Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 86
  1. #61
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Στο NAS : θα ανεβάζεις αστραπιαία, αφού είναι στο τοπικό σου δίκτυο. Πολύ χρήσιμο εφόσον υπάρχουν και άλλοι δύο τρεις υπάλληλοι που ανεβάζουν και αυτοί. Όταν είσαι εκτός γραφείου θα κατεβάζεις με την ταχύτητα upload της σύνδεσής σου.
    Μικρό το κακό. Μόνος σου είσαι τι μέγεθος πια να έχει ένα αρχείο docx ;
    Στο cloud : Το αντίστροφο. Οι δύο τρεις υπάλληλοι θα αγκομαχούν να ανεβάσουν ταυτόχρονα με την πενιχρή ταχύτητα της ADSL . Όταν είσαι εκτός γραφείου και θέλεις ένα αρχείο docx πχ 5mb θα το κατεβάζεις ταχύτερα από ότι στο NAS. Σιγά τα αυγά. Για ανέβασε το πάλι όταν κάνεις τις διορθώσεις...

    Χμμμ νομίζω οτι το NAS είναι καλύτερη λύση

  2. #62
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο NAS : θα ανεβάζεις αστραπιαία, αφού είναι στο τοπικό σου δίκτυο. Πολύ χρήσιμο εφόσον υπάρχουν και άλλοι δύο τρεις υπάλληλοι που ανεβάζουν και αυτοί. Όταν είσαι εκτός γραφείου θα κατεβάζεις με την ταχύτητα upload της σύνδεσής σου.
    Μικρό το κακό. Μόνος σου είσαι τι μέγεθος πια να έχει ένα αρχείο docx ;
    Στο cloud : Το αντίστροφο. Οι δύο τρεις υπάλληλοι θα αγκομαχούν να ανεβάσουν ταυτόχρονα με την πενιχρή ταχύτητα της ADSL . Όταν είσαι εκτός γραφείου και θέλεις ένα αρχείο docx πχ 5mb θα το κατεβάζεις ταχύτερα από ότι στο NAS. Σιγά τα αυγά. Για ανέβασε το πάλι όταν κάνεις τις διορθώσεις...

    Χμμμ νομίζω οτι το NAS είναι καλύτερη λύση
    Αν έχεις άλλους 2 με 3 υπαλλήλους στο γραφείο και θέλεις και στους 4 υπολογιστές ενα office αν το θέλεις κιόλας με Access τότε πας στα 4*600 ευρώ ........
    Ναι είναι καλύτερο να πάρεις ενα NAS τοπικά, το όποιο θα μπορεί να κάνει sync off hours με το Onedrive με μια απλή συνδρομή office 365, σου μένουν και μερικά λεφτά να βάλεις και μια καλύτερη σύνδεση.

    Τώρα που το σκέφτομαι, γιατί να πάρω NAS; μπορώ να έχω shared folders

  3. #63
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    υπάρχουν ένα σωρό σενάρια,

    για άλλους βολεύει το cloud, για άλλους όχι,
    οι μεγάλες επιχειρήσεις έχουν το συνδρομητκό office, γλιτώνουν πολλά από συντήρηση, αναβάθμιση λογισμικού κλπ, το παίρνουν σε σπέσιαλ τιμές κλπ κλπ
    οι μικρές επιχειρήσεις, αναλόγως πόσοι είναι και τι χρειάζονται, παίζει πολύ

    τώρα για σπίτι, πάλι εξαρτάται από τια ανάγκες του καθενός,

    προσωπικά την έβγαζα για χρόνια δωρεάν, με libreoffice σε windowsκαι linux, και με το keynote στο mac,

    επίσης όταν ήθελα να τσεκάρω καμμία κρίσιμη συμβατότητα, πχ για κανένα powerpoint ή word για τη δουλειά,
    χρησιμοποιούσα επίσης το δωρεάν office live

    πρόσφατα επειδή δεν είχα χρόνο και όρεξη να τσεκάρω πόσο εύκολο είναι το zotero plugin για το libreoffice, αγόρασα μία άδεια για το office

    θα είχα δώσει 1000ρικο και βάλε όλα αυτά τα χρόνια (συν τα επόμενα4-5 που θα μου κάνει πιστεύω το τρέχον office)
    αν ήμουν σε συνδρομητικό πακέτο

  4. #64
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχουν ένα σωρό σενάρια,

    για άλλους βολεύει το cloud, για άλλους όχι,
    οι μεγάλες επιχειρήσεις έχουν το συνδρομητκό office, γλιτώνουν πολλά από συντήρηση, αναβάθμιση λογισμικού κλπ, το παίρνουν σε σπέσιαλ τιμές κλπ κλπ
    οι μικρές επιχειρήσεις, αναλόγως πόσοι είναι και τι χρειάζονται, παίζει πολύ

    τώρα για σπίτι, πάλι εξαρτάται από τια ανάγκες του καθενός,

    προσωπικά την έβγαζα για χρόνια δωρεάν, με libreoffice σε windowsκαι linux, και με το keynote στο mac,

    επίσης όταν ήθελα να τσεκάρω καμμία κρίσιμη συμβατότητα, πχ για κανένα powerpoint ή word για τη δουλειά,
    χρησιμοποιούσα επίσης το δωρεάν office live

    πρόσφατα επειδή δεν είχα χρόνο και όρεξη να τσεκάρω πόσο εύκολο είναι το zotero plugin για το libreoffice, αγόρασα μία άδεια για το office

    θα είχα δώσει 1000ρικο και βάλε όλα αυτά τα χρόνια (συν τα επόμενα4-5 που θα μου κάνει πιστεύω το τρέχον office)
    αν ήμουν σε συνδρομητικό πακέτο

    Ναι αλλά θα είχες ms office, τώρα όλα αυτά τα χρόνια δεν είχες ms office.

    Ρε παιδιά έλεος, έρχεσαι και λες πως τόσο καιρό είχες κάτι άλλο δωρεάν και προσπαθείς να κάνεις σύγκριση με κάτι το όποιο δεν είναι δωρεάν.
    1000 ευρώ; δύσκολα δεν έχει τόσο καιρό το συνδρομητικό πακέτο της MS, σίγουρα όμως θα τα είχες δώσει σε 3 άδειες office
    Μείνε λοιπόν με το Libreoffice, δεν θα σου πει κάποιος κάτι, σίγουρα όμως η MS δεν θα δώσει το Microsoft office δωρεάν*

    Κάποια στιγμή είχε δώσει word + excel Με το office starter φτάνει να είχες διαφημίσεις, δωρεάν* και καλά ήταν στον τελικό χρήστη, στους ΟΕΜ το πουλούσε κανονικά όπως πουλούσε τα windows.

  5. #65
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά θα είχες ms office, τώρα όλα αυτά τα χρόνια δεν είχες ms office.

    Ρε παιδιά έλεος, έρχεσαι και λες πως τόσο καιρό είχες κάτι άλλο δωρεάν και προσπαθείς να κάνεις σύγκριση με κάτι το όποιο δεν είναι δωρεάν.
    1000 ευρώ; δύσκολα δεν έχει τόσο καιρό το συνδρομητικό πακέτο της MS, σίγουρα όμως θα τα είχες δώσει σε 3 άδειες office
    Μείνε λοιπόν με το Libreoffice, δεν θα σου πει κάποιος κάτι, σίγουρα όμως η MS δεν θα δώσει το Microsoft office δωρεάν*

    Κάποια στιγμή είχε δώσει word + excel Με το office starter φτάνει να είχες διαφημίσεις, δωρεάν* και καλά ήταν στον τελικό χρήστη, στους ΟΕΜ το πουλούσε κανονικά όπως πουλούσε τα windows.
    το μόνο που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν ένα σωρό λύσεις,
    για πολλούς όπως και για μένα, το συνδρομητικό μοντέλο είναι ακριβότερο και δεν μας κάνει,

    δεν ζήτησα δωρεάν office, όταν το χρειάστηκα πήγα και πλήρωσα,

    όπως έχω πληρώσει και τα windows, το photoshop elements, το syncbackSE για τα windows, όπως έχω κάνει donation σε ubuntu και mozilla,
    και όπως έχω πληρώσει ένα σωρό apps στο ios και δεν θυμάμαι τι άλλο

    αλλά δε γουστάρω μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει να πληρώνω ενοίκιο που στο τέλος κοστίζει παραπάνω,
    αν μπορώ να το κάνω αλλοιώς

    (μόνο το rigelian σε ios, έχω με συνδρομή, αλλά δεν έβρισκα άλλο αξιόλογο mpd client)

  6. #66
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    672
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μείνε λοιπόν με το Libreoffice, δεν θα σου πει κάποιος κάτι, σίγουρα όμως η MS δεν θα δώσει το Microsoft office δωρεάν*
    Στο σημείο αυτό θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον να ακούσουμε και την άποψη όλων όσων δουλεύουν σε κάποια επιχείρηση και θέλουν να κάνουν πραγματική δουλειά, για το Libreoffice.

    Δεν ξέρω βέβαια αν οι κανόνες του φόρουμ θα επέτρεπαν τα σχόλια τους.


  7. #67
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzitziloni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σημείο αυτό θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον να ακούσουμε και την άποψη όλων όσων δουλεύουν σε κάποια επιχείρηση και θέλουν να κάνουν πραγματική δουλειά, για το Libreoffice.

    Δεν ξέρω βέβαια αν οι κανόνες του φόρουμ θα επέτρεπαν τα σχόλια τους.

    Το Libreoffice ειναι ιδανικο για απλα πραγματα και δωρεαν. Μεχρι εκει.
    Για επαγγελματικη δουλεια, δεν υπαρχει λογος να μπαινουμε σε συγκρισεις.

  8. #68
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν λίγες ημέρες έκανα εγγραφή σε φίλη μου με email ολλανδικού πανεπιστημίου, δικαιούνταν δωεάν την online έκδοση αλλά όχι την εγκατάσταση και των desktop εφαρμογών.
    Αυτό ισχύει και για τα ελληνικά πανεπιστήμια (για όσα γνωρίζω τουλάχιστον) και μάλιστα μέχρι πριν ένα μήνα (τώρα κόπηκε) ήταν δυνατή και η εγκατάσταση.

  9. #69
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ισχύει και για τα ελληνικά πανεπιστήμια (για όσα γνωρίζω τουλάχιστον) και μάλιστα μέχρι πριν ένα μήνα (τώρα κόπηκε) ήταν δυνατή και η εγκατάσταση.
    Είναι ανάλογα την συμφωνία που κάνει το πανεπιστήμιο, ακαδημαϊκό ίδρυμα, υπάρχει διαφορετική χρέωση για την κάθε περίπτωση.

  10. #70
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συμφωνώ, για αυτό αναφέρω "για όσα γνωρίζω τουλάχιστον". Για αυτά που γνωρίζω, πριν από ένα μήνα, κόπηκε η εγκατάσταση και παρέμεινε η online χρήση μόνο.

  11. #71
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ισχύει και για τα ελληνικά πανεπιστήμια (για όσα γνωρίζω τουλάχιστον) και μάλιστα μέχρι πριν ένα μήνα (τώρα κόπηκε) ήταν δυνατή και η εγκατάσταση.
    Σε λίγες μέρες λογικά θα αποκτήσω email ανοιχτού πανεπιστημίου. Δεν χρησιμοποιώ Windows παρά μόνο σε virtual box και μου είναι αδιάφορη η τοπική εγκατάσταση, αλλά δεν θα με χαλούσε να έχω το online για τις εργασίες, να μην παλεύω με τα δωρεάν.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #72
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...πριν από ένα μήνα, κόπηκε η εγκατάσταση και παρέμεινε η online χρήση μόνο.
    Μόλις διαπίστωσα πως επέστρεψε και η δυνατότητα εγκατάστασης... Ποιος ξέρει...

  13. #73
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Libreoffice ειναι ιδανικο για απλα πραγματα και δωρεαν. Μεχρι εκει.
    Για επαγγελματικη δουλεια, δεν υπαρχει λογος να μπαινουμε σε συγκρισεις.
    To libreoffice κάνει για σχεδόν τα πάντα, αρκεί να μην δίνεις τα αρχεία σου ή να μην παίρνεις αρχεία από χρήστες office. Σαν εργαλείο είναι καλό, η συμβατότητα χαλάει όταν κάνεις ψαγμένα πράγματα.

  14. #74
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    To libreoffice κάνει για σχεδόν τα πάντα, αρκεί να μην δίνεις τα αρχεία σου ή να μην παίρνεις αρχεία από χρήστες office. Σαν εργαλείο είναι καλό, η συμβατότητα χαλάει όταν κάνεις ψαγμένα πράγματα.
    Ειναι βεβαια και τι αναγκες εχεις.
    Εχει αρκετες δυνατοτητες το Libre Office αλλα το Microsoft Office δεν το φτανει.

    Εγω δεν μπορω να φανταστω καλυτερη και πιο ολοκληρωμενη επαγγελματικη σουιτα απο το Skype, Outlook, Onedrive, Sharedrive και Microsoft Office.
    Ειδικα ο Microsoft exchange με το Skype for business, δεν εχω δει κατι καλυτερο σε ελευθερο λογισμικο.

    Μακαρι να υπηρχε αναλογη σουιτα σε ελευθερο λογισμικο. Ακομα ομως και οι ανταγωνιστικες commercial λυσεις (π.χ. IBM Lotus) δεν το φτανουν σε καμια περιπτωση.

  15. #75
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Outlook & Exchange.

    Όνειδος, προς αποφυγή.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Office 365 απο ebay.co.uk
    Από zaranero στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-18, 21:08
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-18, 22:08
  3. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-18, 12:35
  4. Student office 365
    Από antonis34 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-18, 20:33
  5. Τέλος της παραγωγής του Kinect από την Microsoft
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-17, 16:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας