Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-60 από 60
  1. #46
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    κατ' εμε η google πρωτα απ'ολα θα πρεπει να κανει κατι εναντια σ'αυτο τον κατακερματισμο του android. ολα τα smartphones με android os θα πρεπει να παιρνουν τα updates απ'ευθειας απο τη google.

    θα συμφωνησω με τα παιδια που λενε οτι τετοιες εφαρμογες δεν επρεπε εξ αρχης να ανεβουν στο market.

    επισης παρατηρησα οτι υπαρχει διαφορα στα permissions (στην ιδια εφορμαγη) αναλογα αν τη κατεβασεις απο το μαρκετ η απο καποια εξωτερικη πηγη.

  2. #47
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200v3
    SNR / Attn
    10(dB) / 32(dB)
    Νομίζω ότι το να κάνει πιο restricted τη διαδικασία διανομής του, το Android, θα αποθάρρυνε τους κατασκευαστές στο να το χρησιμοποιούν. Αυτή τη στιγμή, οι μεγαλύτεροι κατασκευαστές έχουν χτίσει πάνω στο Android βάζοντας, όμως, δικά τους GUI και εργαλεία που το διαμορφώνουν όπως εκείνοι νομίζουν. Οπότε, αν η Google θελήσει να γίνει εκείνη υπεύθυνη των αναβαθμίσεων για όλα τα κινητά, σημαίνει ότι είτε θα πρέπει να απαγορεύσει τέτοια modifications, είτε θα πρέπει να τα προτυποποιήσει κατά κάποιο συγκεκριμένο τρόπο. Δεν είναι εύκολο να λύσει το πρόβλημα του fragmentation, διατηρώντας τα σημερινά πλεονεκτήματα του λειτουργικού. Ο μόνος τρόπος είναι να αρχίσει να συνεργάζεται πιο στενά με τους κατασκευαστές κινητών ώστε να γίνεται παράλληλη ανάπτυξη των νέων εκδόσεων με τις αντίστοιχες "μοντιφιές" τους (αλλά αυτό θα κάνει πολύ πιο αργή τη διαδικασία ανάπτυξής του και προσθήκης νέων χαρακτηριστικών).

    Πάντως, όσον αφορά το market, εγώ πιστεύω ότι η λύση θα ήταν πολύ απλή: να δίνει τη δυνατότητα να υπάρχει ένα κεντρικό "αποθετήριο" με δοκιμασμένες και πιστοποιημένες εφαρμογές για τις οποίες θα φέρει τη ευθύνη, οπότε ο χρήστης θα μπορεί να τις χρησιμοποιεί "ήσυχος" και χωρίς να βλέπει όλο αυτό το "σκουπιδομάνι" που υπάρχει στο market, και να υπάρχει και ένα πρόσθετο-προαιρετικό αποθετήριο "μπάτε-σκύλοι αλέστε" που θα βάζει όποιος θέλει, ότι θέλει (όπως γίνεται σήμερα, στο σύνολο του market) και ο χρήστης θα μπορεί να χρησιμοποιήσει με δική του ευθύνη. Πιστεύω ότι κάποια στιγμή η Google θα αναγκαστεί να κάνει κάτι τέτοιο, αλλά θα χρειαστεί να έχει την "άνεση" να αποποιηθεί τις άχρηστες εφαρμογές που υπάρχουν σήμερα στο market, χωρίς να πληγωθεί σημαντικά ο αριθμός των συνολικών εφαρμογών που υπάρχουν στο market.

  3. #48
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    208
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13247/936
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liberostelios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Google δεν ελέγχει τις εφαρμογές που ανεβαίνουν στο Market, δεν ισχυρίστηκε ποτέ ότι το κάνει και όταν ξεκινάς το Market για πρώτη φορά συμφωνείς ότι φερείς εσύ ευθύνη για τις εφαρμογές που κατεβάζεις από εκεί και ότι το λογισμικό προσφέρετε "as is" χωρίς εγγυήσεις.
    Αυτό είναι πραγματικά τραγικό. Το σκεπτικό πίσω από αυτό πoιο είναι? Καλή και χρυσή η ευθύνη που βαρύνει τους χρήστες, αλλά αυτό είναι αυτογκόλ της Google στην αξιοπιστία του ίδιου της του λειτουργικού.

    ........Auto merged post: _sleeper πρόσθεσε 1 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liberostelios Εμφάνιση μηνυμάτων
    [...]
    Πάντως, όσον αφορά το market, εγώ πιστεύω ότι η λύση θα ήταν πολύ απλή: να δίνει τη δυνατότητα να υπάρχει ένα κεντρικό "αποθετήριο" με δοκιμασμένες και πιστοποιημένες εφαρμογές για τις οποίες θα φέρει τη ευθύνη, οπότε ο χρήστης θα μπορεί να τις χρησιμοποιεί "ήσυχος" και χωρίς να βλέπει όλο αυτό το "σκουπιδομάνι" που υπάρχει στο market, και να υπάρχει και ένα πρόσθετο-προαιρετικό αποθετήριο "μπάτε-σκύλοι αλέστε" που θα βάζει όποιος θέλει, ότι θέλει (όπως γίνεται σήμερα, στο σύνολο του market) και ο χρήστης θα μπορεί να χρησιμοποιήσει με δική του ευθύνη. Πιστεύω ότι κάποια στιγμή η Google θα αναγκαστεί να κάνει κάτι τέτοιο, αλλά θα χρειαστεί να έχει την "άνεση" να αποποιηθεί τις άχρηστες εφαρμογές που υπάρχουν σήμερα στο market, χωρίς να πληγωθεί σημαντικά ο αριθμός των συνολικών εφαρμογών που υπάρχουν στο market.
    Ακριβώς. Ένα official repo κι ένα μπάτε-σκύλοι-αλλέστε repo.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος _sleeper : 08-03-11 στις 18:38. Αιτία: auto merged post
    Πι Άλφα Όμικρον Κάπα
    what better place than here, what better time than now!
    whiteroomdarklight.blogsite.org

  4. #49
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    +1 για official repository ελεγχόμενο από την Google.

  5. #50
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.273
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1 για official repository ελεγχόμενο από την Google.
    εεεεε ελευθερια δε θες?


  6. #51
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Εγώ πάντως είμαι πολύ προσεκτικός με το τηλέφωνο μου. Βάζω συγκεκριμένες εφαρμογές και μόνο αυτές. Όποιες ζητάνε παραπάνω από ότι πρέπει, απλά δεν μπαίνουν όπως για παράδειγμα το shazam.

  7. #52
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.273
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    http://www.symantec.com/connect/blog...security-patch

    Symantec has identified suspicious code within a repackaged version of the “Android Market Security Tool”. This package was found on an unregulated third-party Chinese marketplace. This threat seems to be able to send SMS messages if instructed by a command-and-control server


  8. #53
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από farcry Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.symantec.com/connect/blog...security-patch

    Symantec has identified suspicious code within a repackaged version of the “Android Market Security Tool”. This package was found on an unregulated third-party Chinese marketplace. This threat seems to be able to send SMS messages if instructed by a command-and-control server
    Αυτούς τους βάζει κάποιος να ψάχνουν; Αφιλοκερδώς το κάνουν;
    Sent From My Computer Using Firefox

  9. #54
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    8.296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10999
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    23(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτούς τους βάζει κάποιος να ψάχνουν; Αφιλοκερδώς το κάνουν;
    Η δουλειά τους είναι.
    Αν δεν ψάχνει η Symantec και η κάθε Symantec, ποιός θα ψάχνει?

  10. #55
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ownagE_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δουλειά τους είναι.
    Αν δεν ψάχνει η Symantec και η κάθε Symantec, ποιός θα ψάχνει?
    Με τι κέρδος;
    Sent From My Computer Using Firefox

  11. #56
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    8.296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10999
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    23(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τι κέρδος;
    http://us.norton.com/mobile-security/

  12. #57
    Εγγραφή
    28-04-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.188
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    Air-Ties RT-111
    είναι και η φήμη που θέλει. Όλοι αυτοί οι μεγάλοι κατασκευαστές έχουν και ομάδες οι οποίες κάνουν malware analysis και φτιάχουν διάφορα inteligence reports τα οποία δίνουν σε πελάτες είτε ως προϊόντα, είτε δωρεάν. Ο χώρος των mobile συσκευών ασφαλώς και είναι κάτι που το κοιτάνε όλοι παααρα πολύ έντονα τελευταία καθώς είναι ένα νέο field το οποίο θέλουν πάρα πολύ.

    για να επανέλθουμε στη συζήτηση, εμένα αυτό που με ανησυχεί στο android είναι αυτό ακριβώς που αναφέρεται παραπάνω. Δεν υπάρχει ένας δείκτης ο οποίος να δείχνει πόσο πολύ μπορώ να εμπιστευθώ κάποια εφαρμογή ή όχι. Πρόσφατα ήθελα να βάλω μια εφαρμογή που σχετίζετια με το mail μου. το βάζω στην custom εφαρμογή το mail και το pass μου ή δεν το βάζω; Ποιός είναι αυτός που την έγραψε; Τον ξέρω; Τον ξέρει κανείς; Όλα αυτά λείπουν για την ώρα (ή δεν τα έχω πάρει χαμπάρι)

  13. #58
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από silegav Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να επανέλθουμε στη συζήτηση, εμένα αυτό που με ανησυχεί στο android είναι αυτό ακριβώς που αναφέρεται παραπάνω. Δεν υπάρχει ένας δείκτης ο οποίος να δείχνει πόσο πολύ μπορώ να εμπιστευθώ κάποια εφαρμογή ή όχι. Πρόσφατα ήθελα να βάλω μια εφαρμογή που σχετίζετια με το mail μου. το βάζω στην custom εφαρμογή το mail και το pass μου ή δεν το βάζω; Ποιός είναι αυτός που την έγραψε; Τον ξέρω; Τον ξέρει κανείς; Όλα αυτά λείπουν για την ώρα (ή δεν τα έχω πάρει χαμπάρι)
    Δυστυχώς όσον αφορά το market, το quality/integrity control το κάνουν, ουσιαστικά, οι ίδιοι οι χρήστες... Διαβάζεις τα σχόλια, κάνεις και ένα google search και - κάνοντας το σταυρό σου (ή ότι άλλο) - εγκαθιστάς την εφαρμογή.
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  14. #59
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έτσι είναι η πρόοδος. Αφού τσιμπήσαμε στην απομάκρυνση λειτουργιών του τηλεφώνου από το λειτουργικό ελέω "apps", πλέον έχουμε περισσότερες "επιλογές", ειδικά στο σε ποιον θα παραδώσουμε τα προσωπικά μας δεδομένα...

  15. #60
    Εγγραφή
    28-04-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.188
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    Air-Ties RT-111
    Μεγάλη και ανησυχητική αλήθεια. Χαμός γίνεται και ούτε που ξέρω πως μπορώ να ελέγξω τι φεύγει προς τα έξω από κάθε εφαρμογή.

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-10, 21:53
  2. Μηνύματα: 88
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-10, 22:21
  3. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-10, 01:04
  4. Εφαρμογές για Κινητά
    Από tonik21 στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-09, 13:27
  5. To Google αφαιρεί από το ευρετήριό του το δικτυακό τόπο της BMW
    Από chrand στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-06, 02:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας