Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    21-06-2013
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα,

    Υπάρχουν κάπου οδηγίες πως να θέσω το SpeedPort Entry 2i που δίνει ο ΟΤΕ σε bridge mode ώστε όλη τη διαχείριση να τη κάνει το router μου?

    Μίλησα με τον ΟΤΕ και μου είπε πως στο SpeedPort Entry 2i έχει από default ενεργοποιημένη τη λειτουργία passthrough και απλά πρεπει να συνδέσω το δικό μου router σε μια από τις LAN του SpeedPort. Το έκανα και έχω ιντερνετ όμως, δεν δουλεύουν τα port forwards και τα VPN που έχω στήσει στο δικό μου router.

    Ευχαριστώ πολύ,
    Γιάννης

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jonhh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Υπάρχουν κάπου οδηγίες πως να θέσω το SpeedPort Entry 2i που δίνει ο ΟΤΕ σε bridge mode ώστε όλη τη διαχείριση να τη κάνει το router μου?

    Μίλησα με τον ΟΤΕ και μου είπε πως στο SpeedPort Entry 2i έχει από default ενεργοποιημένη τη λειτουργία passthrough και απλά πρεπει να συνδέσω το δικό μου router σε μια από τις LAN του SpeedPort. Το έκανα και έχω ιντερνετ όμως, δεν δουλεύουν τα port forwards και τα VPN που έχω στήσει στο δικό μου router.

    Ευχαριστώ πολύ,
    Γιάννης
    Θα πρέπει στο δικό σου router να επιλέξεις να κάνει κλήση Pppoe, αν το έχεις κάνει και πάλι δεν δουλεύει, τσέκαρε τι ip σου δίνει και αν είναι ίδια με αυτή που βλέπεις στο whatismyip.com.
    Αν δεν είναι ίδια ή αν ξεκινάει απο 100.χ.χ.χ μάλλον είσαι πίσω απο NAT/CGN και θα πρέπει να τους καλέσεις για να σε βγάλουν

  3. #3
    Εγγραφή
    21-06-2013
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Έχω ρυθμίσει στο δικό μου router για PPPoE.
    Τσέκαρα τις εξωτερικές ip όταν συνδέομαι στο δικό μου router (2.87.34.50) και όταν συνδέομαι κατευθείαν στο SpeedPort και είναι διαφορετικές.

    Θα επικοινωνήσω με τον ΟΤΕ...

    Σ' ευχαριστώ πολύ!

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jonhh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ρυθμίσει στο δικό μου router για PPPoE.
    Τσέκαρα τις εξωτερικές ip όταν συνδέομαι στο δικό μου router (2.87.34.50) και όταν συνδέομαι κατευθείαν στο SpeedPort και είναι διαφορετικές.

    Θα επικοινωνήσω με τον ΟΤΕ...

    Σ' ευχαριστώ πολύ!
    εσένα σε ενδιαφέρει η ip που έχει το δικό σου router αν είναι ίδια με αυτή που σου δίνει στο whatismyip.com
    Υποθέτω πως προσπαθείς να συνδεθείς στην Ip που παίρνει το δικό σου router και όχι σε αυτή που παίρνει το speedtouch

  5. #5
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jonhh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Υπάρχουν κάπου οδηγίες πως να θέσω το SpeedPort Entry 2i που δίνει ο ΟΤΕ σε bridge mode ώστε όλη τη διαχείριση να τη κάνει το router μου?

    Μίλησα με τον ΟΤΕ και μου είπε πως στο SpeedPort Entry 2i έχει από default ενεργοποιημένη τη λειτουργία passthrough και απλά πρεπει να συνδέσω το δικό μου router σε μια από τις LAN του SpeedPort. Το έκανα και έχω ιντερνετ όμως, δεν δουλεύουν τα port forwards και τα VPN που έχω στήσει στο δικό μου router.

    Ευχαριστώ πολύ,
    Γιάννης
    Την αυξημένη προστασία της cosmote την έχεις απενεργοποιήσει; Αν όχι τότε από εκεί δημιουργείται το πρόβλημα.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-06-2013
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα,

    Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν να βάλω στο SpeedPort Entry 2i κάποια generic credentials που μου στείλανε και μετά να συνδέσω από την LAN του SpeedPort Entry 2i το δικό μου router και εκεί να κάνω τη κλήση PPPoE. Το έκανα και δούλεψε καθώς έχω Ιντερνετ και η εξωτερική IP είναι διαφορετική όταν είμαι συνδεδεμένος στο δικό μου router και όταν είμαι συνδεδεμένο στο SpeedPort Entry 2i.

    Το πρόβλημα είναι πως οι ρυθμίσεις VPN που έχω κάνει στο δικό μου router δεν δουλεύουν... Δοκίμασα και έριξα το security στο SpeedPort (Internet >> Security ) όπως πρότεινες (στο middle και στο low), αλλά δεν λύθηκε το πρόβλημα.

    Πρέπει να κάνω ακόμα κάποια άλλη ρύθμιση στο SpeedPort Entry, ώστε να λειτουργούν οι ρυθμίσεις του VPN?

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 182
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-21, 19:03
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Προβλήματα με Speedport Entry 2i με VOIP
    Από dimiSCOOBY στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-18, 11:28
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-18, 16:58
  5. [Other] Πρόβλημα με σετάρισμα DDNS για IP camera σε Speedport Entry 2i.
    Από jerry007 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-18, 03:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας