Σελ. 45 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 2535404344454647505565 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 661-675 από 15888
  1. #661
    Εγγραφή
    25-09-2005
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Telepassport - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Αρα θεωρητικα μιλωντας υπαρχει εγκατασταση FTTH συμβατο με το κουπονι αρα γιατι μου ειπαν στο τηλεφωνο πως εβγαλε κοκκινο κουμπι στον ελεγχο; (μετα απο 10 λεπτη αναμονη)
    Αρχικα μου ειχαν πει πως ολα ειναι ΟΚ στη πολυκατοικια και υπαρχει υποστηριξη αλλα για 100% θα πρεπει να περιμενω να ολοκληρωθει ο ελεγχος γιατι υπαρχει μια σπανια περιπτωση να μην ειναι δυνατη η εγκατασταση.
    Τελικα μετα απο ελεγχο και ενω ειχαμε καταχωρησει τη μιση αιτηση, του αναψε κοκκινο φωτακι και σε τελειως σουρεαλ καταστασεις μου απανταει.
    Μου αναψε κοκκινο, απετυχε ο ελεγχος, δυστυχως ειναι η περιπτωση που δεν γινεται. Καμια αιτιολογηση. Λυπαμαι γκουντμπαι.

    Ισως κανω ακομα μια προσπαθεια αυριο το πρωι στον ΟΤΕ (13888) και παλι ισως πεσω σε υπαλληλο ατσιδα και τουλαχιστον μου δωσει την ακριβη αιτια να δουμε τι συμβαινει μηπως μπορεσω να το κοινοποιησω και εδω στο φορυμ προς γνωση.

    Α εντωμεταξυ, μηπως αν ο υπαρχον ενοικος που εβαλε φιμπερ διαλεξε πχ βονταφον σημαινει πως ολοι υποχρεωτικα πρεπει να διαλεξουν βονταφον; Αυτο θα ηταν μια πιθανη εξηγηση χωρις να γνωριζω φυσικα τι εταιρια εβαλε εκεινος.
    http://wildfiregames.com/0ad/ το τσαμπα το καλο..

  2. #662
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Όπως φαίνεται έχεις FttH και μένει να γίνει η εγκατάσταση που μπαίνει μέσα στο διαμέρισμα σου.
    (και ο εξοπλισμός)

    Όχι δεν έχει σημασία ο provider που έχουν οι άλλοι.
    Όλοι από το ίδιο κουτάκι θα πάρουν.
    ---
    NLS

  3. #663
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από undeadpunk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα θεωρητικα μιλωντας υπαρχει εγκατασταση FTTH συμβατο με το κουπονι αρα γιατι μου ειπαν στο τηλεφωνο πως εβγαλε κοκκινο κουμπι στον ελεγχο; (μετα απο 10 λεπτη αναμονη)
    Αρχικα μου ειχαν πει πως ολα ειναι ΟΚ στη πολυκατοικια και υπαρχει υποστηριξη αλλα για 100% θα πρεπει να περιμενω να ολοκληρωθει ο ελεγχος γιατι υπαρχει μια σπανια περιπτωση να μην ειναι δυνατη η εγκατασταση.
    Τελικα μετα απο ελεγχο και ενω ειχαμε καταχωρησει τη μιση αιτηση, του αναψε κοκκινο φωτακι και σε τελειως σουρεαλ καταστασεις μου απανταει.
    Μου αναψε κοκκινο, απετυχε ο ελεγχος, δυστυχως ειναι η περιπτωση που δεν γινεται. Καμια αιτιολογηση. Λυπαμαι γκουντμπαι.

    Ισως κανω ακομα μια προσπαθεια αυριο το πρωι στον ΟΤΕ (13888) και παλι ισως πεσω σε υπαλληλο ατσιδα και τουλαχιστον μου δωσει την ακριβη αιτια να δουμε τι συμβαινει μηπως μπορεσω να το κοινοποιησω και εδω στο φορυμ προς γνωση.

    Α εντωμεταξυ, μηπως αν ο υπαρχον ενοικος που εβαλε φιμπερ διαλεξε πχ βονταφον σημαινει πως ολοι υποχρεωτικα πρεπει να διαλεξουν βονταφον; Αυτο θα ηταν μια πιθανη εξηγηση χωρις να γνωριζω φυσικα τι εταιρια εβαλε εκεινος.
    Λοιπόν για να στο εξηγήσω με απλά λόγια

    Μεγάλο ρόλο παίζει ποιος έχει αναλάβει την περιοχή που μένεις ... να υποθέσουμε ότι είναι η VODAFONE αυτός ο πάροχος
    ενώ εσένα ο πάροχος που θέλεις να σε συνδέσει είναι η COSMOTE
    εφόσον σύμφωνα με τις εικόνες που μας ανέβασες υπάρχει ολοκληρωμένη εγκατάσταση FTTH
    η COSMOTE είναι υποχρεωμένη να έρθει σε συνεννόηση με την VODAFONE και να στείλει τεχνικούς ώστε από το κουτί έξω από τον όροφο σου να βάλει την οπτική ίνα σε πρίζα μέσα στο διαμέρισμα σου και από εκεί με τον κατάλληλο εξοπλισμό που πάλι θα σου δώσει η COSMOTE να έχεις σύνδεση FTTH.

    η μόνη περίπτωση που πάει στο μυαλό μου στην οποία δεν μπορεί να υπάρξει FTTH είναι να μην έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες στην περιοχή σου

    αλλά όπως είπα όλα φαίνονται από την ιστοσελίδα της δράσης sfbb.gr και μετά θα πρέπει να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών του παρόχου σου (πιθανών να χρειαστεί να μιλήσεις με κάποιον που ξέρει (μην νομίζεις ότι τα ξέρουν όλοι))

  4. #664
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Πάντως δεν έχω ακούσει πουθενά να έχει μπει floor box χωρίς να υπάρχει σύνδεση με "κεντρική παροχή".
    Επίσης δεν μπαίνουν σε πολυκατοικία αν δεν υπάρχει έστω μια αίτηση (άρα κάποιος έχει κάνει σίγουρα εκεί).
    Επίσης αν μπουν σε πολυκατοικία ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ δεν καλύπτουν όλους τους ορόφους. Ο νόμος τους καλύπτει να περάσουν από όλους τους ορόφους (για floor box) αν υπάρχει έστω μια αίτηση.
    Έχω ακούσει ότι έχει συμβεί να κάνουν τα στραβά μάτια σε πολύ περίεργες περιπτώσεις και να αφήσουν το floor box στα... χέρια αυτού που δυσανασχετεί. Αλλά πάλι αυτούς πρέπει να καλέσει για να γίνει σύνδεση αν αλλάξει γνώμη (γιατί πολύ απλά μέχρι το floor box έχει λόγο ο provider που έχει αναλάβει την περιοχή και όχι ο τελικός πάροχος.

    Είναι περίεργο να υπάρχει floor box και να τους βγαίνει κόκκινο, γιατί κάθε εγκατάσταση ΜΕΤΡΙΕΤΑΙ και μετά παραδίδεται.
    Πιθανόν απλώς να υπάρχει κάποια βλάβη, να μην έχουν διορθώσει (ή βρει) ακόμα και όσο δεν υπήρχε αίτηση στον όροφο μπορεί (τελείως σενάριο αυτό) να μη βιάστηκαν κιόλας (έχοντας την πίεση να παραδώσουν κι άλλα κτήρια).
    Στην πράξη πολλά συνεργεία έχουν σπάσει σε 2-3 κτήρια σε άλλη φάση το καθένα, αντί να κάθονται όλοι μαζί σε ένα και να το παραδίδουν τελειωμένο.
    ---
    NLS

  5. #665
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Συστημικό πρόβλημα λέγεται και είναι γνωστό θέμα τα τελευταία χρόνια σε όλους τους παρόχους, που δεν γνωρίζει η δεξιά τι ποιεί η αριστερά.
    Με υπομονή και επιμονή σε τηλεφωνική επικοινωνία και εξιστόρηση της πραγματικής κατάστασης (όσον αφορά την εγκατάσταση), εν τέλη θα ξεπεραστεί ο σκόπελος.

  6. #666
    Εγγραφή
    25-09-2005
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Telepassport - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Σας ευχαριστώ ολους, τελικα αφου δεν εβγαζα ακρη τηλεφωνικα πηγα στο τοπικο Γερμανο της περιοχης, τους εδειξα τις φωτογραφιες της εγκαταστασης της πολυκατοικιας/οροφου και προχωρησαν κανονικα τη διαδικασια,
    εντωμεταξυ επειδη ημουν παρον στην ολη καταχωρηση της αιτησης το πληροφοριακο συστημα που χρησιμοποιουν ειναι αρκετα βαρυ και ουτε οι ιδιοι δεν το γνωριζουν καλα.
    Μαλλον η μη δυνατοτητα εγκαταστασης εγκειται στο οτι δεν καταφερναν να ολοκληρωσουν την αιτηση και το παρουσιαζαν ως τεχνικο σκοπελο.
    http://wildfiregames.com/0ad/ το τσαμπα το καλο..

  7. #667
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Χρήσιμο τελικά αυτό το PrintScreen

  8. #668
    Εγγραφή
    08-10-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    μια ερώτηση σχετικα με την εγκατάσταση σε όποιον έχει γίνει....

    αφού ήρθε το ένα συνεργείο και πέρασε τις οπτικές, ήρθε μετά ο τεχνικός όπου ένωσε τις οπτικές (μια ημέρα) και την επόμενη όπου έκανε τις μετρήσεις (αν επικοινωνεί με τον οτε κτλ κτλ κτλ). αύριο έχω ραντεβού με τον τεχνικό για να κάνει την σύνδεση. όταν ρώτησα για το modem / router πότε θα έρθει / ποιος θα το φέρει μια με είπαν με ταχυδρομείο και μια ο τεχνικός ότι θα το έχει. τελικά τι ισχύει / πως γίνεται η τελική σύνδεση με την οπτική (καθως με είπαν αύριο ότι με συνδέουν ουσιαστικά)

  9. #669
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Εμ;
    Όσοι πάντως συνδέθηκαν, το έφερε τεχνικός αφού φέρνει και το Nokia που μπαίνει πριν το router.
    ---
    NLS

  10. #670
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paularas Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια ερώτηση σχετικα με την εγκατάσταση σε όποιον έχει γίνει....

    αφού ήρθε το ένα συνεργείο και πέρασε τις οπτικές, ήρθε μετά ο τεχνικός όπου ένωσε τις οπτικές (μια ημέρα) και την επόμενη όπου έκανε τις μετρήσεις (αν επικοινωνεί με τον οτε κτλ κτλ κτλ). αύριο έχω ραντεβού με τον τεχνικό για να κάνει την σύνδεση. όταν ρώτησα για το modem / router πότε θα έρθει / ποιος θα το φέρει μια με είπαν με ταχυδρομείο και μια ο τεχνικός ότι θα το έχει. τελικά τι ισχύει / πως γίνεται η τελική σύνδεση με την οπτική (καθως με είπαν αύριο ότι με συνδέουν ουσιαστικά)
    ο τεχνικός φέρνει το router (SPEEDPORT PLUS) καθώς φέρνει και το NOKIA που θα συνδεθεί η οπτική ίνα και από αυτό μέσω καλωδίου δικτύου θα συνδεθεί το router (SPEEDPORT PLUS) για να έχεις INTERNET και VoIP.

  11. #671
    Εγγραφή
    08-10-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    πραγματικα έγινε όπως το είπατε. έφερε το nokia και το speedport plus. υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδεθούμε στο nokia? επίσης αν και μου λέγανε ότι θα χάσω ταχυτητα επειδη η οπτική έκανε βόλτα σε κανάλια μέσα γιατι πήγε βαθια στο σπίτι, στο speedtest έγραψε 100άρι κλειδωμενο (όπως έπρεπε δηλαδή)

  12. #672
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Με γεια!
    Περιοχή που είσαι; (να καταγραφόμαστε σιγά σιγά)

    Αν η οπτική έχανε έτσι εύκολα ταχύτητα, τότε τι κάνουμε; Όποιος το είπε δεν έχει ΙΔΕΑ τι είναι οπτική.

    Γιατί να συνδεθείς στο Nokia; Νομίζω το Nokia ανήκει στον εξοπλισμό που δεν αγγίζει ο χρήστης (επιτρέπεται το πείραγμα μέχρι και το router).
    ---
    NLS

  13. #673
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιοχή που είσαι; (να καταγραφόμαστε σιγά σιγά)
    Πανόραμα Θεσσαλονίκης

  14. #674
    Εγγραφή
    08-10-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    πανοραμα θεσσαλονικης όπως είπε ο αδελφός thresh. ειναι μονοκατοικια και απο την στιγμή που εμφανίστηκε στο site του ote ότι μπορώ να πάρω οπτική (και έκανα αίτηση την ίδια στιγμή / έδωσα το κουπονι) έως και την στιγμή που άρχισαν οι εργασίες, πέρασαν περίπου 1-2 εβδομάδες. απο εκει και πέρα ήρθαν περίπου 6 συνεργεία (εξω απο το σπίτι / μέσα στο σπίτι τεχνικοί) και μαζί με την οπτική που ήρθε (η αναμονή έξω απο την χωνευτή μας) σκάψανε στο σύνολο 3 φορές (2 ήθελε μέχρι και άδεια απο τον δήμο). σε speedtest με wifi πιάνω τα 100/10 που δοκίμασα και μάλιστα απρόσκοπτα. τα ms ειναι στα 9 στο speedtest αλλά η διαφορά είναι που φαίνεται (στα ms) καθώς νομίζω ότι ειμαι με άλλο pc

  15. #675
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paularas Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδεθούμε στο nokia?
    Αν βρεις γράψτο εδώ με ενδιαφέρει και μένα αν και δεν έχω ακόμα σύνδεση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να συνδεθείς στο Nokia; Νομίζω το Nokia ανήκει στον εξοπλισμό που δεν αγγίζει ο χρήστης (επιτρέπεται το πείραγμα μέχρι και το router).
    Why not? Το γράφει στους όρους ? αν ναι και μπορεις να δωσεις κάποιο link / photo με ενδιαφέρει...

Σελ. 45 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 2535404344454647505565 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας