Σελ. 14 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 4912131415161924 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 500
  1. #196
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την μείωση του αφορολόγητου την προσπέρασες βλέπω στην μια περίπτωση σου ζητάνε απλά να ξοδέψεις κάτι το όποιο θα γυρίσει σε εσένα, στην άλλη θα σου λένε πλήρωσε φόρο που δεν θα γυρνάει άμεσα σε εσένα.

    4000 τον χρόνο σε ρεύμα, φαγητό, ρουχισμό δεν είναι εξωπραγματικά για ενα άτομο, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για 2 άτομα και δυο παιδιά

    ΥΓ και τώρα τις κάνουν τις πατέντες για να δικαιολογήσουν το 10% είπαμε μένει ο καημένος στο σπίτι και δεν ξοδεύει τίποτα
    Την προσπέρασα γιατί δεν τη συζητάω καθόλου. Ήδη είναι χαμηλά το αφορολόγητο. Και βασικά πιστεύω ότι πολλοί δεν θα καταφέρουν να κάνουν 30% δαπάνες και θα πληρώσουν 22% στη διαφορά, άρα έμμεσα μειώνουν το αφορολόγητο.

    Ένα άτομο που μένει με γονείς, δεν έχει ρεύμα στο όνομά του. Είναι προφανές αυτό. Με 2 παιδιά προφανώς θα είναι εύκολο να κάνουν τέτοιες δαπάνες, αν: 1) δεν έχουν να πληρώσουν επιπλέον ενοίκια, διατροφές, δάνεια κλπ και αν 2) παίρνουν τουλάχιστον το τριπλάσιο ποσό σε μισθό. Με 12 χιλιάδες καθαρό εισόδημα σίγουρα θα κάνεις 4 χιλιάδες δαπάνες για οικογένεια και γιατί μπορείς και γιατί θα χρειαστούν ασυζητητί. Αν όμως έχεις κι άλλες υποχρεώσεις να καλύψεις και παίρνεις πιο μικρό μισθό, τότε ζορίζει η κατάσταση τόσο που μπορεί να παίρνεις και δανεικά από γονείς για να τα βγάλεις πέρα.

  2. #197
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1comment Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την προσπέρασα γιατί δεν τη συζητάω καθόλου. Ήδη είναι χαμηλά το αφορολόγητο. Και βασικά πιστεύω ότι πολλοί δεν θα καταφέρουν να κάνουν 30% δαπάνες και θα πληρώσουν 22% στη διαφορά, άρα έμμεσα μειώνουν το αφορολόγητο.

    Ένα άτομο που μένει με γονείς, δεν έχει ρεύμα στο όνομά του. Είναι προφανές αυτό. Με 2 παιδιά προφανώς θα είναι εύκολο να κάνουν τέτοιες δαπάνες, αν: 1) δεν έχουν να πληρώσουν επιπλέον ενοίκια, διατροφές, δάνεια κλπ και αν 2) παίρνουν τουλάχιστον το τριπλάσιο ποσό σε μισθό. Με 12 χιλιάδες καθαρό εισόδημα σίγουρα θα κάνεις 4 χιλιάδες δαπάνες για οικογένεια και γιατί μπορείς και γιατί θα χρειαστούν ασυζητητί. Αν όμως έχεις κι άλλες υποχρεώσεις να καλύψεις και παίρνεις πιο μικρό μισθό, τότε ζορίζει η κατάσταση τόσο που μπορεί να παίρνεις και δανεικά από γονείς για να τα βγάλεις πέρα.
    Είπαμε για το άτομο με τους γονείς, όπως καλύπταν το 10% θα το καλύπτουν και τώρα. Δεν παίζει ρόλο το σε τι όνομα είναι το ρεύμα, παίζει ρόλο το ποιος θα το πληρώσει.
    Και ενα άτομο να είναι τα 4000 είναι εύκολο πόσο να το πιάσεις.
    Αυτή την στιγμή έχω για 3 άτομα μόνο ρεύμα και τηλέφωνο έχω 3200, δεν έχω βάλει αέριο.
    Το supermarket μόνο στην μια δικιά μου κάρτα είναι 4300

  3. #198
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.774
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1comment Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι υπερ του να μειωθεί το ανώτατο πλαφόν στις νέες KAI ΠΑΛΙΕΣ συντάξεις αφού με ρωτάς. Είναι κάπου στα 3700 καθαρά. Θεωρώ ότι θα πρέπει να πάει στα 2500 καθαρά το πολύ στο άθροισμα των συντάξεων.
    There fixed

  4. #199
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπαμε για το άτομο με τους γονείς, όπως καλύπταν το 10% θα το καλύπτουν και τώρα. Δεν παίζει ρόλο το σε τι όνομα είναι το ρεύμα, παίζει ρόλο το ποιος θα το πληρώσει.
    Και ενα άτομο να είναι τα 4000 είναι εύκολο πόσο να το πιάσεις.
    Αυτή την στιγμή έχω για 3 άτομα μόνο ρεύμα και τηλέφωνο έχω 3200, δεν έχω βάλει αέριο.
    Το supermarket μόνο στην μια δικιά μου κάρτα είναι 4300
    Είστε σπάταλοι! Εγώ (ευτυχώς) δεν έχω οικογένεια. Επειδή τσεκάρω όμως το ebanking του πατέρα μου είναι πολύ μικρότερα τα ποσά που έχει ξοδέψει και ξέρω ότι συνήθως με κάρτα πληρώνει. Η οικογένεια είναι με 4 άτομα (χωρίς εμένα που πληρώνω τα δικά μου πράγματα).

    Είναι λάθος να κρίνουμε από τις δικές μας περιπτώσεις. Πιστεύω ότι αρκετοί θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα. Το πιθανότερο είναι να κατατεθεί στη Βουλή με αλλαγές, οπότε ίσως όλη αυτή η συζήτηση είναι χάσιμο χρόνου.

  5. #200
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1comment Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είστε σπάταλοι! Εγώ (ευτυχώς) δεν έχω οικογένεια. Επειδή τσεκάρω όμως το ebanking του πατέρα μου είναι πολύ μικρότερα τα ποσά που έχει ξοδέψει και ξέρω ότι συνήθως με κάρτα πληρώνει. Η οικογένεια είναι με 4 άτομα (χωρίς εμένα που πληρώνω τα δικά μου πράγματα).

    Είναι λάθος να κρίνουμε από τις δικές μας περιπτώσεις. Πιστεύω ότι αρκετοί θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα. Το πιθανότερο είναι να κατατεθεί στη Βουλή με αλλαγές, οπότε ίσως όλη αυτή η συζήτηση είναι χάσιμο χρόνου.
    Μάλλον εσύ κρίνεις απο τα δικά σου.

    Στο σπίτι όλες οι λάμπες είναι οικονομίας led, όλες οι συσκευές έχουν αντικατασταθεί με τουλάχιστον τεχνολογίας Α+, πλυντήρια μπαίνουν μόνο με το νυχτερινό, κλιματισμός μόνο το καλοκαίρι. Τηλέφωνο το κλασικό double play χωρίς εξτρά κλήσεις και χρεώσεις εκτός παγίου, + Νερο και έχουμε πιάσει τα 3200, θέλεις να βάλω και το αέριο το όποιο το έχουμε στο 18,5 τις βραδυνές ώρες και 20 τις υπόλοιπες; δεν χρειάζεται καν να βάλουμε τα ψώνια, άκου λέει σπάταλοι!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 16-11-19 στις 18:46.

  6. #201
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε σύγκριση με αυτα που εχει ξοδεψει ο πατερας μου, ναι.

    Δεν κρινω με βαση τη δικη μου περιπτωση. Οπως ειπα, εμενα δεν με επηρεαζουν καθολου τα νεα μετρα. Κρινω βαση της λογικης που λεει οτι δεν ειναι δυνατον το κρατος να μας υποχρεωνει να ξοδευουμε ενα τετοιο ποσοστό γιατι μπορει να θελουμε να το κρατησουμε στην ακρη.

  7. #202
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1comment Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε σύγκριση με αυτα που εχει ξοδεψει ο πατερας μου, ναι.

    Δεν κρινω με βαση τη δικη μου περιπτωση. Οπως ειπα, εμενα δεν με επηρεαζουν καθολου τα νεα μετρα. Κρινω βαση της λογικης που λεει οτι δεν ειναι δυνατον το κρατος να μας υποχρεωνει να ξοδευουμε ενα τετοιο ποσοστό γιατι μπορει να θελουμε να το κρατησουμε στην ακρη.
    Ναι αν μένεις με τους δικούς σου και δεν έχεις έξοδα γιατί θέλεις να μαζέψεις για να πάρεις αμάξι μπορεί να είναι θέμα.
    Αν έχεις οικογένεια (2 άτομα) όμως αυτά που ζητάει είναι πολύ εύκολο να τα μαζέψεις και με το παραπάνω. αν τώρα θέλεις να μένεις στα σκοτάδια χωρίς φαγητό και χωρίς θέρμανση/ψύξη και με ρούχα απο την εκκλησία ναι θα σου είναι πρόβλημα

  8. #203
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χαιρομαι που αν και διαφωνουμε κι εχουμε βγει λιγο εκτος σε καποια σημεια, το θεμα ειναι ενεργο και με συμμετοχη απο mods! Ειχα ανοιξει το ιδιο ακριβως θεμα και σε αλλο φορουμ και κλειδωθηκε σε 10 απαντησεις. Επειτα που ανοιξε παρομοιο αλλο παιδι, παλι κλειδωθηκε σε λιγες σελιδες. Ενα μπραβο για την ανεκτικότητα και την αποδοχη ολων των αποψεων εδω!

  9. #204
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.239
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Το ακούσαμε κι αυτό. Οι δικοί μου έπαιρναν πάντα αυτοκίνητο με χρήματά τους, όπως επίσης με μετρητά αγόρασαν αυτοκίνητα και σε εμάς, τα παιδιά τους. Όχι φυσικά ακριβά και καινούργια. Μεταχειρισμένα και παλιά. Ουδέποτε σκέφτηκαν ή χρειάστηκαν να πάρουν δάνειο. Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι υπάρχουν αρκετές κατηγορίες ανθρώπων-εισοδημάτων και να μην βαδίζουμε με ένα συγκεκριμένο "σενάριο" στο μυαλό μας... Και σίγουρα να μην νομίζουμε ότι αυτό που γίνεται σε εμάς προσωπικά και το "σπίτι" μας, γίνεται και παντού.
    Συμφωνούμε. Διαβασε τη συμβουλή σου και ακολουθα τη.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  10. #205
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αν μένεις με τους δικούς σου και δεν έχεις έξοδα γιατί θέλεις να μαζέψεις για να πάρεις αμάξι μπορεί να είναι θέμα.
    Αν έχεις οικογένεια (2 άτομα) όμως αυτά που ζητάει είναι πολύ εύκολο να τα μαζέψεις και με το παραπάνω. αν τώρα θέλεις να μένεις στα σκοτάδια χωρίς φαγητό και χωρίς θέρμανση/ψύξη και με ρούχα απο την εκκλησία ναι θα σου είναι πρόβλημα
    Αν βγάζεις 15000 προ φόρων, πιθανά είναι εύκολο λόγω του κόστους ζωής. Αν βγάζεις 40000 προ φόρων όμως;

    Άλλη μια κυβέρνηση που τιμωρεί όσους παράγουν. Τουλάχιστον οι άλλοι το έπαιζαν αριστεροί.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελεος πια.
    Ποιός έπαιρνε αυτοκίνητο με τα ΔΙΚΑ του χρήματα ; Με δανεισμό παίρναν όλοι.
    Όποιος νιώθει έστω και δύο πράγματα από οικονομικά, προτιμά αν μπορεί να το πάρει με δικά του χρήματα παρά με δανεισμό. Και αν δεν μπορεί, παίρνει το λεωφορείο.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  11. #206
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.239
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Όποιος νιώθει έστω και δύο πράγματα από οικονομικά, προτιμά αν μπορεί να το πάρει με δικά του χρήματα παρά με δανεισμό. Και αν δεν μπορεί, παίρνει το λεωφορείο.
    Λεμε 2 διαφορετικά πράγματα.
    Η πραγματικότητα είναι ότι οταν μιλάμε για νέα οχήματα, η πλειοψηφία του κόσμου δεν κινείται με μετρητά.
    Επίσης , αν ο κόσμος ένοιωθε από οικονομικά, δεν θα ήμασταν σε αυτά τα χάλια.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  12. #207
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βγάζεις 15000 προ φόρων, πιθανά είναι εύκολο λόγω του κόστους ζωής. Αν βγάζεις 40000 προ φόρων όμως;

    Άλλη μια κυβέρνηση που τιμωρεί όσους παράγουν. Τουλάχιστον οι άλλοι το έπαιζαν αριστεροί.

    - - - Updated - - -



    Όποιος νιώθει έστω και δύο πράγματα από οικονομικά, προτιμά αν μπορεί να το πάρει με δικά του χρήματα παρά με δανεισμό. Και αν δεν μπορεί, παίρνει το λεωφορείο.

    Το να βγάζεις 40000 δεν σημαίνει οτι παράγεις απαραίτητα, ναι υποθέτω για αυτούς τους 600000 που δηλώνουν αυτά τα ποσά θα πρέπει να κάνουν λίγα παραπάνω ψώνια, άντε να κινείται το χρήμα.

  13. #208
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να βγάζεις 40000 δεν σημαίνει οτι παράγεις απαραίτητα, ναι υποθέτω για αυτούς τους 600000 που δηλώνουν αυτά τα ποσά θα πρέπει να κάνουν λίγα παραπάνω ψώνια, άντε να κινείται το χρήμα.
    Αυτός ο άτυχος βέβαια έχει δώσει άλλα 45 χιλιάρικα σε άμεσους φόρους και κάνα 10 χιλιαρο σε έμμεσους, βλέπω το ξεχνάμε. Άρα το κράτος σου παίρνει τα 2/3 έτσι απλά και αν δεν ξοδέψεις και το κατιτίς θα σου πάρει και άλλο από το 1/3 που σου απομένει.

    Να δω τι θα φάνε όλοι αυτοί αν οι 600 χιλιάδες γίνουν 200.....βέβαια δεν είναι τυχαίο που φτάσαμε ως εδώ. Η πραγματική πείνα θα σκάσει σε 30 χρόνια όταν θα είναι πραγματική Βαλκανική χώρα με μισθούς 400 ευρώ και συντάξεις 150. Αφού πρέπει να διώξουν και τον τελευταίο που βγάζει πάνω από 15 χιλιάρικα...

  14. #209
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός ο άτυχος βέβαια έχει δώσει άλλα 45 χιλιάρικα σε άμεσους φόρους και κάνα 10 χιλιαρο σε έμμεσους, βλέπω το ξεχνάμε. Άρα το κράτος σου παίρνει τα 2/3 έτσι απλά και αν δεν ξοδέψεις και το κατιτίς θα σου πάρει και άλλο από το 1/3 που σου απομένει.

    Να δω τι θα φάνε όλοι αυτοί αν οι 600 χιλιάδες γίνουν 200.....βέβαια δεν είναι τυχαίο που φτάσαμε ως εδώ. Η πραγματική πείνα θα σκάσει σε 30 χρόνια όταν θα είναι πραγματική Βαλκανική χώρα με μισθούς 400 ευρώ και συντάξεις 150. Αφού πρέπει να διώξουν και τον τελευταίο που βγάζει πάνω από 15 χιλιάρικα...
    Υπερβολές, μιλάει για κάποιον που θα πάρει 40,0000 πριν μπούνε οι φόροι, πριν αγοράσει τίποτα, αν όμως όπως λες δίνει 10000 σε φπα τότε δεν χρειάζεται να μαζέψει κάτι άλλο, φτάνει να το περάσει μέσω κάρτας.

    ΥΓ Κάποιος με 50.000 τον χρόνο έχει φόρο 14000 περίπου, τα 45000 θα τα έχει μάλλον κάποιος απο τους 300 σε όλη την χώρα
    ΥΓ2 κάποιος με πάνω απο 20,000 πρέπει να ξοδέψει το 20% και όχι το 30% και υπάρχει και κάποιο άνω όριο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 17-11-19 στις 22:49.

  15. #210
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Όλοι θέλουν να κάνουν κουμάντο στα λεφτά των άλλων. Εμ, αφού βγάζεις 40-50-60 πρέπει να ξοδέψεις όσα σου λένε τα λαμόγια των υπουργείων, πως άλλωστε θα βγούνε τα λεφτά να διατηρηθεί το σκυλολόι του δημοσίου και τα μερίσματα στους αναξιοπαθούντες, οι άδειες στις γυναίκες του δημοσίου για γυναικολογικές εξετάσεις, τα επιδόματα έγκαιρης προσέλευσης στην εργασία και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς...

Σελ. 14 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 4912131415161924 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας