Σελ. 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 3678
Εμφάνιση 106-119 από 119
  1. #106
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.070
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν είναι έτσι ακριβώς, γιατί εσύ μπορεί να κυκλοφορείς με πάνινη σακούλα για τα ψώνια σου αλλά εγώ να πετάω στη θάλασσα 100 πλαστικές το χρόνο, τις συνέπειες των οποίων θα τις λουστείς και εσύ. κανονικά θα πρέπει να απαγορευτούν για γενική χρήση οι πλαστικές και για τις περισσότερες βιομηχανικές χρήσεις (από τις βιομηχανικές χρήσεις καταλήγουν στη θάλασσα τόννους και τόννους πλαστικού).
    Είναι θέμα θέλησης. Ημίμετρα κατά την γνώμη μου. Βέβαια ημι ίσον καλύτερα από καθόλου.

  2. #107
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι θέμα θέλησης. Ημίμετρα κατά την γνώμη μου. Βέβαια ημι ίσον καλύτερα από καθόλου.
    ναι, και παιδείας θα σου πω.
    θα μπορούσε πολύ εύκολα να τρέξει ενα σχολικό προγραμμα με όλα τα παιδιά όλων των τάξεων να πάνε 2 εκδομές το χρόνο να καθαρίζουν ακτές με τα έξοδα πληρωμένα από τις σακούλες.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  3. #108
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, και παιδείας θα σου πω.
    θα μπορούσε πολύ εύκολα να τρέξει ενα σχολικό προγραμμα με όλα τα παιδιά όλων των τάξεων να πάνε 2 εκδομές το χρόνο να καθαρίζουν ακτές με τα έξοδα πληρωμένα από τις σακούλες.
    Αυτό για καταναγκαστικά έργα μοιάζει, παρά για πρόγραμμα επιμόρφωσης

  4. #109
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.070
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα σου τελικά είναι οτι τέρμα οι τζάμπα σακούλες για τα σκουπίδια!

    Άκου λέει σιγά μην κουβαλάω σακούλες για το αν θα πας για ψώνια; δεν ξέρεις οτι θα πας για ψώνια; μια σακούλα είναι αρκετή για τα ψώνια που δεν έχεις προγραμματίσει ειδικά αυτές που διπλώνουν και μπαίνουν στην τσέπη είναι κάτσε καλά.

    Δεν είχα κάποιο θέμα με σκουπίδια που μυρίζουν υπάρχει βέβαια κάδος με καπάκι και είναι μέσα στο σπίτι, αν και κάποια πράγματα που μπορεί όντως να μυρίσουν άσχημα άμεσα υπάρχουν και οι συσκευασίες που τα αγόρασες, πηγαίνεις και τα πετάς άμεσα στον κάδο, ξέρω ξέρω, σιγά μην πάω να πετάξω τόσα λίγα στον κάδο.
    Και εγώ δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. Αν πας με το αυτοκίνητο τότε όλες οι σακούλες είναι μόνιμα μέσα. Αν πας με τα πόδια τότε ή αγοράζεις λιγότερα συχνά ή πας με καρότσι. Στην πρώτη περίπτωση μπορείς να πας και μετά την δουλειά αρκεί να έχεις μια δύο μαζί σου, το πιθανότερο στο σακίδιο. Στην δεύτερη έτσι και αλλιώς πρέπει να γυρίσεις σπίτι για να πάρεις το καρότσι και τις σακούλες.

    Για αυτούς που πάνε με το ποδήλατο τότε αν έχει τσάντες η σακούλα είναι με το ποδήλατο πάντα.

    Εγώ στο Βέλγιο χρησιμοποιώ το ποδήλατο ή πάω με τα πόδια. Μετά την δουλειά έχω το σακίδιο και συνήθως μια έξτρα στο ποδήλατο γιατί το χρησιμοποιώ αντί για αυτοκίνητο. Τις λοιπές μέρες εξαρτάται και καμιά φορά πάμε δυο ποδήλατα για μέγιστο κουβαλημα.

  5. #110
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό για καταναγκαστικά έργα μοιάζει, παρά για πρόγραμμα επιμόρφωσης
    Καλά ότι θα γκρινιάξουν γονείς είναι το μόνο σίγουρο, εγώ όχι απλά θα ενέκρινα κάτι τέτοιο αλλά θα προσπαθούσα να πάω κι εγώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό κατάλαβες εσύ;
    το ζήτημα είναι οτι με κόστος στις σακούλες δεν γίνεται δουλειά, ειδικά όσο είναι μικρο. αν το κόστος ήταν αρκετό για να τρέξει αντίστοιχο προγραμμα συλλογής πλαστικών απο τη θάλασσα, να το συζητήσουμε
    το θέμα είναι να απαγορευτεί η χρήση του ειδικά από τη βιομηχανία.
    Ότι είπε και ο chat, τα ημίμετρα είναι καλύτερα από τα καθόλου μέτρα. Ας εγκατασταθεί στη νοοτροπία του κόσμου η τάση αποφυγής της πλαστικής σακούλας και σιγά σιγά μπορεί να την κόψει και η βιομηχανία.
    Εγώ ξενερώνω που δεν έχει καταργηθεί η πλαστική σακούλα στις λαϊκές αγορές και είναι και δικό μου λάθος που δεν κουβαλάω μαζί μου χαρτοσακούλες για να να μην μου τα βάζουν σε πλαστικές οι οποίες είναι μάλιστα και μη βιοδιασπώμενες.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  6. #111
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.070
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά ότι θα γκρινιάξουν γονείς είναι το μόνο σίγουρο, εγώ όχι απλά θα ενέκρινα κάτι τέτοιο αλλά θα προσπαθούσα να πάω κι εγώ.

    - - - Updated - - -


    Ότι είπε και ο chat, τα ημίμετρα είναι καλύτερα από τα καθόλου μέτρα. Ας εγκατασταθεί στη νοοτροπία του κόσμου η τάση αποφυγής της πλαστικής σακούλας και σιγά σιγά μπορεί να την κόψει και η βιομηχανία.
    Εγώ ξενερώνω που δεν έχει καταργηθεί η πλαστική σακούλα στις λαϊκές αγορές και είναι και δικό μου λάθος που δεν κουβαλάω μαζί μου χαρτοσακούλες για να να μην μου τα βάζουν σε πλαστικές οι οποίες είναι μάλιστα και μη βιοδιασπώμενες.
    Από το Βέλγιο πάντως να πω ότι δεν υπάρχει καμία αλλαγή στην χρήση του πλαστικού μέσα στο σουπερμάρκετ. Σε κάποιο βαθμό πιστεύω ότι έχει αυξηθεί κιόλας. Αυτό περί ελπίδας.

  7. #112
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι είπε και ο chat, τα ημίμετρα είναι καλύτερα από τα καθόλου μέτρα. Ας εγκατασταθεί στη νοοτροπία του κόσμου η τάση αποφυγής της πλαστικής σακούλας και σιγά σιγά μπορεί να την κόψει και η βιομηχανία.
    Εγώ ξενερώνω που δεν έχει καταργηθεί η πλαστική σακούλα στις λαϊκές αγορές και είναι και δικό μου λάθος που δεν κουβαλάω μαζί μου χαρτοσακούλες για να να μην μου τα βάζουν σε πλαστικές οι οποίες είναι μάλιστα και μη βιοδιασπώμενες.
    Τα ημιμετρα οδηγουν σε παραπανω χρηση πλαστικου.

    1) Ενα ποσοστο ας πουμε χρησιμοποιει υφασματινες ή επαναχρησιμοποιουμενες. Εστω οτι αυτο το ποσοστο ειναι πλειοψηφικο (>50%) και θα ειμαστε large και θα το βαλουμε στο 60%.

    2) Ενα ποσοστο που δε κανει το (1) πλεον (ας πουμε 40%), ειτε γιατι δε βολευεται, ειτε γιατι το κατουραει το 5λεπτο, ειτε γιατι κανει ψωνια online, κτλ κτλ, χρησιμοποιει σακουλες με 2.6x το παχος οι οποιες εχουν και 2.6x βαρος. 40 x 2.6 = φθασαμε στο 104% του πλαστικου που καταναλωνονταν με το παλαιοτερο καθεστως. Και το καταναλωνει ολομοναχο αυτο το 40% των καταναλωτων (συντηρητικο estimate).

    3) Το 60% που πλεον ειναι αδυνατο να χρησιμοποιησει σακουλα του μπακαλη για σκουπιδια η οποια εκανε dominate τους καδους στην ελλαδα της κρισης, πλεον θα αγοραζει αναγκαστικα μαυρες/μπλε πλαστικες χοντρες για απορριματα. Αρα εχουμε το 104% της χρησης πλαστικου απ'τη κατηγορια Β συν ενα τουλαχιστον 10-15% πλαστικο για απορριματα.

    4) Περαν των σουπερμαρκετ, τα μαγαζια που δε θελουν να ασχολουνται με το περιβαλλοντικο τελος, πχ πολυεθνικες / πολυκαταστηματα, χοντραινουν εσκεμμενα τις σακουλες τους για να κανουν bypass το νομοθετη. Οι σακουλες των καταστηματων παντα ηταν επαναχρησιμοποιουμενες, αλλα μπορει να μην ηταν 20 μικρομετρα, να ταν ξερω γω 25-30... τις πηγαν 50+ να ναι σιγουροι, οποτε 2x βαρος και απο κει. Το impact στο συνολικο βαρος που καταληγει στο περιβαλλον απ'το εξτρα πλαστικο που χρησιμοποιειται δε μπορω να το εκτιμησω στη κατηγορια 4.

    Με βαση τα παραπανω το συνολικο ποσο πλαστικου που καταληγει απο σακουλες στο περιβαλλον (το bulk στις χωματερες) θα ειναι 15-20% υψηλοτερα κατ'ελαχιστο με τους πλεον συντηρητικους υπολογισμους.

    Με αλλα λογια ο νομοθετης εφτιαξε μια εισπρακτικη μπουρδα με ολεθριο αποτελεσμα για το περιβαλλον.

  8. #113
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απο εκεί που είχες κόσμο να παίρνεις σακούλες και να τις βάζει μέσα στις σακούλες, γιατί απλά ήταν τζάμπα, να παίρνει αναγκαστικά 3 σακούλες για να μεταφέρει ας πούμε 10 τενεκεδάκια σάλτσας λόγο του ότι σκίζανε τις λεπτές σακούλες, τώρα έχεις τον κόσμο να μην τολμάει να πάρει σακούλες με το κιλό γιατί κοστίζουν, υπολογίζω τουλάχιστον 20 τεμάχια +2 εξτρά σακούλες για τα τενεκεδάκια, θα πάρει μια σακούλα πιο χοντρή που και θα βάλει μέσα και τα 10 τενεκεδάκια.

    Υπήρχανε και πιο Hardcore σακουλοσυλέκτες, φυσικά με πάνω απο 20 σακούλες ανα επίσκεψη.

    Στα σκουπίδια πάλι, αφού η σακούλα ήταν τζάμπα ο κόσμος έβαζε μέσα τα σκουπίδια ενός γεύματος 3*7 και τα πετούσε, τώρα αναγκαστικά θα βάλει στην μεγάλη σακούλα τα σκουπίδια όλων των γευμάτων όλης της εβδομάδας + τα υπόλοιπα σκουπίδια του σπιτιού.

    Με λίγα λόγια έχεις πλέον μόνο το 1/20 του πλαστικού που είχες πριν

  9. #114
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Το συνολικο πλαστικο που καταληγει στο περιβαλλον ειναι περισσοτερο και αυτο με εκτιμηση οπου ενα 60% εχει ...τελεια οικολογικη συνειδηση (αισιοδοξο σεναριο).

    Το παραπανω θα ειχε αποφευχθει αν υπηρχε προβλεψη οτι αυτες των 50μικρομετρων θα επρεπε να χρεωνονται σημαντικα περισσοτερο απ'τα 9 λεπτα για να μη δημιουργειται κινητρο αντικαταστασης των 20 μικρομετρων με 50μικρομετρων+ εκει που δε χρειαζεται (βλεπε συνηθισμενα ψωνια σουπερμαρκετ).

  10. #115
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συνολικο πλαστικο που καταληγει στο περιβαλλον ειναι περισσοτερο και αυτο με εκτιμηση οπου ενα 60% εχει ...τελεια οικολογικη συνειδηση (αισιοδοξο σεναριο).

    Το παραπανω θα ειχε αποφευχθει αν υπηρχε προβλεψη οτι αυτες των 50μικρομετρων θα επρεπε να χρεωνονται σημαντικα περισσοτερο απ'τα 9 λεπτα για να μη δημιουργειται κινητρο αντικαταστασης των 20 μικρομετρων με 50μικρομετρων+ εκει που δε χρειαζεται (βλεπε συνηθισμενα ψωνια σουπερμαρκετ).
    Μα δεν χρειάζεται, ο κόσμος πλέον θα πάρει υφασμάτινες ή reusable, τους βλέπω στο supermarket, πχ τις γιαγιάδες που παλιά κάνανε την σακουλοσυλλογή πλέον με καροτσάκι λαίκης, απο την στιγμή που η γιαγιά το κάνει είμαστε σε ποσοστό πάνω απο το 60% όχι απαραίτητα για οικολογική σκέψη πιο πολύ λόγο καβουριών

    Μαζί σου να μπει χρέωση 1 ευρώ στις σακούλες ανώ των 50, μην σου πω και παραπάνω

  11. #116
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.070
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συνολικο πλαστικο που καταληγει στο περιβαλλον ειναι περισσοτερο και αυτο με εκτιμηση οπου ενα 60% εχει ...τελεια οικολογικη συνειδηση (αισιοδοξο σεναριο).

    Το παραπανω θα ειχε αποφευχθει αν υπηρχε προβλεψη οτι αυτες των 50μικρομετρων θα επρεπε να χρεωνονται σημαντικα περισσοτερο απ'τα 9 λεπτα για να μη δημιουργειται κινητρο αντικαταστασης των 20 μικρομετρων με 50μικρομετρων+ εκει που δε χρειαζεται (βλεπε συνηθισμενα ψωνια σουπερμαρκετ).
    Δώσε λινκ γιατί νομίζω έχουμε πάλι τα κλασικά.

  12. #117
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .

  13. #118
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.070
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς εξηγεί αυτό το λινκ την αύξηση του πλαστικού που αναφέρεις;

  14. #119
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    post 112

Σελ. 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 3678

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας