Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    03-12-2007
    Περιοχή
    Thundera
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Καλημέρα/καλησπέρα σας!!! Αγόρασα έναν Seagate Barracuda 2TB (ST2000DM008), τον οποίο θα χρησιμοποιώ κυρίως ως αποθήκη. Προκειμένου να τον προστατέψω από την φθορά της λειτουργικότητας να το πω έτσι, πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερα...

    1. Να τον εγκαταστήσω εσωτερικά και να τον απενεργοποιώ όταν δεν τον χρειάζομαι ή να τον κάνω εξωτερικό;
    2. Σαν εσωτερικός, όταν είναι απενεργοποιημένος, υφίσταται φθορά λόγω λειτουργικότητας κι ας είναι απενεργοποιημένος; Υπάρχει κάποιος κίνδυνος γενικότερα;
    3. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα το οποίο, σαν εσωτερικό δίσκο, να τον ενεργοποιεί και να τον απενεργοποιεί όποια στιγμή θέλω;
    4. Και αν θέλετε, αν κάποιος από εσάς γνωρίζει, ας μου πει και την γνώμη του για τον συγκεκριμένο δίσκο σαν προϊόν!!!


    Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!
    CASE: Corsair Carbide Spec-03 LED | PSU: Seasonic Prime Ultra 650 Gold | CPU: i7-4790K | COOLER: CorsairHydro Series H60 | MB: Asus Maximus VII Ranger | RAM: 32GB DDR3 2400Mhz [F3-2400C11Q-32GXM] | GPU: ASUS GTX 1070 Dual 8GB DDR5 256Bit | SSD: Samsung 860 EVO 1TB

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το πιο ασφαλές είναι να τον κάνεις εξωτερικό, έτσι δεν θα έχει τα start stop, ή ακόμα και κάποιο power failure or virus συνεχόμενα

  3. #3
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    1. Το κακό που έχει όταν τον εγκαθιστάς ως εσωτερικό, είναι ότι φορτώνεται με load/unload cycles κεφαλών, σε κάθε power on off που κάνει το μηχάνημα. Ακόμα χειρότερα, το ίδιο γίνεται και όταν του κάνουν access τα windows, για οποιοδήποτε λόγο, γιατί τα έπιασε ξανά η περιέργεια και θέλουν να δουν τι γίνεται για πολλοστή φορά με αυτό το δίσκο. Στον αντίποδα, θα κερδίσεις σε ταχύτητα αν και οι USB3.1 θήκες/bays, είναι πλέον πολύ γρήγορες.

    2. Σαν εσωτερικός, όταν είναι idle, δεν υπόκειται σε καμία φθορά, πέρα από το ότι το smart γράφει power on ώρες. Αυτό εσένα σαν χρήστη, δε σε απασχολεί, εκτός αν σκοπεύεις να τον πουλήσεις, σε κάποιον που είναι γνώστης και θα το ψάξει.

    Πέρα από αυτό, όπως είπαμε, όταν ο δίσκος είναι μέρος του συστήματος, όλο και κάποιο access θα του κάνουν τα windows και θα τον ξυπνήσουν. Και ίσως όχι μόνο μια φορά μέσα στην ημέρα. Οπότε θα φορτώνεται με load/unload cycles. Θεωρητικά, μετά τις πρώτες μέρες ύπαρξης του δίσκου στον υπολογιστή, δεν έχει λόγο το λειτουργικό να τον ξυπναει κάθε τρεις και λίγο.

    3. Δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο. Αν μη τι άλλο, χειρότερα θα τα κάνει τα πράγματα. Θα βάλεις το σύστημα να κλείνει τους δίσκους στα 20 λεπτά ξέρω γω ή όσο θέλεις και τέλος. Και να τον κλείσεις εσύ πριν την ώρα του, άμα χρειαστεί να τον κάνουν access τα windows, δε θα σε ρωτήσουν. Μπορείς να βάλεις κάτι τέτοιο βέβαια και να μην ανοίγει καθόλου, αλλά δε ξέρω, για ένα δίσκο μάλλον είναι overkill.

    https://www.ebay.com/itm/SATA-Drive-Switcher-HDD-Power-Control-Switch-Hard-Disk-Selector-W-2-USB-Port-CM/123814445017?epid=4020209075&hash=item1cd3ea7fd9:gs0AAOSwpoJbGOUA


    Αποκτάς δηλαδή λειτουργικότητα θήκης/bay με extra steps!

    4. Δε τον έχω, δε ξέρω.

    Αυτό που ξέρω όμως, είναι ότι καλό είναι να του κάνεις κανονικό format και με δυο passes αν είναι δυνατό και μετά ΚΑΙ surface scan, πριν αρχίσεις να τον χρησιμοποιείς. Και μετά μερικά benchmarks, με CrystalDiskMark, ATTO, HDTune κλπ. Αυτό είναι ένα αρχικό crash test. Καλό είναι να τα ζορίζεις τα πράγματα όταν είναι καινούρια και εντος εγγύησης. Να τα προστατεύεις για να χαλάσουν όταν είναι εκτός εγγύησης, δεν έχει νόημα.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  4. #4
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Το πιο ασφαλες ειναι να τον εχεις εσωτερικο με καλο τροφοδοτικο στο πισι σου. Γενικως ο ορος ασφαλεια δεν ελεγχεται σαν ερωτηση ουτε σαν απαντηση.
    Άλλα Ντάλλα....

  5. #5
    Εγγραφή
    03-12-2007
    Περιοχή
    Thundera
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, να είστε καλά!!!
    CASE: Corsair Carbide Spec-03 LED | PSU: Seasonic Prime Ultra 650 Gold | CPU: i7-4790K | COOLER: CorsairHydro Series H60 | MB: Asus Maximus VII Ranger | RAM: 32GB DDR3 2400Mhz [F3-2400C11Q-32GXM] | GPU: ASUS GTX 1070 Dual 8GB DDR5 256Bit | SSD: Samsung 860 EVO 1TB

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο ασφαλές είναι να τον κάνεις εξωτερικό, έτσι δεν θα έχει τα start stop, ή ακόμα και κάποιο power failure or virus συνεχόμενα
    Και εγω αυτης της αποψης ειμαι. συμφωνω με τον @sdikr .

    Και αναρωτιομουν γιατι πηρες σκετο τον δισκο και δεν πηρες με 10€ περισσοτερα εναν αντιστοιχο 2ΤΒ usb3 .

    Εφοσον τον πηρες σκετο ... βαλτον εσωτερικα . δεν αξιζει να δωσεις χρηματα για να παρεις αξιοπιστη και γρηγορη εξωτερικη θηκη.

    Υ.Γ. οταν αναφερεις αποθηκη.... ελπιζω να ΜΗΝ εννοεις backup . Γιατι ειναι τελειως διαφορετικο και αντιμετωπιζεται τελειως διαφορετικα.
    Αποθηκη εννοεις οτι αποθηκευεις ταινιες - μουσικη κλπ κλπ ΚΑΙ δεν σε νοιαζει αν τα χασεις.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο ασφαλές είναι να τον κάνεις εξωτερικό, έτσι δεν θα έχει τα start stop, ή ακόμα και κάποιο power failure or virus συνεχόμενα
    +1000000000000

  8. #8
    Εγγραφή
    03-12-2007
    Περιοχή
    Thundera
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αναρωτιομουν γιατι πηρες σκετο τον δισκο και δεν πηρες με 10€ περισσοτερα εναν αντιστοιχο 2ΤΒ usb3.
    Ναι, τώρα που το λες, θα μπορούσα να πάρω έναν εξωτερικό... Απλά ακούω διάφορα δεξιά και αριστερά και τους φοβάμαι λίγο τους εξωτερικούς!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν αναφερεις αποθηκη.... ελπιζω να ΜΗΝ εννοεις backup . Γιατι ειναι τελειως διαφορετικο και αντιμετωπιζεται τελειως διαφορετικα.
    Αποθηκη εννοεις οτι αποθηκευεις ταινιες - μουσικη κλπ κλπ ΚΑΙ δεν σε νοιαζει αν τα χασεις.
    Ναι για backup τον θέλω κυρίως!!!
    CASE: Corsair Carbide Spec-03 LED | PSU: Seasonic Prime Ultra 650 Gold | CPU: i7-4790K | COOLER: CorsairHydro Series H60 | MB: Asus Maximus VII Ranger | RAM: 32GB DDR3 2400Mhz [F3-2400C11Q-32GXM] | GPU: ASUS GTX 1070 Dual 8GB DDR5 256Bit | SSD: Samsung 860 EVO 1TB

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Οποτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εξωτερικα απο τον υπολογιστη σου.

    Εγω στη θεση σου.... θα αγοραζα ενα synology ή κατι αντιστοιχο που σου αρεσει και θα τον εβαζα μεσα.

    Μετα με ενα schedule θα τον εβαζα να παιρνει αυτοματα backup.
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο ασφαλές είναι να τον κάνεις εξωτερικό, έτσι δεν θα έχει τα start stop, ή ακόμα και κάποιο power failure or virus συνεχόμενα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εξωτερικα απο τον υπολογιστη σου.
    Αν και γενικά συμφωνώ με τα πρακτικά ωφέλη του εξωτερικού δίσκου, δεν θεωρώ ότι είναι απαραίτητα η πιο ασφαλής λύση. Επανειλημμένα τόσο σε μένα όσο και σε συγγενείς/φίλους έχουν χτυπηθεί εξωτερικοί δίσκοι που ήταν πάνω σε ένα tower/τραπέζι (ή βάλε/βγάλε από κάποια τσάντα κτλ) και βγήκαν νοκ άουτ για τα καλά.

    Προσωπικά τα τελευταία 20 χρόνια (που χρησιμοποιώ εσωτερικούς και εξωτερικούς), σε οικιακή χρήση, έχω "κλάψει" 3 εξωτερικούς (μηχανικούς) από τέτοια ατυχήματα και μόλις 1 εσωτερικό από failure λόγω χρήσης (δίσκος 10ετίας σε home pc που δούλευε 24/7). Οπότε τείνω να εμπιστεύομαι (εμένα με) τους εσωτερικούς περισσότερο. Για backups, συμφωνώ σε κάποιο offline μέσο που δε παραμένει συνδεδεμένο διαρκώς αλλά απαραίτητα και 2η λύση (πχ private cloud).

    ΥΓ. Βασικό ρόλο είναι τι ορίζει ο καθένας... αποθήκη. Εγώ θεωρώ αρκετό χώρο (συνήθως σε μηχανικό δίσκο και όχι ssd) που θα έχει δεδομένα που λίγο-πολύ τα ξαναβρίσκουμε, άλλος μπορεί να αποκαλεί έτσι το backup του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 20-02-20 στις 21:14.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μα για backup γραφει στο τελευταιο ποστ.

    Οποτε πρεπει οπωσδηποτε ΝΑ ΜΗΝ ειναι εσωτερικος. Σαφως και μετα το backup... τον αποσυνδεει και τον βαζει σε ασφαλες μερος.
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα για backup γραφει στο τελευταιο ποστ.
    Έχεις δίκιο, μου διέφυγε.

  13. #13
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Eνας εσωτερικός που δουλεύει συνέχεια έχει την μεγαλύτερη αντοχή.
    Εκτός κι αν παίρνεις backup κάθε εξάμηνο

    Αν ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ για την αντοχή, την επόμενη φορά πάρε hitachi, είτε για εσωτερικό είτε για εξωτερικό.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και γενικά συμφωνώ με τα πρακτικά ωφέλη του εξωτερικού δίσκου, δεν θεωρώ ότι είναι απαραίτητα η πιο ασφαλής λύση. Επανειλημμένα τόσο σε μένα όσο και σε συγγενείς/φίλους έχουν χτυπηθεί εξωτερικοί δίσκοι που ήταν πάνω σε ένα tower/τραπέζι (ή βάλε/βγάλε από κάποια τσάντα κτλ) και βγήκαν νοκ άουτ για τα καλά.

    Προσωπικά τα τελευταία 20 χρόνια (που χρησιμοποιώ εσωτερικούς και εξωτερικούς), σε οικιακή χρήση, έχω "κλάψει" 3 εξωτερικούς (μηχανικούς) από τέτοια ατυχήματα και μόλις 1 εσωτερικό από failure λόγω χρήσης (δίσκος 10ετίας σε home pc που δούλευε 24/7). Οπότε τείνω να εμπιστεύομαι (εμένα με) τους εσωτερικούς περισσότερο. Για backups, συμφωνώ σε κάποιο offline μέσο που δε παραμένει συνδεδεμένο διαρκώς αλλά απαραίτητα και 2η λύση (πχ private cloud).

    ΥΓ. Βασικό ρόλο είναι τι ορίζει ο καθένας... αποθήκη. Εγώ θεωρώ αρκετό χώρο (συνήθως σε μηχανικό δίσκο και όχι ssd) που θα έχει δεδομένα που λίγο-πολύ τα ξαναβρίσκουμε, άλλος μπορεί να αποκαλεί έτσι το backup του.
    Εσυ είσαι γκαντέμης δεν μετράς
    Και στην θυρίδα στην τράπεζα να τον βάλεις θα είναι η μέρα που θα ληστέψουν τις θυρίδες

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ είσαι γκαντέμης δεν μετράς
    Και στην θυρίδα στην τράπεζα να τον βάλεις θα είναι η μέρα που θα ληστέψουν τις θυρίδες
    The gr81 .

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας