Σελ. 6 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 297
  1. #76
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το adslgr είχε δώσει ένα ερωτηματολόγιο στους παρόχους πριν από κάτι χρόνια σχετικά με το θέμα των IPv4 και τι σκοπεύουν να κάνουν στο μέλλον.

    Η Wind δεν ήταν αυτή που έλεγε πως δε προβλέπεται να υπάρξει κανένα πρόβλημα με τις IPv4 στο άμεσο μέλλον;


    ΟΚ, το βρήκα! Είναι του 2013 και τότε η Wind δήλωνε πως οι IPv6 θα ήταν έτοιμες μέσα σε ένα χρόνο, ενώ θα φρόντιζε "να μην υπάρξει πρόβλημα εξάντλησης των IPv4 διευθύνσεων μεσοπρόθεσμα".

    Δε μπορώ να φανταστώ τι έχουν κατά νου να κάνουν για να μην εξαντληθούν οι IPv4. Γενοκτονίες; Νέους μεταλλαγμένους ιούς; Βροχές μετεωριτών; Πυρινικό όλεθρο;
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  2. #77
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η απάντηση στο τελευταίο σου ερώτημα απλή, NAT
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #78
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απάντηση στο τελευταίο σου ερώτημα απλή, NAT

  4. #79
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    και πως μπορούμε να καταλάβουμε αν και σε εμάς μας έχει δώσει ΝΑΤ IP μπορεί κάποιος να μας πει (με απλά λόγια )

  5. #80
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Πρέπει να μπεις στο adsl router σου να δεις τι ip εχεις! αν πχ εχεις κάτι απο 10.ΧΧ.ΧΧ.ΧΧ ειναι πισω απο ΝΑΤ. Oι σελιδες που δειχνουν επισης ip δεν θα σου δειξουν την 10αρα αλλα την αλλη που εχουν αυτοι. Αν θες ομως να το τσεκαρεις ετσι θα εισαι ποιο σιγουρος, γιατι αν δεις στο ρουτερ σου πχ 10 κατι και απο σελιδα show.my.ip πχ απο 246 λεω εγω τωρα.....τοτε εισαι πισω απο ΝΑΤ.

  6. #81
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Ευχαριστώ.
    Και εγώ ΝΑΤ έχω τους πείρα τηλέφωνο να το αλλάξουν,μετά από μια συζήτηση του στυλ για ποιο λόγω θέλω να το αλλάξω κτλ. μου είπαν ότι θα πάρει 1-2 μέρες για να δούμε.
    Να ρωτήσω αν δεν γίνει τίποτα και μου κάνουν τον κινέζο τι μπορώ να κάνω ?
    (ούτε μηνά στην wind το έχω μετανιώσει όσο τίποτε άλλο μόνο προβλήματα είναι)

  7. #82
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εχεις καποιο προβλημα που εισαι πισω απο ΝΑΤ? αν ναι μπορεις να μας αναφερεις ακριβως τι προβληματα εχεις? αν εχεις προβληματα σε υπηρεσιες πχ δες απο την αρχη το θεμα αυτο και διαβασε τα posts #11 και #12 τοτε πες τους τι προβληματα εχεις και να μην σου ξαναδωσουν πισω απο ΝΑΤ, αν σου λενε ιστοριες απειλησε τους οτι θα αλλαξεις ISP και θας πας σε εναν σωστο που δινει ipv6 πχ forthnet για μη παροχη σωστων υπηρεσιων οποτε και δεν θα πληρωσεις τελη αποδεσμευσης. Εγω αυτο θα εκανα στην θεση σου παντως. Απο την στιγμη που δημιουργουν προβληματα σε υπηρεσιες που σημαινει προβληματικο ιντερνετ αυτο ειναι ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ προβλημα οχι δικο σου!!!! γιατι δλδ με FORTHNET ή ΟΤΕ για παραδειγμα δεν εχει κανεις προβλημα και δεν παιρνουν και ip's πισω απο ΝΑΤ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 19-04-15 στις 17:52.

  8. #83
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το θεωρώ απίθανο να σε αφήσουν έτσι εφόσον τους ζήτησες να το αλλάξουν.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  9. #84
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Για το θεμα που προεκυψε με το ΝΑΤ και τις διευθυνσεις IPv4 που αξαντληθηκα δεν φταιει η WIND.
    Εκει που φταιει η WIND ειναι οτι για ακομα μια φορα πιαστηκε στον υπνο, εντελως ανοργανωτη για ενα προβλημα που ηταν γνωστο εδω και μια πενταετια.

    Ποια ειναι η προοδος που εκανε η WIND στο κομματι του IPv6;

  10. #85
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Question
    Διαβάζοντας το νήμα, μου γεννήθηκε μια γενική απορία ανεξάρτητα από την παραπλάνηση -έως εξαπάτηση- των συνδρομητών της Wind:
    Δεδομένου πως όλες οι «εσωτερικές» διευθύνσεις-προϊόντα NAT έχουν περιορισμένη λειτουργικότητα, πως καταφέρνουν (και υποθέτω πως το πετυχαίνουν, διαφορετικά δεν θα ήταν βιώσιμες) και υπερκερούν τα προβλήματα αυτά οι VPN πάροχοι;
    Από την μικρή -έως ελάχιστη- εμπειρία μου, οι IPs που εκχωρούνται στους χρήστες τέτοιων υπηρεσιών έχουν την μορφή 10.x.x.x (10.0.0.0/8)
    Εξαίρεση αποτελεί το Hola [που χρησιμοποιώ τακτικά για video streaming αγώνων που υπόκεινται σε country restrictions] που παρέχει «συμβατικές» IPs οι οποίες είναι κοινές για όσους επιλέγουν server από την ίδια χώρα.
    Πρόκειται εξάλλου για ιδιάζουσα περίπτωση που αφορά web browsing και μόνο, όχι το σύνολο των πρωτοκόλλων [τουλάχιστον το δωρεάν «πακέτο»]
    Πως λοιπόν δουλεύουν π.χ. τα p2p προγράμματα και τι διαδικασία ακολουθείται για το port forwarding;
    Εδώ καλά-καλά δεν έχουν καθολική αποδοχή οι πολύ πιο απλοί σε δομή/εφαρμογή proxy servers των ISPs [βλ. παρακάτω screenshot με αυτόν του ΟΤΕ σε συνδυασμό με *δύστροπο* file hoster]:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  OTEnet proxy.png 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  34,5 KB 
ID: 154244

    Που οφείλεται το γεγονός πως οι VPN providers τα καταφέρνουν εκεί που οι Internet providers (η Wind εν προκειμένω) αποτυγχάνουν;
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  11. #86
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζοντας το νήμα, μου γεννήθηκε μια γενική απορία ανεξάρτητα από την παραπλάνηση -έως εξαπάτηση- των συνδρομητών της Wind:
    Δεδομένου πως όλες οι «εσωτερικές» διευθύνσεις-προϊόντα NAT έχουν περιορισμένη λειτουργικότητα, πως καταφέρνουν (και υποθέτω πως το πετυχαίνουν, διαφορετικά δεν θα ήταν βιώσιμες) και υπερκερούν τα προβλήματα αυτά οι VPN πάροχοι;
    Από την μικρή -έως ελάχιστη- εμπειρία μου, οι IPs που εκχωρούνται στους χρήστες τέτοιων υπηρεσιών έχουν την μορφή 10.x.x.x (10.0.0.0/8)
    Εξαίρεση αποτελεί το Hola [που χρησιμοποιώ τακτικά για video streaming αγώνων που υπόκεινται σε country restrictions] που παρέχει «συμβατικές» IPs οι οποίες είναι κοινές για όσους επιλέγουν server από την ίδια χώρα.
    Πρόκειται εξάλλου για ιδιάζουσα περίπτωση που αφορά web browsing και μόνο, όχι το σύνολο των πρωτοκόλλων [τουλάχιστον το δωρεάν «πακέτο»]
    Πως λοιπόν δουλεύουν π.χ. τα p2p προγράμματα και τι διαδικασία ακολουθείται για το port forwarding;
    Εδώ καλά-καλά δεν έχουν καθολική αποδοχή οι πολύ πιο απλοί σε δομή/εφαρμογή proxy servers των ISPs [βλ. παρακάτω screenshot με αυτόν του ΟΤΕ σε συνδυασμό με *δύστροπο* file hoster]:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  OTEnet proxy.png 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  34,5 KB 
ID: 154244

    Που οφείλεται το γεγονός πως οι VPN providers τα καταφέρνουν εκεί που οι Internet providers (η Wind εν προκειμένω) αποτυγχάνουν;
    Στον ΟΤΕ δουλεύεις ?

    Δεν κατάλαβα τίποτε έτσι όπως τα είπες !

  12. #87
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Arrow
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον ΟΤΕ δουλεύεις ?

    Δεν κατάλαβα τίποτε έτσι όπως τα είπες !
    Όχι ρε συ
    Απλώς συγκρίνω 2 περιπτώσεις που -εκ πρώτης όψεως τουλάχιστον- παρουσιάζουν ομοιότητες.

    Εντελώς μπακαλίστικα:
    Η Wind -ελλείψει unique IPv4 διευθύνσεων- δίνει IPs της μορφής 10.x.x.x
    Τέτοια (εσωτερικά) ranges εμφανίζονται όταν ο user (ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ παρόχου) συνδέεται μέσω VPN τρέχοντας τα ανάλογα προγράμματα, π.χ. OpenVPN.

    Το ερώτημα είναι, γιατί στην Wind δεν δουλεύουν όπως θα αναμένονταν οι χ, ψ υπηρεσίες (αναφέρθηκαν τα VoIP & p2p) ενώ στα VPN δεν υπάρχει πρόβλημα;
    Με την προϋπόθεση πάντα πως ισχύει το δεύτερο και δεν περιορίζονται ΚΑΙ οι VPN χρήστες μόνο σε web browsing - Επαναλαμβάνω, έχω ελάχιστη εμπειρία επί του θέματος και το στατιστικό δείγμα είναι μικρό.
    Έγινα κατανοητός τώρα;
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  13. #88
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Πολλοί από τους περιορισμούς που περιγράφεις υπάρχουν και με τη χρήση VPN. Επίσης πάντα παίρνεις μια εξωτερική (public) IP, τόσο στο NAT της Wind, όσο και σε όλα τα VPNs, απλά τη μοιράζεσαι με άλλους.
    Είναι γεγονός ότι μπορείς να εφαρμόσεις κανόνες δρομολόγησης ανά εσωτερική (ιδιωτική) IP, ανά χρήστη, κλπ, αλλά ποτέ δεν θα είναι το ίδιο με το να έχεις δική σου διεύθυνση.

    Επειδή δεν είδα να αναφέρεται πουθενά και οι περισσότερες προτροπές στο θέμα έλεγαν να ψάχνεις την εξωτερική σου IP πάνω στο router, ένας πιο εύκολος τρόπος είναι να πας σε ένα site όπως το http://www.whatismyip.com/ που δίνει και λίγες παραπάνω πληροφορίες.

  14. #89
    Εγγραφή
    25-10-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    Router
    fritz fon box
    Καλησπέρα σε όλους,

    εδώ και 5-6 μέρες αντιμετωπίζω πρόβλημα με το SIP τηλεφωνo που έχω. Επικοινώνησα με VIVA και μου είπαν πως δεν έχουν πρόβλημα αυτοί. Μίλησα με wind αν κόβουν τα SIP πακέτα και μου απάντησαν πως δεν υποστηρίζουν γενικά SIP...
    Το πρόβλημα που έχω, είναι ότι σε άτακτα χρονικά διαστήματα, μου αποσυνδέει το SIP τηλέφωνο (registration failed) και μόνο με reboot του router επανέρχεται...
    Δεν έχω πρόβλημα στο router, δεν έχω πρόβλημα στο SIP τηλέφωνο, είναι ελεγμένα.

    Διαβάζοντας λοιπόν το θέμα για το NAT, βλέπω μέσα από το δικό μου router ότι παίρνω κανονική εξωτερική IP... αλλά πρόβλημα με SIP συσκευή υπάρχει.
    Δείτε...

    Status: Connected
    Connection Type:PPPoE
    IP AddressL 37.6.16*.**
    Subnet Mask: 255.255.255.255
    Default Gateway: 62.169.255.85
    Primary DNS: 62.169.194.47
    Secondary DNS: 62.169.194.48
    NAT: Enabled <------- αυτό τί είναι;;;

    Μήπως έχουν εφαρμόσει κάτι άλλο; Δεν μπορώ να καταλάβω....

  15. #90
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.218
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ρε συ
    Απλώς συγκρίνω 2 περιπτώσεις που -εκ πρώτης όψεως τουλάχιστον- παρουσιάζουν ομοιότητες.

    Εντελώς μπακαλίστικα:
    Η Wind -ελλείψει unique IPv4 διευθύνσεων- δίνει IPs της μορφής 10.x.x.x
    Τέτοια (εσωτερικά) ranges εμφανίζονται όταν ο user (ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ παρόχου) συνδέεται μέσω VPN τρέχοντας τα ανάλογα προγράμματα, π.χ. OpenVPN.

    Το ερώτημα είναι, γιατί στην Wind δεν δουλεύουν όπως θα αναμένονταν οι χ, ψ υπηρεσίες (αναφέρθηκαν τα VoIP & p2p) ενώ στα VPN δεν υπάρχει πρόβλημα;
    Με την προϋπόθεση πάντα πως ισχύει το δεύτερο και δεν περιορίζονται ΚΑΙ οι VPN χρήστες μόνο σε web browsing - Επαναλαμβάνω, έχω ελάχιστη εμπειρία επί του θέματος και το στατιστικό δείγμα είναι μικρό.
    Έγινα κατανοητός τώρα;
    Tο πρώτο που αναφέρεις δεν είναι ακριβές:
    Κάθε ιδιωτικό δίκτυο, χρησιμοποιεί ένα από τα 3 block private ip που υπάρχουν.
    Αυτά είναι τα
    10.0.0.0 - 10.255.255.255
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.0.0-192.168.255.255

    Απλά το πρώτο είναι το μεγαλύτερο και χρησιμοποιείται σε ευρείες κλίμακες, ενώ το τρίτο είναι το πιο κοινό. Όλες αυτές οι ΙΡ ειναι αδρομολόγητες απο τους δρομολογητές του διαδικτύου.

    Όσο για το ερώτημα σχετικά με τις υπηρεσίες, αυτό που αναφέρεις υπάρχει και στα VPN. Δεν υπάρχει διαφορά. Οι υπηρεσίες που αναφέρθηκαν, υπο περιπτώσεις χρειάζονται port forward. Απλώς, στα VPN λες τον admin ανοιξε μου την Χ πόρτα και στην ανοίγει.

Σελ. 6 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-14, 01:21
  2. Μηνύματα: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-14, 01:08
  3. Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-13, 17:05
  4. Μηνύματα: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 12:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας