Σελ. 911 από 1298 ΠρώτηΠρώτη ... 891901906909910911912913916921931 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.651-13.665 από 19461
  1. #13651
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.312
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Οταν παω να δω αν εχει καμια αναβαθμιση στα windows μεσω windows update, η μπαρα πηγαινει και πηγαινει δεξια και δεν κανει τιποτα. Ωρες ολοκληρες ετσι ειναι. Βλεπω πως η τελευται εκδοση ειναι η 18363.535 ενω εγω εχω την 18363.476. (1909).

    Καμια ιδεα; Εσεις ποια build εχετε;

  2. #13652
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από balander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν παω να δω αν εχει καμια αναβαθμιση στα windows μεσω windows update, η μπαρα πηγαινει και πηγαινει δεξια και δεν κανει τιποτα. Ωρες ολοκληρες ετσι ειναι. Βλεπω πως η τελευται εκδοση ειναι η 18363.535 ενω εγω εχω την 18363.476. (1909).

    Καμια ιδεα; Εσεις ποια build εχετε;
    Την 535 εγώ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #13653
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.312
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Και πως την βάζω;

  4. #13654
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από balander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πως την βάζω;
    Με upd από τα win μου ήρθε εμένα.
    Την 418 την είχα περασμένη από dvd.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #13655
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Είπα πως θα περάσουν ήσυχα τα Χριστούγεννα; Και έγινε. Ξαφνικά "χτύπησε" ο χαμαλης δίσκος που έχω. Αν και το smart στην αρχή λέει ότι όλα είναι καλά δεν γίνεται τίποτα. Τα Windows μπορεί και να κάνουν μια ώρα να φορτώσουν και το desktop είναι εντελώς άχρηστο. Κολλημένο για ώρα. Στο Linux η εντολή mount μου λέει πως δεν έχει γίνει σωστό κλείσιμο και υπάρχουν μετά δεδομένα στην cache τα οποία πρέπει να γραφτούν. Το σύστημα δεν μπαίνει καν σε safe mode. Μόλις πάει να ξεκινήσει μαυρίζει η οθόνη και φαίνεται μόνο ο κέρσορας.

    Στο μεταξύ εδώ και λίγο καιρό δεν έχω καν οπτικό. Τώρα θα πρέπει να ανοίξω το κουτί, να αποσυνδεσω ένα δίσκο για να μπορέσω να κάνω τουλάχιστον ένα chkdisk.

  6. #13656
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα πως θα περάσουν ήσυχα τα Χριστούγεννα; Και έγινε. Ξαφνικά "χτύπησε" ο χαμαλης δίσκος που έχω. Αν και το smart στην αρχή λέει ότι όλα είναι καλά δεν γίνεται τίποτα. Τα Windows μπορεί και να κάνουν μια ώρα να φορτώσουν και το desktop είναι εντελώς άχρηστο. Κολλημένο για ώρα. Στο Linux η εντολή mount μου λέει πως δεν έχει γίνει σωστό κλείσιμο και υπάρχουν μετά δεδομένα στην cache τα οποία πρέπει να γραφτούν. Το σύστημα δεν μπαίνει καν σε safe mode. Μόλις πάει να ξεκινήσει μαυρίζει η οθόνη και φαίνεται μόνο ο κέρσορας.

    Στο μεταξύ εδώ και λίγο καιρό δεν έχω καν οπτικό. Τώρα θα πρέπει να ανοίξω το κουτί, να αποσυνδεσω ένα δίσκο για να μπορέσω να κάνω τουλάχιστον ένα chkdisk.
    Παρέδωσε το πνεύμα όπως φαίνεται...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #13657
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρέδωσε το πνεύμα όπως φαίνεται...
    Καλά ναι. Αυτό είναι σίγουρο. Δε μου είχε δώσει σημάδια όμως. Η μάλλον το μόνο που μου είχε δώσει ήταν τις τελευταίες μέρες με το qbittorrent. Καμία φορά έδειχνε ότι κάποια αρχεία έλειπαν. Δεν έδωσα σημασία όμως διότι συχνά πυκνά έκανε την εξής βλακεια. Κατέβαζες κάτι και κόλλαγε στο 100%. Έπρεπε να κάνεις επανέλεγχο στο αρχείο για να το θεωρήσει ολοκληρωμένο. Επειδή μέσα σε λίγες μέρες αναβαθμιστηκε 2 φορές το θεώρησα bug.

    Επειδή ο δίσκος ήταν συνεχώς σε χρήση δεν είχα παρατηρήσει πτώση ταχύτητας. Ούτε άλλο κόλλημα. Πχ παλιότερα είχα εντοπίσει συγκεκριμένο σημείο σε άλλο δίσκο με πρόβλημα. Όταν έκανα chkdisk πάντα εντοπίζε συγκεκριμένο αρχείο. Ο δίσκος αλλαχθηκε με το σημερινό.

  8. #13658
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.062
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το λες και μόνος σου ότι ο δίσκος ήταν συνεχώς σε χρήση
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #13659
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Κάποια στιγμή στις 2 τα ξημερώματα που πήγα στα "ιδιαίτερα" είδα ότι είχε φορτώσει το System Rescue. Μέσα από το CMD έκανα ένα
    Κώδικας:
    chkdsk /f
    και το πρωί που ξύπνησα είδα πως κάτι διόρθωσε. Μέχρι να ντυθώ έκανα επανεκκίνηση και φόρτωσε στον φυσιολογικό χρόνο. Έβαλα και τον κωδικό μου και είδα πως στο qbittorrent τα αρχεία ήταν σε κατάσταση παύσης και όχι με ελλείψεις. Τώρα που το δοκιμάζω βλέπω πως όλα θεωρητικά είναι σωστά. Εννοείται πως με τη μισθοδοσία του Δεκέμβρη θα αλλαχτεί ο δίσκος.

    Το κακό είναι πως τους τελευταίους μήνες οι SSD των 2ΤΒ έχουν μείνει σταθεροί στα ~200€. Θα με βόλευε μια τέτοια αλλαγή καθώς ο δίσκος συστήματος που έχω είναι από το 2017 και είναι στα 3TB όπως και ο παλιός οπότε θα ήταν ιδανικό.


    Θα δοκιμάσω ένα "καλό" chkdsk μετά το διήμερο για να δω τι ακριβώς θα βγει. Βέβαια με καθησυχάζει λίγο η εντολή mount με τα metadata και το γεγονός πως έκανε σχεδόν μια ώρα να φορτώσει. Θεωρώ πως αν υπήρχε θέμα υλικού ή θα είχα GSOD στην αρχή ή θα φόρτωνε κανονικά και κάπου θα κόλλαγε. Τουλάχιστον αυτό λέει η μικρή μου εμπειρία με "χτυπημένους" δίσκους. Τώρα ίσως να προσπαθούσε ώρα να συγκρίνει - γράψει metadata και γι' αυτό να καθυστερούσε τόσο.

  10. #13660
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δίσκος συστήματος 3TB;; γιατί δεν παίρνεις έναν 250αρι για το σύστημα και να έχεις τους άλλους για αποθήκη;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #13661
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίσκος συστήματος 3TB;; γιατί δεν παίρνεις έναν 250αρι για το σύστημα και να έχεις τους άλλους για αποθήκη;;
    Έχω ακόμη BIOS βλέπει τα 2.

    Τα Roon και Plex έχουν από μόνα τους κοντά στα 50GB βιβλιοθήκη. Μετά θέλω να τα έχω όλα τακτοποιημένα. Οι άλλοι δίσκοι μου είναι μόνο για δεδομένα. Δε θέλω να αρχίσω να ψάχνω για custom διαδρομές κτλ. Όλα κάτω από τον C:\ και τέλος. Επίσης έχω και διάφορα παιχνίδια οπότε πάλι χρειάζεται η επιπλέον ταχύτητα - χωρητικότητα. Τώρα πχ είμαι στο 1TB. Αλλά θεωρώ ακόμη πολλά τα ~200. Όταν με τα ίδια αγοράζεις πλέον 8TB.

  12. #13662
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ακόμη BIOS βλέπει τα 2.

    Τα Roon και Plex έχουν από μόνα τους κοντά στα 50GB βιβλιοθήκη. Μετά θέλω να τα έχω όλα τακτοποιημένα. Οι άλλοι δίσκοι μου είναι μόνο για δεδομένα. Δε θέλω να αρχίσω να ψάχνω για custom διαδρομές κτλ. Όλα κάτω από τον C:\ και τέλος. Επίσης έχω και διάφορα παιχνίδια οπότε πάλι χρειάζεται η επιπλέον ταχύτητα - χωρητικότητα. Τώρα πχ είμαι στο 1TB. Αλλά θεωρώ ακόμη πολλά τα ~200. Όταν με τα ίδια αγοράζεις πλέον 8TB.
    Περίεργη αντίληψη να υπάρχουν όλα στον C, αλλά δεν βαριέσαι, γούστα είναι αυτά.

    Για την ιστορία, δεν χρειάζεται να ψάχνεις διαδρομές κ.λ.π., φτιάχνεις συντομεύσεις στην επιφάνεια εργασίας ή στην έναρξη και τα έχεις όλα μπροστά σου με ένα κλικ, ας είναι και καταχωνιασμένα στην άκρη του κόσμου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13663
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίεργη αντίληψη να υπάρχουν όλα στον C, αλλά δεν βαριέσαι, γούστα είναι αυτά.

    Για την ιστορία, δεν χρειάζεται να ψάχνεις διαδρομές κ.λ.π., φτιάχνεις συντομεύσεις στην επιφάνεια εργασίας ή στην έναρξη και τα έχεις όλα μπροστά σου με ένα κλικ, ας είναι και καταχωνιασμένα στην άκρη του κόσμου.
    Γιατί περίεργη αντίληψη; Τι αλλάζει με το να είναι σε άλλο partition ή άλλο δίσκο;

  14. #13664
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί περίεργη αντίληψη; Τι αλλάζει με το να είναι σε άλλο partition ή άλλο δίσκο;
    Και σε άλλο partition υπάρχουν αρκετά πλεονεκτήματα ευελιξίας και ταχύτητας(γιατί το σύστημα λειτουργεί σε πιο μικρό χώρο) αλλά ειδικά σε άλλο δίσκο αλλάζουν όλα.
    Μεγαλύτερη ταχύτητα(αν έχεις μηχανικό για C όπως έχει ο συμφορουμίτης και βάλεις SSD).
    Απίστευτη ευελιξία, κάνεις καθαρή εγκατάσταση, αλλάζεις δίσκο, τον μετατρέπεις, τον κλωνοποιείς και ένα σωρό άλλα χωρίς να πειράξεις καθόλου τους άλλους.
    Μεγαλύτερη ασφάλεια για τα αρχεία σου γιατί οι δίσκοι με τα αρχεία δεν λειτουργούν συνέχεια όπως ο δίσκος του λειτουργικού, που και να σκάσει μικρό το κακό γιατί θα έχεις φροντίσει να έχεις πάρει Image, βάζεις άλλον δίσκο, περνάς το Image και ο υπολογιστής είναι πάλι όπως πριν.
    Γενικά δεν υπάρχει σύγκριση να έχεις το λειτουργικό σε χωριστό δίσκο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #13665
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Από τότε που μια κρίση θυμού και η κλωτσιά που ακολούθησε κατέστρεψε το δίσκο μου αποφάσισα πάντα μα πάντα 2 δίσκους. Σύστημα με όλα τα προγράμματα και ο δεύτερος τα δεδομένα μου στα οποία πρόσβαση δε θα έχει κανένα. Δηλαδή δήθεν ευκολίες του στυλ "βιβλιοθήκη βίντεο" κτλ απαγορευονται δια ροπάλου. Όλα τα προγράμματα βλέπουν κανονικά μόνο το c:/users/Tiffany το οποίο φυσικά είναι άδειο από προσωπικά αρχεία. Οι μόνες εξαιρέσεις είναι τα προγράμματα μουσικής και το plex. Και αυτά μετά από πολύ προσεκτική επιλογή ώστε να μην πειράζουν τους φακέλους.

    Επίσης δε θέλω ένα εξάμηνο μετά να μπω πάλι στο άγχος του χώρου. Για λίγα χρόνια είχα 2 δίσκους των 2TB και ένα στο 1. Εκεί είχα τη μουσική μου. Το μπάχαλο. Ευτυχώς που είμαι ψείρας και δεν είχα πολλά διπλά. Πήγαινα ταξίδι και έψαχνα από δίσκο σε δίσκο να βρω μουσικές. Το Πάσχα αγόρασα έναν στα 6 και ησύχασα. Τα πέρασα όλα εκεί και τελείωσε.

Σελ. 911 από 1298 ΠρώτηΠρώτη ... 891901906909910911912913916921931 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας