Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    θα σας "μαλώσω" είστε και παλιοί χρήστες του ADSLgr.com

    το "ΕΩΣ" ισχύει μόνο για το ADSL 24Mbps εκεί θα συγχρονίσεις ανάλογα την απόσταση σου κτλ....

    δεν ισχύει στο VDSL εκεί υπάρχει ο περιορισμός της απόστασης (1000 μέτρα από Α/Κ) ή καμπίνα αλλιώς δεν έχει VDSL

    άρα αν πληρώνεις για VDSL 30 (ΟΤΕ) έχεις 30 (29.99) αν πληρώνεις για VDSL 50 (OTE και άλλοι) έχεις 50 (49.99)

    αν δεν έχεις αυτές τις ταχύτητες απλά έχεις "βλάβη"

    επίσης από όσο θυμάμαι γιατί δεν δουλεύω στον ΟΤΕ σχεδόν σε όλα τα Α/Κ υπάρχουν πλέον οπτικές ίνες και αρκετές καμπίνες στο λεκανοπέδιο

    ότι αφορά τα ping που αναφέρει ο φίλος μας πιο πάνω από μένα

    τουλάχιστον εγώ με VDSL 30 (ΟΤΕ) και σε κονσόλα δεν αντιμετωπίζω τόσο μεγάλο θέμα με το PING στο BATTLEFIELD 1

    βασικός παράγοντας βέβαια είναι που είναι ο σέρβερ που συνδέεσαι και που βρίσκεται ο άλλος παίκτης (FIFA 17)

    μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για την ΙΝΑΛΑΝ καθώς είναι οπτική ίνα 100/100 και ο πάροχος που βγαίνει έξω είναι καλός...δεν είναι κάτι "seabone" κτλ...

  2. #2
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα σας "μαλώσω" είστε και παλιοί χρήστες του ADSLgr.com

    το "ΕΩΣ" ισχύει μόνο για το ADSL 24Mbps εκεί θα συγχρονίσεις ανάλογα την απόσταση σου κτλ....

    δεν ισχύει στο VDSL εκεί υπάρχει ο περιορισμός της απόστασης (1000 μέτρα από Α/Κ) ή καμπίνα αλλιώς δεν έχει VDSL

    άρα αν πληρώνεις για VDSL 30 (ΟΤΕ) έχεις 30 (29.99) αν πληρώνεις για VDSL 50 (OTE και άλλοι) έχεις 50 (49.99)

    αν δεν έχεις αυτές τις ταχύτητες απλά έχεις "βλάβη"

    επίσης από όσο θυμάμαι γιατί δεν δουλεύω στον ΟΤΕ σχεδόν σε όλα τα Α/Κ υπάρχουν πλέον οπτικές ίνες και αρκετές καμπίνες στο λεκανοπέδιο

    ότι αφορά τα ping που αναφέρει ο φίλος μας πιο πάνω από μένα

    τουλάχιστον εγώ με VDSL 30 (ΟΤΕ) και σε κονσόλα δεν αντιμετωπίζω τόσο μεγάλο θέμα με το PING στο BATTLEFIELD 1

    βασικός παράγοντας βέβαια είναι που είναι ο σέρβερ που συνδέεσαι και που βρίσκεται ο άλλος παίκτης (FIFA 17)

    μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για την ΙΝΑΛΑΝ καθώς είναι οπτική ίνα 100/100 και ο πάροχος που βγαίνει έξω είναι καλός...δεν είναι κάτι "seabone" κτλ...
    Δυστυχώς δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ανέφερα παραπάνω ότι φυσιολογικά θα συγχρονίσεις στο μέγιστο ωστόσο δεν είναι απαραίτητο. Όσον αφορά τα ping της inalan είναι αυξημένα σε σχέση με των άλλων παρόχων λόγω cogent, που είναι κάθε άλλο παρά καλός tier 1.

  3. #3
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    για αυτό μου κάνει εντύπωση αυτό που λες με το ping και την INALAN καθώς ο πάροχος που βγαίνει προς τα έξω είναι από τους καλύτερους που υπάρχουν (πίστεψε με έχω δει πάρα πολύ χειρότερους) και μου κάνει εντύπωση καθώς παίζω τα ίδια παιχνίδια και πολλά άλλα με την κονσόλα και μέσω VDSL (ΟΤΕ) και έχω καλά ping για την ταχύτητα μου (δυστυχώς δεν έχει κανείς από τους φίλους που παίζουμε INALAN για να το επιβεβαιώσουμε με εικόνες από το παιχνίδι και διάφορα Pings) όλοι είμαστε με VDSL.

    ότι αφορά το ADSL ισχύει το "ΕΩΣ" 24Mbps
    στο VDSL δεν ισχύει κανένα "έως" απλά εκεί έχεις περιορισμό την απόσταση (1000 μέτρα) από το Α/Κ αν συνδέεσαι μέσω αυτού ή μέσω καμπίνας
    αλλιώς απλά δεν έχεις VDSL.

    αν δεν πιάσεις είτε τα 30 είτε τα 50 τότε υπάρχει βλάβη στην γραμμή είτε από την μεριά του παρόχου είτε από την δική σου μεριά

    σου μιλάω εγώ που έχω VDSL 30 μέσω (OTE) και υπάρχουν άλλοι φίλοι εδώ μέσα που έχουν VDSL από άλλους παρόχους (50αρες) και συνδέονται είτε από Α/Κ είτε από ΚΑΜΠΙΝΑ (νέου τύπου) π.χ Πετρούπολη - Γαλάτσι - Νέα Ιωνία - Περισσός κτλ..

    προσωπικά όσες VDSL (άλλων παρόχων εκτός του ΟΤΕ) έχω δει η χαμηλότερη ταχύτητα που έχω δει να συγχρονίσουν είναι 49.99 και η υψηλότερη 51-52 και μιλάω για ρούτερ των παρόχων που αρκετά από αυτά είναι για τα μπάζα δεν μπορείς να τα συγκριθούν με της ελεύθερης αγοράς ή με τα ZTE / SPEEDPORT που δίνει ο ΟΤΕ τα οποία για μένα είναι τα καλύτερα από αυτά που δίνουν δωρεάν οι πάροχοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 18-04-17 στις 19:45.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε μια και καλή, στο σωστό παρόν θέμα γιατί αλλάξαμε τον αδόξαστο στο άλλο.

    Μεταξύ άλλων, ADSL, ADSL2, ADSL2+, VDSL, VDSL2, G.Vector και G.Fast, είναι οικογένεια τεχνολογιών (xDSL) που ορίζονται κάτω από την ίδια σειρά προτύπων (G.99x.x) της Διεθνούς Ένωσης Τηλεπικοινωνιών (ITU).
    Η κύρια διαφορά τους είναι το μέγιστο χρησιμοποιούμενο bandwidth, διάφορες τεχνικές διαμόρφωσης, διόρθωσης σφαλμάτων και μείωσης του crosstalk.

    Σε καθένα εκδοθέν πρότυπο, ρητά αναφέρεται ότι έχει σχεδιαστεί για υλοποιήσεις είτε από αστικό κέντρο, είτε από καμπίνες και μόνο για το G.Fast υπάρχει διαφοροποίηση, όπου δεν υποστηρίζεται η υπηρεσία από αστικό κέντρο. Ενδεικτικά για το VDSL2 αναφέρει επί λέξη:
    Spoiler:
    Recommendation ITU-T G.993.2 (VDSL2) specifies an access technology that exploits the existing infrastructure of copper wires that were originally deployed for POTS services. It can be deployed from central offices, from fibre-fed cabinets located near customer premises, or within buildings. This Recommendation is an enhancement to ITU T G.993.1 (VDSL) that supports asymmetric and symmetric transmission at a bidirectional net data rate up to 200 Mbit/s on twisted pairs using a bandwidth up to 30 MHz.

    Χοντρικά όσο ανεβαίνουμε σε συχνότητες, κερδίζουμε σε ταχύτητα αλλά ταυτόχρονα μειώνεται η απόσταση για τον μέγιστο συγχρονισμό, με απλά λόγια το γνωστό "έως". Αυτό που μπερδεύει μερικούς και αναφέρουν ότι σε VDSL δεν ισχύει το "έως" είναι επειδή συνήθως οι καμπίνες είναι πλησίον των σπιτιών μας, οπότε σε φυσιολογική γραμμή πιάνουμε την ταχύτητα του πακέτου που έχουμε από τον πάροχο.

    Όμως τι κλειδί εδώ, είναι ποια είναι η μέγιστη ταχύτητα; Φυσικά αυτή δεν είναι τα 50Mbps που παρέχεται σήμερα στη χώρα μας.
    Σύμφωνα με το πρότυπο θεωρητικά υποστηρίζει ταχύτητα 100Mbps (σε προφίλ 17a) και 200Mbps (σε προφίλ 30a), αλλά αυτή δεν είναι εφικτή στα 500 μέτρα, παρά σε μικρότερη απόσταση.

    Στη χώρα μας σήμερα παρέχεται ως μέγιστη ταχύτητα 50Mbps, μόνο που δεν είναι σε ελεύθερο προφίλ, αλλά με "κόφτη". Δηλαδή είτε είσαι δίπλα από το DSLAM, είτε στα 500 μέτρα θα έχεις την ίδια ακριβώς ταχύτητα και αυτό είναι που μπερδεύει πολλούς. Είναι σαν να έχεις 4Mbps πακέτο σε ADSL που φυσικά στα 2000 μέτρα τα πιάνεις, οπότε λες (ανακριβώς) ότι πιάνεις το μέγιστο. Η ένδειξη της μέγιστης ταχύτητας όμως, διαφέρει ανά περίπτωση, διότι ακριβώς δείχνει την φυσιολογική ταχύτητα ανά απόσταση.

    Σε όλο τον πλανήτη και σε όλες τις xDSL συνδέσεις, ισχύει απόλυτα το "έως". Όσο μικρότερη είναι η απόσταση, αντίστροφα μεγαλύτερος θα είναι ο συγχρονισμός. Απλά διαφοροποιείται η μέγιστη απόσταση, ανάλογα τον τύπο της σύνδεσης.

  5. #5
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε μια και καλή, στο σωστό παρόν θέμα γιατί αλλάξαμε τον αδόξαστο στο άλλο.

    Μεταξύ άλλων, ADSL, ADSL2, ADSL2+, VDSL, VDSL2, G.Vector και G.Fast, είναι οικογένεια τεχνολογιών (xDSL) που ορίζονται κάτω από την ίδια σειρά προτύπων (G.99x.x) της Διεθνούς Ένωσης Τηλεπικοινωνιών (ITU).
    Η κύρια διαφορά τους είναι το μέγιστο χρησιμοποιούμενο bandwidth, διάφορες τεχνικές διαμόρφωσης, διόρθωσης σφαλμάτων και μείωσης του crosstalk.

    Σε καθένα εκδοθέν πρότυπο, ρητά αναφέρεται ότι έχει σχεδιαστεί για υλοποιήσεις είτε από αστικό κέντρο, είτε από καμπίνες και μόνο για το G.Fast υπάρχει διαφοροποίηση, όπου δεν υποστηρίζεται η υπηρεσία από αστικό κέντρο. Ενδεικτικά για το VDSL2 αναφέρει επί λέξη:
    Spoiler:
    Recommendation ITU-T G.993.2 (VDSL2) specifies an access technology that exploits the existing infrastructure of copper wires that were originally deployed for POTS services. It can be deployed from central offices, from fibre-fed cabinets located near customer premises, or within buildings. This Recommendation is an enhancement to ITU T G.993.1 (VDSL) that supports asymmetric and symmetric transmission at a bidirectional net data rate up to 200 Mbit/s on twisted pairs using a bandwidth up to 30 MHz.

    Χοντρικά όσο ανεβαίνουμε σε συχνότητες, κερδίζουμε σε ταχύτητα αλλά ταυτόχρονα μειώνεται η απόσταση για τον μέγιστο συγχρονισμό, με απλά λόγια το γνωστό "έως". Αυτό που μπερδεύει μερικούς και αναφέρουν ότι σε VDSL δεν ισχύει το "έως" είναι επειδή συνήθως οι καμπίνες είναι πλησίον των σπιτιών μας, οπότε σε φυσιολογική γραμμή πιάνουμε την ταχύτητα του πακέτου που έχουμε από τον πάροχο.

    Όμως τι κλειδί εδώ, είναι ποια είναι η μέγιστη ταχύτητα; Φυσικά αυτή δεν είναι τα 50Mbps που παρέχεται σήμερα στη χώρα μας.
    Σύμφωνα με το πρότυπο θεωρητικά υποστηρίζει ταχύτητα 100Mbps (σε προφίλ 17a) και 200Mbps (σε προφίλ 30a), αλλά αυτή δεν είναι εφικτή στα 500 μέτρα, παρά σε μικρότερη απόσταση.

    Στη χώρα μας σήμερα παρέχεται ως μέγιστη ταχύτητα 50Mbps, μόνο που δεν είναι σε ελεύθερο προφίλ, αλλά με "κόφτη". Δηλαδή είτε είσαι δίπλα από το DSLAM, είτε στα 500 μέτρα θα έχεις την ίδια ακριβώς ταχύτητα και αυτό είναι που μπερδεύει πολλούς. Είναι σαν να έχεις 4Mbps πακέτο σε ADSL που φυσικά στα 2000 μέτρα τα πιάνεις, οπότε λες (ανακριβώς) ότι πιάνεις το μέγιστο. Η ένδειξη της μέγιστης ταχύτητας όμως, διαφέρει ανά περίπτωση, διότι ακριβώς δείχνει την φυσιολογική ταχύτητα ανά απόσταση.

    Σε όλο τον πλανήτη και σε όλες τις xDSL συνδέσεις, ισχύει απόλυτα το "έως". Όσο μικρότερη είναι η απόσταση, αντίστροφα μεγαλύτερος θα είναι ο συγχρονισμός. Απλά διαφοροποιείται η μέγιστη απόσταση, ανάλογα τον τύπο της σύνδεσης.
    προσωπικά θεωρώ ότι κάλυψες απόλυτα το θέμα

    συμφωνώ 100% μαζί σου (αυτό με το προφίλ το είχα συναντήσει στο πιλοτικό VDSL (OTE) που είχα συμμετοχή και έπιανα πολύ περισσότερα από το μέγιστο 50 που μπήκε ως εμπορικό πακέτο αργότερα).

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα σας "μαλώσω" είστε και παλιοί χρήστες του ADSLgr.com

    το "ΕΩΣ" ισχύει μόνο για το ADSL 24Mbps εκεί θα συγχρονίσεις ανάλογα την απόσταση σου κτλ....

    δεν ισχύει στο VDSL εκεί υπάρχει ο περιορισμός της απόστασης (1000 μέτρα από Α/Κ) ή καμπίνα αλλιώς δεν έχει VDSL

    άρα αν πληρώνεις για VDSL 30 (ΟΤΕ) έχεις 30 (29.99) αν πληρώνεις για VDSL 50 (OTE και άλλοι) έχεις 50 (49.99)

    αν δεν έχεις αυτές τις ταχύτητες απλά έχεις "βλάβη"
    ........................................................................................................................ ......
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσωπικά θεωρώ ότι κάλυψες απόλυτα το θέμα

    συμφωνώ 100% μαζί σου (αυτό με το προφίλ το είχα συναντήσει στο πιλοτικό VDSL (OTE) που είχα συμμετοχή και έπιανα πολύ περισσότερα από το μέγιστο 50 που μπήκε ως εμπορικό πακέτο αργότερα).
    Aφού λέει τα ανάποδα από σένα ή απλώς αναθεωρείς αυτά που είπες στο προηγούμενο post;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.741
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aφού λέει τα ανάποδα από σένα ή απλώς αναθεωρείς αυτά που είπες στο προηγούμενο post;;;
    Σωστή η παρατήρηση. Εεεε... μην κολλάς σε λεπτομέρειες!

  8. #8
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aφού λέει τα ανάποδα από σένα ή απλώς αναθεωρείς αυτά που είπες στο προηγούμενο post;;;
    Αν διαβάσεις καλύτερα θα δεις που συμφωνώ μαζί του

    Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρω ισχύουν 100% και δεν αναθεωρω κατι σε αυτά που έχω γράψει καθώς δεν είναι λάθος.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν διαβάσεις καλύτερα θα δεις που συμφωνώ μαζί του

    Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρω ισχύουν 100% και δεν αναθεωρω κατι σε αυτά που έχω γράψει καθώς δεν είναι λάθος.
    OK, καταλάβαμε........

    ..... ότι το "ΕΩΣ" ισχύει KAI στο VDSL και όχι μόνο στο ADSL.......όπως λανθασμένα αναφέρεται στο post #1.

    το "ΕΩΣ" ισχύει μόνο για το ADSL 24Mbps εκεί θα συγχρονίσεις ανάλογα την απόσταση σου κτλ....

    δεν ισχύει στο VDSL εκεί υπάρχει ο περιορισμός της απόστασης (1000 μέτρα από Α/Κ) ή καμπίνα αλλιώς δεν έχει VDSL

    άρα αν πληρώνεις για VDSL 30 (ΟΤΕ) έχεις 30 (29.99) αν πληρώνεις για VDSL 50 (OTE και άλλοι) έχεις 50 (49.99)

    αν δεν έχεις αυτές τις ταχύτητες απλά έχεις "βλάβη"
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK, καταλάβαμε........

    ..... ότι το "ΕΩΣ" ισχύει KAI στο VDSL και όχι μόνο στο ADSL.......όπως λανθασμένα αναφέρεται στο post #1.
    αν και διακρίνω λίγο μια δόση ειρωνείας (θα κάνω ότι δεν το βλέπω) ας πούμε ότι είμαι κουρασμένος από το 8ώρο+ στην δουλεία.

    πρόσεξε φίλε μου δεν αμφισβητώ αυτά που έχει γράψει ο φίλος "jkoukos" τα οποία είναι σωστά

    απλά λέω τι ισχύει στην ελληνική πραγματικότητα σε ότι αφορά το ADSL (έως 24Mbps) και σε ότι αφορά το VDSL (έως 1000 μέτρα απόσταση από Α/Κ ή σύνδεση μέσω ΚΑΜΠΙΝΑΣ)

    σαφώς έχεις το δικαίωμα να μην πιστέψεις αυτά που λέω είσαι ελεύθερος να πιστέψεις ότι θες.

    πάντα λέω την προσωπική μου άποψη αν μπορώ και με τα ανάλογα επιχειρήματα (καθώς μην ξεχνάμε ότι γράφουμε σε ένα δημόσιο φόρουμ άρα δεν είναι υποχρεωμένος κανείς μας να προσκομίσει "αποδείξεις" αυτά είναι μόνο για τα δικαστήρια) ίσως να μην μπορεί κάποιος που θα πει κάτι να το υποστηρίξει καθώς μπορεί να δουλεύει εκεί και θα φανεί από τα λεγόμενα του έτσι θα πρέπει να το σεβαστούμε.

    άλλωστε πιστεύω ότι θα γνωρίζεις ότι στο ADSLgr.com υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν στην "ΧΥΨ" εταιρεία τηλεπικοινωνιών όπως και σίγουρα εκπρόσωποι των εταιρειών διαβάζουν τα άρθρα και τις απόψεις των επισκεπτών/μελών του ADSLgr.com.

    σε ότι αφορά το θέμα μας απλά βάζω την εμπειρία που έχω αποκτήσει με όλους σχεδόν τους παρόχους που δίνουν ADSL/VDSL καθώς είτε εγώ είτε συγγενικά είτε φιλικά είτε επαγγελματικά υπήρξαμε πελάτες τους έτσι έχω αποκτήσει εμπειρία
    σε ότι αφορά τις συνδέσεις που δίνουν , τους περιορισμούς , τα προβλήματα που μπορείς να συναντήσεις και φυσικά τις λύσεις (αν υπάρχουν).

  11. #11
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εδώ στο χωριό έχουμε μόνο ένα κέντρο που δίνει dsl. Υπάρχουν σπίτια που η απόστασή τους από το κέντρο είναι σίγουρα πάνω από 1χλμ. Φίλος που είχε adsl εως 24mbps έπιανε πραγματική ταχύτητα γύρω στα 10-11mbps (απόσταση από το κέντρο σίγουρα πάνω από 1χλμ). Πρόσφατα ο ΟΤΕ έφερε γραμμές 30mbps τις οποίες τις δίνει από το ίδιο κέντρο. Σαφώς μιας και μιλάμε για χωριό, δεν έχει σκοπό να φτιάξει καμπίνες σε άλλα σημεία. Ο φίλος αποφάσισε να αναβαθμίσει σε vdsl όπου και πλέον πιάνει 22mbps (και όχι 29999). Το διαπίστωσα και μόνος μου διότι πήγα και του σύνδεσα το νέο ρούτερ.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  12. #12
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ στο χωριό έχουμε μόνο ένα κέντρο που δίνει dsl. Υπάρχουν σπίτια που η απόστασή τους από το κέντρο είναι σίγουρα πάνω από 1χλμ. Φίλος που είχε adsl εως 24mbps έπιανε πραγματική ταχύτητα γύρω στα 10-11mbps (απόσταση από το κέντρο σίγουρα πάνω από 1χλμ). Πρόσφατα ο ΟΤΕ έφερε γραμμές 30mbps τις οποίες τις δίνει από το ίδιο κέντρο. Σαφώς μιας και μιλάμε για χωριό, δεν έχει σκοπό να φτιάξει καμπίνες σε άλλα σημεία. Ο φίλος αποφάσισε να αναβαθμίσει σε vdsl όπου και πλέον πιάνει 22mbps (και όχι 29999). Το διαπίστωσα και μόνος μου διότι πήγα και του σύνδεσα το νέο ρούτερ.
    για ότι αφορά το ADSL όπως είπα υπάρχει το "έως" 24Mbps

    ότι αφορά όμως το VDSL εκεί υπάρχει το "έως" 1000 μέτρα αν όντως του έκαναν σύνδεση VDSL (30) την οποία πληρώνει για τα (30) αλλά πιάνει 22 και κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ (προσωπικά αν ήμουν στην θέση του θα την έκανα για το λόγο ότι τον έχουν πιάσει κορόιδο καθώς πληρώνει για VDSL 30αρα και παίρνει ταχύτητα ADSL 24άρα) κάποιοι θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν...μην πω ότι μπορεί να χάσουν και την δουλεία τους....

    ο κανόνας ισχύει για όλους και παντού

    η 1000 μέτρα από Α/Κ ή από ΚΑΜΠΙΝΑ

    αν δεν έχεις τίποτα από τα δύο τότε μένεις στο ADSL μέχρι να γίνει αναβάθμιση στην περιοχή σου.

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    για ότι αφορά το ADSL όπως είπα υπάρχει το "έως" 24Mbps

    ότι αφορά όμως το VDSL εκεί υπάρχει το "έως" 1000 μέτρα αν όντως του έκαναν σύνδεση VDSL (30) την οποία πληρώνει για τα (30) αλλά πιάνει 22 και κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ (προσωπικά αν ήμουν στην θέση του θα την έκανα για το λόγο ότι τον έχουν πιάσει κορόιδο καθώς πληρώνει για VDSL 30αρα και παίρνει ταχύτητα ADSL 24άρα) κάποιοι θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν...μην πω ότι μπορεί να χάσουν και την δουλεία τους....

    ο κανόνας ισχύει για όλους και παντού

    η 1000 μέτρα από Α/Κ ή από ΚΑΜΠΙΝΑ

    αν δεν έχεις τίποτα από τα δύο τότε μένεις στο ADSL μέχρι να γίνει αναβάθμιση στην περιοχή σου.

    Κανένας δεν θα τρέχει, όλα τα συμβόλαιο παρέχονται με τον όρο εως, αναφέρουν ξεκάθαρα ότι αν δεν είσαι ευχαριστημένος πας στην μικρότερη ταχύτητα αν υπάρχει ή κάνεις διακοπή.


    Να βάλουμε μέσα στην κουβέντα και το ότι το εγγυημένο κλείδωμα είναι μόνο απο τον πελάτη μέχρι το dslam και απο εκεί το χάος;

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και διακρίνω λίγο μια δόση ειρωνείας (θα κάνω ότι δεν το βλέπω) ας πούμε ότι είμαι κουρασμένος από το 8ώρο+ στην δουλεία.

    πρόσεξε φίλε μου δεν αμφισβητώ αυτά που έχει γράψει ο φίλος "jkoukos" τα οποία είναι σωστά

    απλά λέω τι ισχύει στην ελληνική πραγματικότητα σε ότι αφορά το ADSL (έως 24Mbps) και σε ότι αφορά το VDSL (έως 1000 μέτρα απόσταση από Α/Κ ή σύνδεση μέσω ΚΑΜΠΙΝΑΣ)

    σαφώς έχεις το δικαίωμα να μην πιστέψεις αυτά που λέω είσαι ελεύθερος να πιστέψεις ότι θες.

    πάντα λέω την προσωπική μου άποψη αν μπορώ και με τα ανάλογα επιχειρήματα (καθώς μην ξεχνάμε ότι γράφουμε σε ένα δημόσιο φόρουμ άρα δεν είναι υποχρεωμένος κανείς μας να προσκομίσει "αποδείξεις" αυτά είναι μόνο για τα δικαστήρια) ίσως να μην μπορεί κάποιος που θα πει κάτι να το υποστηρίξει καθώς μπορεί να δουλεύει εκεί και θα φανεί από τα λεγόμενα του έτσι θα πρέπει να το σεβαστούμε.

    άλλωστε πιστεύω ότι θα γνωρίζεις ότι στο ADSLgr.com υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν στην "ΧΥΨ" εταιρεία τηλεπικοινωνιών όπως και σίγουρα εκπρόσωποι των εταιρειών διαβάζουν τα άρθρα και τις απόψεις των επισκεπτών/μελών του ADSLgr.com.

    σε ότι αφορά το θέμα μας απλά βάζω την εμπειρία που έχω αποκτήσει με όλους σχεδόν τους παρόχους που δίνουν ADSL/VDSL καθώς είτε εγώ είτε συγγενικά είτε φιλικά είτε επαγγελματικά υπήρξαμε πελάτες τους έτσι έχω αποκτήσει εμπειρία
    σε ότι αφορά τις συνδέσεις που δίνουν , τους περιορισμούς , τα προβλήματα που μπορείς να συναντήσεις και φυσικά τις λύσεις (αν υπάρχουν).
    Ας ανακεφαλαιώσουμε..............

    O @jkoukos έχει αναφερθεί στο post #4 αποκλειστικά και μόνο στο τι συμβαίνει στην τεχνολογία xDSL και διαφωνεί κάθετα με σένα λέγοντας και στηρίζοντας ότι και στο VDSL ισχύει το "ΕΩΣ".
    Να επαναλάβω, γιατί έχει ιδιαίτερη σημασία στην συζήτηση, ότι σε όλο το post δεν έχει αναφερθεί σε κανένα απολύτως άλλο θέμα αλλά αποκλειστικά και μόνο σ' αυτό.
    Mετά από τα τελείως αντίθετα που έχει γράψει για σένα, στο post #5 γράφεις:
    προσωπικά θεωρώ ότι κάλυψες απόλυτα το θέμα

    συμφωνώ 100% μαζί σου (αυτό με το προφίλ το είχα συναντήσει στο πιλοτικό VDSL (OTE) που είχα συμμετοχή και έπιανα πολύ περισσότερα από το μέγιστο 50 που μπήκε ως εμπορικό πακέτο αργότερα).
    Σου γράφω:
    Aφού λέει τα ανάποδα από σένα ή απλώς αναθεωρείς αυτά που είπες στο προηγούμενο post;;;
    Και μου απαντάς:
    Αν διαβάσεις καλύτερα θα δεις που συμφωνώ μαζί του

    Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρω ισχύουν 100% και δεν αναθεωρω κατι σε αυτά που έχω γράψει καθώς δεν είναι λάθος
    Και αναρωτιέται κάποιος που διαβάζει όλα αυτά:
    Aφού ο @jkoukos έχει αναφερθεί μόνο στο ότι το "ΕΩΣ" ισχύει KAI στο VDSL και όχι μόνο στο ADSL και εσύ συμφωνείς 100% μαζί του ενώ έχεις πει το εντελώς αντίθετο, τι ακριβώς να διαβάσω καλύτερα για να διαπιστώσω που ακριβώς συμφωνείς;;
    Αφού μόνο σ' αυτό έχει αναφερθεί και πουθενά αλλού και εσύ συμφωνείς 100% με αυτό;;

    Εκεί κολλάει λοιπόν το "OK, καταλάβαμε" και από μένα δεν χρειάζεται καμία περαιτέρω ανάλυση του συγκεκριμένου θέματος, πάμε παρακάτω.......
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένας δεν θα τρέχει, όλα τα συμβόλαιο παρέχονται με τον όρο εως, αναφέρουν ξεκάθαρα ότι αν δεν είσαι ευχαριστημένος πας στην μικρότερη ταχύτητα αν υπάρχει ή κάνεις διακοπή.


    Να βάλουμε μέσα στην κουβέντα και το ότι το εγγυημένο κλείδωμα είναι μόνο απο τον πελάτη μέχρι το dslam και απο εκεί το χάος;
    θα μου επιτρέψεις να έχω την διαφωνία μου

    εγώ πάντως μπορώ αν θέλει ο φίλος να αναφέρω το γεγονός (εκεί που πρέπει) ότι έκαναν σύνδεση VDSL σε πελάτη που είναι άνω των 1000 μέτρων από Α/Κ και δεν υπάρχει ΚΑΜΠΙΝΑ να δούμε τι θα γίνει...

    πάντως στο δικό μου "αορίστου χρόνου" πλέον συμβόλαιο που έχω υπογράψει με την COSMOTE (OTE) για παροχή υπηρεσιών VDSL 30 (COSMOTE Home Double Play 30 L)
    δεν αναφέρει πουθενά το όρο "έως" επίσης πριν υπογραφεί το παρών συμβόλαιο (αν υπήρχε τέτοιος όρος θα πρόσθετα κάτω από την υπογραφή μου το "ένα πολύ συγκεκριμένο κείμενο" το οποίο μου έχει πει φίλος δικηγόρος όποιος έχει γίνει ο εφιάλτης εταιρειών σταθερής/κινητής τηλεφωνίας.) όταν είχα την ADSL (έως 24) και μετά που μπήκα στο πιλοτικό τους VDSL (έως το άπειρο)
    όταν ήρθε η ώρα να επιλέξω εμπορικό πακέτο VDSL σε ερώτηση μου σχετικά με ποιο πακέτο να επιλέξω 30/50 η απάντηση του υπευθύνου ήταν ναι ότι επιλέξετε θα έχετε εφόσον τηρείτε την προυπόθεση μέχρι 1000 μέτρα από το Α/Κ της περιοχής σας. (τότε δεν υπήρχαν οι νέες καμπίνες)

    αν ίσχυε αυτό που λες και δεν τα έπιανα τότε ήξερα πολύ καλά τι θα έκανα και πίστεψε με κερδισμένος εγώ θα έβγαινα όχι η οποιαδήποτε εταιρεία (όπως γνωρίζω τις υποχρεώσεις μου ξέρω και τα δικαιώματα μου) και όπως το έχω πει και παλιότερα κουμάντο στην τσέπη μου κάνω μόνο εγώ κανείς άλλος άρα για να πληρωθεί η οποιαδήποτε εταιρεία θα προσφέρει αυτό που αγόρασα.

    απλά πράγματα υπάρχουν αρμόδιες αρχές υπάρχει η δικαιοσύνη για όποιον έχει αμφιβολίες ή δεν τηρήσει τα αναγραφόμενα (δεν θα είναι ο πρώτος που θα την πατήσει ούτε ο τελευταίος) κάτι ξέρω για να το λέω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας ανακεφαλαιώσουμε..............

    O @jkoukos έχει αναφερθεί στο post #4 αποκλειστικά και μόνο στο τι συμβαίνει στην τεχνολογία xDSL και διαφωνεί κάθετα με σένα λέγοντας και στηρίζοντας ότι και στο VDSL ισχύει το "ΕΩΣ".
    Να επαναλάβω, γιατί έχει ιδιαίτερη σημασία στην συζήτηση, ότι σε όλο το post δεν έχει αναφερθεί σε κανένα απολύτως άλλο θέμα αλλά αποκλειστικά και μόνο σ' αυτό.
    Mετά από τα τελείως αντίθετα που έχει γράψει για σένα, στο post #5 γράφεις:


    Σου γράφω:


    Και μου απαντάς:


    Και αναρωτιέται κάποιος που διαβάζει όλα αυτά:
    Aφού ο @jkoukos έχει αναφερθεί μόνο στο ότι το "ΕΩΣ" ισχύει KAI στο VDSL και όχι μόνο στο ADSL και εσύ συμφωνείς 100% μαζί του ενώ έχεις πει το εντελώς αντίθετο, τι ακριβώς να διαβάσω καλύτερα για να διαπιστώσω που ακριβώς συμφωνείς;;
    Αφού μόνο σ' αυτό έχει αναφερθεί και πουθενά αλλού και εσύ συμφωνείς 100% με αυτό;;

    Εκεί κολλάει λοιπόν το "OK, καταλάβαμε" και από μένα δεν χρειάζεται καμία περαιτέρω ανάλυση του συγκεκριμένου θέματος, πάμε παρακάτω.......
    άστο το "ΟΚ, καταλάβαμε" ξέχασε το...

    είδες που βιάζεσαι και δεν διάβασες/κατάλαβες που συμφωνώ αγαπητέ μου φίλε
    θα το ξαναπώ με την ελπίδα να με καταλάβεις (νομίζω απλά ελληνικά γράφω) με τον φίλο "jkoukos" συμφωνώ στο κομμάτι των προφίλ που ανάφερε καθώς σου θυμίζω ήμουν μέρος του πιλοτικού προγράμματος VDSL του ΟΤΕ (τότε) και η γραμμή κλείδωνε στο "άπειρο" καμία σχέση με το προφίλ που έχω τώρα ή με το προφίλ που έχει ένας 50άρης.

    δεν αναφέρομαι στην τεχνολογία ή στα πρωτόκολλα ή και εγώ δεν ξέρω τι...

    εκεί ο φίλος "jkoukos" είπε την άποψη του
    την οποία σέβομαι (δεν έχει σημασία αν συμφωνώ ή διαφωνώ με αυτήν)

    είπα και εγώ την άποψη μου (δεν έχει σημασία αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με αυτήν)
    είναι δικαίωμα σας.

    αυτά.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-17, 04:00
  2. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 16:35
  3. Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 19:19
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-16, 16:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας