Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 59
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  netflix-grid-ap-hero.jpg 
Εμφανίσεις:  670 
Μέγεθος:  96,5 KB 
ID: 248642Το Netflix φέρνει τελικά την καταστολή της κοινής χρήσης κωδικών πρόσβασης στις ΗΠΑ.

    Οι χρήστες που μοιράζονται τους κωδικούς τους μπορούν να περιμένουν να λάβουν ένα μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου από το Netflix που θα τους καλεί να ξεκαθαρίσουν αυτή την πρακτική και θα τους διευκρινίζει ότι δικαιούνται να μοιράζονται έναν λογαριασμό μόνο με μέλη του ίδιου φυσικού νοικοκυριού. Η εταιρεία είναι απολύτως σαφής ότι θεωρεί ότι υπάρχουν μόνο δύο νόμιμοι δρόμοι προς τα εμπρός: η εξαγωγή ενός προφίλ χρήστη σε έναν νέο, ανεξάρτητο, επί πληρωμή λογαριασμό ή η καταβολή 8 δολαρίων το μήνα για την προσθήκη ενός "επιπλέον μέλους" στο λογαριασμό - δηλαδή ουσιαστικά η μισή τιμή ενός πλήρους, κανονικού λογαριασμού.

    Τα επιπλέον μέλη μπορούν να συνεχίσουν να βλέπουν ενώ διαμένουν εκτός του κύριου νοικοκυριού, όπως ακριβώς συνέβαινε και παλαιότερα. Περιορίζονται στη ροή σε μία συσκευή κάθε φορά και μπορούν ομοίως να χρησιμοποιούν μόνο μία συσκευή για την αποθήκευση κατεβασμένων μέσων. Αυτή η επιλογή είναι επίσης διαθέσιμη μόνο για πλήρως πληρωμένα πακέτα και δεν υποστηρίζεται σε πακέτα που επιδοτούνται με διαφημίσεις. Ούτε το πακέτο Basic των 10 δολαρίων θα λειτουργήσει, κάτι που είναι λογικό, καθώς περιορίζεται σε μία μόνο ροή.

    Το Netflix επιμένει ότι μέχρι στιγμής δεν έχει δει μεγάλη έξοδο χρηστών που έχουν εξοργιστεί με τις αλλαγές - και αντιθέτως, έχει αναφέρει αύξηση των συνδρομητών σε ορισμένες αγορές όπου η καταστολή έχει ήδη ξεκινήσει. Τούτου λεχθέντος, θα είμαστε εξαιρετικά περίεργοι να δούμε πώς θα αντιδράσουν οι τηλεθεατές των ΗΠΑ σε αυτή την κίνηση τις επόμενες ημέρες και εβδομάδες.

    by Deepl

    Πηγή : Android Police

  2. #2
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Σαν πολλά δεν είναι τα 8 δολλάρια;
    Στην Ολλανδία θα κάνουν κάτι παρόμοιο με χρέωση 4 Ευρώ. Προσωπικά σκέφτομαι να ακυρώσω τη συνδρομή, όχι για το ποσό αλλά περισσότερο ως αντίδραση. Ευκαιρία και για περισσότερο διάβασμα.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Turkish Gift Cards is the way....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #4
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ουσιαστικά αύξηση τιμής για netflix, δεν ξέρω αν είναι καλή κίνηση με disney+ και το max να έρχεται...

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.939
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Με την οικονομία της ελλάδας θα έπρεπε να έχουμε την ίδια συνδρομή με αυτή της τουρκίας.
    Μάλλον έχει πιστέψει λάθος αφήγημα για την οικονομία μας το netflix.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Πως ακριβώς υποτίθεται ότι δουλεύει όλο αυτό; Πως ακριβώς μπορούν να ελέγξουν και να επιβάλουν στην Ελλάδα με dynamic IP το ποιος βλέπει τι και που; Επιπλέον δεν υποτίθεται ότι μπορώ σαν συνδρομητής να βλέπω όσο θέλω, όπου θέλω αν πχ είμαι το βράδυ στο σπίτι και το απόγευμα στο γραφείο, αν ταξιδεύω συχνά για επαγγελματικούς λόγους. Αν εγώ είμαι πχ δουλειά και γουστάρω να κάνω ένα διάλειμμά και η σύζυγος σπίτι και γουστάρει να δει αυτή κάτι; Αν μένουμε πχ στο ίδιο κτίριο αλλά σε διαφορετικους ορόφους (πχ πολυκατοικία) και έχουμε ίσως διαφορετικό πάροχο; Μην αναφέρω εδώ περιπτώσεις που έχουν διπλές γραμμές από άλλους παρόχους. Τι θα γίνει με όσους έχουν παιδιά φοιτητές σε άλλη πόλη ή ακόμη και περιπτώσεις που ξέρω όπου τα ΣΚ φεύγουν από το κέντρο μίας πόλης και διαμένουν σε εξοχικό πλησίον σχετικά αλλά εκτός αυτής;

  7. #7
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.880
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως ακριβώς υποτίθεται ότι δουλεύει όλο αυτό; Πως ακριβώς μπορούν να ελέγξουν και να επιβάλουν στην Ελλάδα με dynamic IP το ποιος βλέπει τι και που;
    Συνδυασμός IP/Mac-address/Device-ID υποθέτω.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδυασμός IP/Mac-address/Device-ID υποθέτω.
    IP στην Ελλάδα έχουμε dynamic, άρα πως μπορεί να το ελέγξει και να το περιορίσει αυτό; Χώρια το δικαίωμα χρήσης σε διαφορετική τοποθεσία που υποτίθεται ότι έχω (πρωί σπίτι/απόγευμα δουλειά ως νυχτοφύλακας πχ).

    Για τα υπόλοιπα που σχετίζονται με τις συσκευές δεν μπορεί να μου επιβάλλει κανένα περιορισμό σαν χρήστη καθώς μπορεί να έχω δεκάδες συσκευές στο ίδιο σπίτι και να τις αλλάζω και συχνά λόγω του όταν τις βαριέμαι. Επιπλέον για 4 χρήστες (τόσοι δεν είναι; αν θυμάμαι καλά) μιλάμε το λιγότερο για πιθανά 4 κινητά, 4 ταμπλέτες, 4 υπολογιστές, 4 τηλεοράσεις και πάει λέγοντας. Τι να μου περιορίσει πέραν της ταυτόχρονης λειτουργίας και θέασης μέσω όλων αυτών;

    Η λογική θα έλεγα θα ήταν να περιορίσει τους ταυτόχρονους χρήστες με προσαρμογή του κόστους προφανώς γιατί δεν στέκει να με περιορίσει μετά από τόσα χρόνια με το ίδιο ποσό. Να δίνει έτσι την δυνατότητα επιλογής μικρότερων και ατομικών πακέτων καθώς εγώ πχ πληρώνω για 4 χρήστες ενώ θα μου έφταναν και 2. Αν μου έδινε αυτή την επιλογή των μισών χρηστών, με την ανάλογη τιμιλογιακή επιβάρρυνση προφανώς, εγώ θα την επέλεγα και δεν θα είχα ανάγκη να μοιράσω το οτιδήποτε με τον οποιονδήποτε - αν υποθέσουμε ότι κάνω κάτι τέτοιο - δίνοντας μάλιστα τον κωδικό μου σε κάποιον άσχετο και περιμένοντας κάθε τόσο να μου πληρώνει (αν πληρώνει) το ανάλογο ποσό.

    Αλλά προφανώς δεν τους συμφέρει κάτι τέτοιο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ambu : 24-05-23 στις 13:57.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.880
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    IP στην Ελλάδα έχουμε dynamic, άρα πως μπορεί να το ελέγξει και να το περιορίσει αυτό;
    Με το mac-adress και το Device-ID.

    Αν βλέπει πχ οτι η Χ τηλεόραση του ενός profile συνδέεται συνέχεια σε Νοva κι η Y τηλεόραση του άλλου profile συνδέεται συνέχεια σε Vodafone, ε κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια. Ειδικά αν βλέπουν ταυτόχρονη σύνδεση και θέαση σε διαφορετικές IP ή και παρόχους, χωρίς καμμία ταύτιση στο ιστορικό/log των IPs που έχουν συνδεθεί για Χ μήνες αυτές οι 2 συσκευές.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Τι εννοείς profile, αυτά που φτιάχνουμε στην "αρχική οθόνη"; Αν υποθέσουμε ότι αυτός θα είναι ο έλεγχος... πόσο δύσκολο είναι να κάνουμε πχ αλλαγή profile ανά Χ διάστημα (πχ κάθε μήνα) μεταξύ μας για να το ξεγελάσουμε; Ή να φτιάχνουμε νέα; Ή να μπαίνω εγώ κάθε μέρα από όλα τα profile για λίγο ή να αφήνω το 1 κάθε εβδομάδα πχ να παίζει όλη νύχτα στην δική μου συσκευή για "ξεκάρφωμα"; Επιπλέον, αυτό δεν αντιβαίνει στο δικαίωμα χρήσης μου από διαφορετική συσκευή (smart τηλεόραση) σε διαφορετικό χώρο (γραφείο μου); Καλά δεν μιλάμε να είναι εντελώς άλλη γεωγραφική περιοχή που και εκεί με ταξίδι ή στο εξοχικό μου θα μπορούσα να επικαλλεστώ το ως άνω δικαίωμα μου.

    Να υποθέσω ότι δεν έχουμε κάτι πχ ημερομηνία κλπ για εφαρμογή της στην Ελλάδα/Ευρώπη;

  11. #11
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Έχει πάρει πόδι εδώ και καιρό το TrashFlix, οπότε....ας μην το γράψω

  12. #12
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει πάρει πόδι εδώ και καιρό το TrashFlix, οπότε....ας μην το γράψω
    Καλά και εμείς το πληρώνουμε και βλέπουμε άλλα αντί άλλων τις περισσότερες φορές. Ώρες - ώρες νομίζω ότι περισσότερη ώρα περνάμε στο τσάμπα ErtFlix παρά στο επί πληρωμή NetFlix τελικά.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.939
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Ίσως εντοπίζουν μόνο κραυγαλέες περιπτώσεις όπως το να συνδέεται μια συσκευή από την αθήνα και μια άλλη από την κρήτη σε μόνιμη βάση (όχι ταξίδι).

  14. #14
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.880
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς profile, αυτά που φτιάχνουμε στην "αρχική οθόνη"; Αν υποθέσουμε ότι αυτός θα είναι ο έλεγχος... πόσο δύσκολο είναι να κάνουμε πχ αλλαγή profile ανά Χ διάστημα (πχ κάθε μήνα) μεταξύ μας για να το ξεγελάσουμε; Ή να φτιάχνουμε νέα; Ή να μπαίνω εγώ κάθε μέρα από όλα τα profile για λίγο ή να αφήνω το 1 κάθε εβδομάδα πχ να παίζει όλη νύχτα στην δική μου συσκευή για "ξεκάρφωμα"; Επιπλέον, αυτό δεν αντιβαίνει στο δικαίωμα χρήσης μου από διαφορετική συσκευή (smart τηλεόραση) σε διαφορετικό χώρο (γραφείο μου); Καλά δεν μιλάμε να είναι εντελώς άλλη γεωγραφική περιοχή που και εκεί με ταξίδι ή στο εξοχικό μου θα μπορούσα να επικαλλεστώ το ως άνω δικαίωμα μου.

    Να υποθέσω ότι δεν έχουμε κάτι πχ ημερομηνία κλπ για εφαρμογή της στην Ελλάδα/Ευρώπη;
    Ναι, αυτά στην αρχική οθόνη.

    Και πάλι θα φαίνονται διαφορετικές από IP/πάροχοι.

    Δεν γνωρίζω, δεν έχει πάρει κάτι το μάτι μου για Ελλάδα προς το παρόν.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως ακριβώς υποτίθεται ότι δουλεύει όλο αυτό; Πως ακριβώς μπορούν να ελέγξουν και να επιβάλουν στην Ελλάδα με dynamic IP το ποιος βλέπει τι και που; Επιπλέον δεν υποτίθεται ότι μπορώ σαν συνδρομητής να βλέπω όσο θέλω, όπου θέλω αν πχ είμαι το βράδυ στο σπίτι και το απόγευμα στο γραφείο, αν ταξιδεύω συχνά για επαγγελματικούς λόγους. Αν εγώ είμαι πχ δουλειά και γουστάρω να κάνω ένα διάλειμμά και η σύζυγος σπίτι και γουστάρει να δει αυτή κάτι; Αν μένουμε πχ στο ίδιο κτίριο αλλά σε διαφορετικους ορόφους (πχ πολυκατοικία) και έχουμε ίσως διαφορετικό πάροχο; Μην αναφέρω εδώ περιπτώσεις που έχουν διπλές γραμμές από άλλους παρόχους. Τι θα γίνει με όσους έχουν παιδιά φοιτητές σε άλλη πόλη ή ακόμη και περιπτώσεις που ξέρω όπου τα ΣΚ φεύγουν από το κέντρο μίας πόλης και διαμένουν σε εξοχικό πλησίον σχετικά αλλά εκτός αυτής;
    σπίτι που βγαίνω από CGNat μέσο Cosmote και το ip είναι 5.203... αν δώσω σε κάποιον που παίζει μέσο Cosmote ασύρματη και αυτός.. θα έχει 5.203... εκεί πως θα το πιάσεις Κα Netflix μου το μοίρασμα???

    Ελλάδα 2 - Netflix 0

    Επιτέλους κατάλαβα το σύνθημα πια
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας