Σελ. 1 από 53 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 791
  1. #1
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τον τελευταίο καιρό όλες οι εταιρίες κινητής αποφάσισαν να αλλάξουν το όριο που θα έχει ισχύ το υπόλοιπο μας μετά απο μια ανανέωση, ήταν 12 μήνες με ελάχιστη ανανέωση 5 ευρώ και έχουμε φτάσει στους 2 μήνες με ελάχιστη ανανέωση τα 10 ευρώ.

    Καταλαβαίνω πως έχουν και αυτοί έξοδα, αλλά έξοδα έχουμε και εμείς.

    Είμαι και εγώ όπως αρκετοί άλλοι σε μια κατάσταση που να χρειαζόμαστε κάποια νουμεράκια κινητής όχι για χρήση, αλλά για περίπτωση ανάγκης, για συσκευές συναγερμού, gps trackers, κάποιο tablet Που θα θέλαμε που και που να έχει Internet.
    Τα 5 ευρώ τον χρόνο ήταν πολύ καλά, τα 60 είναι πολλά, χώρια του ότι θα πρέπει να κάνουμε την ανανέωση κάθε 2μηνό και δεν μπορείς να βάλεις απο την αρχή 60 ευρω.

    Ευτυχώς υπάρχουν λύσεις.
    Υπάρχουν οι κλασικές κάρτες Roaming, προσωπικά κάνω χρήση αυτής της στιγμής:

    Surfroam
    Για αγορά θέλεις 15 ευρω, με αυτό παίρνεις την sim κάρτα με δωρεάν μεταφορικά και 15 ευρώ credit το όποιο έχει ισχύ για 12 μήνες.
    Η κάρτα είναι μόνο για Internet και εισερχόμενα sms με Αγγλικό νούμερο (+44) ελάχιστη ανανέωση είναι τα 15 ευρώ. χρέωση 0.01 το mb αρκετά καλή λύση για gps tracker με gprs/3g
    Δεν θέλει κάποιο Verification

    Drimsim

    Για αγορά θέλεις 15 ευρώ sim και μεταφορικά και ελάχιστη ανανέωση 25 ευρώ το όποιο έχει το καλό ότι δεν έχει ημερομηνία λήξης, φτάνει να κάνεις μια χρεώσιμη κλήση ή sms μια φορά ανα 6 μήνες, αλλιώς σου αφαιρεί 0,50 ευρώ κάθε μήνα μέχρι να μηδενίσει το υπόλοιπο σου. Το νούμερο που δίνει είναι Πολωνίας (+48)
    Χρεώσεις 0.20 ομιλία, 0.01mb 0.16 sms. δωρεάν εισερχόμενες κλήσεις/sms
    Ακριβή επιλογή για να ξεκινήσεις, παρέχει και εφαρμογή που μπορείς να την έχεις στην συσκευή σου και να κάνεις κλήσεις ακόμα και χωρίς να έχεις την sim μέσα μέσω voip
    Θέλει verification με διαβατήριο


    5/9/2021 στείλανε μήνυμα πως σταματάνε την παροχή τηλεφωνικού αριθμού στην sim και πλέον γίνεται internet only sim

    Xxsim
    Για αγορά θέλεις 12 ευρώ και με αυτό παίρνεις την sim κάρτα χωρίς χρόνο ομιλίας, ελάχιστο ποσο ανανέωσης 10 ευρώ και έχει ισχύ για 1 χρόνο
    Υποστηρίζει voice/intenet/sms και έχει διάφορες επιλογές για νουμεράκια όπως Αγγλία (+44) Εσθονία (+37) οι χρεώσεις τους είναι λίγο τσιμπημένες 0.29 ομιλία, 0.19 sms και 0,19 mb. δωρεάν εισερχόμενες κλήσεις/sms

    Είναι όμως μια καλούτσικη επιλογή για συναγερμούς που απλά θέλεις να σου στείλει sms ή να σε πάρει τηλέφωνο.


    Παλιότερα είχα δοκιμάσει και την ForbesFone μια υπηρεσία της Forbes ή όποια έκλεισε και μας έφαγε και το υπόλοιπο χρόνου

    Υπάρχουν και άλλες λύσεις φυσικά, αλλά ξεφεύγουν στην αρχική τιμή και στην ελάχιστη ανανέωση, όπως πχ η Eurail


    Είμαστε όμως και κράτος μέλος της ΕΕ, όποτε αυτό μας δίνει ακόμα παραπάνω επιλογές!
    Εδώ να δώσω credits στον DiM καθώς και στον MitsosDaBest13 Που αναφέρανε την επιλογή να πάρει κάποιος κάρτα της three.co.uk απο Ebay
    Σύμφωνα πάντα με την εταιρία θα συνεχίσει να παρέχει το Roaming ακόμα και μετά απο το Grexit.


    Πάει και αυτή η λύση απο ότι φαίνεται, απο 1/10/2021 θα υπάρχει χρέωση για χρήση roaming

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδα τώρα αυτή την είδηση

    Capital.gr: Μετά τις Vodafone και EE, η βρετανική Three επαναφέρει τις χρεώσεις περιαγωγής.
    https://www.capital.gr/diethni/35806...eis-periagogis

    Αυτό που δεν πιάνω είναι πως θεωρεί νέους ή παλιούς. Έχω ακόμα 20 κάρτες. Αν της ενεργοποιήσω πριν τον Οκτώβριο θα ισχύει η free περιαγωγή ή όχι?

    Αν κάνει κάποιος αναζήτηση στο Ebay θα βρεί τις sim με 2 με 3 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά χωρίς να έχουν χρόνο ομιλίας.
    Το μεγάλο πρόβλημα είναι το πως θα κάνεις ανανέωση, καθώς δεν δέχονται να κάνεις ανανέωση με κάρτα που δεν είναι έκδοσης Ηνωμένου Βασιλείου
    Για αυτό ευτυχώς υπάρχουν υπηρεσίες που με το αζημίωτο σου δίνουν την δυνατότητα ανανέωσης δοκίμασα με επιτυχία αυτή


    Three
    Υπάρχουν οι three internet with legs, οι όποιες αν κάνεις register με διεύθυνση UK σου δίνει δωρεάν 200Mb κάθε μήνα! φυσικά και φωνή και sms
    Αλλά και οι 321 που έχουν πολύ καλές χρεώσεις για όλα 3p φωνή, 2p sms, 1p MB

    Αγοράζεις την καρτούλα απο το ebay, την βάζεις στο κινητό σου, περιμένεις να κάνει την ενεργοποίηση και μετά κάνεις λογαριασμό στο My3 ώστε μετά να μπορείς να κάνεις ανανέωση χρόνου ομιλίας, ελάχιστη ανανέωση 10 λίρες (+1.49 που σε χρεώνει η υπηρεσία) υπάρχουν και άλλοι τρόποι όπως με την εφαρμογή kwikpay αλλά σε εμένα δεν δούλεψε.

    Το καλό είναι πως ο χρόνος ομιλίας δεν έχει λήξη φτάνει να κάνεις μια χρεώσιμη κλήση/sms/internet Μια φορά στους 6 μήνες
    Δεν θέλει κάποιο Verification

    Προσθήκη:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dxdydz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, σε πρώτη φαση να σας ευχαριστήσω γι αυτό το θεμα. Εξαιρετική δουλειά δουλεια!

    Επειδή μου αρέσει κι εμένα να το ψάχνω με αυτά να πω κι εγώ πως για την three υπάρχει η επιλογή να αγοράσει κανείς 10gbp απο paypal https://www.paypal.com/uk/gifts/brands/three χωρίς extra χρέωση. εκτός του xoom (του παυπαλ παλι)

    Επίσης αν και η revolut δεν λειτουργεί για topup, αν κάνει κάποιoς topup με curve λειτουργεί με ό,τι κάρτα έχει μέσα, Ελληνική ή ρεβολουτ. έτσι μπορεί να κάνει κανεις ανανέωση απο 2 λίρες. (η curve είναι δωρεάν και στέλνει Ελλάδα)

    Τέλος να πω πως αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει κάποια travel data sim αλλά δε θέλει να δώσει 15 ευρό ή και 30 που ζητάνε οι άλλες υπάρχει και η https://www.mtxc.eu/en/ με 5 ευρό και εχει 7ευρό credit μέσα, δωρεαν μεταφορικά. Έχει εδρα το Βέλγιο ή το Λουξεμβούργο. τα data είναι λίγο πιο ακριβα απο την surfroam 1.2cents/mb+φπα
    Ισχύει για 80 χώρες και έχει την ίδια τιμη/mb σε όλο τον κόσμο. η surfroam αλλάζει τιμή ανάλογα με την χώρα.

    Τέλος να ρωτήσω γιατί μόλις ενεργοποιησα την three μου, ξέρω πως η three θεωρητικά μετα απο 3/4 μήνες που χρησιμοποιούμε την κάρτα μονο με roaming αλλάζει τις τιμές. Επι της ουσίας όμως το έχει κάνει σε κανέναν σας;


    Μια πολύ καλή σελίδα με συγκρίσεις θα βρείτε εδώ

    Υπάρχουν και άλλες επιλογές για sim κάρτες απο UK, αλλά εκεί δεν ξέρουμε τι θα γίνει μετα το Brexit, μόνο η Three Και η Vodafone έχω διαβάσει οτι δεν θα αλλάξουν κάτι στο Roaming

    Προσωπικά θέλω να δοκιμάσω και μια sim κάρτα Vodafone NL την όποια βρίσκει κάποιος με 7 με 8 ευρώ χωρίς χρόνο ομιλίας και μπορεί να κάνει ανανέωση απο την σελίδα τους με όλες τις κάρτες.
    Δεν θέλει κάποιο verification και δεν έχει λήξη του credit φτάνει να κάνεις χρήση μιας χρεώσιμης υπηρεσίας μια φορά στο 6μήνο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν από 2-3 μέρες ψάχνοντας κάτι άσχετο, έπεσα πάνω στον Intertelecom που παρέχει και υπηρεσία κινητής μέσω SIM κάρτας. Από το FAQ και τις πληροφορίες που συνέλεξα, κατάλαβα τα παρακάτω:

    1. Η παραγγελία γίνεται online, με πληρωμή μέσω αντικαταβολής (δωρεάν) ή κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό και σε λίγες μέρες έρχεται courier με τα χαρτιά για την υπογραφή, παραλαμβάνουμε την SIM και δίνουμε φωτοτυπία της ταυτότητας.
    2. Το αρχικό κόστος είναι 15€ για την JUST SIM κάρτα + κάποιο ποσό (5 ή 15 ή 20) που θα μείνει ως υπόλοιπο για χρήση. Υπάρχει και η περίπτωση της ULTRA SIM κάρτας, όπου πληρώνουμε μόνο τα 15€ κτήσης και μας δίνεται δώρο 150MB για 30 μέρες αλλά χωρίς διαθέσιμο υπόλοιπο, οπότε θα χρειασθεί επιπλέον φόρτιση για κλήσεις.
    3. Η κάρτα ισχύει για 12μηνο από την τελευταία χρεώσιμη υπηρεσία (κλήση, SMS, Internet). Αν στο 12μηνο δεν γίνει καμία χρεώσιμη υπηρεσία, τότε χάνεται το τυχόν διαθέσιμο υπόλοιπο και η κάρτα απενεργοποιείται.
    4. Η κάρτα συνοδεύεται από 2 αριθμούς. Έναν γεωγραφικό ελληνικό σταθερής και έναν κινητής αγγλικό.
    5. Οι χρεώσεις εξερχόμενων κλήσεων αναφέρονται στον τιμοκατάλογο και να ληφθεί υπόψη ότι οι εισερχόμενες κλήσεις έχουν χρέωση 0,03€ ενώ τα αντίστοιχα SMS είναι δωρεάν. Αυτοί που μας καλούν χρεώνονται ανάλογα την περίπτωση, με τον τιμοκατάλογο του παρόχου τους και το πακέτο που έχουν είτε για σταθερή ελληνική κλήση είτε για διεθνή σε κινητό αριθμό.
    6. Η φόρτιση γίνεται χωρίς ελάχιστο ποσό με τραπεζικό έμβασμα, πιστωτική/χρεωστική ή Paysafe κάρτα και ελάχιστο 10€ με Paypal.
    7. Η σύνδεση λειτουργεί μέσω roaming, κάνοντας χρήση του δικτύου με το δυνατότερο σήμα από τις 3 εταιρείες κινητής, στην περιοχή που βρίσκεται. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα να ορισθεί από την εταιρεία εφόσον το ζητήσουμε αρχικά, ένα μόνο δίκτυο.

    Σε περίπτωση χρήσης σε συναγερμό με κλήση σε κέντρα λήψης σημάτων, υπάρχει πρόβλημα αποστολής των σημάτων (προφανώς λόγω ασυμβατότητας DTMF τόνων) και όπως μου αναφέρθηκε από τον εξυπηρετικότατο υπεύθυνο της εταιρείας, τουλάχιστον μέχρι σήμερα δεν έχει βρεθεί λύση σε συστήματα Paradox ότι κι αν έχουν δοκιμάσει. Δεν τους έχουν αναφερθεί και δεν το έχουν ψάξει, με άλλους συναγερμούς.
    Ωστόσο αν ο ίδιος συναγερμός στέλνει ταυτόχρονα κλήση ή SMS σε άλλο κινητό, δεν υπάρχει κανένα θέμα σε αυτό.

    Έχω κάνει ήδη την παραγγελία, αλλά θα καθυστερήσω να την παραλάβω και την δοκιμάσω, διότι είμαι εκτός τουλάχιστον για 10 μέρες ακόμη.
    Μια ακόμα καλή περίπτωση

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emskan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιώ το cosmote mobile internet με καρτα με 12gb για 1 χρόνο για τον συναγερμό, με 20€ η αγορά του. Το μόνο θέμα είναι ότι κάθε χρόνο πρέπει να πετάξω την κάρτα και να πάρω νέα μιας και τα πακέτα ανανέωσης είναι πανάκριβα.
    https://www.cosmote.gr/eshop/global/...d=ger_20373370

    Και η περίπτωση της Vodafone με κάρτα που δίνει 200mb δώρο κάθε μηνά
    Giga Wifi on the Spot

    https://www.vodafone.gr/ypostirixi/f...tatheri-grammi


    Αυτά, ελπίζω να βοηθήσει κάποιον, αν κάποιος έχει κάποια άλλη πρόταση ας την γράψει!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 20-12-22 στις 12:42.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    πολύ καλός οδηγός.
    Υπάρχει και η lycamobile που εχει παρουσία σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες, την είχα χρησιμοποιήσει όταν έφυγα εκτός χώρας. Τώρα ποια δεν την χρησιμοποιώ.
    Ταυτοποίηση απαιτείται εαν την παραγγείλεις απο χώρα που την απαιτεί η νομοθεσία της.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Εξαιρετική δουλειά, τα συγχαρητήρια μου στον sdikr!

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Είμαστε όμως και κράτος μέλος της ΕΕ, όποτε αυτό μας δίνει ακόμα παραπάνω επιλογές!
    Εδώ να δώσω credits στον DiM καθώς και στον MitsosDaBest13 Που αναφέρανε την επιλογή να πάρει κάποιος κάρτα της three.co.uk απο Ebay
    Σύμφωνα πάντα με την εταιρία θα συνεχίσει να παρέχει το Roaming ακόμα και μετά απο το Grexit.

    Αυτά, ελπίζω να βοηθήσει κάποιον, αν κάποιος έχει κάποια άλλη πρόταση ας την γράψει!
    Φάε την γλώσσα σου χρυσέ μου, brexit το λένε
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Είμαι στην αναζήτηση κάποιας sim για τοποθέτηση σε gps tracker στο αυτοκίνητο και μόνο για να στέλνει SMS όσο πιο οικονομικά γίνεται και χωρίς να χρειάζεται κάρτα κάθε μήνα η να τρώει τα χρήματα όπως κάνει το εγχώριο λαμογιοκαρτελ. Από τις εταιρίες του άρθρου δεν με καλύβει κάποια. Είδα την planet sim eurosim πολύ φτηνά σμσ 0.07 αλλά θέλει 30 ευρώ για αγορά (12 ευρώ μέσα στην καρτα) και ταυτοποίηση. Μετά η xxsim θέλει 12 ευρώ για αγορά (+10 φόρτιση=22) έχει τσιμπημένα sms 0.19 αλλά φαντάζομαι τα χρήματα στην κάρτα δεν λήγουν και αναφέρει το site ότι δεν θέλει ταυτοποίηση. Θέλω όσο γίνεται πιο οικονομική roaming sim στην αγορά φόρτιση και την μεγαλύτερη σε χρονική διάρκεια για να κρατάει τις μονάδες. Το κόστος του sms έρχεται σε δεύτερη μοίρα αφού δεν θα στέλνει συνέχεια μηνύματα αλλά μόνο σε περίπτωση ανάγκης.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από likos_de Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι στην αναζήτηση κάποιας sim για τοποθέτηση σε gps tracker στο αυτοκίνητο και μόνο για να στέλνει SMS όσο πιο οικονομικά γίνεται και χωρίς να χρειάζεται κάρτα κάθε μήνα η να τρώει τα χρήματα όπως κάνει το εγχώριο λαμογιοκαρτελ. Από τις εταιρίες του άρθρου δεν με καλύβει κάποια. Είδα την planet sim eurosim πολύ φτηνά σμσ 0.07 αλλά θέλει 30 ευρώ για αγορά (12 ευρώ μέσα στην καρτα) και ταυτοποίηση. Μετά η xxsim θέλει 12 ευρώ για αγορά (+10 φόρτιση=22) έχει τσιμπημένα sms 0.19 αλλά φαντάζομαι τα χρήματα στην κάρτα δεν λήγουν και αναφέρει το site ότι δεν θέλει ταυτοποίηση. Θέλω όσο γίνεται πιο οικονομική roaming sim στην αγορά φόρτιση και την μεγαλύτερη σε χρονική διάρκεια για να κρατάει τις μονάδες. Το κόστος του sms έρχεται σε δεύτερη μοίρα αφού δεν θα στέλνει συνέχεια μηνύματα αλλά μόνο σε περίπτωση ανάγκης.
    xxsim είναι ενας χρόνος το όριο που θα ισχύει το topup.

    https://www.xxsim.com/terms-and-conditions


    Validity of XXSIM
    XXSIM is valid 12 month after last reload. After expiry, XXSIM will be deactivated definitely and your credit will be lost. A warning will be sent to the user 14 days before expiry.

    Η Three γιατί ακριβώς δεν σε καλύπτει;

  7. #7
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    xxsim είναι ενας χρόνος το όριο που θα ισχύει το topup.

    https://www.xxsim.com/terms-and-conditions


    Validity of XXSIM



    Η Three γιατί ακριβώς δεν σε καλύπτει;
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Με μπερδεύει αρκετά η three στις χρεώσεις. Αναφέρει 2 pound το σμσ και μου φαίνεται αρκετά πιο ακριβό από το 0.19 της xxsim. Επίσης σε τυχών top up έχει έξτρα χρέωση και λόγο της αγγλικής λίρας ανεβάζει την ελάχιστη ανανέωση στα 15 ευρώ. Γενικά με την ακριβή λίρα γίνεται νομίζω ασύμφορη.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από likos_de Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Με μπερδεύει αρκετά η three στις χρεώσεις. Αναφέρει 2 pound το σμσ και μου φαίνεται αρκετά πιο ακριβό από το 0.19 της xxsim. Επίσης σε τυχών top up έχει έξτρα χρέωση και λόγο της αγγλικής λίρας ανεβάζει την ελάχιστη ανανέωση στα 15 ευρώ. Γενικά με την ακριβή λίρα γίνεται νομίζω ασύμφορη.
    2 p = 0,02 £
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #9
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 p = 0,02 £
    Πες το έτσι. Εμένα αυτό με μπέρδεψε 2p δεν ήξερα αν ήταν 2+€ η 0.02 η 0.002 κτλ. Άρα ποιά θεωρήται καλύτερη? Κάπου διάβασα ότι η Three θέλει διεύθυνση στην Αγγλία μετά από κάποιο διάστημα. Ισχύει κάτι τέτοιο. Ποια θεωρήται είναι καλύτερη? Έχετε δοκιμάσει κάποια?

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από likos_de Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Με μπερδεύει αρκετά η three στις χρεώσεις. Αναφέρει 2 pound το σμσ και μου φαίνεται αρκετά πιο ακριβό από το 0.19 της xxsim. Επίσης σε τυχών top up έχει έξτρα χρέωση και λόγο της αγγλικής λίρας ανεβάζει την ελάχιστη ανανέωση στα 15 ευρώ. Γενικά με την ακριβή λίρα γίνεται νομίζω ασύμφορη.
    2 πένες, σκέψου το στα 3 cents το μήνυμα.

    Θα πρέπει να δεις τις δικες σου ανάγκες, πόσα μηνύματα δηλαδή θα έχεις;

  11. #11
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Κάρτα για gps σε αυτοκίνητο το θέλω. Δηλαδή για όταν γίνει κλοπή να μπορώ να το βρω. Θα χρειαστούν 5 μηνύματα το πολύ στην αρχή για να το σεταρω και μετά 1 το 6μηνο για να υπαρχει κίνηση στην κάρτα για να μην λήξει. Γι αυτό έγραψα ότι το κόστος του μηνύματος δεν είναι τόσο σημαντικό όσο η διάρκεια της κάρτα-ποσού που έχει μέσα. Θα έπαιρνα και ένα κλασσικό ελληνικό καρτοκινητο αλλά δεν γίνεται να βάζω κάθε 3 μήνες 10 ευρώ και να χάνονται. Θέλω το κόστος απόκτησης και συντήρησης να είναι το λιγότερο δυνατό.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από likos_de Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάρτα για gps σε αυτοκίνητο το θέλω. Δηλαδή για όταν γίνει κλοπή να μπορώ να το βρω. Θα χρειαστούν 5 μηνύματα το πολύ στην αρχή για να το σεταρω και μετά 1 το 6μηνο για να υπαρχει κίνηση στην κάρτα για να μην λήξει. Γι αυτό έγραψα ότι το κόστος του μηνύματος δεν είναι τόσο σημαντικό όσο η διάρκεια της κάρτα-ποσού που έχει μέσα. Θα έπαιρνα και ένα κλασσικό ελληνικό καρτοκινητο αλλά δεν γίνεται να βάζω κάθε 3 μήνες 10 ευρώ και να χάνονται. Θέλω το κόστος απόκτησης και συντήρησης να είναι το λιγότερο δυνατό.
    Drimsim και three τότε και οι δύο έχουν σαν όρο το ότι θα πρέπει μια φορα το 6μήνο να κάνεις μια κλήση/sms για να μην λήξει το πόσο.
    Τα ελληνικά είναι 10 ευρώ ανα 2 μήνες πλέον

  13. #13
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από likos_de Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάρτα για gps σε αυτοκίνητο το θέλω. Δηλαδή για όταν γίνει κλοπή να μπορώ να το βρω. Θα χρειαστούν 5 μηνύματα το πολύ στην αρχή για να το σεταρω και μετά 1 το 6μηνο για να υπαρχει κίνηση στην κάρτα για να μην λήξει. Γι αυτό έγραψα ότι το κόστος του μηνύματος δεν είναι τόσο σημαντικό όσο η διάρκεια της κάρτα-ποσού που έχει μέσα. Θα έπαιρνα και ένα κλασσικό ελληνικό καρτοκινητο αλλά δεν γίνεται να βάζω κάθε 3 μήνες 10 ευρώ και να χάνονται. Θέλω το κόστος απόκτησης και συντήρησης να είναι το λιγότερο δυνατό.
    Θα το βρείς μόνο αν στο κλέψουν άσχετοι.
    Εδώ και πολλά χρόνια αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες (που τις φορτώνουν σε φορτηγάκι) ανιχνεύονται πρώτα για gps μετά για sim και μποκάρονται. Το πολύ πολύ να σου μείνει το βίντεο από καμμιά κάμερα.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το βρείς μόνο αν στο κλέψουν άσχετοι.
    Εδώ και πολλά χρόνια αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες (που τις φορτώνουν σε φορτηγάκι) ανιχνεύονται πρώτα για gps μετά για sim και μποκάρονται. Το πολύ πολύ να σου μείνει το βίντεο από καμμιά κάμερα.


    Τα αυτοκίνητα που θέλω να παγιδεύσω με tracker είναι το λιγότερο για παλιοσιδερα. Είναι σε ορεινή περιοχή της επαρχίας χρησιμοποιούνται πιο πολύ το καλοκαίρι και λιγότερο το χειμώνα για αγροτικές δουλειές. Αυτός που θα κλέψει τέτοιο αυτοκίνητο δεν πιστεύω ότι θα κρατάει τζαμερ εκτός και αν θεωρεί ότι η αξία του είναι ίδια με μια BMW x3. Επίσης τα συγκεκριμένα παρκαρονται σε δημόσιο δρόμο και μένουν εκεί για αρκετό καιρό και πολλοί που περνάνε καθημερινά τα βλέπουν.

    Για τον παραπάνω λόγο ζητάω την πιο οικονομική επιλογή. Δεν θεωρώ ότι αξίζει να δώσω 50+ευρω για να αγοράσω 2 σιμ και να της φορτίσω. Φτάνει που θα δώσω 30 ευρώ για 2 trackers. Η drimsim την αποκλείω πρώτον γιατί θέλει 40 ευρώ η σιμ+γέμισμα χ2 πάει πολύ. Επίσης θέλει και verification. Βλέπω ότι η Three αξίζει περισσότερο. Την έχει δοκιμάσει κανείς. Μπορώ να πάρω σιμ από το ebay? Την xxsim γιατί δεν την αναφέρει κανείς?

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από likos_de Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τα αυτοκίνητα που θέλω να παγιδεύσω με tracker είναι το λιγότερο για παλιοσιδερα. Είναι σε ορεινή περιοχή της επαρχίας χρησιμοποιούνται πιο πολύ το καλοκαίρι και λιγότερο το χειμώνα για αγροτικές δουλειές. Αυτός που θα κλέψει τέτοιο αυτοκίνητο δεν πιστεύω ότι θα κρατάει τζαμερ εκτός και αν θεωρεί ότι η αξία του είναι ίδια με μια BMW x3. Επίσης τα συγκεκριμένα παρκαρονται σε δημόσιο δρόμο και μένουν εκεί για αρκετό καιρό και πολλοί που περνάνε καθημερινά τα βλέπουν.

    Για τον παραπάνω λόγο ζητάω την πιο οικονομική επιλογή. Δεν θεωρώ ότι αξίζει να δώσω 50+ευρω για να αγοράσω 2 σιμ και να της φορτίσω. Φτάνει που θα δώσω 30 ευρώ για 2 trackers. Η drimsim την αποκλείω πρώτον γιατί θέλει 40 ευρώ η σιμ+γέμισμα χ2 πάει πολύ. Επίσης θέλει και verification. Βλέπω ότι η Three αξίζει περισσότερο. Την έχει δοκιμάσει κανείς. Μπορώ να πάρω σιμ από το ebay? Την xxsim γιατί δεν την αναφέρει κανείς?
    Ολά αυτά που γράφω στο 1ο νήμα τα έχω και τα έχω δοκιμάσει, δεν το διάβασες;

    Ευτυχώς υπάρχουν λύσεις.
    Υπάρχουν οι κλασικές κάρτες Roaming, προσωπικά κάνω χρήση αυτής της στιγμής:

Σελ. 1 από 53 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας