Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 86
  1. #61
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιο ρουτερ μπορω να παρω που θα μου επιτρεπει να πειραξω snr?
    καλημερα, ολα τα προηγουμενα του Thomson/Speedtouch 784 το επιτρεπουν πχ τα 780 αυτο που εδινε η netone/vivodi/cyta, το 585 και το μαυρο και το νεοτερο το λευκο, το ΖΤΕ W300 που εδινε ο ΟΤΕ παλιοτερα εχει ανοιχτο τελνετ και γινεται απο εκει, το ZTE 931Vii που ειναι και για VDSL και εδινε ο ΟΤΕ πριν αυτο που δινει τωρα.
    Αυτα ξερω απο αυτα που εδιναν οι παροχοι, στην αγορα εχω ακουσει για αρκετα Asus και αλλα, ας πουν οσοι εχουν.

  2. #62
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπάμπη, αν σε αυτή την περίπτωση, ανεβάσουμε το snr μόνοι μας απο το software του ρούτερ (αν έχουμε κάποιο που υποστηρίζει τέτοια λειτουργία), τί γίνεται ;

    Συνεχίζονται οι αποσυνδέσεις ;
    Συνηθως αν ανεβασουμε το snr απο το software του modem (χαμηλωμα ταχυτητας) φτιαχνει η κατασταση ... αν το προβλημα συνεχιζει, τοτε καποιο πιο σοβαρο θεμα η γραμμη

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν :

    Το έβαλα στα 6 dB εγώ, αλλα δίπλα έβγαλε και κάτι άλλο.

    Συνημμένο Αρχείο 180900
    Και στα logs, φαίνεται το current.
    WTF ;

    Τί καταλαβαίνουμε απ' αυτό ;
    στη φωτο που δειχνεις, βαλε το stability adjustment στο disable ... για να συγκρινουμε εδω
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...31#post6129431
    με αυτη τη φωτο


    και μετα ποσταρε τα καινουρια στατιστικα (stability adjustment disable μονο)

  3. #63
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν λεμε σε κλειδωνουν επειδη το κανουν απο το κεντρο, αμα βγαλεις πχ το ρουτερ βαλεις ενα αλλο λογικα θα εχεις 6 παλι. Αμα γινει διακοπη ρευματος ή το κανεις restart.
    Αν πειραζεις το SNR χειροκινητα τοτε γινεται το δικο σου.
    Απλα επειδη εμενα η γραμμη μου εχει πολλα λαθη και attuenation 33-34 αναλογα το modem δεν το κραταει 100% σταθερο το 6.
    και βλεπω τις αποκλισεις που ανεφερα πριν.
    Επειδη πριν λιγες μερες αλλαξα το modem (το λεω modem επειδη το εχω σε bridge mode) και εχω ενα mikrotik Routerboard για ιντερνετ, σε ΖΤΕ 931vii, δεν ξερω αυτο τι θα κανει, θελω να δω ποσο σταθερο ειναι και δεν σκαλιζω το SNR. Αλλα παλι εχω διακυμανσεις.
    Δλδ με την ΙΔΙΑ ταχυτητα μπορει να δειχνει SNR 5, μπορει 6, πηγε ομως και 7!!!
    δλδ μου αλλαζει το SNR χωρις ομως να αλλαξει ταχυτητα και χωρις να μου κανει αποσυνδεση! τα κουφα της γραμμης μου.....
    τα ιδια ακριβως γινονταν και με ΟΤΕ που ειχα πριν την NOVA και ειχα τις ιδιες ταχυτητες.
    Δεν είναι τα κουφά τη γραμής σου. Εάν συγχρονίσεις στα 15000 πχ και μειωθεί το attainable λόγω θορύβου ή ότι άλλο, θα μειωθεί το SNR σε σημείο τέτοιο που θα κρατήσει συγχρονισμό. Εάν το attainable σου αυξηθεί, τότε το snr θα πάρει τιμές μεγαλύτερες του 6.

  4. #64
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι τα κουφά τη γραμής σου. Εάν συγχρονίσεις στα 15000 πχ και μειωθεί το attainable λόγω θορύβου ή ότι άλλο, θα μειωθεί το SNR σε σημείο τέτοιο που θα κρατήσει συγχρονισμό. Εάν το attainable σου αυξηθεί, τότε το snr θα πάρει τιμές μεγαλύτερες του 6.
    ακριβως γιαυτο ειπα τα κουφα της γραμμης μου! το attuenation ειναι ΣΤΑΘΕΡΟ! αλλαζει οποτε θελει ΜΟΝΟ το SNR down, αλλα παιζει απο 4.5-7 και μπορει να εχω την ιδια ταχυτητα ανεξαρτητως τι νουμερο δειχνει.
    γιαυτο και γενικα δεν κανει αποσυνδεσεις, πριν με το 784 ειχα μια τον μηνα, τωρα εχω αλλο μηχανακι παλι θα δουμε. προς το παρον δεν εχω.
    Το ιδιο γινεται με οσα adsl modems εχω δοκιμασει. Δεν αλλαζει κατι.
    εγω δεν εχω οτε δεν ξερω πως βρεθηκε η συζητηση εδω που φτασαμε. Το ενα εφερε το αλλο και....

  5. #65
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αφού λοιπόν δήλωσα για πολλοστή φορά βλάβη στη γραμμή μου, Παρασκευή βράδυ κόβεται τηλέφωνο και adsl!!! Καλώ απο το κινητό στο 13888 να δηλώσω οτι δεν λειτουργει τηλέφωνο και adsl. Και μετά την αποκατάσταση της βλάβης σήμερα δείτε ένα θαύμα που συνεβη!!!!Αριστερα πριν τη διακοπη του τηλεφωνου δεξιά μετα την αποκατασταση με συνεργειο της βλαβης....Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  27,9 KB 
ID: 181215Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capturea.JPG 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  39,7 KB 
ID: 181216
    Τα συμπεράσματα δικα σας.....
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  6. #66
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα λάθη είναι πάρα πολλά και είναι ίδια και στις δύο μετρήσεις, είναι Bug του ρούτερ ή συμβαίνει κάτι με την γραμμή;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #67
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα λάθη είναι πάρα πολλά και είναι ίδια και στις δύο μετρήσεις, είναι Bug του ρούτερ ή συμβαίνει κάτι με την γραμμή;;
    Τα λάθη ειναι σταθερά εδω και μήνες στα ίδιο επίπεδο περίπου , δεν ξερω αν οφειλονται στο ρουτερ ή στη γραμμη / Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση;
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  8. #68
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα λάθη ειναι σταθερά εδω και μήνες στα ίδιο επίπεδο περίπου , δεν ξερω αν οφειλονται στο ρουτερ ή στη γραμμη / Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση;
    Για τα λάθη είχαμε μιλήσει πάλι στο post #28, είχες πει ότι έχεις κάνει την μέτρηση στον κατανεμητή, με άλλο ρούτερ έχεις κάνει μέτρηση;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #69
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα λάθη είχαμε μιλήσει πάλι στο post #28, είχες πει ότι έχεις κάνει την μέτρηση στον κατανεμητή, με άλλο ρούτερ έχεις κάνει μέτρηση;;
    Τη μέτρηση στον κατανεμητή την έκανα για να βρω αν εχω κάποιο πρόβλημα στην καλωδιωση του σπιτιου. Οχι δεν δοκιμασα με αλλο ρουτερ γιατι το speedport που μου εδωσαν απο ΟΤΕ μου ειπε ενας φιλος οτι με το που θα το δουν συνδεδεμενο απο τα συστηματα τους θα γυρισουν τη γραμμη μου απο POTS σε VoIP. Λέτε οτι φταίει το ρουτερ για τα λαθη μου εχει μαζεψει η γραμμη? Αν ειναι να πάρω ενα αλλο να βαλω.....
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  10. #70
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Για ποιο λόγο δεν θέλεις voip; Έχει καλύτερη ποιότητα από το POTS.

  11. #71
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη μέτρηση στον κατανεμητή την έκανα για να βρω αν εχω κάποιο πρόβλημα στην καλωδιωση του σπιτιου. Οχι δεν δοκιμασα με αλλο ρουτερ γιατι το speedport που μου εδωσαν απο ΟΤΕ μου ειπε ενας φιλος οτι με το που θα το δουν συνδεδεμενο απο τα συστηματα τους θα γυρισουν τη γραμμη μου απο POTS σε VoIP. Λέτε οτι φταίει το ρουτερ για τα λαθη μου εχει μαζεψει η γραμμη? Αν ειναι να πάρω ενα αλλο να βαλω.....
    Aφού κάνεις την μέτρηση στον κατανεμητή με αποσυνδεδεμένη εννοείται την εσωτερική γραμμή που πάει στο διαμέρισμα, δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί αλλά στο ρούτερ ή στην γραμμή του παρόχου. Δοκιμάζεις με άλλο ρούτερ για να αποκλείσεις και την πιθανότητα να υπάρχει πρόβλημα στο ρούτερ.
    Κι' εγώ το Speedport έχω και είμαι σε POTS γιατί το ζήτησα, άσχετα αν κάποια στιγμή θα μας γυρίσουν όλους υποχρεωτικά σε ευρυζωνική.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #72
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aφού κάνεις την μέτρηση στον κατανεμητή με αποσυνδεδεμένη εννοείται την εσωτερική γραμμή που πάει στο διαμέρισμα, δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί αλλά στο ρούτερ ή στην γραμμή του παρόχου. Δοκιμάζεις με άλλο ρούτερ για να αποκλείσεις και την πιθανότητα να υπάρχει πρόβλημα στο ρούτερ.
    Κι' εγώ το Speedport έχω και είμαι σε POTS γιατί το ζήτησα, άσχετα αν κάποια στιγμή θα μας γυρίσουν όλους υποχρεωτικά σε ευρυζωνική.
    Δεν διαφωνώ σχετικά με τον έλεγχο στην εισαγωγη αλλα για να τσεκάρω αν μαζευει εκει λάθη δεν θα έπρεπε να το αφησω εκει συνδεδεμενο για μερικές ώρες το ρουτερ ωστε να τσεκαρω αν μαζευει erroro's? Τι μου προτείνετε μεχρι 80 ευρω απο ρουτερ που να έχει καλά χαρακτηριστικά στο wireless ειδικα?
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  13. #73
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνώ σχετικά με τον έλεγχο στην εισαγωγη αλλα για να τσεκάρω αν μαζευει εκει λάθη δεν θα έπρεπε να το αφησω εκει συνδεδεμενο για μερικές ώρες το ρουτερ ωστε να τσεκαρω αν μαζευει erroro's? Τι μου προτείνετε μεχρι 80 ευρω απο ρουτερ που να έχει καλά χαρακτηριστικά στο wireless ειδικα?
    Καλύτερα να κάνεις την ερώτηση εδώ για να την δουν περισσότεροι και να απαντήσουν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #74
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο λόγο δεν θέλεις voip; Έχει καλύτερη ποιότητα από το POTS.
    καλημερα! και εμεις στην δουλεια δεν θελαμε γιατι μας το προτειναν μαλιστα επειδη εχουμε 2 νουμερα.
    εκτος την μανουρα για να δουλεψει μετα με το pstn τηλεφωνικο κεντρο, αμα πχ κοπει το ρευμα τηλεφωνο δεν θα εχεις σωστα?
    αμα εισαι εταιρεια αυτο ειναι μεγαλο προβλημα και η ΔΕΗ δεν τα παει τοσο καλα.
    Επισης αμα κοπει το ιντερνετ παλι δεν εχεις τηλεφωνα και πριν πει κανεις η VDSL δεν χαλαει δεν κανει και δεν ρανει, να πω πως εχει συμβει!!!
    βεβαια αργα ή γρηγορα ΟΛΟΙ θα περασουμε σε VOIP μιας και ειναι το μελλον στην τηλεφωνια θελοντας και μη!

  15. #75
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Μηνύματα
    1.036
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20050/1022
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport Entry2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα στην παρεα ,ψαχνω δυο ωρες και δεν μπορω να βρω τον αριθμο βροχου στον λογαριασμο μου ,που βρισκεται παιδια ; το εβγαλαν επιτηδες; μπορει καποιος να βοηθησει;

Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-16, 00:05
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-16, 11:08
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-16, 00:14
  4. Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-16, 02:41
  5. κουτί ΟΤΕ στην φάτσα του σπιτιού μου.
    Από Dynamitis στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-16, 01:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας