Σελ. 6 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 6421
  1. #76
    Εγγραφή
    13-02-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Path Level
    Interleaved
    Πέρασα από grub-legacy σε grub2 και θέλω να τον ρυθμίσω στο boot να είναι σε native resolution (1920x1080) αλλά η εντολή vbeinfo που είδα στο wiki μου εμφανίζει ως μέγιστη δυνατή ανάλυση την 1280x1024. Έψαξα, και κάπου διάβασα ότι o nvidia driver δεν υποστηρίζει τόσο μεγάλη ανάλυση αλλά ο nouveau υποστηρίζει. Συνεπώς έβαλα nouveau, για να τον δοκιμάσω κιόλας αλλά όταν δίνω vbeinfo στον grub μου βγάζει τις προηγούμενες αναλύσεις στο Adapter "VESA BIOS Extension Video Driver" αλλά στο Adapter "VGA Video Driver" (που υποθέτω αυτό είναι ο nouveau) μου λέει "No info available".
    Για να εγκαταστήσω τον nouveau ακολούθησα τις οδηγίες του ArchWiki

    Καμιά ιδέα;

  2. #77
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από araxtos25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλαχιστον τωρα με τον νεο, σοβαροτατο, τροπο εγκαταστασης, θα απαλλαγει η κοινοτητα του arch απο χρηστες με τετοιοες νοοτροποιες, ευτυχως.
    Really dude? Εν έτη 2012 και με το Linux να έχει φτάσει εκεί που έχει φτάσει έχεις ακόμα τέτοια ψευτο-ελιτίστικη νοοτροπία από τα 90s??? Ok o καθένας την άποψή του.... αλλά δεν μεγαλώνει τίποτα στο παντελόνι σου κάνοντας full μανιβελέ εγκατάσταση... απλά ενημερωτικά

  3. #78
    Εγγραφή
    09-02-2004
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Μηνύματα
    1.665
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    Speedport 724
    Μπορει και να μεγαλωνει δεν ξερεις .
    Ωραιος ο kami84gr xa xa xa
    CPU : i5770K , mobo : Gigabyte Z77 , ram : Corsair 16GB
    GPU : ATI 7950 , Case : HAF932

  4. #79
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @thodoris12
    Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, νομιζω οτι το fb μπορει να βγαλει οτι αναλυσεις βγαζει και ο (driver) vesa, δηλαδη 640*480. 800*600, 1024*768, 1280*1024, 1600*1200 και τερμα (ολες 4:3 και μια 5:4). Γιαυτο και σε μια παλια εγκατασταση στο νετμπουκ ενος φιλου τον ειχα σε 800*600, μιας και δεν εβγαζε 1024*600.
    Εκτος απο το vbeinfo, υπαρχει και το "hwinfo --framebuffer" για να σου πει σε τι αναλυσεις και βαθος χρωματος μπορει να μπει το framebuffer.
    ديميتريس

  5. #80
    Εγγραφή
    13-02-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @thodoris12
    Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, νομιζω οτι το fb μπορει να βγαλει οτι αναλυσεις βγαζει και ο (driver) vesa, δηλαδη 640*480. 800*600, 1024*768, 1280*1024, 1600*1200 και τερμα (ολες 4:3 και μια 5:4). Γιαυτο και σε μια παλια εγκατασταση στο νετμπουκ ενος φιλου τον ειχα σε 800*600, μιας και δεν εβγαζε 1024*600.
    Εκτος απο το vbeinfo, υπαρχει και το "hwinfo --framebuffer" για να σου πει σε τι αναλυσεις και βαθος χρωματος μπορει να μπει το framebuffer.
    Πάντως στο wiki λέει: KMS enables native resolution in the framebuffer
    από εδώ.

    Είδα και το hwinfo, τις ίδιες αναλύσεις έχει.

  6. #81
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    USR 9108
    @thodoris12
    Έχεις συνδέσει την οθόνη σου με VGA; Δοκίμασε, αν διαθέτει DVI port η οθόνη σου να τη συνδέσεις έτσι.

  7. #82
    Εγγραφή
    07-08-2008
    Μηνύματα
    724
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Λοιπόν, πρόσφατα έβαλα Arch στο laptop μου (http://www.mgmanager.gr/lenovo_ideap...8/el/pid/6632/) και ανακάλυψα με θλίψη ότι δεν έχω ασύρματο. Με ένα γρήγορο google δεν μπόρεσα να βρω λύση αλλά θα ξανακάνω μια αναζήτηση. Στο μεταξύ, αν έχετε δει κάτι σχετικό ή είχατε το ίδιο πρόβλημα, θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσετε.

    lspci | grep -i net
    03:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Wireless-N 1000
    04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 05)
    Κάτι άσχετο με Linux αλλά κατά κάποιον τρόπο σχετικό με Arch: χθες μπήκα στο κανάλι του arch στον freenode.irc.net και έκανα register το nickname. Ήρθε το mail κανονικά που επιβεβαίωνε τα της εγγραφής και μπήκα κανονικά και άρχισα να μιλάω με τα παλικάρια. Σήμερα ανοίγω xchat και επιχειρώ να μπω πάλι στο κανάλαι του arch αλλά με βάζει με το secondary nickname που έχω δηλώσει στις προτιμήσεις του προγράμματος. Στη λίστα των συνδεδεμένων χρηστών βλέπω το κανονικό μου username. Τί μπορώ να κάνω για να μην χρειάζεται κάθε φορά εγγραφή με διαφορετικό nickname;

    Υ.Γ Την ίδια ερώτηση έχω κάνει και στο ελληνικό topic στα Arch Forums αλλά δεν έλαβα απάντηση ακόμα.

  8. #83
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antonis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΛΚάτι άσχετο με Linux αλλά κατά κάποιον τρόπο σχετικό με Arch: χθες μπήκα στο κανάλι του arch στον freenode.irc.net και έκανα register το nickname. Ήρθε το mail κανονικά που επιβεβαίωνε τα της εγγραφής και μπήκα κανονικά και άρχισα να μιλάω με τα παλικάρια. Σήμερα ανοίγω xchat και επιχειρώ να μπω πάλι στο κανάλαι του arch αλλά με βάζει με το secondary nickname που έχω δηλώσει στις προτιμήσεις του προγράμματος. Στη λίστα των συνδεδεμένων χρηστών βλέπω το κανονικό μου username. Τί μπορώ να κάνω για να μην χρειάζεται κάθε φορά εγγραφή με διαφορετικό nickname;

    Υ.Γ Την ίδια ερώτηση έχω κάνει και στο ελληνικό topic στα Arch Forums αλλά δεν έλαβα απάντηση ακόμα.
    Λογικά πρέπει να σε βάζει με το κανονικό username αρχικά και αν δε δώσεις pass τότε να στο αλλάζει. Δοκίμασε και δώσε
    Κώδικας:
    /msg nickserv identify password
    όπου password ο κωδικός βεβαίως βεβαίως.

    Για xchat δεν έχω ιδέα που δηλώνεις το pass. Αν σε βάζει κατευθείαν με το 2ο nick, δώσε διαδοχικά
    Κώδικας:
    /nick newnick
    /msg nickserv identify password
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  9. #84
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάντως σε GRUB2 δεν πάω που να χτυπιούνται κάτω ο Shuttleworth και ο Poettering μαζί. ΟΚ, γρήγορο το systemd, χρήσιμο σε κάποιους το pulseaudio, αλλά αυτό το πράμα με το ηλίθιο σπαζο-σκριπτάκι update-grub, απλά δεν παλεύεται. Προς το παρόν grub-legacy από AUR, και αν κάαααααποια στιγμή ξεβαρεθώ να αλλάζω bootloader, syslinux.

    Τώρα είπα να δοκιμάσω τη "νέα" μορφή του rc.conf, που περιέχει μόνο τις ρυθμίζεις των initscripts, με όλες τις υπόλοιπες να έχουν μεταφερθεί σε ξεχωριστά αρχεία.

    Κώδικας:
    [root@ifai-laptop-arch /]# cat /etc/locale.conf 
    LANG="el_GR.UTF-8"
    [root@ifai-laptop-arch /]# cat /etc/timezone 
    Europe/Athens
    [root@ifai-laptop-arch /]# cat /etc/adjtime 
    0.000000 1343399843 0.000000
    1343399843
    UTC
    [root@ifai-laptop-arch /]# cat /etc/vconsole.conf 
    FONT="iso07u-16"
    [root@ifai-laptop-arch /]# ls /etc/modules-load.d/
    amd-ucode.conf  fuse.conf
    [root@ifai-laptop-arch /]# ls /etc/modprobe.d/
    [root@ifai-laptop-arch /]# cat /etc/hostname 
    ifai-laptop-arch
    [root@ifai-laptop-arch /]# cat /etc/rc.conf 
    # /etc/rc.conf - configuration file for initscripts
    #
    DAEMONS=(!hwclock syslog-ng network crond rpcbind netfs @sensors dbus !wireless-regdom @alsa cpufreq \
             !laptop-mode nfs-common @nfs-server !samba @openntpd @sshd !avahi-daemon !cupsd @smartd)
    
    # Storage
    #
    USEDMRAID="no"
    USELVM="no"
    
    # Network
    #
    interface=eth0
    address=192.168.10.100
    netmask=255.255.255.0
    gateway=192.168.10.254

  10. #85
    Εγγραφή
    07-08-2008
    Μηνύματα
    724
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχω και άλλο πρόβλημα που ξέχασα να το αναφέρω πριν. Σε εφαρμογές όπως amarok, vlc και στο youtube μπορώ να και ελέγχω τον ήχο μέσα από τα προγράμματα. Αλλά δεν μπορώ να ελέξω τον ήχο από το συνδυασμό Fn+κουμπιά για ρύμιση ήχου (είμαι σε laptop, όπως είπαμε). Όταν πάω να βάλω ένα plasma widget για τη ρύθμιση του ήχου μου λέει ότι λείπει το alsaaudio module. Επίσης, δεν λειτουργεί το μικρόφωνο.

  11. #86
    Εγγραφή
    13-02-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από augerinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @thodoris12
    Έχεις συνδέσει την οθόνη σου με VGA; Δοκίμασε, αν διαθέτει DVI port η οθόνη σου να τη συνδέσεις έτσι.
    Με DVI είμαι.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως σε GRUB2 δεν πάω που να χτυπιούνται κάτω ο Shuttleworth και ο Poettering μαζί. ΟΚ, γρήγορο το systemd, χρήσιμο σε κάποιους το pulseaudio, αλλά αυτό το πράμα με το ηλίθιο σπαζο-σκριπτάκι update-grub, απλά δεν παλεύεται. Προς το παρόν grub-legacy από AUR, και αν κάαααααποια στιγμή ξεβαρεθώ να αλλάζω bootloader, syslinux.
    Πάντως εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα ακολουθώντας τις οδηγίες του wiki. Το μόνο που πείραξα είναι ένα αρχείο για να βάλω entry για τα windows (dual boot). Το σκριπτάκι update-grub πάντως δεν το χρησιμοποίησα καθόλου αφού δεν το βρήκα στο wiki. Το είδα γραμμένο σε διάφορα fora που μιλούσαν για Debian/Ubuntu αλλά τώρα που το δοκίμασα σε Arch δεν λειτούργησε. Δεν ξέρω μήπως πρέπει να εγκαταστήσω κάτι έξτρα. Εκτός και αν χρησιμοποιείς custom kernel που δεν ξέρω αν τον βλέπει κατευθείαν ή πρέπει να πειράξεις τα περίπλοκα script του grub2.

    To syslinux ακολουθεί τη λογική του grub-legacy;

  12. #87
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thodoris12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα ακολουθώντας τις οδηγίες του wiki. Το μόνο που πείραξα είναι ένα αρχείο για να βάλω entry για τα windows (dual boot). Το σκριπτάκι update-grub πάντως δεν το χρησιμοποίησα καθόλου αφού δεν το βρήκα στο wiki. Το είδα γραμμένο σε διάφορα fora που μιλούσαν για Debian/Ubuntu αλλά τώρα που το δοκίμασα σε Arch δεν λειτούργησε. Δεν ξέρω μήπως πρέπει να εγκαταστήσω κάτι έξτρα. Εκτός και αν χρησιμοποιείς custom kernel που δεν ξέρω αν τον βλέπει κατευθείαν ή πρέπει να πειράξεις τα περίπλοκα script του grub2.
    Νομίζω ότι στο Arch το ίδιο σκριπτάκι λέγεται grub-mkconfig ή κάτι τέτοιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thodoris12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To syslinux ακολουθεί τη λογική του grub-legacy;
    Ναι, κι αυτός έχει ένα και μοναδικό static configuration file όπου ρυθμίζεις μια φορά τα πάντα και ξενοιάζεις.

  13. #88
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thodoris12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τo syslinux ακολουθεί τη λογική του grub-legacy;
    Από τα λίγα που είδα ναι. Το χρησιμοποιώ μέσα σε VirtualBox.

  14. #89
    Εγγραφή
    25-10-2006
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15763/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    USR-9112
    SNR / Attn
    6(dB) / 32(dB)
    Εχθές μου την έδωσε και πέρασα σε syslinux και systemd. Η αλλαγή σε syslinux πραγματικά γελοία. Απλά το εγκαθιστάς τρέχεις μια εντολή και μετά φτιάχνεις το αντίστοιχο menu.lst με το οποίο μοιάζει πάρα πολύ. Το systemd είχε λίγο περίεργη φιλοσοφία, ήθελε καλό διάβασμα το wiki να καταλάβεις τι παίζει αλλά δεν ήταν κάτι φοβερό. Το ρίσκο ήταν μικρό αφού τρέχει παράλληλα με το initscripts και μπορείς να αφαιρείς σταδιακά πράγματα από το rc.conf. Εν τέλη απεγκατέστησα τελείως το initscripts και δεν έχω πλέον καν rc.conf

  15. #90
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Beelzebub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το systemd είχε λίγο περίεργη φιλοσοφία, ήθελε καλό διάβασμα το wiki να καταλάβεις τι παίζει αλλά δεν ήταν κάτι φοβερό. Το ρίσκο ήταν μικρό αφού τρέχει παράλληλα με το initscripts και μπορείς να αφαιρείς σταδιακά πράγματα από το rc.conf. Εν τέλη απεγκατέστησα τελείως το initscripts και δεν έχω πλέον καν rc.conf
    Είδες καμιά διαφορά; Σε ταχύτητα ας πούμε ;

Σελ. 6 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας