω στην Ελλάδα, αλλά δεν δηλώνω καν το παγκόσμιο εισόδημά μου.
    στην εφορια πηγα ηλεκτρονικο φορο μισθοδοσιας που ειχα παρει απο γερμανια και μου ειπαν οτι το θελουν με apostille.

  9. #6549
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Εχω κανει αλλαγη σε κατοικων εξωτερικου. Μενω Αγγλια και ειναι πολυ απλη διαδικασια. Ζητας απο HMRC μια βεβαιωση residency certificate for tax purposes. Το παραγγελνεις Online ειναι 1 λεπτο δουλεια. Οταν σου ερθει σε λιγες μερες, το στελνεις για apostile στο https://www.gov.uk/get-document-legalised. Σε λιγες μερες σου ερχεται πισω. Το μεταφραζεις στην Αθηνα. Με αυτο το χαρτι, τη ταυτοτητα σου, και ενα συγγενη πατε στη ΔΟΥ σου και η δουλεια γινεται αμεσα. Τον συγγενη τον θες για να σου γινε φορολογικος αντιπροσωπος. Εκανα τη δουλεια αυγουστο στη ΔΟΥ μου και ηταν μια γρηγορη διαδικασια. Τωρα δεν κανω καν δηλωση ουτε μηδενικη μιας και δεν χρειαζεται μου ειπαν στη ΔΟΥ.

  10. #6550
    Εγγραφή
    19-04-2008
    Μηνύματα
    456
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2333/956
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 41.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ηρεμήστε.
    Γεγονός είναι ότι ναι μεν υπήρχε φόρος αλληλεγγύης παλαιότερα, απο το 2015 δεν υπάρχει για εισοδήματα εξωτερικού. Τελεία και παύλα με αυτό, και εχω αναφέρει σχετικό ΝΔ.
    τι εννοεις δεν υπαρχει? εγω πληρωνω εδω και 3 χρονο φορο αλληλεγγυης ενω εχω εισοδηματα εξωτερικου

  11. #6551
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_nut18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε γινεται αυτο
    Τι δεν γίνεται παληκάρι μου;
    Το να πληρώνεις 0 φόρο σε μια χώρα που δεν εργάζεσαι και δεν έχεις άλλα εισοδήματα;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #6552
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_nut18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχω εισοδημα στην ελλαδα.
    απο 30χιλ. πες εισοδημα στο εξωτερικο με 5χιλ. φορο βγαινει φορος αλληλεγγυης στην ελλαδα πανω απο 300 ευρω να πληρωσω στην ελλαδα
    Σωστά.
    Οσο παραμένεις φορολογικός κάτοικος Ελλάδος, θα πληρώνεις φόρο αλληλεγγύης.
    Τα εισοδήματά σου φορολογούνται στην Ελλάδα.
    Βασικά, απαλάσσεσαι απο τον φόρο που έχεις ήδη πληρώσει, στην χώρα που εργάζεσαι και κατοικείς.
    Εαν ο φόρος ειναι μεγαλύτερος απο όσο θα πλήρωνες στην Ελλάδα, στην ελλάδα δεν πληρώνεις φόρο (αλλά πληρώνεις τον φόρο αλληλεγγύης, είναι άλλος φόρος αυτός)
    Εαν ο φόρος στην χώρα που βρίσκεσαι, είναι μικρότερος, απο τον αντίστοιχο φόρο που θα πλήρωνες Ελλάδα, τότε πληρώνεις την διαφορά, στην Ελλάδα (εδώ πρέπει να προσκομίσεις και δικαιολογητικά για να πληρώσεις μόνο την διαφορά).

    Οπως καταλαβαίνεις, για κάποιον που ζεί και εργάζεται έξω, δεν έχει νοημα να παραμένει φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, και καλό ειναι να κάνεις την μεταφορά στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού. Απλοποιείται κιόλας η φορολογική σου δήλωση (εφόσον δεν έχεις εισοδήματα απο μισθωτές υπηρεσίες ή ελευθέρια επαγγέλματα στην Ελλάδα).

  13. #6553
    Εγγραφή
    19-04-2008
    Μηνύματα
    456
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2333/956
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 41.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι δεν γίνεται παληκάρι μου;
    Το να πληρώνεις 0 φόρο σε μια χώρα που δεν εργάζεσαι και δεν έχεις άλλα εισοδήματα;
    και γω 0 εχω και πληρωνω εισφορα αλληλεγγυης

  14. #6554
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_nut18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γω 0 εχω και πληρωνω εισφορα αλληλεγγυης
    Εισφορά αλληλεγγύης πληρώνεις, ως φορολογικός κάτοικος ΕΛλάδος, σε οποιοδήποτε εισόδημα έχεις, απο οπουδήποτε. Τα μαζεύεις όλα τα εισοδήματα, απο όποια χώρα και νάναι, και αυτό αποτελεί το παγκόσμιο εισόδημα σου. Ε, σε αυτό, ως φορολογικός κάτοικος Ελλάδος, σου βάζουν φόρο αλληλεγγύης.
    Τι δεν καταλαβαίνετε;

  15. #6555
    Εγγραφή
    19-04-2008
    Μηνύματα
    456
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2333/956
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 41.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά.
    Οσο παραμένεις φορολογικός κάτοικος Ελλάδος, θα πληρώνεις φόρο αλληλεγγύης.
    Τα εισοδήματά σου φορολογούνται στην Ελλάδα.
    Βασικά, απαλάσσεσαι απο τον φόρο που έχεις ήδη πληρώσει, στην χώρα που εργάζεσαι και κατοικείς.
    Εαν ο φόρος ειναι μεγαλύτερος απο όσο θα πλήρωνες στην Ελλάδα, στην ελλάδα δεν πληρώνεις φόρο (αλλά πληρώνεις τον φόρο αλληλεγγύης, είναι άλλος φόρος αυτός)
    Εαν ο φόρος στην χώρα που βρίσκεσαι, είναι μικρότερος, απο τον αντίστοιχο φόρο που θα πλήρωνες Ελλάδα, τότε πληρώνεις την διαφορά, στην Ελλάδα (εδώ πρέπει να προσκομίσεις και δικαιολογητικά για να πληρώσεις μόνο την διαφορά).

    Οπως καταλαβαίνεις, για κάποιον που ζεί και εργάζεται έξω, δεν έχει νοημα να παραμένει φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, και καλό ειναι να κάνεις την μεταφορά στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού. Απλοποιείται κιόλας η φορολογική σου δήλωση (εφόσον δεν έχεις εισοδήματα απο μισθωτές υπηρεσίες ή ελευθέρια επαγγέλματα στην Ελλάδα).
    ναι μεχρι εδω καλα. Τωρα θελω λοιπον να κανω τη μεταφορα αλλα το θεμα ειναι οτι ζητανε apostille απο ενα σωρο βεβαιωσεις και απο την εμπειρια μου το apostille ειναι μεγαλος μπελας γιατι πρεπει να πηγαινεις καθε φορα σε συγκεκριμενη υπηρεσια του καθε δημου που λεει η βεβαιωση.
    Ενας πριν εγραψε οτι δεν του ζητησαν apostille.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εισφορά αλληλεγγύης πληρώνεις, ως φορολογικός κάτοικος ΕΛλάδος, σε οποιοδήποτε εισόδημα έχεις, απο οπουδήποτε. Τα μαζεύεις όλα τα εισοδήματα, απο όποια χώρα και νάναι, και αυτό αποτελεί το παγκόσμιο εισόδημα σου. Ε, σε αυτό, ως φορολογικός κάτοικος Ελλάδος, σου βάζουν φόρο αλληλεγγύης.
    Τι δεν καταλαβαίνετε;
    ναι το ξερω, απλα αυτος λεει οτι δεν πληρωνει φορο αλληλεγγυης

Σελ. 437 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 417427432435436437438439442447457 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας