Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    07-11-2003
    Περιοχή
    Βούλα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 9.2(dB)
    Καλησπέρα στην παρέα.

    Έχω VDSL από Vodafone (παλαιότερα hol) εδώ και πάρα πολλά χρόνια και χρησιμοποιώ το W9980 μιας και το ZTE H367N που μου έχουν δώσει είχε θέματα με το wifi. Όλα έπαιζαν όπως πρέπει τόσο καιρό (συγχρονισμός 50Mbps) χωρίς κανένα πρόβλημα.

    Προ εβδομάδος, και χωρίς να αλλάξει τίποτε από την πλευρά μου, ξαφνικά το Tplink άρχισε να συγχρονίζει σε ADSL2+ στα 18 Mbps. Στα ίδια ακριβώς και το ZTE. Το έδωσα βλάβη, περασε μια εβδομάδα και αφού σήμερα το πρωί δεν είχα καθόλου ιντερνετ (προφανώς το έφτιαχναν) τώρα το μεσημέρι, ενώ το ZTE συγχρονίζει κανονικά στα 50 Mbps, το TpLink εξακολουθεί να κουμπώνει σε ADSL 2+ στα 18 Mbps.

    Έκανα factory reset, δοκίμασα να βάλω VDSL modulation (αντί για Auto sync up που έχει από default), τίποτα.

    Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει και πως να σεταρω το TPLink σωστά?

    Θα ακολουθήσουν screenshot από το μενού του ZTE και του TP link μήπως βοηθήσουν.

    Ευχαριστώ!

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20180809-151033.jpg 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  308,6 KB 
ID: 196148

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20180809_152251.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  344,9 KB 
ID: 196149

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20180809_153712.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  243,4 KB 
ID: 196150

    Ακόμη κι αν αλλάξω το modulation σε VDSL AnnexB, το TP Link δεν μπορεί να συγχρονίσει την DSL.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20180809_152429.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  336,4 KB 
ID: 196151

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    το tplink δεν υποστηρίζει vectoring, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να συγχρονίζει ή σε adsl ή σε πιο χαμηλές ταχύτητες ανάλογα την ρύθμιση την καμπίνας
    Δεν μπορείς να κάνεις κάτι πέρα απο το να αλλάξεις modem

  3. #3
    Εγγραφή
    07-11-2003
    Περιοχή
    Βούλα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 9.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το tplink δεν υποστηρίζει vectoring, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να συγχρονίζει ή σε adsl ή σε πιο χαμηλές ταχύτητες ανάλογα την ρύθμιση την καμπίνας
    Δεν μπορείς να κάνεις κάτι πέρα απο το να αλλάξεις modem
    Ευχαριστώ πολύ. Το υποψιάστηκα ότι κάτι τέτοιο θα ήταν.

    Πως και άλλαξαν αιφνιδίως όμως αυτό το setting στην γραμμή? Και, από περιέργεια, τι είναι το vectoring με απλά λόγια ? Θα επηρεάσει την σύνδεση μου προς το καλύτερο/περισσότερο upgradeable στο μέλλον? Θα μπορέσω να βάλω π.χ ,Vodafone tv που μέχρι πρότινος μου έλεγαν ότι δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή μου ? (Παίρνω από υπαίθριο kv, το οποίο βρίσκεται 10 μέτρα από το σπίτι μου).

    Και κάτι τελευταίο: Αν θέλω να παιρνω dsl από το ZTE (αφού δεν γίνεται αλλιώς) και όλο το υπόλοιπο κομμάτι (ενσύρματους και ασύρματους clients) να το διαχειρίζεται το TP Link, διαβάζω εδώ ?

    https://www.adslgr.com/forum/threads...N-H168N/page11
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iparout : 09-08-18 στις 16:36.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iparout Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ. Το υποψιάστηκα ότι κάτι τέτοιο θα ήταν.

    Πως και άλλαξαν αιφνιδίως όμως αυτό το setting στην γραμμή? Και, από περιέργεια, τι είναι το vectoring με απλά λόγια ? Θα επηρεάσει την σύνδεση μου προς το καλύτερο/περισσότερο upgradeable στο μέλλον? Θα μπορέσω να βάλω π.χ ,Vodafone tv που μέχρι πρότινος μου έλεγαν ότι δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή μου ? (Παίρνω από υπαίθριο kv, το οποίο βρίσκεται 10 μέτρα από το σπίτι μου).

    Και κάτι τελευταίο: Αν θέλω να παιρνω dsl από το ZTE (αφού δεν γίνεται αλλιώς) και όλο το υπόλοιπο κομμάτι (ενσύρματους και ασύρματους clients) να το διαχειρίζεται το TP Link, διαβάζω εδώ ?

    https://www.adslgr.com/forum/threads...N-H168N/page11
    Δεν θα το έλεγα αιφνιδίως, τρέχει εδώ και καιρό η διαδικασία για τα δίκτυα νέας γενιάς, υπάρχουν στις ειδήσεις σχετικά λινκ με καμπίνες που περιμένουν να αναβαθμιστούν
    Γίνεται για το καλύτερο, μειώνει το crosstalk με αποτέλεσμα να μπορούν ο ίδιος αριθμός χρηστών να πιάσει καλύτερες ταχύτητες απο ότι χωρίς vectoring.

    Για το vodafone tv δεν ξέρω να σου απαντήσω, ξέρω πως προβλέπεται η δυνατότητα χονδρικής με διαφορετικά vlans όποτε θεωρητικά μπορούν να το παρέχουν, το θέμα είναι αν επιλέξουν να το κάνουν

    Κάνοντας αυτό που κάνει ο tsavman ναι

  5. #5
    Εγγραφή
    07-11-2003
    Περιοχή
    Βούλα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 9.2(dB)
    Κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ πολύ!

    Ο φίλος tsavman είπε ότι χρησιμοποίησε τους κωδικους της φορθνετ για να σεταρει το ZTE, προφανώς κάτι αντίστοιχο θα ισχύει και για το δικό μου ZTE (δεν υπάρχει δυνατότητα να αλλάξω το wan settings όπως είναι τώρα) αλλά αν χρειαστεί να επιχειρήσω κάτι τέτοιο θα ξαναπάρω σε αντίστοιχο θρεντ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iparout : 09-08-18 στις 20:18.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iparout Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ πολύ!

    Ο φίλος tsavman είπε ότι χρησιμοποίησε τους κωδικους της φορθνετ για να σεταρει το ZTE, προφανώς κάτι αντίστοιχο θα ισχύει και για το δικό μου ZTE (δεν υπάρχει δυνατότητα να αλλάξω το wan settings όπως είναι τώρα) αλλά αν χρειαστεί να επιχειρήσω κάτι τέτοιο θα ξαναπάρω σε αντίστοιχο θρεντ!
    Υπάρχει περίπτωση να μην στο δίνει σαν επιλογή, λίγο πιο κάτω απο τον tsavman αναφέρουνε πως η vodafone δεν επιτρέπει το Bridge

Παρόμοια Θέματα

  1. Vodafone VDSL και ZTH H168N - συγχρονίζει σε ADSL2 plus
    Από philos στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-18, 23:48
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-18, 16:50
  3. Έχω ADSL, πληρώνω VDSL
    Από talos_2002 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-18, 11:06
  4. Συγχρονιζει σε ADSL αντι για VDSL.
    Από AlexTselikas στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-18, 00:19
  5. Ξαφνική αλλαγή από VDSL σε ADSL
    Από Lnds500 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-18, 11:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας