Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    13-02-2008
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα παιδιά,
    έχω εδώ και δυο χρόνια περίπου σύνδεση στα 200mbps και το ρουτερ συγχρονιζε σταθερα στα 167-170mbps, ήμουν ευχαριστημένος με αυτή την ταχύτητα. Ξαφνικά όμως αρχές Ιουνίου αρχισα να βλέπω ότι η ταχύτητα συγχρονισμού έκανε μεγάλες διακυμάνσεις π.χ. από 112mbps μέχρι 155~160mbps και για τις περισσότερες ώρες της ημέρας βρισκόταν κοντά στα 120mbps.
    Παιρνω τηλ στις βλάβες και τους το αναφέρω, μου λένε βλέπουμε κι εμείς από εδώ το γράφημα και όντως έχετε δικιο κλπ, το δηλώνουμε βλάβη να το δουν οι τεχνικοί.
    Μέχρι εδώ όλα καλά. Μετα από λίγες μέρες με καλεί ένας τεχνικός από την περιοχή μου να με ρωτήσει που βρίσκεται ακριβώς το σπίτι και αφού το εξηγώ μου λέει μάλλον από αύριο θα σας πάρει τηλ ενας συνεργάτης να έρθει να τσεκάρει από εκεί στον χώρο σας τη γραμμή και το router.
    Τελικά δεν με πήρε κανεις τηλ και αφού πέρασαν καμιά 10αριά μέρες ξαναπαίρνω τηλ στις βλάβες να ρωτήσω τι έγινε και μου απαντάνε ότι η απάντηση που εχει καταγραφεί στο σύστημά τους απο τους τεχνικούς είναι ότι το έψαξαν το θέμα και δυστυχώς λόγω της κατάστασης αυτή τη στιγμή στο δίκτυο της περιοχής μου δεν μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο και το μόνο που μπορούν να κάνουν εάν με ενδιαφέρει είναι "δωρεάν" υποβάθμιση σε 100άρα. Τους ρίχνω μερικά μπινελίκια και τους λέω δεν είναι δυνατόν εν έτη 2021 που η cosmote μας διαφημίζει για οπτικές ινες και αναβαθμίσεις δικτύου και έχοντας μια σύνδεση που δούλευε στα 170mbps σταθερά για δυο ολόκληρα χρόνια ξαφνικά να με υποχρεώνουν να κάνω υποβάθμιση επειδή είναι ανίκανοι να λύσουν το πρόβλημα. Άκρη δεν βρήκα τελικά, επιμένουν στην υποβάθμιση παρότι ζήτησα να ξαναδηλωθεί βλάβη και να μου αλλάξουν ζευγάρι οι τεχνικοί. Σα να μιλούσα άλλη γλώσσα με άκουγαν.
    Έχει κανείς να προτείνει κάτι , αν υπάρχει καμία άλλη επιλογή για να τους πιέσω? εμένα μου φαίνεται ότι δεν μπήκαν καν στον κόπο να δοκιμάσουν να αλλάξουν ζευγάρι να δουν αν πιάσει κάτι καλύτερο γιατί το ρουτερ μου δείχνει ότι ποτέ δεν έκανε αποσύνδεση όλο αυτό το διάστημα που σημαίνει ότι οι τεχνικοί δεν έκοψαν τη γραμμή για να δοκιμάσουν να αλλάξουν ζευγάρι.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από την στιγμή που δηλώνουν ανεφικτότητα και αλλαγή σε άλλο πακέτο δεν μπορείς να κάνεις κάτι, δεν είναι κάπου παράνομοι και ούτε μπορείς να τους πιέσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2008
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που δηλώνουν ανεφικτότητα και αλλαγή σε άλλο πακέτο δεν μπορείς να κάνεις κάτι, δεν είναι κάπου παράνομοι και ούτε μπορείς να τους πιέσεις.
    Ναι αλλά ξαφνικά μου υποβαθμίζουν την ποιότητα της υπηρεσίας για την οποία τους πληρώνω εδώ και δύο χρόνια. Ισχύει ακόμα π.χ. το έως 200mbps η αναφέρουν καπου για εγγυημένη ταχυτητα π.χ. τουλαχιστον στο 75% της ονομαστικής ταχυτητας οπως κανουν καποιοι παροχοι του εξωτερικου? εψαξα λιγο στο site της cosmote αλλα δεν βρήκα κάτι.
    πάντως έκανα μόλις μια δοκιμή να απενεργοποιήσω το SRA (seamless rate adaption) και η ταχύτητα συγχρονισμου φαινεται να μένει σταθερή τωρα γύρω στα 156mbps βέβαια θα παρακολουθήσω να δω αν έχει αποσυνδέσεις τις επόμενες ώρες. Θα μπορούσα να πιάσω κάτι καλύτερο παίρνοντας ενα καλο router πχ το AVM FRITZ!Box 7530 ?

  4. #4
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Δεν βάζεις και στατιστικά γραμμής να δούμε. Επίσης ξέρεις αν σε άλλαξαν πόρτα ή δεν ασχολήθηκαν καθόλου?

  5. #5
    Εγγραφή
    13-02-2008
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  119 
Μέγεθος:  52,9 KB 
ID: 229086

    Αυτα είναι τα στατιστικά της γραμμής, το SNR παρατήρησα ότι παιζει λιγο μεταξυ 7.8 - 9.0. Πόρτα αν άλλαξαν δε το γνωρίζω, το μόνο που ξέρω είναι οτι το router δεν είχε καμια αποσύνδεση όλο αυτό το διάστημα αν λεει κατι αυτο.
    Τωρα όμως με το κλείσιμο του SRA ενω η ταχυτητα συγχρονισμου δεν αλλάζει και μενει κλειδωμένη στα 156 παρατήρησα και σε speedtest αλλα και σε download αρχείων ότι κανει κατι περίεργα lag, δηλαδη εκει που κατεβάζει με φουλ ταχυτητα πεφτει ξαφνικα στο 0 σχεδον η ταχύτητα και επανέρχεται παλι. Το κάνει σχεδόν ανα 20-30 δευτερόλεπτα. Επίσης δοκίμασα να μπω σε ενα online game και ήταν αδύνατο να παιξω γιατί είχε κολλήματα.
    Μήπως έχει πάθει καποια ζημια το router γιατι νομίζω ότι το πρόβλημα προεκυψε τις μέρες που είχαμε καποιες καταιγίδες εδώ στην περιοχή και επεσαν και μερικοί κεραυνοί τότε. Μήπως περασε καμια υπερταση μεσα απο την γραμμη του ΟΤΕ και προκαλεσε καποια φθορα στο router.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sazistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  119 
Μέγεθος:  52,9 KB 
ID: 229086

    Αυτα είναι τα στατιστικά της γραμμής, το SNR παρατήρησα ότι παιζει λιγο μεταξυ 7.8 - 9.0. Πόρτα αν άλλαξαν δε το γνωρίζω, το μόνο που ξέρω είναι οτι το router δεν είχε καμια αποσύνδεση όλο αυτό το διάστημα αν λεει κατι αυτο.
    Τωρα όμως με το κλείσιμο του SRA ενω η ταχυτητα συγχρονισμου δεν αλλάζει και μενει κλειδωμένη στα 156 παρατήρησα και σε speedtest αλλα και σε download αρχείων ότι κανει κατι περίεργα lag, δηλαδη εκει που κατεβάζει με φουλ ταχυτητα πεφτει ξαφνικα στο 0 σχεδον η ταχύτητα και επανέρχεται παλι. Το κάνει σχεδόν ανα 20-30 δευτερόλεπτα. Επίσης δοκίμασα να μπω σε ενα online game και ήταν αδύνατο να παιξω γιατί είχε κολλήματα.
    Μήπως έχει πάθει καποια ζημια το router γιατι νομίζω ότι το πρόβλημα προεκυψε τις μέρες που είχαμε καποιες καταιγίδες εδώ στην περιοχή και επεσαν και μερικοί κεραυνοί τότε. Μήπως περασε καμια υπερταση μεσα απο την γραμμη του ΟΤΕ και προκαλεσε καποια φθορα στο router.
    Αν εχεις υποψιες οτι ειναι το ρουτερ τοτε καλυτερα να τους ζητησεις αντικατασταση

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sazistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά ξαφνικά μου υποβαθμίζουν την ποιότητα της υπηρεσίας για την οποία τους πληρώνω εδώ και δύο χρόνια. Ισχύει ακόμα π.χ. το έως 200mbps η αναφέρουν καπου για εγγυημένη ταχυτητα π.χ. τουλαχιστον στο 75% της ονομαστικής ταχυτητας οπως κανουν καποιοι παροχοι του εξωτερικου? εψαξα λιγο στο site της cosmote αλλα δεν βρήκα κάτι.
    πάντως έκανα μόλις μια δοκιμή να απενεργοποιήσω το SRA (seamless rate adaption) και η ταχύτητα συγχρονισμου φαινεται να μένει σταθερή τωρα γύρω στα 156mbps βέβαια θα παρακολουθήσω να δω αν έχει αποσυνδέσεις τις επόμενες ώρες. Θα μπορούσα να πιάσω κάτι καλύτερο παίρνοντας ενα καλο router πχ το AVM FRITZ!Box 7530 ?
    Nα τα πάρουμε από την αρχή
    Σου δηλώνουν και επιμένουν
    επιμένουν στην υποβάθμιση παρότι ζήτησα να ξαναδηλωθεί βλάβη
    μόνοι τους στην ανεφικτότητα να φτάσει η ταχύτητα για το πακέτο που πληρώνεις, οπότε δεν υπάρχει από την πλευρά τους υποχρέωση για εγγυημένη ταχύτητα στο συγκεκριμένο πακέτο.
    Αν υπήρχε πρόβλημα με το ρούτερ θα σου είχανε προτείνει την αντικατάσταση μόνοι τους και όχι να χάσουν τα λεφτά τους από την υποβάθμιση του πακέτου.
    Μπορείς να κάνεις μόνος σου μια δοκιμή με άλλο ρούτερ για να το τσεκάρεις, ώστε να μην πετάξεις τζάμπα λεφτά σε γραμμή που δεν πάει πιο πάνω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    03-02-2013
    Περιοχή
    Κατερινη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220000/21998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Smart3
    SNR / Attn
    17.3(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί τόσο χαμηλό snr σε σχετικά μικρό line που είναι περίπου σαν το δικό μου, λογικά αν είσαι 100% σίγουρος ότι ρούτερ χαλκός είναι οκ, τότε είσαι στη καμπίνα ,ίσως να μην ασχολήθηκαν αφού για 2 χρόνια ήσουν καλύτερα.αννδε βγάλεις άκρη πάνε στη 100 για σίγουρα και σταθερά.Για να έφτασες έως 120 ταχύτητα σίγουρα υπάρχει πρόβλημα

  9. #9
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2008
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    τελικά αγόρασα ένα FRITZ!Box 7590 και μόλις το κουμπωσα στη γραμμή κλειδωσε στα 158mbit, δεν κέρδισα πολλά σε ταχυτητα συγχρονισμου αλλά η γραμμή μεταμορφώθηκε, σταθερότατη, χωρις διακυμάνσεις στην ταχύτητα και το lag που είχα σε games εξαφανίστηκε. Τελικά τόσο σκουπίδι είναι το speedport του ΟΤΕ?
    Παραθέτω και τα στατιστικά που μου βγάζει τώρα:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  capture.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  60,1 KB 
ID: 229338
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture2.JPG 
Εμφανίσεις:  58 
Μέγεθος:  47,6 KB 
ID: 229339
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture3.JPG 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  104,4 KB 
ID: 229340

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sazistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά τόσο σκουπίδι είναι το speedport του ΟΤΕ?
    Για τα λεφτά που το παίρνεις μια χαρά είναι, η σύγκριση με το FRITZ!Box είναι εντελώς άτοπη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sazistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά αγόρασα ένα FRITZ!Box 7590 και μόλις το κουμπωσα στη γραμμή κλειδωσε στα 158mbit, δεν κέρδισα πολλά σε ταχυτητα συγχρονισμου αλλά η γραμμή μεταμορφώθηκε, σταθερότατη, χωρις διακυμάνσεις στην ταχύτητα και το lag που είχα σε games εξαφανίστηκε. Τελικά τόσο σκουπίδι είναι το speedport του ΟΤΕ?
    Παραθέτω και τα στατιστικά που μου βγάζει τώρα:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  capture.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  60,1 KB 
ID: 229338
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture2.JPG 
Εμφανίσεις:  58 
Μέγεθος:  47,6 KB 
ID: 229339
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture3.JPG 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  104,4 KB 
ID: 229340
    Άμα κανείς και το tweak θα ανέβεις και άλλο σε ταχύτητα!

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2008
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα κανείς και το tweak θα ανέβεις και άλλο σε ταχύτητα!
    μολις περασα τα settings με το tweak τα εβαλα ολα στο -100 και επαθα ενα σοκ με την ταχυτητα συγχρονισμου!
    Ειναι αραγε sustainable αυτο η θα μου κάνει αποσυνδέσεις??
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture2.JPG 
Εμφανίσεις:  92 
Μέγεθος:  60,2 KB 
ID: 229345

  14. #14
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπαρχει περιπτωση να σου κανει, γιατι εχεις πολυ χαμηλο SNR (Signal to Noise Ratio). Το fast path το εχεις ζητησει; Παιζει και αυτο το ρόλο του στην σταθεροτητα της γραμμης (εαν ειναι ενεργοποιημενο, τότε η γραμμη ειναι πιο ασταθης).

  15. #15
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sazistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    μολις περασα τα settings με το tweak τα εβαλα ολα στο -100 και επαθα ενα σοκ με την ταχυτητα συγχρονισμου!
    Ειναι αραγε sustainable αυτο η θα μου κάνει αποσυνδέσεις??
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture2.JPG 
Εμφανίσεις:  92 
Μέγεθος:  60,2 KB 
ID: 229345
    Σε περίπτωση που έχεις αναβαθμίσει το fritz, τελευταία (από την 7.25 έκδοση και μετά) συνήθως βάζουμε -10 στις τιμές του tweak. Στα -100 να φανταστείς σε εμάς είχε χειρότερο συγχρονισμό. Σε εσενα έπαιξε μια χαρά με το -100. Γενικα το snr 1 είναι χαμηλό, αλλά δεν υπάρχει λόγος να το ψάχνεις μέχρι να δεις τη συμπεριφορά της γραμμής σου και αν σου μαζεύει λάθη. Μας ενδιαφέρουν μόνο τα CRC error, και όχι τόσο τα ES error που δείχνει πρώτα.
    Σε περίπτωση που έχεις θέμα, θα ενεργοποιηθεί αυτόματα και το SRA όποτε μπορεί να σε συγχρονίσει λίγο λιγότερο χωρίς να σου κάνει αποσύνδεση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει περιπτωση να σου κανει, γιατι εχεις πολυ χαμηλο SNR (Signal to Noise Ratio). Το fast path το εχεις ζητησει; Παιζει και αυτο το ρόλο του στην σταθεροτητα της γραμμης (εαν ειναι ενεργοποιημενο, τότε η γραμμη ειναι πιο ασταθης).
    Το fast που βλέπεις να γράφει δεν είναι το fast path. Και εμένα fast λέει αλλά είμαι σε interleaved.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας