Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 70

Θέμα: VDSL 1500m

  1. #1
    Εγγραφή
    27-08-2018
    Περιοχή
    Ολυμπος, Καλύβια Αττικής
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17500/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    (dB) / 25.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα εχω συνδεση adsl με καφαο στα 1500m με συγχρονισμο 17.5/1mbps 25.5db attenuation στο speedport. Προχθες με πηραν απο ΟΤΕ οτι η περιοχη αναβαθμίστηκε (Ανάβυσσος κοντα) και μπορω να παω σε VDSL'εγγυημενα' 30-45mbps. Επειδη εχω καιρο να ασχοληθω παιζει να ειναι αληθεια με τις νεες τεχνικες vectoring οτι πιανω αυτες τις ταχυτητες με 25.5 attenuation ή παπαριες της πωλητριας για να με βαλει σε νεο συμβόλαιο (αυτη μου ειπε οτι με βλέπει σε 24db attenuation)? Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    03-07-2018
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Router
    Huawei HA35-10, Vigor2862
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aspyropoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα εχω συνδεση adsl με καφαο στα 1500m με συγχρονισμο 17.5/1mbps 25.5db attenuation στο speedport. Προχθες με πηραν απο ΟΤΕ οτι η περιοχη αναβαθμίστηκε (Ανάβυσσος κοντα) και μπορω να παω σε VDSL'εγγυημενα' 30-45mbps. Επειδη εχω καιρο να ασχοληθω παιζει να ειναι αληθεια με τις νεες τεχνικες vectoring οτι πιανω αυτες τις ταχυτητες με 25.5 attenuation ή παπαριες της πωλητριας για να με βαλει σε νεο συμβόλαιο (αυτη μου ειπε οτι με βλέπει σε 24db attenuation)? Ευχαριστώ!
    Στα 1350 απο καφαο πιάνω στην καλύτερη των περιπτώσεων 18/5 (σε προφιλ VDSL 50). Στα 1500 να πιάσεις 30 με 40 δεν υπάρχει περίπτωση ….. Θα είσαι στα ιδια με την adsl στο down και πιο πολύ στο up.

    Τώρα αφού στο "εγγυόνται" μπορείς να το δοκιμάσεις και εάν δεν είσαι ευχαριστημένος το γυρίζεις πισω.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Με 25db attenuation στην καλύτερη να πιάσεις 20Mbps downstream σε VDSL2 ...

    .

  4. #4
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως αναβαθμίζονται τα καφαο στην περιοχή σου;

  5. #5
    Εγγραφή
    27-08-2018
    Περιοχή
    Ολυμπος, Καλύβια Αττικής
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17500/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    (dB) / 25.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα εχουν μπει νεα καφαο VDSL γενικα στην περιοχη σε διαφορα σημεια αλλα εγω εξακολουθω να τερματιζω σε ενα κλασσικο 'στενο' ΚΑΦΑΟ (αριθμος του 1119 στον Ολυμπο Θορικού, Καλυβια Αττικης)
    Με ενα ψαξιμο στο internet ειδα οτι VDSL2 με Vectoring πιανει 30-40 Mbps σε αποστασεις 1300-1600m - δεν ξερω αν ισχυεει η όχι αλλα θα το δοκιμάσω.. Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα :-)

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν δεν είσαι συνδεδεμένος σε νέα καμπίνα αλλά σε παλιά, παίρνεις σύνδεση από το αστικό κέντρο, απ' όπου δεν παρέχεται Vectoring (σε κανένα σημείο του πλανήτη).
    Το πιθανότερο είναι να έχει αναβαθμισθεί η δικιά σου καμπίνα και να μην το γνωρίζεις. Διαφορετικά ξεχνάς το VDSL σε αυτή την απόσταση.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.933
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aspyropoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα εχω συνδεση adsl με καφαο στα 1500m με συγχρονισμο 17.5/1mbps 25.5db attenuation στο speedport. Προχθες με πηραν απο ΟΤΕ οτι η περιοχη αναβαθμίστηκε (Ανάβυσσος κοντα) και μπορω να παω σε VDSL'εγγυημενα' 30-45mbps. Επειδη εχω καιρο να ασχοληθω παιζει να ειναι αληθεια με τις νεες τεχνικες vectoring οτι πιανω αυτες τις ταχυτητες με 25.5 attenuation ή παπαριες της πωλητριας για να με βαλει σε νεο συμβόλαιο (αυτη μου ειπε οτι με βλέπει σε 24db attenuation)? Ευχαριστώ!
    Εάν όντως ισχύει και ξέρεις από ποιο καφαο παίρνεις σύνδεση και είναι όντως στα 1500 μέτρα θα κανείς υπομονή με την ADSL 24 που εχεις και από το 2025 ξανά συζητάμε όταν θα αρχίσουν να δίνουν οπτική ίνα από VDSL 2 καφαο ανεξαρτητου αποστασεως μεχρι το σπιτια..

  8. #8
    Εγγραφή
    27-08-2018
    Περιοχή
    Ολυμπος, Καλύβια Αττικής
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17500/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    (dB) / 25.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Απο το κεντρο αποκλείεται να παιρνω γιατι δεν θα ειχα 17mb .. Ειμαι στο κεντρο Αναβυσσου και η αποσταση απο το καφαο με το κεντρο ειναι ανετα πανω απο 5km :-) Λογικα περνω απο mini DSLAM που ειναι στο ΚΑΦΑΟ.. το καφαο με την σειρα του βλεπω συνδέετε με υπογεια οπτική (ειναι εμφανής στο δρομο μεχρι ενα υπόγειο κουτί οτε)... Θα μαθω συντομα υποθετω... :-)

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν υπάρχει περίπτωση να είσαι σε τέτοια απόσταση. Το αστικό κέντρο Ανάβυσσος στο οποίο ανήκεις, βρίσκεται στην Παλαιά Φώκαια (Μάγειρα 7) στο ύψος του Ν.Ο Πυθέας και μέχρι εκεί είσαι πάνω-κάτω στο 1,5 χλμ.
    Δώσε τα στοιχεία συγχρονισμού που αναφέρει ο router.

    - - - Updated - - -

    Δες τις πληροφορίες εδώ, πως θα βρεις την καμπίνα που συνδέεσαι και δώσε μας τον αριθμό να δούμε τι παίζει με αυτήν.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.933
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aspyropoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο το κεντρο αποκλείεται να παιρνω γιατι δεν θα ειχα 17mb .. Ειμαι στο κεντρο Αναβυσσου και η αποσταση απο το καφαο με το κεντρο ειναι ανετα πανω απο 5km :-) Λογικα περνω απο mini DSLAM που ειναι στο ΚΑΦΑΟ.. το καφαο με την σειρα του βλεπω συνδέετε με υπογεια οπτική (ειναι εμφανής στο δρομο μεχρι ενα υπόγειο κουτί οτε)... Θα μαθω συντομα υποθετω... :-)
    17 και 19 παίρνω και εγω που είμαι απο καφαο στα 1200 μέτρα .. ότι σου λέει ο jkoukos είναι εγγύηση.. υπομονή για το 2025 και βλέπουμε

  11. #11
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Τελικά είσαι στο κέντρο της Αναβύσσου απλά προς το βουνό; Γνωστός έχει βάλει VDSL εκεί και παίρνει μέσω καμπίνας..

  12. #12
    Εγγραφή
    27-08-2018
    Περιοχή
    Ολυμπος, Καλύβια Αττικής
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17500/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    (dB) / 25.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ειμαι 5km εξω απο την Αναβυσσο, κοντα στον οικισμό Ολύμπου Θορικού (Καλυβια) , απλως την περιοχή εξυπηρετει το Α/Κ Αναβυσσου.

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα,

    Απο το αρχειο :
    1597-1119 1597 ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ 23,948722 37,773667 Ν. ΑΤΤΙΚΗΣ Δ. ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΘΟΡΙΚΟΥ Δ. Σαρωνικού N/A -

    Στοιχεία router
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  95 
Μέγεθος:  20,1 KB 
ID: 209435

    Αριθμος στο box: KK1119-21
    Αριθμός καφαο: 1119 (στενο καφαο)
    Περιοχή καφαο: οικισμός Ολύμπου Θορικού (πισω απο πολιτιστικο κέντρο), Καλυβια
    Α/Κ: Αναβυσσου
    Απόσταση ΚΑΦΑΟ απο Α/Κ: >5km
    Απόσταση box απο ΚΑΦΑΟ: ~1.5km

    Στο site του ΟΤΕ δινει διαθεσιμότητα vdsl
    Ευχαριστώ!

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αναφέροντας πριν ότι "είσαι στο κέντρο Αναβύσσου", καταλάβαμε ότι το σπίτι σου είναι εκεί (ενώ εσύ εννοούσες ότι "ανήκεις στο οικείο αστικό κέντρο" και γι' αυτό ανέφερα απόσταση 1,5 χλμ.

    Η καμπίνα σου είναι στον προγραμματισμό για αναβάθμιση από τον ΟΤΕ έως τέλος 2ου 3μήνου 2019 και προφανώς για να σου δίνουν διαθεσιμότητα σε VDSL έχει ολοκληρωθεί. Όμως από την εικόνα με τα στοιχεία του ADSL που έχεις τώρα, δημιουργούνται απορίες.

    Με 25,5dB εξασθένιση είσαι στα περίπου 1800 "καλωδιακά" μέτρα και ο συγχρονισμός σου (μάλιστα με Fastpath) είναι άριστος για ADSL. Όμως σε αυτή την απόσταση και να βάλεις VDSL, θα είσαι περίπου στα ίδια με το ADSL.
    Προφανώς δεν συνδέεσαι με το μακρινό Α/Κ Αναβύσσου και εκτιμώ ότι παίρνεις σύνδεση από καμπίνα ONU του ΟΤΕ που έβαζε παλαιότερα και έδινε ADSL μόνο σε δικούς του πελάτες.
    Αλλά ακόμη και να έχει αναβαθμισθεί αυτή, σε απλό VDSL το πολύ-πολύ να πας στα 20Mbps και με το Vectoring δεν το κόβω για παραπάνω από 25-28Mbps. Είναι πολύ μεγάλη η απόσταση.

    Όλα αυτά υποθέσεις βάσει των στοιχείων που δίνει ο router, εκτός αν έχεις αλλάξει το δίκτυο στην περιοχή ο ΟΤΕ και πλέον θα παίρνεις σύνδεση από άλλη καμπίνα πλησιέστερα σε σένα (αν και αυτό είναι εξαιρετικά σπάνιο).
    Καλό επίσης είναι να κάνεις έναν έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης και με σωστή συνδεσμολογία, διότι σε τέτοιες αποστάσεις και με τις υψηλότερες συχνότητες του VDSL, προβληματικές εγκαταστάσεις εμφανίζουν πάντα απώλεια στον συγχρονισμό.

  14. #14
    Εγγραφή
    27-08-2018
    Περιοχή
    Ολυμπος, Καλύβια Αττικής
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17500/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    (dB) / 25.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ παιδιά, με οτιδήποτε πάνω απο 24Mbps download / 2Mbps upload θα ειμαι ευχαριστημένος, ξερω οτι εχω μεγαλη αποσταση και δεν νομιζω να μας αλλάξει ποτε ο ΟΤΕ με δικο του κοστος, εκτος και αν προχωρήσουν τις καμπινες vdsl κατα μηκος της λεωφ. Αναβυσου και μπει καμια απέξω (για 10-15 συνδεσεις που εχει η περιοχη σε ακτινα χιλιομέτρου μαλλον χλωμο). Επισυνάπτω και photo του εν λόγω ΚΑΦΑΟ..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1119a-lo.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  629,3 KB 
ID: 209447
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1119b-lo.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  640,3 KB 
ID: 209448

  15. #15
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.674
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτή δεν είναι VDSL πάντως.. απλή ADSL..
    Περίεργο γιατί δεν είδα να λέει για καθυστερήσεις ο OTE..

    Τώρα είδα το θέμα σου εδώ..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας