Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 42
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Facebook
    Το WhatsApp είναι η εφαρμογή που χρησιμοποιείται από περισσότερους από 2 δισεκατομμύρια ανθρώπους για την ανταλλαγή περισσότερων των 100 δισεκατομμυρίων μηνυμάτων καθημερινά.

    Ενώ τα μηνύματα που ανταλλάσσονται είναι κρυπτογραφημένα από άκρο σε άκρο, αυτό δεν ισχύει και για την διαδικασία αποθήκευσής τους στη συσκευή. Πολλοί άνθρωποι επιθυμούν έναν τρόπο για την δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας σε περίπτωση που χάσουν την συσκευή τους. Πλέον, διατίθεται ένα επιπλέον, προαιρετικό επίπεδο ασφαλείας, για την προστασία των αντιγράφων ασφαλείας τα οποία είναι αποθηκευμένα στο Google Drive η στο iCloud με κρυπτογράφηση από άκρο σε άκρο. Η ασφάλεια παρέχεται είτε με έναν κωδικό πρόσβασης επιλογής του χρήστη είτε με ένα 64ψήφιο κλειδί κρυπτογράφησης.

    Η λειτουργία αυτή, θα δοθεί σταδιακά σε όσους χρησιμοποιούν την τελευταία έκδοση του WhatsApp.

    Πηγή: Facebook

  2. #2
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Το νόημα της κρυπτογραφίας είναι να γνωρίζεις ο ίδιος πως τα μηνύματα σου δεν μπορούν να διαβαστούν από κάποιον τρίτο. Να το επιβεβαιώνεις δηλαδή από μόνος σου.

    Ποιο είναι το νόημα να σου λέει ο τρίτος πως τα μηνύματά σου είναι κρυπτογραφημένα δεν καταλαβαίνω.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το νόημα της κρυπτογραφίας είναι να γνωρίζεις ο ίδιος πως τα μηνύματα σου δεν μπορούν να διαβαστούν από κάποιον τρίτο. Να το επιβεβαιώνεις δηλαδή από μόνος σου.

    Ποιο είναι το νόημα να σου λέει ο τρίτος πως τα μηνύματά σου είναι κρυπτογραφημένα δεν καταλαβαίνω.
    Πως μπορεις να το επιβεβαιωσεις απο μονος σου? Φανταζομαι μονο με εξειδικευμενες γνωσεις.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #4
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως μπορεις να το επιβεβαιωσεις απο μονος σου? Φανταζομαι μονο με εξειδικευμενες γνωσεις.
    Ναι. Αν το πρόγραμμα είναι ανοιχτού κώδικα το επιβεβαιώνεις μόνος σου. Πρόσεξε όμως πως ακόμα αν είναι open-source και δεν έχεις εξειδικευμένες γνώσεις, πάλι είναι καλύτερο. Δεν εμπιστεύεσαι τον ζάκερμπερκ να σου λέει ότι κρυπτογραφείται το περιεχόμενο της εφαρμογής αλλά ΟΛΟΥΣ ΕΚΕΙΝΟΥΣ που μελέτησαν τον κώδικα που τους δώθηκε δωρεάν και το επιβεβαίωσαν οι ίδιοι. Με άλλα λόγια εμπιστεύεσαι το ότι κανένας δεν βρέθηκε από όλους αυτούς του χιλιάδες να δει κάτι το οποίο να αποδεικνύει το αντίθετο.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.620
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το νόημα της κρυπτογραφίας είναι να γνωρίζεις ο ίδιος πως τα μηνύματα σου δεν μπορούν να διαβαστούν από κάποιον τρίτο. Να το επιβεβαιώνεις δηλαδή από μόνος σου.

    Ποιο είναι το νόημα να σου λέει ο τρίτος πως τα μηνύματά σου είναι κρυπτογραφημένα δεν καταλαβαίνω.
    Δεν κατάλαβα, δεν εμπιστεύεσαι τους αλγόριθμους κρυπτογράφησης, ή δεν πιστεύεις τις υπηρεσίες που λένε ότι κρυπτογραφούν;

  6. #6
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα, δεν εμπιστεύεσαι τους αλγόριθμους κρυπτογράφησης, ή δεν πιστεύεις τις υπηρεσίες που λένε ότι κρυπτογραφούν;
    Το δεύτερο.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.620
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    OK, αν εταιρείες γίγαντες όπως η google και η Apple λένε ότι κάνουν κάτι τέτοιο και δεν τις πιστεύουμε, ας πάμε πίσω στις σπηλιές. Δεν μιλάμε για κάτι γενικό "προστατεύουμε την ιδιωτικότητα των χρηστών" που είναι πολύ υποκειμενικό, μιλάμε για μία πολύ συγκεκριμένη διαδικασία που είτε την κάνεις είτε όχι, δεν υπάρχει υποκειμενικότητα, είτε κρυπτογραφείς είτε όχι. Ούτε μιλάμε για ένα μαγαζάκι, μιλάμε για τις μεγαλύτερες εταιρείες του κόσμου.

  8. #8
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μιλάμε για κάτι γενικό "προστατεύουμε την ιδιωτικότητα των χρηστών" που είναι πολύ υποκειμενικό, μιλάμε για μία πολύ συγκεκριμένη διαδικασία που είτε την κάνεις είτε όχι, δεν υπάρχει υποκειμενικότητα, είτε κρυπτογραφείς είτε όχι.
    Εμένα πάλι δεν μου λέει τίποτα. Η σόνυ πριν μερικά χρόνια πιάστηκε να χρησιμοποιεί με λανθασμένο τρόπο την κρυπτογραφία. Και μάλιστα με τον χειρότερο τρόπο. Υπολόγισαν το private key της εταιρίας επειδή χρησιμοποιούσε την ίδια τιμή r στην ECDSA αντί για να δημιουργεί μια καινούργια κάθε φορά.

    Δεν με νοιάζει τι λέει η εταιρία. Αν δεν το επιβεβαιώσω με τα μαθηματικούλια μου πως το μήνυμα δεν διαβάζεται από τους άλλους χάνεται το νόημα.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.620
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Θες πρόσβαση στον αλγόριθμό τους δηλαδή για να πειστείς. Καλή τύχη.

  10. #10
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες πρόσβαση στον αλγόριθμό τους δηλαδή για να πειστείς. Καλή τύχη.
    Όχι. Απλά θα το θεωρώ δεδομένο κάθε φορά που συζητώ μέσω WhatsApp πως τα μηνύματα μου μπορούν να διαβαστούν. Οποιοδήποτε ευαίσθητο μήνυμα έχω να στείλω/διαβάσω θα το κάνω από ένα open source πρόγραμμα.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.620
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι. Απλά θα το θεωρώ δεδομένο κάθε φορά που συζητώ μέσω WhatsApp πως τα μηνύματα μου μπορούν να διαβαστούν. Οποιοδήποτε ευαίσθητο μήνυμα έχω να στείλω/διαβάσω θα το κάνω από ένα open source πρόγραμμα.
    Επειδή έχεις τσεκάρει προσωπικά τον αλγόριθμο φαντάζομαι, περιλαμβάνοντας και το ότι custom-ιά τρέχουν στους server τους;

  12. #12
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχεις τσεκάρει προσωπικά τον αλγόριθμο φαντάζομαι, περιλαμβάνοντας και το ότι custom-ιά τρέχουν στους server τους;
    Ό,τι custom-ιά και να τρέχουν, μπορώ να δω ξεκάθαρα πως δημιουργώ δικό μου κλειδί, πως το μήνυμα κρυπτογραφείται και πως στέλνεται σε κάποιον σέρβερ (αν υπάρχει). Ας σταλεί όπου να ναι απο κει και πέρα, δεν διαβάζεται.

  13. #13
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.433
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK, αν εταιρείες γίγαντες όπως η google και η Apple λένε ότι κάνουν κάτι τέτοιο και δεν τις πιστεύουμε, ας πάμε πίσω στις σπηλιές. Δεν μιλάμε για κάτι γενικό "προστατεύουμε την ιδιωτικότητα των χρηστών" που είναι πολύ υποκειμενικό, μιλάμε για μία πολύ συγκεκριμένη διαδικασία που είτε την κάνεις είτε όχι, δεν υπάρχει υποκειμενικότητα, είτε κρυπτογραφείς είτε όχι. Ούτε μιλάμε για ένα μαγαζάκι, μιλάμε για τις μεγαλύτερες εταιρείες του κόσμου.
    Καταρχήν, fb και google σκανάρουν chats και mails αντίστοιχα για keywords για στοχευμένη διαφήμιση.

    Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι μία κρυπτογράφηση που εφαρμόζουν θα τους σταματήσει να συνεχίσουν να "διαβάζουν" το περιεχόμενο των χρηστών;

    Από αυτό βγάζουν μπαγιόκο άλλωστε.

    Ναι οκ, εφαρμόζουν μεν κρυπτογράφηση, αλλά πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν αποκρυπτογραφούν το περιεχόμενο σε ανύποπτο χρόνο για να σκανάρουν το περιεχόμενο;

    Και το viber προσφέρει end to end encryption, αλλά είναι απ'τις χειρότερες εφαρμογές όσον αφορά το ad tracking, κι αυτό μου το έχει επιβεβαιώσει άτομο δικό μου που έχει κάνει διατριβή πάνω σε τέτοια θέματα (δεν κάνω επίκληση στην αυθεντία, απλώς προσωπικά ενστερνίζομαι τη γνώμη/γνώση του πάνω στο θέμα).

    Προσωπικά, έχω επιλέξει εδώ και καιρό να κόψω κάθε επικοινωνία μέσω τέτοιων διάυλων. Μόνο signal εμπιστεύομαι, κι αυτό ακόμα με επιφύλαξη, γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

    Βέβαια, οκ, δεν χρειάζεται να το κάνει ο καθένας αυτό. Στην τελική, θα μου πεις, και τί έγινε που σκανάρουν τις συνομιλίες σου για να σου πετάξουν και καμιά διαφημισούλα.

    Δεκτό. Απλώς εγώ, σε κάποια φάση, είπα να σταματήσω να είμαι το προϊόν κέρδους τους. Ας βγάλουν φράγκα από τους άλλους.

    Ησύχασε και το κεφάλι μου από περιττές επαφές με άτομα που δεν κόπτομαι ιδιαίτερα να επικοινωνώ μαζί τους
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    To proton το σταμάτησες ή ακόμα?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #15
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.433
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    To proton το σταμάτησες ή ακόμα?
    Όχι, δεν το σταμάτησα, κι ούτε πρόκειται.

    Αν αναφέρεσαι σε εκείνη την είδηση που "έδωσε" την IP εκείνου του ακτιβιστή στις αρχές, δεν είναι λόγος για μένα να σταματήσω την υπηρεσία.

    Όταν και άμα βρεθεί άλλος provider που θα με κάνει να τον εμπιστευτό περισσότερο, θα το σκεφτώ.

    Δεν διακινώ όπλα και ναρκωτικά στο dark web για να φοβάμαι μη με δώσει στεγνά στις αρχές η proton.

    Το privacy με ενδιαφέρει.

    Και ως γνωστόν, άλλο πράγμα το privacy, άλλο το πλήρες anonymity.

    Btw, πρόσφατα ανακάλυψα ότι αν μου στείλουν ένα mail που χρησιμοποιούν ένα feature που ενημερώνει τον αποστολέα αν ο παραλήπτεις έχει διαβάσει το mail (δεν ξέρω πως λέγεται η εφαρμογή/plugin/whatever), το proton mail μπλοκάρει αυτή τη φάση.
    Δεν γνωρίζουν, ποτέ, αν το έχω διαβάσει ή όχι. That's what I call privacy, baby
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας