Σελ. 1 από 132 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 1974
  1. #1
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Το νήμα αυτό θα μπορούσε κάλλιστα να είναι split από το "Ποιος χρεωκόπησε λοιπόν την Ελλάδα;" και σκέφτηκα να το κάνω post εκεί αλλά νομίζω πως χρήζει δέουσας προσοχής μιας και δίνει ένα καλό case study πολλών που πάνε στραβά στην Ελλάδα σήμερα.

    Kαλά όλα όσα γράφονται περί κακών ξένων Γερμανών / ΕΕ / Άγγλων / Γάλλων / Πορτογάλων / Illuminati, περί άρχουσας τάξης, περί υπεύθυνων που φάγαν τα λεφτά και καταντήσαμε εκεί που είμαστε. Αλλά και σαν κοινωνία έχουμε ευθύνες τις οποίες χαϊδεύοντας τα αυτιά μας κανένας δεν μας τις χώνει και όταν το κάνουν (φευ πολύ αφαιρετικά και πρόχειρα όπως κάποια Γερμανικά έντυπα) εξανιστόμαστε με ιερή αγανάκτηση. Ποτέ όμως δεν στεκόμαστε μπροστά στον καθρέφτη να μουτζωθούμε και ποτέ σαν κοινωνία δεν διαμαρτυρηθήκαμε για τα αυτονόητα.

    Επιλέγω λοιπόν τον τομέα υγείας, ο οποίος στο εξωτερικό είναι όχι απλά ευαίσθητος αλλά και τα θέματα που άπτονται αυτού είναι πρωτοσέλιδα, ενώ στην Ελλάδα το μόνο που βλέπει κανείς είναι κάτι ευκαιριακές αναφορές σε ιατρικά λάθη μάλλον παρά στο σύνολο μιας (μη) παροχής υπηρεσίας η οποία στατιστικά κοστίζει περισσότερο κατά κεφαλή στην Ελλάδα από ότι σε οποιαδήποτε άλλη χώρα ΕΕ!!!!!!!!!

    Και σκέφτηκα να γράψω την προσωπική οικογενειακή μου εμπειρία ως οιωνεί case study, όχι για να μαζέψω σχόλια και ευχές για εμένα αλλά για να καταδείξω έναν καίριο τομέα για τον οποίο ως κοινωνία αδιαφορούμε. Και ύστερα αρεσκόμαστε να καταπιανόμαστε με μεγαλοσχήμονα λόγια όταν δεν παλεύουμε για τα αυτονόητα

    Έχω ανοικτό θέμα χρόνια τώρα με την υγεία της μάνας μου η οποία διαβητική σχεδόν 4 δεκαετίες τώρα, χωρίς καμία υπερβολή, κάηκε 2 φορές από Ελληνική ιατρική αμέλεια. Την πρώτη φορά το 2003 της κόστισε το αριστερό της πόδι, την δεύτερη κόντεψε να της κοστίσει το δεξί, αλλά ευτυχώς η τύχη το είχε ένας πολύ αγαπητός μου ξάδερφος να είναι εκπαιδευόμενος χειρούργος στο Βέλγιο όπου και την φέραμε και την σώσαμε (εκκρεμούν 2 νομικές υποθέσεις κατά Ελλήνων γιατρών αλλά πέρα από την οποιαδήποτε ηθική / χρηματική ανταμοιβή εάν και όποτε προκύψουν η ζημιά έχει γίνει).

    Θα προσθέσω ακόμα πως όλες οι εγχειρήσεις στην Ελλάδα, συν η διαρκής ανάγκη για επαφή με γιατρούς - ακόμα και για τα βασικά - συν εξετάσεις συν αγωγές όλα αυτά τα χρόνια μας έχουν κοστίσει τουλάχιστον €70000 και ίσως να είμαι συντηρητικός μιας και η επίσκεψη μόνο στον αγγειοχειρούργο που την 'κουράρει' κοστίζει €150 και δεν περιλαμβάνω κόστη σε μαγνητικές / αξονικές και δεν ξέρω τι άλλες εξετάσεις που η ταρίφα είναι κατ' ελάχιστον €100. Αν βάλω και κόστη σε προσθετικά πόδια πάμε για περίπου €20000 σήμερα και δεν έχω (δεν θέλω γιατί είναι πολύ ψυχρό!!!) να υπολογίσω πόσο έχει κοστίσει το όλο θέμα σε όρους καθημερινής διαβίωσης από το ότι πλέον κάθε κίνηση γονέων μου γίνεται αναγκαστικά με ταξί έως διακοπές που εάν και όταν κάνουν πρέπει να γίνονται σε μέρη με συγκεκριμένες υποδομές και όπου δεν υπάρχουν να τις 'εφευρίσκουμε' όπως π.χ. η αλλαγή χώρων στο σπίτι κλπ τα οποία έγιναν με αμιγώς δικό μας κόστος (να μην μιλήσω για το τι ισχύει σε άλλες χώρες ΕΕ).

    Δεν θα κρύψω επίσης πως για να ανταπεξέλθουμε στα αρχικά κόστη - πριν καν φτάσουμε Βέλγιο - αναγκαστήκαμε να πουλήσουμε κάποιο ακίνητο που είχαμε μιας και ο πατέρας μου συνταξιούχος και εγώ στην Ελλάδα με καλό (όντως!) μισθό των €1000 μηνιαίως τι να προσφέρουμε;;;

    Αυτά στην Ελλάδα, μιας και μολονότι ο Βέλγος χειρούργος που είναι ο κύριως θεράπων πρακτικά την βλέπει 1-2 φορές το χρόνο, να μην προσθέσω λοιπόν όλα τα έξοδα που κοστίζουν και τα ταξίδια μιας και ενώ πλέον έχουμε βρει καλό Ελληνικό ιατρικό τιμ πάντοτε για τα σοβαρά καθαρίζει ο Βέλγος γιατρός αφού αποδεδειγμένα (και με παραδοχή των ιδίων Ελλήνων θεραπόντων) στο θέμα αντιμετώπισης διαβητικών ποδιών οι Βέλγοι γιατροί είναι δεκαετίες μπροστά.

    Παρακάμπτω θέματα που τίθονται εδώ όπως η 'τύχη' της μάνας μου αρχικά να έχουμε συγγενή στο Βέλγιο και κατόπιν εμένα μόνιμο (ή όσο θα είμαι μόνιμος ) κάτοικο που να προσφέρει δωρεάν στέγη και πρακτικές διευκολύνσεις εδώ και το αντίστροφο ερώτημα τι θα έδιναν, και πόσες περιουσίες Ελλήνων χάθηκαν στο εξωτερικό απλά σε διαμονή συγγενών σε ξενοδοχεία.

    Αντίθετα, π.χ., το κόστος εδώ στο Βέλγιο (με χρήση κάρτας Ε111 αλλά και δικής μου ασφάλισης) για την πιο πρόσφατη - και εύχομαι τελευταία!!! - παραμονή της μητέρας μου σε νοσοκομείο το 2007 για 2 μήνες με εγχειρήσεις, αμοιβές γιατρών, εντατικές (αφήστε το!) κλπ, ανήλθε σε μόλις €648!!!!!!!

    Είπατε τίποτα;;;;

    Συνεχίζω, σύντομα, λέγοντας πως προ 2 εβδομάδων ξαναπαρουσιάστηκε επιπλοκή, στο 'γερό' της πόδι (δεξί) και την έφερα εσπευσμένα εδώ χθες βράδυ για να την δει ο Βέλγος χειρούργος. Ευτυχώς. έχουμε αποφύγει τα χειρότερα, χρειάζεται ξεκούραση (και γνωρίζετε ορισμένοι πόσο εύκολα λέει κανείς σε νοικοκυρά Ελληνίδα της παλιάς γενιάς ακόμα και ΑμεΑ να κάτσει για 1 μήνα τουλάχιστον και να αφήσει τις βοηθούς να κάνουν τα πάντα ) και πρέπει να κλείσει η πληγή αλλά μέχρι στιγμής είμαστε όσο καλά γίνεται.

    Προσέξτε τώρα:

    1. Επίσκεψη σε Έλληνα γιατρό για να την δει προ ταξιδιού και τελευταία γνωμάτευση: €150
    2. Αξονική τομογραφία: €100

    Επίσκεψη σε Βελγογιατρό: Όπου περιλαμβάνουμε μια μικροεπέμβαση με νυστέρι + υπερηχογράφημα + περίπου 1 ώρα ψάξιμο και συζήτηση: €40

    Ξανά, είπατε τίποτα;;;;;;;

    Και όμως τα νοσοκομεία μας έχουν μια μαύρη τρύπα περίπου €30 δις

    Και όμως οι γιατροί στην Ελλάδα μας λένε στάνταρ "Τόσο με απόδειξη, τόσο χωρίς" - πάντα ζητώ απόδειξη

    Και όμως οι πρώην θεράποντες (που συνέβαλλαν αρκετά στην επιδείνωση της κατάστασής της) έφαγαν γύρω στα €3000 σε φακελλάκια

    Και όμως στα Ελληνικά νοσοκομεία δώσαμε άλλα τόσα σε αποκλειστικές, λαδώματα σε διευθυντές για να την βάλουν σε μονόκλινο έτσι ώστε να έχει δική της τουαλέτα και μιλάμε για Άτομο με Αναπηρία!!!!!!!!!!!!!!!!

    Και όμως για να γίνουν βασικές εξετάσεις τα σκάμε σε ιδιωτικά εργαστήρια ενίοτε μάλιστα (και αν καιγόμαστε) χωρίς καμία αποχημίωση από το Ταμείο μας

    Και όμως τα ταξί στην Ελλάδα επιτελούν αναγνωρισμένο ρόλο διακομιδής ασθενών / τραυματιών

    Και όμως οι νυκτερινές νοσοκόμες είναι θεσμός αλλιώς είτε ξενυχτάς πάνω από τον άρρωστό σου ή ταλαιπωρείται απείρως

    Και όμως, και όμως....

    Γιατί τα γράφω αυτά;

    Γιατί, μολονότι όλοι οι Έλληνες έχουμε τέτοιες ιστορίες πότε διαμαρτυρηθήκαμε γι'αυτά;

    Πότε είπαμε σαν κοινωνία, νισάφι πια και κάναμε 10 Δεκέμβρηδες κάθε μέρα μέχρι να μας δώσουν το αυτονόητα;;;;

    Και το χρέος μας αυξάνεται, οι μαύρες τρύπες αυξάνονται και συμβάλλουν στο γενικό μας χάλι, και έχουμε μάπα υγεία, και - πολύ απλά - αρκετές φορές μπαίνει κανείς σε Ελληνικό νοσοκομείο και δεν ξέρει αν θα βγει και πώς θα βγει....

    Και καμία κυβέρνηση ΠΟΤΕ δεν γύρισε να ενσκύψει στο θέμα και να κόψει κώλους κυριολεκτικά και ας μάτωνε πολιτικά.

    Και καμία αντιπολίτευση ΠΟΤΕ δεν γύρισε να ενσκύψει στο θέμα και να κόψει κώλους κυριολεκτικά και ας μάτωνε πολιτικά.

    Και το χειρότερο για εμένα τον ονειροπόλο:

    Ποτέ, καμία Αριστερά, δεν ξέσκισε ένα θέμα το οποίο θεωρώ πως είναι καθήκον της να ξεσκίσει. Αντίθετα, λυπούμαι πως κάθε φορά που τίθεται το παραμικρό το μόνο που βγαίνει είναι αρνητισμός και μια υπεράσπιση "κεκτημένων" που δεν είναι άλλα από ουσιαστικά προέκταση των συμφερόντων κατεστημένων που λυμαίνονται τον χώρο.

    Φταίει η Αριστερά; Σίγουρα όχι, αλλά μέσα σε αυτό το μπάχαλο που κανείς θα περίμενε ηγέτες που θα ανέτρεπαν τα κεκτημένα, βρίσκει υπερασπιστές τους έστω και κατά λάθος!!!!

    Αυτά, ευχαριστώ για την υπομονή όσων διάβασαν το σεντόνι αυτό...

    Επαναλαμβάνω, δεν ζητώ σχόλια και ευχές, λύσεις ζητώ για όλες εκείνες / εκείνους που αρρωσταίνουν και είναι αντιμέτωποι(ες) με μαύρες τρύπες για τις οποίες - είτε αρέσει είτε όχι - είμαστε όλοι υπεύθυνοι ως μέτοχοι της κοινωνίας αυτής.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #2
    Εγγραφή
    18-06-2005
    Περιοχή
    Χαρβάτι city
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    Vodafone H 300s router
    SNR / Attn
    18.5(dB) / 16.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σχετικά με το παραπάνω διάβασα πρόσφατα και αυτό :

    http://stathishaikalis.blogspot.com/...g-post_02.html


  3. #3
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Τί να λέμε τώρα...το θέμα τελικά είναι τί λειτουργεί σωστά στην Ελλάδα. Άραγε υπάρχει τομέας που δεν έχει εισχωρήσει η διαφθορά;

    Καλά τα γράφεις εσύ PopManiac αλλά, όπως δυστυχώς έχεις συνειδητοποιήσει όντας και μεγαλύτερος, πιθανότατα θα χρειαστούν πολλά χρόνια πραγματικής προσπάθειας για να πούμε πως κάτι άλλαξε στην ελληνική κοινωνία. Η αρχή ίσως γίνει με σκληρό τρόπο αλλά πιθανόν να χρειάζεται ένα ισχυρό σοκ. Ναι, όντως μιλώ εκ του ασφαλούς, αλλά έζησα κι εγώ τα 23/24 της ζωής μου στην Ελλάδα.

    Το θέμα είναι πως γνωρίζαμε όλοι τα χάλια αλλά οι ίδιοι συντηρούσαμε καθημερινά αυτό το σύστημα. Ώρες ώρες είναι να απορείς πώς στηριζόταν ένα, φαινομενικά αρκετά ανεπτυγμένο, κράτος σε τόσο σαθρά θεμέλια. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, πραγματικά με κάλυψες πλήρως.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan.nl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί να λέμε τώρα...το θέμα τελικά είναι τί λειτουργεί σωστά στην Ελλάδα.

    Καλά τα γράφεις εσύ PopManiac αλλά, όπως δυστυχώς έχεις συνειδητοποιήσει όντας και μεγαλύτερος, πιθανότατα θα χρειαστούν πολλά χρόνια πραγματικής προσπάθειας για να πούμε πως κάτι άλλαξε στην ελληνική κοινωνία.

    Το θέμα είναι πως γνωρίζαμε όλοι τα χάλια αλλά οι ίδιοι συντηρούσαμε καθημερινά αυτό το σύστημα. Ώρες ώρες είναι να απορείς πώς στηριζόταν ένα, φαινομενικά αρκετά ανεπτυγμένο, κράτος σε τόσο σαθρά θεμέλια. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, πραγματικά με κάλυψες πλήρως.
    Tώρα θα γίνω πολύ ονειροπόλος, αλλά αν έχω μια ελπίδα είναι μπας και όντως αλλάξουν κάποια κακώς κείμενα και κυρίως στην υγεία και στην παιδεία.

    Ξέρω, απλά είμαι ονειροπόλος και έχω πιει και εξαιρετικά ωραίο κρασί τώρα....
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #5
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ποτε δεν προκειται να αλλαξει τιποτα προς το καλυτερο στην Ελλαδα. 32 χρονια βλεπω τα πραγματα να χειροτερευουν καθημερινα και ΚΑΝΕΙΣ να μη νοιαζεται. Συντηρουμε ενα σαπιο συστημα γιατι εμεις οι ιδιοι ειμαστε σαπιοι ως κοινωνια και ως λαος. Εχω βαρεθει να τα λεω και να τα ακουω. Καλα εκανες και εφυγες, μακαρι να μη χρειαστει να ξαναγυρισεις ποτε.Ευχομαι οτι καλυτερο για την μητερα σου.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    στο ΙΚΑ θελεις 1-2 μηνες να κλεισεις ραντεβου (απλα ευχεσαι να μην ειναι κατι επειγον)

    πραγματα αυτονοητα οπως magnetic stripe card και πληρες ιατρικο ιστορικο online ποτε θα εφαρμοσουν εδω περα??? μηχανογραφηση ΜΗΔΕΝ

    να μην πω για τους γιατρους που ερχονται με το πασσο τους χαλαρα, αλλα αμα αργησει ο ασθενης, μαυρο φιδι που τον εφαγε...

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    για το φακελάκι φταίμε εμείς,
    Δεν ξέρω τι κάνουν στο Βέλγιο, άλλα σε αρκετές χώρες είναι χειρότερα απο εμάς για τα πχ check up, στα άμεσα, θα έλεγα ότι είμαστε λίγο χειρότερα.

    το πρόβλημα με τις ελλείψεις είναι οτι δεν έχουν γιατρούς, διοικητικούς έχουν (στην Ελλάδα), εκεί βγαίνει και το πρόβλημα με τους μισθους.

    όσο για το ΙΚΑ για τους 1 με 2 μήνες είναι μια χαρά, στην Αγγλία είναι 6 τουλάχιστον

  8. #8
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Περιοχή
    Καποια μικρη νησιωτικη επαρχιακη πολη...
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    662
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαναλαμβάνω, δεν ζητώ σχόλια και ευχές, λύσεις ζητώ για όλες εκείνες / εκείνους που αρρωσταίνουν και είναι αντιμέτωποι(ες) με μαύρες τρύπες για τις οποίες - είτε αρέσει είτε όχι - είμαστε όλοι υπεύθυνοι ως μέτοχοι της κοινωνίας αυτής.
    PopManiac, καλημερα.
    Ελπιζω να εισαι καλα και μεσα στην ψυχη σου να αισθανεσαι αισιοδοξα και φωτεινα, παρολη την ενδεχομενη μουνταδα της χωρας που ζεις.

    Θελω να σε παρακαλεσω να με πληροφορησεις τι γινεται με την Υγεια στο Βελγιο και γιατι κατα την αποψη σου εκει ειναι τα πραγματα ετσι, ενω εδω ειναι "ετσι μειον 100" = παρα πολυ χειροτερα.

    Μετα, ισως βρω κι εγω μια λυση να σου πω.
    Αν βαριεσαι να γραψεις, δωσε ενα (ή 100) links. Να ενημερωθει καποιος. Να μαθει.

    Συγνωμη για την απειρια μου.
    Το ακατοικητο μου προσπαθω να φουλαρω.
    Η ενημερωση μου ειναι συμφερον σου.

    Να εισαι καλα

  9. #9
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8M/0.8:home-14 M/0.8:off
    ISP
    OTE:home-FΟRΤΗ:office
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    SIEMENS SL2-LINKSYS
    SNR / Attn
    9/6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ ως μέλος της ιατρικής κοινότητας έχω να πω το εξής.
    Εδώ και περίπου μια 25ετία η πλειοψηφία των γιατρών της Ελλάδας προέρχονται από αμφιβόλου ποιότητας Πανεπιστήμια του Εξωτερικού κυρίως Ρουμανία Βουλγαρία με πτυχία που αποκτήθηκαν με διαφόρους τρόπους.
    Όχι ότι τα Ελληνικά Πανεπιστήμια σκίζουν σε ποιότητα αλλά τουλάχιστον το υλικό που υποδέχονται έγραψε στις Πανελλήνιες μέσο όρο από 19,5 και πάνω.
    Πολλοί επίσης από τους δικούς μας αποφοίτους είναι μεταγραφές εκ του εξωτερικού εκ των οποίων αρκετοί γιοί και κόρες μεγαλοκαθηγητάδων της ιατρικής.
    Αυτή τη στιγμή το ιατρικό προσωπικό της χώρας αποτελείται από γιατρούς που περίπου κατά 70% αποτελείται από ανθρώπους που δεν έδωσαν Πανελλήνιες εξετάσεις -δηλαδή από το παράθυρο-
    Την αναξιοκρατία που βασιλεύει παντού ήταν φυσικό να την λουστούμε ως ασθενείς.

    ........Auto merged post: nnik πρόσθεσε 4 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    * Υπάρχουν συνάδελφοι από τα αμφιβόλου ποιότητας Πανεπιστήμια που έγιναν εξαιρετικοί γιατροί.
    Η πλειοψηφία όμως είναι για τα μπάζα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nnik : 04-03-10 στις 10:50. Αιτία: auto merged post
    -Τύχη είναι όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου....
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    TG585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    η πλειοψηφία των γιατρών της Ελλάδας προέρχονται από αμφιβόλου ποιότητας Πανεπιστήμια του Εξωτερικού κυρίως Ρουμανία Βουλγαρία
    Πολλοί επίσης από τους δικούς μας αποφοίτους είναι μεταγραφές εκ του εξωτερικού εκ των οποίων αρκετοί γιοί και κόρες μεγαλοκαθηγητάδων της ιατρικής.
    Αυτή τη στιγμή το ιατρικό προσωπικό της χώρας αποτελείται από γιατρούς που περίπου κατά 70% αποτελείται από ανθρώπους που δεν έδωσαν Πανελλήνιες εξετάσεις -δηλαδή από το παράθυρο-
    Υπερβάλλεις....πως γίνεται να ξέρω 6 γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων και οι 6 να είναι απόφοιτοι ελληνικότατων πανεπιστημίων from day 1....

    Και στην τελική έχει σημασία ,τι στιγμή που δεν εξετάζουμε την επάρκεια αλλά την νομιμότητα στα φακελάκια κλπ κλπ ,η χώρα του πτυχίου προέλευσης;

  11. #11
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8M/0.8:home-14 M/0.8:off
    ISP
    OTE:home-FΟRΤΗ:office
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    SIEMENS SL2-LINKSYS
    SNR / Attn
    9/6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    * Υπάρχουν συνάδελφοι από τα αμφιβόλου ποιότητας Πανεπιστήμια που έγιναν εξαιρετικοί γιατροί.
    Η πλειοψηφία όμως είναι για τα μπάζα.
    Για τα μπάζα είναι και αρκετοί από τους δικούς μας αλλά η πλειοψηφία σέβεται τον κόπο της και το διαβασμά της.
    -Τύχη είναι όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία.

  12. #12
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου....
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    TG585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    σέβεται τον κόπο της και το διαβασμά της.
    Α για αυτό δεν ζητάνε φακελάκια;

    Μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ioanna123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    PopManiac, καλημερα.
    Ελπιζω να εισαι καλα και μεσα στην ψυχη σου να αισθανεσαι αισιοδοξα και φωτεινα, παρολη την ενδεχομενη μουνταδα της χωρας που ζεις.

    Θελω να σε παρακαλεσω να με πληροφορησεις τι γινεται με την Υγεια στο Βελγιο και γιατι κατα την αποψη σου εκει ειναι τα πραγματα ετσι, ενω εδω ειναι "ετσι μειον 100" = παρα πολυ χειροτερα.

    Μετα, ισως βρω κι εγω μια λυση να σου πω.
    Αν βαριεσαι να γραψεις, δωσε ενα (ή 100) links. Να ενημερωθει καποιος. Να μαθει.

    Συγνωμη για την απειρια μου.
    Το ακατοικητο μου προσπαθω να φουλαρω.
    Η ενημερωση μου ειναι συμφερον σου.

    Να εισαι καλα
    Αν θέλεις, ξεκίνα από εδώ - τουλάχιστον εγώ αυτό διάβασα και ψάχνεις αντίστοιχα στον ΟΟΣΑ να βρεις τα του Βελγίου
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #14
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8M/0.8:home-14 M/0.8:off
    ISP
    OTE:home-FΟRΤΗ:office
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    SIEMENS SL2-LINKSYS
    SNR / Attn
    9/6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και στην τελική έχει σημασία ,τι στιγμή που δεν εξετάζουμε την επάρκεια αλλά την νομιμότητα στα φακελάκια κλπ κλπ ,η χώρα του πτυχίου προέλευσης;
    Συνυφασμένα είναι αυτά.
    Οι περισσότεροι από αυτούς έγιναν γιατροί για τα φράγκα.
    -Τύχη είναι όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία.

  15. #15
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Raven84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α για αυτό δεν ζητάνε φακελάκια;

    Μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας.
    Δεν είναι μόνο τα φακελλάκια...

    Είναι και το κόστος σε όρους είτε χρήματος (αν πας σε ιδιωτικά νοσοκομεία) ή χρόνου (αν πας σε δημόσια νοσοκομεία) για υπηρεσίες υγείας που υπερβαίνουν ή είναι ίδια με τον κοινοτικό μέσο όρο (αν και μισθοί δεν είναι).

    Π.χ. αν πας σε ιδιωτικό νοσοκομείο εδώ (Βρυξέλλες) για επέμβαση σκωληκοειδήτιδας γνωρίζω πως θα πληρώσεις συνολικά περίπου €2000 all inclusive τα οποία αν έχεις ΚΑΙ ιδιωτική ασφάλιση σου τα καλύπτουν. Για πήγαινε για την ίδια εγχείρηση σε κάποιο ιδιωτικό στην Ελλάδα και πες μου τι χρεώνουν - έχω την αίσθηση τουλάχιστον €3000 και μπορεί να λέω λίγα.

    Αν πας σε δημόσιο στο Βέλγιο άντε να πληρώσεις τίποτα εκατοντάδες € και θα είσαι σε θάλαμο με το μάξιμουμ 3 άτομα, σε δημόσιο στην Ελλάδα θα κάνεις κάμποσο για να βρεις κρεβάτι (εκτός και αν τα σκάσεις) και φυσικά θα δώσεις και τα εξτρά για αποκλειστικές (αν θέλεις) ενώ φυσικά θα είσαι σε θάλαμο με 4-5 άτομα. Ελλάδα δεν θα πληρώσεις τίποτα βέβαια...
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 1 από 132 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενα σενάριο για τη χώρα μας
    Από nik77 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 05:16
  2. Ένα καλό ρούτερ για χάλια γραμμές
    Από vaggos_fromhell στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 13:52
  3. Δυο ρουτερ ενα σαν sip και το αλλο σαν modem router γινεται??
    Από georgekap στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-09, 11:31
  4. Μήπως έχουμε αυτά τα χάλια σαν Ελλάδα γιατί μας αξίζει;;;
    Από Smpl στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1336
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-06, 14:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας