Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δελτίο Τύπου:
    • Η απόλυτη εμπειρία online gaming με απίστευτες ταχύτητες Internet που έφτασαν τα 10 Gbps
    • Απρόσκοπτο live streaming για πάνω από 500.000 θεατές


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  COSMOTE_League of Legends_01.jpg 
Εμφανίσεις:  435 
Μέγεθος:  335,6 KB 
ID: 207281Τον ευρωπαϊκό τελικό του μεγαλύτερου eSports event παγκοσμίως, League of Legends, που πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά στην Ελλάδα, στήριξε η COSMOTE ως Network Provider.

    Η COSMOTE παρείχε όλη την τεχνολογική υποδομή, την απαραίτητη διασύνδεση για τη μετάδοση μέσω live streaming σε όλο τον κόσμο και εγγυημένες υπερ-υψηλές ταχύτητες Internet μέσα από το COSMOTE Fiber, το μεγαλύτερο δίκτυο οπτικών ινών στην Ελλάδα.

    Με τις ταχύτητες να φτάνουν τα 10 Gbps και με σχεδόν μηδενικό latency, το COSMOTE Fiber εξασφάλισε μία μοναδική, απρόσκοπτη εμπειρία gaming τόσο για τους παίκτες όσο και για τους χιλιάδες θεατές.

    Ο μεγάλος ευρωπαϊκός τελικός του League of Legends πραγματοποιήθηκε στο Ολυμπιακό Κλειστό Γυμναστήριο «Νίκος Γκάλης» στην Αθήνα, με διοργανωτή την Riot Games. Περισσότεροι από 10.000 επισκέπτες απ’ όλον τον κόσμο, gamers, cosplayers και οι παίκτες των τριών κορυφαίων ομάδων του League of Legends, που είχαν προκριθεί στη διοργάνωση, έζησαν από κοντά τους συναρπαστικούς θερινούς τελικούς (LEC Summer Finals), με την αδρεναλίνη να χτυπάει κόκκινο, ενώ περισσότεροι από 500.000 θεατές παγκοσμίως παρακολούθησαν τους αγώνες μέσω του live video streaming. Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα των Ισπανών G2, η οποία κέρδισε το ποσό των 80.000 ευρώ και αυτόματη πρόκριση στους τελικούς του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος.


  2. #2
    Εγγραφή
    25-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Vodafone
    Δεν καταλαβαίνω γιατί τους πήρε τόσο να στείλουν τέτοιο δελτίο Τύπου. Αυτά είναι από τα πράγματα που τα σημειώνεις πριν τη διοργάνωση και τα θυμίζεις αμέσως μετά.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-08-2017
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W9980
    SNR / Attn
    22.1(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κάτσε πρώτα να μπει το FTTH και μετά ο ΟΤΕ να μιλάει για gaming. Γιατί τώρα με VDSL ακόμα και με fast path τα ping με ευρωπαϊκούς servers είναι στο Θεό (και αυτό δεν οφείλεται μόνο στην απόσταση). Ναι το FTTH σου γλιτώνει 6ms στο 1o hop. Αν αυτό δεν είναι αρκετό τότε μην ξανακούσω να μιλάμε για 1ms monitors κλπ. Ας παίζουμε τότε σε τηλεοράσεις με 40ms input lag. Κάθε ms μετράει στο competitive gaming, εγώ αυτό ξέρω και τη διαφορά των 6ms την καταλαβαίνεις δεν είναι μόνο θεωρητική. Και όσο μένουμε στο VDSL εξέλιξη δεν υπάρχει. Ούτε streaming στα 1080 60fps δεν μπορώ να κάνω με τα 10mbps upload και ας έχω 100/10 σύνδεση. Τα ξαναλέμε λοιπόν το 2030 και αν...

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.430
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ααα.. υπάρχει και κόσμος που δεν είναι ευχαριστημένος με το VDSL..
    Τι να πούμε και εμείς..

    * Νοικιάζονται γκαρσονιέρες και δυάρια στην Κυψέλη με FTTH συντόμως!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #5
    Εγγραφή
    02-08-2003
    Περιοχή
    Rodos
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Router
    Fritzbox 7590AX
    SNR / Attn
    (dB) / 1,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το έχετε χάσει λίγο το θέμα. Δεν μιλάει για VDSL - ADSL μιλάει για οπτική ίνα. Επειδή συχνά νοικιάζω τέτοιες γραμμές για διάφορες δουλείες όντως σε αυτό το θέμα είναι πολύ μπροστά. Αυτό που θα ζητήσεις αυτό θα πάρεις χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Ο Ιδιώτης αυτά δεν νομίζω να τα δει πότε.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.910
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Αν αυτό δεν είναι αρκετό τότε μην ξανακούσω να μιλάμε για 1ms monitors κλπ. Ας παίζουμε τότε σε τηλεοράσεις με 40ms input lag. Κάθε ms μετράει στο competitive gaming...
    Το lag στην τηλεόραση σου δίνει θολή εικόνα με μπερδεμένα χρώματα ενώ το lag στο δίκτυο σε κάνει να μένεις πίσω πχ να σε πυροβολούν ενώ εσύ βλέπεις ότι δεν σε πυροβολούν.
    Είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-08-2017
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W9980
    SNR / Attn
    22.1(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το lag στην τηλεόραση σου δίνει θολή εικόνα με μπερδεμένα χρώματα ενώ το lag στο δίκτυο σε κάνει να μένεις πίσω πχ να σε πυροβολούν ενώ εσύ βλέπεις ότι δεν σε πυροβολούν.
    Είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.
    Αυτό που λες είναι το grey to grey response time και πράγματι έχει να κάνει με το θόλωμα της εικόνας σε γρήγορες σκηνές.
    Το input lag είναι ο χρόνος που θέλει η οθόνη να λάβει το σήμα εικόνας μέσω Display Port ή HDMI και να το προβάλει στην οθόνη. Στις παλιές τηλεοράσεις "μπαούλα" ο χρόνος αυτός ήταν 0ms γιατί πρόβαλλαν αναλογικό σήμα. Στις νέες οθόνες που δείχνουν ψηφιακό σήμα ο χρόνος αυτός είναι από 5 - 15ms (monitor) μέχρι και πάνω από 100ms (φτηνή LCD τηλεόραση). Η κάρτα γραφικών δηλαδή στέλνει την εικόνα αλλά η οθόνη θέλει κάποιο χρόνο να την προβάλει. Και ναι τα 6ms παραπάνω είναι πρακτικά αρκετή καθυστέρηση αν λάβουμε υπόψιν frame rounding κλπ.

    - - - Updated - - -

    Ο μεγάλος ευρωπαϊκός τελικός του League of Legends πραγματοποιήθηκε στο Ολυμπιακό Κλειστό Γυμναστήριο «Νίκος Γκάλης» στην Αθήνα, με διοργανωτή την Riot Games.
    Και πρώτα πρώτα το τουρνουά έγινε σε LAN οπότε λογικό είναι να έχει 0ms latency. Δεν καταλαβαίνω προς τι ή είδηση. Απλά ότι η Cosmote δίεθεση το δίκτυό της για το live streaming.

    @Ravager Δεν με ενδιαφέρουν φίλε ούτε τα 10gbps γραμμή ούτε το 1gbps. Αυτό που θέλω εγώ (και πιστεύω και οι περισσότεροι σε αυτό το forum) είναι μια αξιοπρεπής 100/100 συμμετρική σύνδεση FTTH χωρίς τα προβλήματα και τα έξτρα +6ms latency του VDSL, όπως δίνει δηλαδή εδώ και μερικά χρόνια τώρα η Inalan σε ελάχιστους τυχερούς. Πιστεύω είναι δικαίωμα του κάθε ιδιώτη που δίνει 45 ευρώ το μήνα να έχει μια αξιοπρεπή FTTH σύνδεση που έχουν στην υπόλοιπη Ευρώπη εδώ και μια δεκαετία σχεδόν. Αν τώρα δεν έρθει ποτέ αυτό στο ευρύ κοινό και πρέπει μείνουμε "ευχαριστημένοι" με το VDSL τότε η χώρα απλά θα συνεχίζει να ζει στον τεχνολογικό μεσαίωνα. Εγώ προσωπικά δεν είμαι ευχαριστημένος με το ξεροκόμματο (VDSL) που μου δίνει ο ΟΤΕ και το πληρώνω και χρυσάφι. Όποιος κάνει streaming τα 10mbps upload δεν φτάνουν ούτε για 720p, στα 1080 30fps έχουμε ήδη lag spikes από 5 έως 30 ms με anti buffer bloat εννοείται ενεργοποιημένο στο router, traffic prioritization, ports κ.λπ. όλα ρυθμισμένα στην εντέλεια και εννοείται με δυνατό pc που να "αντέχει" το steaming ως και σε 4k. Οπότε το FTTH για τέτοια χρήση ψυχαγωγίας είναι μονόδρομος και ας μην είμαι επιχειρηματίας σε πολυεθνική. Βέβαια τέτοια ώρα τέτοια λόγια στην Ελλάδα του 2019 του Facebook και το Instagram όπου και το 1Mbps upload του ADSL είναι υπέρ αρκετά για να ανέβει η selfie και για να μιλήσουμε στο messenger. Αν βέβαια δεν ενδιαφέρεται και κανείς προφανώς και τέτοιες τεχνολογίες δεν θα τις δούμε ποτέ παρά μόνο αν μας βάλουν πρόστιμο η Ευρωπαίοι για το ίντερνετ. Όλα αυτά τα λέω φιλικά χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν στην κοινότητα εδώ.

  8. #8
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    514
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ravager Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχετε χάσει λίγο το θέμα. Δεν μιλάει για VDSL - ADSL μιλάει για οπτική ίνα. Επειδή συχνά νοικιάζω τέτοιες γραμμές για διάφορες δουλείες όντως σε αυτό το θέμα είναι πολύ μπροστά. Αυτό που θα ζητήσεις αυτό θα πάρεις χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Ο Ιδιώτης αυτά δεν νομίζω να τα δει πότε.
    Οταν λες νοικιαζεις τετοιες γραμμες τι εννοεις ακριβως; Για Ελλαδα; Για ποσο διαστημα; Επειδη προσφατα ειχα αναλογο αιτημα στον ΟΤΕ και λιγοτερο απο 1 χρονο δεσμευση δε μπορουσε να δωσει κυκλωμα. Και περιοχη Μαρουσι σχεδον διπλα στο μεγαρο.


  9. #9
    Εγγραφή
    04-06-2006
    Περιοχή
    Στην μαφία των τηλεπικοινωνιών
    Μηνύματα
    193
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    ΕΕΤΤ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες είναι το grey to grey response time και πράγματι έχει να κάνει με το θόλωμα της εικόνας σε γρήγορες σκηνές.
    Το input lag είναι ο χρόνος που θέλει η οθόνη να λάβει το σήμα εικόνας μέσω Display Port ή HDMI και να το προβάλει στην οθόνη. Στις παλιές τηλεοράσεις "μπαούλα" ο χρόνος αυτός ήταν 0ms γιατί πρόβαλλαν αναλογικό σήμα. Στις νέες οθόνες που δείχνουν ψηφιακό σήμα ο χρόνος αυτός είναι από 5 - 15ms (monitor) μέχρι και πάνω από 100ms (φτηνή LCD τηλεόραση). Η κάρτα γραφικών δηλαδή στέλνει την εικόνα αλλά η οθόνη θέλει κάποιο χρόνο να την προβάλει. Και ναι τα 6ms παραπάνω είναι πρακτικά αρκετή καθυστέρηση αν λάβουμε υπόψιν frame rounding κλπ.

    - - - Updated - - -



    Και πρώτα πρώτα το τουρνουά έγινε σε LAN οπότε λογικό είναι να έχει 0ms latency. Δεν καταλαβαίνω προς τι ή είδηση. Απλά ότι η Cosmote δίεθεση το δίκτυό της για το live streaming.

    @Ravager Δεν με ενδιαφέρουν φίλε ούτε τα 10gbps γραμμή ούτε το 1gbps. Αυτό που θέλω εγώ (και πιστεύω και οι περισσότεροι σε αυτό το forum) είναι μια αξιοπρεπής 100/100 συμμετρική σύνδεση FTTH χωρίς τα προβλήματα και τα έξτρα +6ms latency του VDSL, όπως δίνει δηλαδή εδώ και μερικά χρόνια τώρα η Inalan σε ελάχιστους τυχερούς. Πιστεύω είναι δικαίωμα του κάθε ιδιώτη που δίνει 45 ευρώ το μήνα να έχει μια αξιοπρεπή FTTH σύνδεση που έχουν στην υπόλοιπη Ευρώπη εδώ και μια δεκαετία σχεδόν. Αν τώρα δεν έρθει ποτέ αυτό στο ευρύ κοινό και πρέπει μείνουμε "ευχαριστημένοι" με το VDSL τότε η χώρα απλά θα συνεχίζει να ζει στον τεχνολογικό μεσαίωνα. Εγώ προσωπικά δεν είμαι ευχαριστημένος με το ξεροκόμματο (VDSL) που μου δίνει ο ΟΤΕ και το πληρώνω και χρυσάφι. Όποιος κάνει streaming τα 10mbps upload δεν φτάνουν ούτε για 720p, στα 1080 30fps έχουμε ήδη lag spikes από 5 έως 30 ms με anti buffer bloat εννοείται ενεργοποιημένο στο router, traffic prioritization, ports κ.λπ. όλα ρυθμισμένα στην εντέλεια και εννοείται με δυνατό pc που να "αντέχει" το steaming ως και σε 4k. Οπότε το FTTH για τέτοια χρήση ψυχαγωγίας είναι μονόδρομος και ας μην είμαι επιχειρηματίας σε πολυεθνική. Βέβαια τέτοια ώρα τέτοια λόγια στην Ελλάδα του 2019 του Facebook και το Instagram όπου και το 1Mbps upload του ADSL είναι υπέρ αρκετά για να ανέβει η selfie και για να μιλήσουμε στο messenger. Αν βέβαια δεν ενδιαφέρεται και κανείς προφανώς και τέτοιες τεχνολογίες δεν θα τις δούμε ποτέ παρά μόνο αν μας βάλουν πρόστιμο η Ευρωπαίοι για το ίντερνετ. Όλα αυτά τα λέω φιλικά χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν στην κοινότητα εδώ.
    Για τα ms στην VDSL συμφωνώ για την ταχυτητα στο upstream δεν σε περιορίζει η τεχνολογία vdsl άλλα ο πάροχος.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Δεν ασχολούμαι με LoL αλλά δεν το πήρα χαμπάρι οτι έγινε εδώ τέτοιο event. Αν κρίνω απο τη φωτογραφία του άρθρου μάλλον ελάχιστοι το έμαθαν. Καλύτερα θα ήταν να έβγαζαν δελτίο τύπου πριν να κάνουν και λίγη διαφήμιση.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ασχολούμαι με LoL αλλά δεν το πήρα χαμπάρι οτι έγινε εδώ τέτοιο event. Αν κρίνω απο τη φωτογραφία του άρθρου μάλλον ελάχιστοι το έμαθαν. Καλύτερα θα ήταν να έβγαζαν δελτίο τύπου πριν να κάνουν και λίγη διαφήμιση.
    Όχι μόνο μαζεύτηκαν 10.000 που λέει και το δελτίο Τύπου, αλλά είχαν έρθει κι από χώρες του εξωτερικού για να παρακολουθήσουν.

    Ότι δεν γέμισε το γήπεδο, δεν γέμισε. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο κόσμος ήταν και ελάχιστος.

    Κατά τα λοιπά, ναι, η επικοινωνία θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Κι από τη μεριά μου με την ίδια εντύπωση κατέληξα.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ασχολούμαι με LoL αλλά δεν το πήρα χαμπάρι οτι έγινε εδώ τέτοιο event. Αν κρίνω απο τη φωτογραφία του άρθρου μάλλον ελάχιστοι το έμαθαν. Καλύτερα θα ήταν να έβγαζαν δελτίο τύπου πριν να κάνουν και λίγη διαφήμιση.
    Η πλάκα είναι ότι ο "δικός μας" ο pop ήταν full μπλεγμένος με το συγκεκριμένο event.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  13. #13
    Εγγραφή
    23-03-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    649
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Α
    Router
    Cosmote ZTE
    Για δες με τι πράγματα ασχολείται ο κόσμος και ξοδεύει τζάμπα φαιά ουσία

  14. #14
    Εγγραφή
    02-08-2003
    Περιοχή
    Rodos
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Router
    Fritzbox 7590AX
    SNR / Attn
    (dB) / 1,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Της νοικιάζω σε περιοχές που είναι περασμένη ήδη ο οπτική ίνα. Η Διάρκεια max 1 εβδομάδα. Τα πληρώνουν χοντρά όμως άλλα η δουλειά γίνεται. Μέχρι στιγμής έχω πάρει γραμμές μέχρι 300/300.

    Για τον φίλο που λέει ότι θέλει συμμετρική γραμμή 100/100 και εγώ θέλω μερικά εκατομμυριάκια στο λογαριασμό μου άλλα προς το παρόν βολεύομαι με αυτά που έχω.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Μηνύματα
    463
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE
    Άντε κ χορηγία στον Hayate! LoL
    Greek Statistics black belt. https://www.r-project.org/

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας