Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 48
  1. #31
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Eγω αναρωτιεμαι, για να δωσουν στους 2 σας απο 1gbit upload με το εξωτερικο και δεδομενου οτι δεν εισαστε οι μονοι εταιρικοι πελατες για τετοιες ταχυτητες αλλα επισης απο τα ιδια καναλια διασυνδεσης περνανε και οι χιλιαδες οικιακοι πελατες, τι ταχυτητες με εξωτερικο πρεπει να εχει η εταιρια ?


  2. #32
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγω αναρωτιεμαι, για να δωσουν στους 2 σας απο 1gbit upload με το εξωτερικο και δεδομενου οτι δεν εισαστε οι μονοι εταιρικοι πελατες για τετοιες ταχυτητες αλλα επισης απο τα ιδια καναλια διασυνδεσης περνανε και οι χιλιαδες οικιακοι πελατες, τι ταχυτητες με εξωτερικο πρεπει να εχει η εταιρια ?
    Υπάρχουν εδώ τέτοια στοιχεία, ίσως όχι 100% ακριβή αλλά σου δίνουν μια ιδέα. Η εκτίμηση για την Vodafone είναι 800 Gbps. Δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνονται τα μισθωμένα ή αν είναι διαφορετικά κυκλώματα.

  3. #33
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν εδώ τέτοια στοιχεία, ίσως όχι 100% ακριβή αλλά σου δίνουν μια ιδέα. Η εκτίμηση για την Vodafone είναι 800 Gbps. Δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνονται τα μισθωμένα ή αν είναι διαφορετικά κυκλώματα.
    Tα ξερω αυτα, ρητορικη ηταν η ερωτηση.


  4. #34
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.073
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν εδώ τέτοια στοιχεία, ίσως όχι 100% ακριβή αλλά σου δίνουν μια ιδέα. Η εκτίμηση για την Vodafone είναι 800 Gbps. Δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνονται τα μισθωμένα ή αν είναι διαφορετικά κυκλώματα.
    Δεν είναι λίγοι μικρό το νούμερο? Δηλαδή 400 πελάτες εταιρικοί με 200/200 το φουλαραμε? Θα είναι τελείως γελοίο να είναι τόσο λίγο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #35
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι λίγοι μικρό το νούμερο? Δηλαδή 400 πελάτες εταιρικοί με 200/200 το φουλαραμε? Θα είναι τελείως γελοίο να είναι τόσο λίγο.
    Από μόνο του σα νούμερο δε λέει πάρα πολλά. Γενικά, όσο πιο πολλούς πελάτες έχεις, τόσο πιο ομαλά μοιράζεται η κίνηση. Επίσης, όσο πιο μεγάλους πελάτες έχεις, τόσο πιο πιθανό είναι να χρησιμοποιούν το κύκλωμα σε όλο και πιο μικρό ποσοστό του.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  6. #36
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι λίγοι μικρό το νούμερο? Δηλαδή 400 πελάτες εταιρικοί με 200/200 το φουλαραμε? Θα είναι τελείως γελοίο να είναι τόσο λίγο.
    Πόσο πιθανό είναι και οι 400 ταυτόχρονα να χρησιμοποιούν το 100% της γραμμής τους?

    Να στο πω διαφορετικά... οι τράπεζες έχουν διαθέσιμα στα ταμεία όλες τις καταθέσεις? Πόσο πιθανό είναι να πάνε όλοι ταυτόχρονα και να ζητήσουν ανάληψη όλα τους τα χρήματα? Υπάρχει νομοθεσία η οποία ρυθμίζει τα ελάχιστα ταμειακά διαθέσιμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TearDrop : 26-06-21 στις 16:05.

  7. #37
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Υπάρχει κάτι που το λένε contention ratio, αυτό σχεδόν ποτέ δεν είναι 1:1 συνήθως για Home συνδέσεις είναι 1:50 δηλάδη σε 1mbit θα βάλουν 50 συνδρομητές, για business (αλλά στην ουσία Home, αυτές που είναι κάτω απο 999 ευρώ τον μήνα για ας πούμε 1mbit ) συνήθως είναι 1:20

    Για 1gbit καθαρά δικό σου 1:1 μάλλον θα πρέπει να δίνεις πολλά παραπάνω
    Για να προλάβω τα γνωστά, αυτά τα contention ratio είναι αυτά που δίνουν στην Αγγλία

  8. #38
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.073
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάτι που το λένε contention ratio, αυτό σχεδόν ποτέ δεν είναι 1:1 συνήθως για Home συνδέσεις είναι 1:50 δηλάδη σε 1mbit θα βάλουν 50 συνδρομητές, για business (αλλά στην ουσία Home, αυτές που είναι κάτω απο 999 ευρώ τον μήνα για ας πούμε 1mbit ) συνήθως είναι 1:20

    Για 1gbit καθαρά δικό σου 1:1 μάλλον θα πρέπει να δίνεις πολλά παραπάνω
    Για να προλάβω τα γνωστά, αυτά τα contention ratio είναι αυτά που δίνουν στην Αγγλία
    Σωστό αυτό αλλά και εγώ και ο Νίκος κάνουμε συνέχεια τεστ καθόλη τη διάρκεια της ημέρας και περιέργως εγώ είμαι πιο γρήγορος το πρωί.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #39
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστό αυτό αλλά και εγώ και ο Νίκος κάνουμε συνέχεια τεστ καθόλη τη διάρκεια της ημέρας και περιέργως εγώ είμαι πιο γρήγορος το πρωί.
    εεε σταματήστε επιτέλους να κάνετε τέστ να δουλέψουν λίγο και οι άλλοι που μοιράζονται την γραμμή


    Στην σύμβαση υπάρχει κάποια εγγύηση για τον International;

  10. #40
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.073
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    εεε σταματήστε επιτέλους να κάνετε τέστ να δουλέψουν λίγο και οι άλλοι που μοιράζονται την γραμμή


    Στην σύμβαση υπάρχει κάποια εγγύηση για τον International;
    Μπα δεν νομίζω καμία σύμβαση να έχει κάτι τέτοιο ούτε σε ΟΤΕ ούτε πουθενά. Αν το ζητήσεις custom θα σε ξυρίσουν κρύο.

    Τίποτα, η μόνη ελπίδα είναι να κάνει γρήγορα η Amazon και η Microsoft κέντρα εδώ. Έντο μεταξύ δεν έχω μεγάλο πρόβλημα γιατί κάνω backup και στο σπίτι μου το μαγαζί σαν 2ο σημείο.

    - - - Updated - - -

    Νίκο, δεν ξέρω πως κάνεις upload και με ποιο software αλλά αν θες μιλάμε για το veeam το οποίο κάνει απίστευτα πράγματα και οικονομία στη κίνηση με το wan accelerator που έχει.
    Επίσης αν θες δες και την wasabi που είναι αντίστοιχο με τα S3 glacier και deep archive αν αυτά χρησιμοποιείς στην aws και είναι πιο φτηνό και έχει πολύ γρήγορους σέρβερ Ευρώπη.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #41
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα δεν νομίζω καμία σύμβαση να έχει κάτι τέτοιο ούτε σε ΟΤΕ ούτε πουθενά. Αν το ζητήσεις custom θα σε ξυρίσουν κρύο.

    Τίποτα, η μόνη ελπίδα είναι να κάνει γρήγορα η Amazon και η Microsoft κέντρα εδώ. Έντο μεταξύ δεν έχω μεγάλο πρόβλημα γιατί κάνω backup και στο σπίτι μου το μαγαζί σαν 2ο σημείο.

    - - - Updated - - -

    Νίκο, δεν ξέρω πως κάνεις upload και με ποιο software αλλά αν θες μιλάμε για το veeam το οποίο κάνει απίστευτα πράγματα και οικονομία στη κίνηση με το wan accelerator που έχει.
    Επίσης αν θες δες και την wasabi που είναι αντίστοιχο με τα S3 glacier και deep archive αν αυτά χρησιμοποιείς στην aws και είναι πιο φτηνό και έχει πολύ γρήγορους σέρβερ Ευρώπη.
    Δοκιμές με iperf και pathtest
    Συνήθως στέλνω data με custom java apps. Veeam με WAN Accelerator
    Εχω δοκιμάσει παλιοτερα και με Synology Presto File Server.

    Επίσης θα δοκιμάσω και τα παρακάτω
    https://www.the-toffee-project.org/
    https://github.com/solowan/solowan
    http://wanos.co/wan-optimization/
    https://wanfast.net/site/index.php

    Βασικά ήταν όλα μια χαρά μέχρι 18 Φεβρουαρίου. Δεν θα χρειαζόμουν τίποτα. Ναι θα βελτίωνα την κατάσταση με ένα απο τα παραπάνω. Αλλά εδώ έχουμε σοβαρα προβλήματα με το routing θεωρώ.
    Ξερεις εδω σε μένα εχω το οπτικο switch της CYTA τωρα Vodafone και το router μου βλέπει το απέναντι στην Αθήνα.
    Φλώρινα - Αθήνα είχα περίπου 3-6ms και εχω πάει στα 13-19ms. Μερικές φορές με απλό ping χτυπαει 50-200ms και στα 50 ping χανω σίγουρα 1-2

  12. #42
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    To ενδεχομενο να εχει μπουκωσει το συμπαν δεν υπαρχει ; Διοτι εαν υπαρχει ξεμπουκωνοντας 2gbit απο εσας θα μπουκωσουν αλλοι...


  13. #43
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ενδεχομενο να εχει μπουκωσει το συμπαν δεν υπαρχει ; Διοτι εαν υπαρχει ξεμπουκωνοντας 2gbit απο εσας θα μπουκωσουν αλλοι...
    το μπούκωμα είναι κάτι που γίνεται για λίγη ώρα δεν γίνεται να ισχύει για 24/7. Εγώ από αυτά που έχω καταλάβει ισχύει όλη μέρα.

    Επίσης όταν αγοράζεις μισθωμένο δεν σου λένε εως 1gbps. Εδώ μιλάμε η γραμμή παίζει στο 20% και με πακέτα που έχουν πρόβλημα σύμφωνα με αυτά που ανέφεραν.

  14. #44
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μπούκωμα είναι κάτι που γίνεται για λίγη ώρα δεν γίνεται να ισχύει για 24/7. Εγώ από αυτά που έχω καταλάβει ισχύει όλη μέρα.
    Dεν ειναι απαραιτητο αυτο, εξαρταται απο τι και που εχει μπουκωσει. Μαλιστα ειναι πολυ πιο πιθανο αυτο αφου αλλαζοντας δρομολογηση αλλαζουν και η συμπεριφορα των γραμμων.


  15. #45
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Dεν ειναι απαραιτητο αυτο, εξαρταται απο τι και που εχει μπουκωσει. Μαλιστα ειναι πολυ πιο πιθανο αυτο αφου αλλαζοντας δρομολογηση αλλαζουν και η συμπεριφορα των γραμμων.
    και στο ποιο απλό σενάριο π.χ. να είναι τοπικό το μπούκωμα(στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι γιατί και οι 3 περιπτώσεις είναι σε διαφορετική περιοχή της Ελλάδας) θα πρέπει να έγινε αλλαγή εξοπλισμού που γενικά δεν σηκώνει τέτοια γραμμή.

    Αλλά δύσκολα να γίνει κάτι τέτοιο και να υπάρχει για τόσο καιρό πρόβλημα. Το τι πραγματικά έχουν κάνει και δεν βγάζουν άκρη μου φαίνεται πολύ περίεργο δυστυχώς ποτέ δεν θα μάθουμε 100%ι.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας