Σελ. 513 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 493503508511512513514515518523533 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.681-7.695 από 8098
  1. #7681
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το νομικό πλαίσιο είναι ειδικά για μετά Brexit περίοδο?

    Είχα μια πρώτη συνέντευξη μετά από διάφορα τεστ, με κάποιον τεχνικό, ο οποίος δε γνώριζε ιδιαίτερα λεπτομέρειες φαντάζομαι. Πάντως σε σχετική ερώτηση κάτι μου είπε για "contractor" εφόσον δεν έχουν πουθενά στην ΕΕ γραφεία!
    Σίγουρα δεν θα είναι ίδιο με τις ενδοκοινοτικες συναλλαγές.
    Αν σου είπε για contractor, τότε λογικά πας για ελεπ.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  2. #7682
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα δεν θα είναι ίδιο με τις ενδοκοινοτικες συναλλαγές.
    Αν σου είπε για contractor, τότε λογικά πας για ελεπ.
    Ο interviewer ήταν τεχνικός. Μάλλον δεν ήταν αρμόδιος ν' απαντήσει στην ερώτηση!

    Σαν ελ.επ. αν ας πούμε η εταρεία είχε γραφεία μόνο στης ΗΠΑ, θα έπρεπε να πληρώσω και 24% ΦΠΑ από την αμοιβή μου?
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  3. #7683
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο interviewer ήταν τεχνικός. Μάλλον δεν ήταν αρμόδιος ν' απαντήσει στην ερώτηση!

    Σαν ελ.επ. αν ας πούμε η εταρεία είχε γραφεία μόνο στης ΗΠΑ, θα έπρεπε να πληρώσω και 24% ΦΠΑ από την αμοιβή μου?
    Πιθανότατα, αλλά λογιστής θα ξέρει καλύτερα. Εκτός αν υπάρχει κάποιος εδώ που είναι σε remote working εκτος ΕΕ.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  4. #7684
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Ως contractor θα είσαι ελ επ αλλά φευ όχι κατηγορία εργαζόμενου στην εταιρεία, δλδ employee. Η διαφορά είναι τεράστια, το καλό είναι πως σου επιτρέπει να έχεις και άλλους πελάτες.

    Αλλά, αν είναι full-time εργασία, κατά την ταπεινή μου γνώμη, τότε είναι μάλλον κακή συμφωνία.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #7685
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά, αν είναι full-time εργασία, κατά την ταπεινή μου γνώμη, τότε είναι μάλλον κακή συμφωνία.
    Μου φαίνεται πως οι περισσότερες διεθνείς remote εργασίες κάπως έτσι είναι. Έστειλα πολλά βιογραφικά στη Γερμανία, αλλά τελικά οι Αγγλοσάξονες αποδεικνίονται πιο flexible και λιγότερο biased σχετικά με διάφορα θέματα όπου άλλοι ευρωπαίοι είναι discriminative!
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  6. #7686
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαίνεται πως οι περισσότερες διεθνείς remote εργασίες κάπως έτσι είναι. Έστειλα πολλά βιογραφικά στη Γερμανία, αλλά τελικά οι Αγγλοσάξονες αποδεικνίονται πιο flexible και λιγότερο biased σχετικά με διάφορα θέματα όπου άλλοι ευρωπαίοι είναι discriminative!
    Τι να σου πω, εσύ αποφασίζεις προφανώς αλλά ξαναλέω ότι υπάρχει μια μόδα απαράδεκτη που προλαμβάνονται "contractors" ως πλήρους απασχόλησης. Μπορώ να γράφω ώρες και σεντόνια για το ηλίθιο του πράγματος ακόμα και από πλευράς επιδόσεων και αποτελεσματικότητας για την εταιρεία αλλά στην τελική δεν έχει σημασία
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #7687
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι σε φάση recruiting process πολλαπλών σταδίων (στο 4ο τώρα) για να δουλέψω remote από την Ελλάδα ή γενικά από ΕΜΕΑ, σε εταιρία με έδρα το Λονδίνο.

    Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να κάνω έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας. Θα επιβαρύνομαι άραγε και με ΦΠΑ? Πέρνω τηλ. στη ΔΟΥ Παλλήνης να ρωτήσω σχετικά, αλλά δεν το σηκώνει κανένας!

    Εναλλακτικά, μπορώ να κάνω έναρξη στη Γερμανία (για την ίδια δουλειά της Αγγλίας) όπου έχω σπίτι να μείνω. Έκανα κάποια έρευνα αλλά επίσης δεν βρίσκω απάντηση στο θέμα του ΦΠΑ προς το παρόν.
    Θα σε "προσλάβουν" ως συνεργάτη και όχι με καθεστώς εξαρτημένης εργασίας οποτε θα πρέπει να κανεις έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας.
    Το ΦΠΑ δεν πρέπει να σε απασχολει αφού το χρεώνεται ο πελάτης εφόσον υπάρχει.

    Στην θέση σου θα εβρισκα ενα καλό λογιστή να δεις τι ειδους έναρξη θα κάνεις και τι θα είναι αυτά που θα σου μένουν.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  8. #7688
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΦΠΑ δεν πρέπει να σε απασχολει αφού το χρεώνεται ο πελάτης εφόσον υπάρχει.
    Αυτό είναι κάτι σαν αυτονόητο? Γιατί στο αρχικό "screening" έπρεπε να συμπληρώσω και κάποιο κουτάκι με "expectation" αμοιβής — δεν θυμάμαι ακριβώς τη διατύπωση — ότι δλδ το "expectation" είναι πλέον και του ΦΠΑ?
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  9. #7689
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι κάτι σαν αυτονόητο? Γιατί στο αρχικό "screening" έπρεπε να συμπληρώσω και κάποιο κουτάκι με "expectation" αμοιβής — δεν θυμάμαι ακριβώς τη διατύπωση — ότι δλδ το "expectation" είναι πλέον και του ΦΠΑ?
    Εαν οι υπηρεσίες σου έχουν ΦΠΑ θα χρεώσεις την δουλεια σου πχ 100 ευρω + ΦΠΑ.
    Αλλά για αυτά μιλά με λογιστή.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  10. #7690
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι κάτι σαν αυτονόητο? Γιατί στο αρχικό "screening" έπρεπε να συμπληρώσω και κάποιο κουτάκι με "expectation" αμοιβής — δεν θυμάμαι ακριβώς τη διατύπωση — ότι δλδ το "expectation" είναι πλέον και του ΦΠΑ?
    Πρέπει να μιλήσεις με λογιστή,
    Αν κάνεις έναρξη Ελλάδα, με το καλημέρα, χωρίς δηλαδή να έχεις καν εισόδημα θα αρχίσεις να έχεις έξοδα προς το κράτος/ασφάλιση/εφορία, προκαταβολές φόρου κλπ

    Μην βρεθείς να χρωστάς στο ελληνικό κράτος, δεν λέει

  11. #7691
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι σε φάση recruiting process πολλαπλών σταδίων (στο 4ο τώρα) για να δουλέψω remote από την Ελλάδα ή γενικά από ΕΜΕΑ, σε εταιρία με έδρα το Λονδίνο.

    Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να κάνω έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας. Θα επιβαρύνομαι άραγε και με ΦΠΑ? Πέρνω τηλ. στη ΔΟΥ Παλλήνης να ρωτήσω σχετικά, αλλά δεν το σηκώνει κανένας!

    Εναλλακτικά, μπορώ να κάνω έναρξη στη Γερμανία (για την ίδια δουλειά της Αγγλίας) όπου έχω σπίτι να μείνω. Έκανα κάποια έρευνα αλλά επίσης δεν βρίσκω απάντηση στο θέμα του ΦΠΑ προς το παρόν.
    Έχοντας μπει πρόσφατα σε αυτή την κατηγορία μετά από 15-16 χρόνια ως υπάλληλος, μην κάνεις κανένα αστείο και γίνεις ελεύθερος επαγγελματίας με έδρα την Ελλάδα.

    Εκτός αν θες να βάλεις την εφορία με το χέρι στην τσέπη σου για το μισό εισόδημα που βγάζεις.

    Καλύτερα να βρεις λογιστή να ρωτήσεις με εμπειρία στην έκδοση τιμολογίων για εξωτερικό.
    Πχ εγώ από Κύπρο, πέρα από τα τρομερά φορολογικά πλεονεκτήματα που έχω, δεν χρεωνω ΦΠΑ.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #7692
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερα να βρεις λογιστή να ρωτήσεις με εμπειρία στην έκδοση τιμολογίων για εξωτερικό.
    Πχ εγώ από Κύπρο, πέρα από τα τρομερά φορολογικά πλεονεκτήματα που έχω, δεν χρεωνω ΦΠΑ.
    Μένεις όμως στην Κύπρο, είναι πολύ πιο απλό.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάνεις έναρξη Ελλάδα, με το καλημέρα, χωρίς δηλαδή να έχεις καν εισόδημα θα αρχίσεις να έχεις έξοδα προς το κράτος/ασφάλιση/εφορία, προκαταβολές φόρου κλπ

    Μην βρεθείς να χρωστάς στο ελληνικό κράτος, δεν λέει
    Η άμεση εναλλακτική που έχω, να κάνω έναρξη στη Γερμανία, θα έχει ακόμα πιο πολλά έξοδα, καθότι αυτά που πληρώνουμε για ΕΦΚΑ στην Ελλάδα, στη Γερμανία τα υπολόγισα σε υπερτετραπλάσια.
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  13. #7693
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι σε φάση recruiting process πολλαπλών σταδίων (στο 4ο τώρα) για να δουλέψω remote από την Ελλάδα ή γενικά από ΕΜΕΑ, σε εταιρία με έδρα το Λονδίνο.

    Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να κάνω έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας. Θα επιβαρύνομαι άραγε και με ΦΠΑ? Πέρνω τηλ. στη ΔΟΥ Παλλήνης να ρωτήσω σχετικά, αλλά δεν το σηκώνει κανένας!

    Εναλλακτικά, μπορώ να κάνω έναρξη στη Γερμανία (για την ίδια δουλειά της Αγγλίας) όπου έχω σπίτι να μείνω. Έκανα κάποια έρευνα αλλά επίσης δεν βρίσκω απάντηση στο θέμα του ΦΠΑ προς το παρόν.
    Δεν χρεώνεις ΦΠΑ. Είτε εντός Ε.Ε. θα έδινες τιμολόγιο με ενδοκοινοτική συναλλαγή, είτε εκτός Ε.Ε. όπως πλέον η Βρετανία, δεν υφίσταται ΦΠΑ εφόσον ο αγοραστής είναι σε χώρα εκτός Ε.Ε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως contractor θα είσαι ελ επ αλλά φευ όχι κατηγορία εργαζόμενου στην εταιρεία, δλδ employee. Η διαφορά είναι τεράστια, το καλό είναι πως σου επιτρέπει να έχεις και άλλους πελάτες.

    Αλλά, αν είναι full-time εργασία, κατά την ταπεινή μου γνώμη, τότε είναι μάλλον κακή συμφωνία.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω, εσύ αποφασίζεις προφανώς αλλά ξαναλέω ότι υπάρχει μια μόδα απαράδεκτη που προλαμβάνονται "contractors" ως πλήρους απασχόλησης. Μπορώ να γράφω ώρες και σεντόνια για το ηλίθιο του πράγματος ακόμα και από πλευράς επιδόσεων και αποτελεσματικότητας για την εταιρεία αλλά στην τελική δεν έχει σημασία
    Δεν είναι τόσο ασπρο-μαυρο αυτό αγαπητέ. Ναι, υπάρχει τρόπος να "μισθοδοτηθεις" ακόμα και από εταιρεία στο εξωτερικό που δεν έχει καμία παρουσία στην Ελλάδα. Αλλά δεν είναι κάτι που είναι απαραίτητα συμφέρον...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχοντας μπει πρόσφατα σε αυτή την κατηγορία μετά από 15-16 χρόνια ως υπάλληλος, μην κάνεις κανένα αστείο και γίνεις ελεύθερος επαγγελματίας με έδρα την Ελλάδα.

    Εκτός αν θες να βάλεις την εφορία με το χέρι στην τσέπη σου για το μισό εισόδημα που βγάζεις.

    Καλύτερα να βρεις λογιστή να ρωτήσεις με εμπειρία στην έκδοση τιμολογίων για εξωτερικό.
    Πχ εγώ από Κύπρο, πέρα από τα τρομερά φορολογικά πλεονεκτήματα που έχω, δεν χρεωνω ΦΠΑ.
    Οι εταιρείες σε κράτη "κελύφη" όπως Κύπρος, Ιρλανδία κτλ σε μικρό διάστημα θα έχουν θέματα, γιατί επίκειται αναμόρφωση στο σύστημα ΦΠΑ και δεν πρόκειται να είναι εύκολο να μετράνε σαν έξοδα τιμολόγια προς αυτές. Και είχα τέτοια εταιρεία μέχρι πρόσφατα. Αρχίζει να μην αξίζει η φάση. Μόνο αν μένεις εκεί, που ΟΚ, δε μπορεί να σου αρνηθεί κανείς ένα legit τιμολόγιο.

    ΦΠΑ γενικά δε χρεώνεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μένεις όμως στην Κύπρο, είναι πολύ πιο απλό.

    Η άμεση εναλλακτική που έχω, να κάνω έναρξη στη Γερμανία, θα έχει ακόμα πιο πολλά έξοδα, καθότι αυτά που πληρώνουμε για ΕΦΚΑ στην Ελλάδα, στη Γερμανία τα υπολόγισα σε υπερτετραπλάσια.
    Στην Ελλάδα αξίζει ιδιαίτερα η φάση με εταιρεία Ο.Ε/Ε.Ε. η οποία έχει flat tax 22% και μικρά λειτουργικά έξοδα καθότι έχει απογραφικά βιβλία. Καμία σχέση με ΙΚΕ/ΕΠΕ κτλ (που είναι μανούρα) ή με ατομική (που αξίζει μόνο για μικρά ποσά, γιατί εν τέλει φτάνει να έχει συντελεστή >30-40% σε φόρο.

    Εγώ μετέφερα δραστηριότητα από Κύπρο σε Ελλάδα, γιατί με τα υπέρογκα έξοδα λογιστή, δικηγόρου, ισολογισμών, τράπεζας κτλ κτλ κτλ στην Τσιπρο, ε εντάξει το 12,5% φόρος που τυπικά είχε, βγαίνει αρκετά παραπάνω. Ξαναλέω, αν μένεις σε άλλη χώρα. Αν μένεις εκεί, μια χαρά είναι...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  14. #7694
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρεώνεις ΦΠΑ. Είτε εντός Ε.Ε. θα έδινες τιμολόγιο με ενδοκοινοτική συναλλαγή, είτε εκτός Ε.Ε. όπως πλέον η Βρετανία, δεν υφίσταται ΦΠΑ εφόσον ο αγοραστής είναι σε χώρα εκτός Ε.Ε.





    Δεν είναι τόσο ασπρο-μαυρο αυτό αγαπητέ. Ναι, υπάρχει τρόπος να "μισθοδοτηθεις" ακόμα και από εταιρεία στο εξωτερικό που δεν έχει καμία παρουσία στην Ελλάδα. Αλλά δεν είναι κάτι που είναι απαραίτητα συμφέρον...



    Οι εταιρείες σε κράτη "κελύφη" όπως Κύπρος, Ιρλανδία κτλ σε μικρό διάστημα θα έχουν θέματα, γιατί επίκειται αναμόρφωση στο σύστημα ΦΠΑ και δεν πρόκειται να είναι εύκολο να μετράνε σαν έξοδα τιμολόγια προς αυτές. Και είχα τέτοια εταιρεία μέχρι πρόσφατα. Αρχίζει να μην αξίζει η φάση. Μόνο αν μένεις εκεί, που ΟΚ, δε μπορεί να σου αρνηθεί κανείς ένα legit τιμολόγιο.

    ΦΠΑ γενικά δε χρεώνεις.



    Στην Ελλάδα αξίζει ιδιαίτερα η φάση με εταιρεία Ο.Ε/Ε.Ε. η οποία έχει flat tax 22% και μικρά λειτουργικά έξοδα καθότι έχει απογραφικά βιβλία. Καμία σχέση με ΙΚΕ/ΕΠΕ κτλ (που είναι μανούρα) ή με ατομική (που αξίζει μόνο για μικρά ποσά, γιατί εν τέλει φτάνει να έχει συντελεστή >30-40% σε φόρο.

    Εγώ μετέφερα δραστηριότητα από Κύπρο σε Ελλάδα, γιατί με τα υπέρογκα έξοδα λογιστή, δικηγόρου, ισολογισμών, τράπεζας κτλ κτλ κτλ στην Τσιπρο, ε εντάξει το 12,5% φόρος που τυπικά είχε, βγαίνει αρκετά παραπάνω. Ξαναλέω, αν μένεις σε άλλη χώρα. Αν μένεις εκεί, μια χαρά είναι...
    Δεν ξέρω πού είδες όλα αυτά τα έξοδα στην Κύπρο.
    Ο λογιστής εξαρτάται τι θα πάρει ανάλογα με τη δουλειά που θα έχει. Εγώ έχωlimited και με χρεώνει 50€/μήνα γιατί έχω μόνο ένα τιμολόγιο ανά μήνα. 600€ το ετήσιο audit.
    Δικηγόρο και ισολογισμούς πόσο σε χρεώνουν και γιατί ακριβώς τα χρειάζεσαι;

    Τράπεζα βγάζεις online, δεν υπάρχει λόγος πια να έχεις τοπική τράπεζα. Και έτσι υπάρχουν πολύ λιγότερα fees.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  15. #7695
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Βρες ενα λογιστή, εξήγησε του τι έσοδα περιμένεις και ζητα του να σου κανει ενα υπολογισμό τι θα σου μένει, και να σου προτείνει εαν αξίζει να δεις πχ μια ΙΚΕ.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

Σελ. 513 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 493503508511512513514515518523533 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας