Σελ. 23 από 47 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 694
  1. #331
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    17a δίνεται κανονικά και από τα Α/Κ.
    Πρακτικα εχει καποιο νοημα? Το εχεις δοκιμασει?

    Μια ρυθμιση στο DSLAM ειναι, μπορουν να δωσουν και 30a αν θελουν, αλλα ουτε αυτο εχει νοημα...

    8b = Α/Κ
    17a = KV
    30a/35b = FTTB

  2. #332
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    17a δίνουν σε όλες τις συνδέσεις VDSL από Α/Κ. Φυσικά και έχει μεγάλη διαφορά μέχρι τα 500μ μιας και μπορείς να φθάσεις σε μεγαλύτερες συχνότητες από αυτές του 8b.

    Επιπλέον με την υλοποίηση FTTC που γίνεται αυτή τη στιγμή 35b από KV δίνεται εύκολα και στα 80-100μ έχεις σχεδόν τριπλάσιες ταχύτητες από το 17a.

  3. #333
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    17a δίνουν σε όλες τις συνδέσεις VDSL από Α/Κ. Φυσικά και έχει μεγάλη διαφορά μέχρι τα 500μ μιας και μπορείς να φθάσεις σε μεγαλύτερες συχνότητες από αυτές του 8b.

    Επιπλέον με την υλοποίηση FTTC που γίνεται αυτή τη στιγμή 35b από KV δίνεται εύκολα και στα 80-100μ έχεις σχεδόν τριπλάσιες ταχύτητες από το 17a.
    Μιλας τωρα για μια μειοψηφια... αν ειναι ετσι, ας δωσουν και G.Fast (106 MHz) σε πελατες που ειναι πλησιον του Α/Κ.

  4. #334
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από farcry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα το Google μου δίνει απόσταση 550 μέτρα στη δική μου από τη μια μεριά και 600 από την άλλη. Γι'αυτό ρώτησα να είμαι σίγουρος.
    Για να βγεις κάτω από 550 μέτρα πρέπει να πάρεις το δρόμο μέσα από το πάρκο που είναι πεζόδρομος.

    Αν ακολουθήσεις άσφαλτο δεν είναι κάτω από 550 γιατί αναγκάζεσαι να κάνεις ζικ Ζακ γιατί η πλατεία κόβει την πρώην γενική κλινική και τον κόσμο και για να φτάσεις Λασκαρίδου πας είτε από Λάμψα είτε από Χατζηκωνσταντή οπότε βγαίνεις 550 μέτρα και άνω γιατί κανείς κύκλο.

    Είσαι σίγουρος γιαυτο που λες; Ή είναι απλά υπόθεση;
    Το είχα κάνει και παλιότερα θέμα για την απόσταση αλλά δεν πήρα απάντηση.

    Αν ξέρουμε ποιες είναι οι 6 καμπίνες που είναι άνω των 550 μέτρων οι οποίες δεν αναβαθμίζονται θα ξέρω σίγουρα για το που έχουν κατατάξει τη δική μου.
    Από Λάμψα και Χατζηκωνσταντή δεν υπάρχει όδευση, διότι απλά δεν υπάρχουν φρεάτια σε αυτούς του δρόμους, αλλά ούτε και καμπίνες, παρά μόνο στις κάθετους.
    H όδευση γίνεται από την Παγκά. Αν προσέξεις καλά, σε αυτόν τον δρόμο υπάρχουν στη μέση του φρεάτια του ΟΤΕ σε κάθε διασταύρωση, όπου στους κάθετους υπάρχουν καμπίνες με άλλα φρεάτια μπροστά τους.
    Κατεβαίνει όλη την Παγκά, στρίβει δεξιά στη Γερουλάνου (στη Βιοκλινική) και καταλήγει σε φρεάτιο απέναντι ακριβώς από τον ΑΒ. Από εκεί κατεβαίνει τον πεζόδρομο της Λασκαρίδου, διασχίζει κάθετα την Ριανκούρ και τερματίζει στο αστικό κέντρο.
    Το γνωρίζω διότι πολλές φορές έχω δει ανοικτό το τελευταίο φρεάτιο και μάλιστα πέρυσι τον χειμώνα που είχαμε διακοπή υπηρεσιών για λίγες μέρες με τις έντονες βροχοπτώσεις, είχα πετύχει συνεργείο μέσα και είδα ότι από αυτό περνάνε δεκάδες μεγάλα καλώδια (εκατοντάδων ζευγών) προς διάφορες κατευθύνσεις.
    Η δικιά σου 425 είναι γωνία Παγκά-Βούρη κι έχει απόσταση σε αυτή την διαδρομή περίπου 400-410 μέτρα.
    Η δικιά μου 421 είναι στην από κάτω γωνία Παγκά-Λαζαρίμου, με απόσταση περίπου 340-350 μέτρα.

    Για τις 6 καμπίνες που ρωτάς δεν γνωρίζω. Γενικά από Φλώρου-Τριφυλίας και πάνω, έχουν τοποθετηθεί όλες δίπλα στις αντίστοιχες του ΟΤΕ, τουλάχιστον όσες βλέπω από εκεί που κινούμαι καθημερινά.

  5. #335
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλας τωρα για μια μειοψηφια... αν ειναι ετσι, ας δωσουν και G.Fast (106 MHz) σε πελατες που ειναι πλησιον του Α/Κ.
    Δεν είναι η μειοψηφία, οι περισσότεροι συνδρομητές είναι σε απόσταση κάτω των 100 μέτρων από τα KV.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vplus-fills-the-gap_figure01.jpg 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  119,6 KB 
ID: 184368

  6. #336
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι η μειοψηφία, οι περισσότεροι συνδρομητές είναι σε απόσταση κάτω των 100 μέτρων από τα KV.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vplus-fills-the-gap_figure01.jpg 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  119,6 KB 
ID: 184368
    Πηγη?

    Επισης στο γραφημα σου δεν βλεπω τριπλασιασμο... διπλασιο bandwidth δινει, λογικο μιας και μιλαμε για διπλασια MHz.

  7. #337
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Πηγή είναι η NOKIA networks, κατασκευάστρια των mini-dslam του ΟΤΕ.

    Βλέπεις τα aggregate rates. Η διαφορά στα downstream rates μεταξύ 17a και 35b είναι 100 και 300 Mbps αντιστοίχως.

  8. #338
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.269
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    12.7(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από Λάμψα και Χατζηκωνσταντή δεν υπάρχει όδευση, διότι απλά δεν υπάρχουν φρεάτια σε αυτούς του δρόμους, αλλά ούτε και καμπίνες, παρά μόνο στις κάθετους.
    H όδευση γίνεται από την Παγκά. Αν προσέξεις καλά, σε αυτόν τον δρόμο υπάρχουν στη μέση του φρεάτια του ΟΤΕ σε κάθε διασταύρωση, όπου στους κάθετους υπάρχουν καμπίνες με άλλα φρεάτια μπροστά τους.
    Κατεβαίνει όλη την Παγκά, στρίβει δεξιά στη Γερουλάνου (στη Βιοκλινική) και καταλήγει σε φρεάτιο απέναντι ακριβώς από τον ΑΒ. Από εκεί κατεβαίνει τον πεζόδρομο της Λασκαρίδου, διασχίζει κάθετα την Ριανκούρ και τερματίζει στο αστικό κέντρο.
    Το γνωρίζω διότι πολλές φορές έχω δει ανοικτό το τελευταίο φρεάτιο και μάλιστα πέρυσι τον χειμώνα που είχαμε διακοπή υπηρεσιών για λίγες μέρες με τις έντονες βροχοπτώσεις, είχα πετύχει συνεργείο μέσα και είδα ότι από αυτό περνάνε δεκάδες μεγάλα καλώδια (εκατοντάδων ζευγών) προς διάφορες κατευθύνσεις.
    Η δικιά σου 425 είναι γωνία Παγκά-Βούρη κι έχει απόσταση σε αυτή την διαδρομή περίπου 400-410 μέτρα.
    Η δικιά μου 421 είναι στην από κάτω γωνία Παγκά-Λαζαρίμου, με απόσταση περίπου 340-350 μέτρα.

    Για τις 6 καμπίνες που ρωτάς δεν γνωρίζω. Γενικά από Φλώρου-Τριφυλίας και πάνω, έχουν τοποθετηθεί όλες δίπλα στις αντίστοιχες του ΟΤΕ, τουλάχιστον όσες βλέπω από εκεί που κινούμαι καθημερινά.

    Ναι εντάξει αν πάει από Πάγκα είναι κάτω από 550 μέτρα το είχα γράψει και εγώ.

    Απλά κάποιος είπε πως τα καλώδια πάνε από την άσφαλτο και επειδή υπάρχει πεζόδρομος σκέφτηκα πως κάνουν κύκλο.

    Οπότε πάνε ευθεία δίπλα από τα δικαστήρια. Αυτό δεν το γνώριζα.

    Οπότε εντάξει μου λύθηκε η απορία.

    Καλά είτε από τα δικαστήρια είτε από τον βασιλόπουλο ίδια απόσταση είναι περίπου

    Το όλο ζήτημα ήταν αν περνάνε μέσα από το πάρκο ή κάνουν κύκλο γύρω

  9. #339
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    17a δίνουν σε όλες τις συνδέσεις VDSL από Α/Κ. Φυσικά και έχει μεγάλη διαφορά μέχρι τα 500μ μιας και μπορείς να φθάσεις σε μεγαλύτερες συχνότητες από αυτές του 8b.

    Επιπλέον με την υλοποίηση FTTC που γίνεται αυτή τη στιγμή 35b από KV δίνεται εύκολα και στα 80-100μ έχεις σχεδόν τριπλάσιες ταχύτητες από το 17a.
    Εκ των εσω του ΟΤΕ, απο ΑΚ διδεται 8b, απο καμπινα 17a. Καμια φορα καταστρατηγειται ομως.
    Ο ΟΤΕ mindslam βαζει HUAWEI.

  10. #340
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Όλες οι συνδέσεις VDSL ανεξαρτήτως A/K-KV είναι σε 17a. Το minidslam είναι το NOKIA SIEMENS NETWORKS SURPASS HIX 5625.

  11. #341
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.269
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    12.7(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    μια ερωτηση

    οταν θα πανε τα ατομα σε vectoring σε μια περιοχη θα ξεμπουκωσουν τα πραγματα για τα ατομα που πεφτουν σε σκετ vdsl?

    επειδη παρατηρησα πως με την αυξηση των χρηστων σε vdsl απο adsl ο αερας που ειχα οτν πρωτοξεκινησα το vdsl εχει χαθει και ειμαι ακριβως στα 30 αντι για 35 που ειχα μεγιστο , οταν θα φυγουν απο vdsl οσοι συνδρομητες και πανε σε vdsl vectoring επειδη ειναι αλλα κυκλωματα θα ξεμπουκωσει και θα αρχισει να ανεβαινει το μεγιστο ή δεν θα κανει καμια διαφορα?

    αμα ξερει κανεις


  12. #342
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, εφόσον θα συνδέονται πλέον μέσω οπτικής ίνας με το αστικό κέντρο, άρα λιγότερα​ ενεργά ζεύγη στο ίδιο καλώδιο και κατ'επέκταση μικρότερο crosstalk για τους παραμένοντες στον χαλκό.
    Το πόσο κέρδος θα έχουν, εξαρτάται από το ποσοστό αυτών που φεύγουν ή μένουν και την κατάσταση του δικτύου στην περιοχή.

  13. #343
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι συνδέσεις VDSL ανεξαρτήτως A/K-KV είναι σε 17a. Το minidslam είναι το NOKIA SIEMENS NETWORKS SURPASS HIX 5625.
    Τι εννοεις "ολες"? Επισης, ο ΟΤΕ δεν ειχε κλεισει συμφωνια με Κινεζους (Huawei) για φθηνοτερα DSLAM?

  14. #344
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δικιά σου 425, η δικιά μου 421 και του Μήτσου παρακάτω, είναι κάτω από τα 550 μέτρα (πραγματικά ακολουθώντας τον δρόμο) από το αστικό κέντρο, που αν έχω καταλάβει σωστά είναι η απόσταση που έχουν βάλει όριο.
    Πολλοί γειτόνοι μαζευτήκατε στο topic. Ζηλεύω .
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  15. #345
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι συνδέσεις VDSL ανεξαρτήτως A/K-KV είναι σε 17a. Το minidslam είναι το NOKIA SIEMENS NETWORKS SURPASS HIX 5625.
    Καλα, μπορει να γραφουμε κατεβατα αλλα μαλλον εχουμε διαφορετικες πηγες. Ο ΟΤΕ στην αναπτυξη του FTTC στις καμπινες C2 και C3 βαζει εξοπλισμο HUAWEI και το μοντελο MA5603T. Μηπως η πηγη σου εχει τα παλια mini-dslam που εβαζε ο ΟΤΕ στις απομακρισμενες περιοχες η προβληματικες;

    Εδω μπορεις να δεις παλαια παρουσιαση του ΟΤΕ για την αναπτυξη NGA

Σελ. 23 από 47 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2307
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-20, 17:51
  2. Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 19:48
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-16, 02:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας