Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    13-11-2020
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ψάχνω πως μπορώ να ενεργοποιήσω bluetooth ήχο σε Windows 10, αλλά δεν βρίσκω λύση. Χρησιμοποιώ έναν αντάπτορα usb bluetooth 5 και ένα ακουστικό απλό μονό bluetooth 5 (αυτό) αλλά ενώ γίνεται κανονικό pairing, connected, δεν μου βγάζει στον ήχο επιλογή για ήχο bluetooth. Επίσης στα services του ακουστικού μου δείχνει κενό:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2021-04-07 03_30_44 29,30_08_2015 - .png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  96,6 KB 
ID: 226384

    Καμία ιδέα;

  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz 7590
    settings - privacy -microphone - allow apps to access your microphone

  3. #3
    Εγγραφή
    13-11-2020
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etheo Εμφάνιση μηνυμάτων
    settings - privacy -microphone - allow apps to access your microphone

    Τι με βοηθάει αυτή η ρύθμιση; ΑΝ υπήρχε bluetooth επιλογή στα sound settings, θα ενεργοποιούνταν και το μικρόφωνο; Δεν είδα καν να εμφανίζεται το μικρόφωνο του ακουστικού στα μικρόφωνα στο manage sound devices->input devices.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνω πως μπορώ να ενεργοποιήσω bluetooth ήχο σε Windows 10, αλλά δεν βρίσκω λύση. Χρησιμοποιώ έναν αντάπτορα usb bluetooth 5 και ένα ακουστικό απλό μονό bluetooth 5 (αυτό) αλλά ενώ γίνεται κανονικό pairing, connected, δεν μου βγάζει στον ήχο επιλογή για ήχο bluetooth. Επίσης στα services του ακουστικού μου δείχνει κενό:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2021-04-07 03_30_44 29,30_08_2015 - .png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  96,6 KB 
ID: 226384

    Καμία ιδέα;
    Δεν διαθέτουν τα windows όλα τα profile για επικοινωνία, δυστυχώς και ο ήχος είναι μέσα σε αυτά, θα πρέπει να δεις αν παρέχει κάποιο software το στικάκι Bluetooth που έχεις

  5. #5
    Εγγραφή
    13-11-2020
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαθέτουν τα windows όλα τα profile για επικοινωνία, δυστυχώς και ο ήχος είναι μέσα σε αυτά, θα πρέπει να δεις αν παρέχει κάποιο software το στικάκι Bluetooth που έχεις

    Είναι θέμα των Windows 10 ή του αντάπτορα bluetooth;

    Πήρα κάποια bluetooth ακουστικά τον τελευταίο καιρό και αντάπτορα για το desktop επειδή δεν έχει.


    Πήρα αυτόν τον 5.0 αντάπτορα (τέρμα δεξιά) και αυτά τα τρία ακουστικά: headset, in-ear, headphones, μιας και πρώτη φορά αρχίζω να χρησιμοποιώ bluetooth ακουστικά, να τα δοκιμάσω.

    Σε ένα λάπτοπ με Windows 10 και τον ενσωματωμένο αντάπτορα bluetooth της intel που έχει, συνδέονται και τα τρία άμεσα και παρουσιάζεται μέσω Control Panel->Manage audio devices, προφίλ ήχου και μικροφώνου κανονικά και για τα τρία (όπως βλέπουμε στο σκρινσοτ για τα headphones LPT660) και είτε ξεκινάει ο ήχος να παίζει από εκεί άμεσα με την σύνδεση, ή στη χειρότερη περίπτωση χρειάζεται να επιλέξω το audio προφίλ ως default sound device.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2021-05-01 18_58_58Sound.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  31,9 KB 
ID: 227240


    Στο desktop τώρα, που χρησιμοποιώ τον usb αντάπτορα, συνδέονται όλα μεν, αλλά μόνο στα headphones είναι η σύνδεση άμεση, εμφανίζονται τα προφίλ και λειτουργεί ο ήχος κανονικά. Τα in-ear, εμφανίζονται τα προφίλ, και σαν να μπορεί να παίξει που και που ήχο, αλλά διακεκομένα, είτε από browser είτε από πρόγραμμα αναπαραγωγής μουσικής. To headset είναι που δεν εμφανίζονται τα προφίλ καθόλου. Τα παραπάνω αποτελέσματα είναι τα ίδια για τα τρία διαφορετικά ακουστικά, όταν χρησιμοποιώ τον usb αντάπτορα και στο dekstop αλλά και στο λάπτοπ (με εξαίρεση τα in-ear που σπάνια βγάζουν ήχο έστω και διακεκομένο στο desktop, ενώ στο λαπτοπ κανονικό αλλά διακεκομένο). Άρα είναι καθαρά θέμα αντάπτορα. Ποια είναι η εξήγηση;

    Υπάρχει αντάπτορας usb bluetooth για το desktop που να είμαι σίγουρος ότι θα δουλεύουν όλα πλήρως, όπως με το λάπτοπ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Takis9 : 02-05-21 στις 05:08.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα επέλεγα κάτι με broadcom chipset (και φυσικά software) γιατί αυτό ξέρω και έχω δοκιμάσει.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-11-2020
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα επέλεγα κάτι με broadcom chipset (και φυσικά software) γιατί αυτό ξέρω και έχω δοκιμάσει.
    Από τα πιο δημοφιλή εδώ πιστεύεις ότι θα έχουν επίσης αυτό το πρόβλημα που έχω ή όχι;

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τα πιο δημοφιλή εδώ πιστεύεις ότι θα έχουν επίσης αυτό το πρόβλημα που έχω ή όχι;
    Δεν ξέρω, αλλά εδώ στα σχόλια λένε πως το έχουν δουλέψει με ήχο

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας