Σελ. 85 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 65758083848586879095105 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.261-1.275 από 1985
  1. #1261
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.680
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα δημόσια, Ελλάδα είναι καλύτερα απο το Λουξεμβούργο.
    Χώρια που οι έλληνες γιατροί κατα κανόνα είναι κλάσεις ανώτεροι.
    Ισως γιατί τα έχουν δεί όλα.
    Εδω ο γιατρός έχει ένα σλοτ 20 λεπτών ανα ασθενή. Εαν τον ξεπετάξει σε 5 λεπτά, τα επόμενα 15 είναι περσοναλ ταιμ. Δεν βλέπει επόμενο.....Ετσι έχει κάτι ουρές, ειδικά στο παιδιατρικό στα επείγοντα, το 7ωρο τοχεις χαλαρά στανταρντάκι.
    Και στην Ελλάδα, κάπως έτσι είναι

    Είχα ρωτήσει φίλο γιατρό πως είναι μετά από εφημερία.

    "Ξέρεις τι μου αρέσει ? Τα τρόλεϋ. Είναι μεγάλα, κίτρινα, κινούνται αργά. Μετά από μία μέρα όπου όλα είναι άσπρα και μυρίζουν φαρμακίλα, τα τρόλεϋ είναι ότι πιό όμορφο"

    Ως γνωστόν στις εφημερίες μπαίνουν στο νοσοκομείο μία μέρα το πρωί και βγαίνουν την άλλη μέρα το μεσημέρι.
    Δουλειά κι αυτή ..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #1262
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    την προηγούμενη βδομάδα το εκαβ έκανε 45 λεπτά να παραλάβει φίλο μου από την Πατησίων...
    Ναι αλλά αν θέλει να καπνίσει έξω, θα έχει θερμάστρες!
    Ελπίζω να είναι καλά ο φίλος και να μην είναι εκτός τόπου και χρόνου το σχόλιο.


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στην Ελλάδα, κάπως έτσι είναι

    Είχα ρωτήσει φίλο γιατρό πως είναι μετά από εφημερία.

    "Ξέρεις τι μου αρέσει ? Τα τρόλεϋ. Είναι μεγάλα, κίτρινα, κινούνται αργά. Μετά από μία μέρα όπου όλα είναι άσπρα και μυρίζουν φαρμακίλα, τα τρόλεϋ είναι ότι πιό όμορφο"

    Ως γνωστόν στις εφημερίες μπαίνουν στο νοσοκομείο μία μέρα το πρωί και βγαίνουν την άλλη μέρα το μεσημέρι.
    Δουλειά κι αυτή ..
    Έχω φίλη ειδικευόμενη χειρουργό που έπαθε κρίση υπερκόπωσης αφού είχε φτάσει τις 10 εφημερίες το μήνα σε μεγάλο νοσοκομείο. Δεν έχω γκρινιάξει ποτέ μπροστά της για τη δουλειά μου.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  3. #1263
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά αν θέλει να καπνίσει έξω, θα έχει θερμάστρες!
    Ελπίζω να είναι καλά ο φίλος και να μην είναι εκτός τόπου και χρόνου το σχόλιο.
    Δυστυχώς όχι... στρεπτόκοκκος - μηνιγγίτιδα... πιθανόν μόνιμη εγκεφαλική βλάβη, κατέρρευσε έξω από το νοσοκομείο σε κώμα. Από ένα μικρόβιο.

    και υπάρχει κόσμος που δεν κάνει εμβόλια στα παιδιά τους. Αυτό δεν έχει να κάνει με τον φίλο μου αλλά με βάζει σε σκέψεις...

  4. #1264
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς όχι... στρεπτόκοκκος - μηνιγγίτιδα... πιθανόν μόνιμη εγκεφαλική βλάβη, κατέρρευσε έξω από το νοσοκομείο σε κώμα. Από ένα μικρόβιο.

    και υπάρχει κόσμος που δεν κάνει εμβόλια στα παιδιά τους. Αυτό δεν έχει να κάνει με τον φίλο μου αλλά με βάζει σε σκέψεις...
    φακ..... μακάρι να πάνε όλα καλά
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #1265
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.986
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ έκανες φαντάρος;
    Εγώ μένω Κύπρο οπότε μάλλον ξέρω κάτι καλύτερα για το πώς οδηγανε και παρκάρουν.
    Οι άνθρωποι είναι τραγικοί και δεν σέβονται τίποτα και κανέναν.
    Δεν υπάρχουν έλεγχοι ουσιαστικά και πρόσφατα ξεκίνησαν κάποια αυστηρότερα μέτρα, αλλά καμία διαφορά όταν δεν υπάρχει καμία οδηγική παιδεία, όπως στα περισσότερα μικρά μέρη.
    Αυτοί οι τραγικοί που λες, για δες μήπως είναι Ελληνάρες που έχουν μετακομίσει τα τελευταία χρόνια στο νησί;;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #1266
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Τυρέμπορα;

    Ποιό κοντοσούβλι, αφού ο Καλαμπόκας (λόγω του Σύριζα) έκλεισε.

    Να κοιτάμε τακτικά στο AV Herald μήπως έχουμε RVSM loss of vertical separation incidents στο FIR Αθηνών;

    Λογικό δεν είναι να σας ξεκινάνε από τα εύκολα;

    Και μετά διαδοχικά, αφού έχετε κάποια χρόνια εμπειρίας στην πλάτη σας, να σας πάνε διαδοχικά σε Προσέγγιση και Πύργο;



    ΥΓ: Πάντως επειδή είχα για 10ετίες πολύ στενό συγγενή στην ΥΠΑ (είχε περάσει για χρόνια και ΕΕΚ στον πύργο του LGAT), μια χαρά είσαι. Σύχρονα ραντάρ και οθόνες, δεν έχετε τα δελτία πτήσης με τα χαρτάκια και τη "μανιβέλα".

    Και κυρίως δεν έχετε τα τούβλα τους πιλότους του κομμουνιστικού μπλοκ, που ήταν οι πλέον επικίνδυνοι, όχι μόνο γιατί είχαν αεροσκάφη σκοτώστρες, αλλά κυρίως γιατί ήταν αμόρφωτοι και δεν ήξεραν γρι αγγλικά.

    Άμα βρεθούμε θα σου πω ιστορία με έναν τέτοιο που μου έχει πει ο συγγενής.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #1267
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    την προηγούμενη βδομάδα το εκαβ έκανε 45 λεπτά να παραλάβει φίλο μου από την Πατησίων...
    Χωρίς να θέλω να μειώσω το περιστατικό αλλά να επισημάνω ότι αυτό είναι συνήθως ζητήμα υποδομών.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε δεν κουνιέσαι εσύ μπας και στρώσεις ο ίδιος;
    Για Ελλάδα μιλάω που ξέρω.
    Μου έχουν τύχει και εμένα προσωπικά απρόοπτα που είχα την τότε κοπέλα μου με κράμπες στομάχου με αβάστακτο πόνο, πήγαμε σε 3 δημόσια νοσοκομεία στην Αθήνα,.όλοι την είχαν στο περίμενε και πήγαμε σε ιδιωτικό και μέσα σε 10 λεπτά ήταν χαλαρή και με τα χάπια της.
    Όλα σε επείγοντα.

    Οπότε μίλα καλύτερα,.δεν ξέρεις τι έχει τύχει στον άλλο και επίσης ποτέ δεν μιλάω χωρίς προσωπική εμπειρία.
    Και αυτό.

    - - - Updated - - -

    Μας έχουν σκίσει χρόνια στο ζήτημα υποδομών κάνοντας τον κόσμο να βγάζει πολύ λάθος συμπεράσματα για τους ανθρώπους, ιατρούς και νοσοκόμες.

    Στην Αμερική που πήγα σε αυτά τα λεγόμενα walkin emergency care ο γιατρός που με είδε ήταν pa (physian assistant). Όταν τον ρωτήσαμε τι είναι και μετά από όλες τις αμερικανικές επεξηγήσεις 10000 empty words καταλάβαμε ότι είναι γιατρός που έχει σπουδάσει 2 χρόνια μόνο γιατί δεν είχε λεφτά. Στην Ελλάδα από όσο ξέρω το νοσοκομειακό προσωπικό σπουδάζει 4 και οι φαρμακοποιοί 6. Μάντεψτε ποια άλλη χώρα έχει εξτασιαστει με τους pa; Η Ολλανδία. Εμένα μου είπε όλα οκ. Και δεν γύρισα πίσω αν και το αισθανομουν πιο σοβαρό. Μετά από τρεις εβδομάδες διακοπών (με πόνο) υπάρχει ακόμα πρόβλημα και τώρα περιμένω 2 εβδομάδες να με δει ορθοπαιδικός για να κάνουν πιθανά την MRI. Μέχρι τότε σε αναμμένα κάρβουνα για το αν θεραπεύεται λάθος και μου αφήσει και άλλο κουσουρι. Στο τηλέφωνο τους εξήγησα και ότι πήγα στο γιατρό(gp) και έχω χαρτί αλλά λες και δεν καταλαβαίνουν και μου λένε αρχικά τέλος Δεκεμβρίου. Δεν κατάλαβε; Δεν τους ενδιαφέρει; Καταλαβαίνω ότι τα συστήματα είναι ζορισμενα αλλά οι άνθρωποι στο Βέλγιο δεν τρώνε την βεντούζα της Ελλάδας. Απλά δεν καταλαβαίνουν σε τί είδος υπηρεσίες δουλεύουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 20-11-19 στις 09:55.

  8. #1268
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί οι τραγικοί που λες, για δες μήπως είναι Ελληνάρες που έχουν μετακομίσει τα τελευταία χρόνια στο νησί;;
    Τώρα να συνεχίσουμε την πλάκα ή ειλικρινά πιστεύεις ακόμα ότι σε ολόκληρη χώρα οι λίγοι Έλληνες ξεχωρίζουν στην οδήγηση;
    Ακόμα και οι ίδιοι οι κύπριοι βριζονται μεταξύ τους για το θέμα οδήγησης και πόσο απαράδεκτοι είναι.
    Είπαμε δεν είναι Γερμανία η Ελλάδα, αλλά από οδήγηση λόγω στενών δρόμων και ανάγκης (τουλάχιστον στις μεγάλες πόλεις) ο κόσμος αναγκαστικά μαθαίνει να παρκάρει σε στενούς χώρους και να βγάζει και κανένα φλας.

    Τράβα αντίθετα σε πάρκινγκ σε οποιαδήποτε κυπριακό σουπερμάρκετ. Επειδή δεν ξέρουν να παρκάρουν, οι μισοί πιάνουν 2 θέσεις. Το ένα τρίτο από τους υπόλοιπους, παρκάρει στις θέσεις των αναπήρων. Και άλλοι μπροστά στην είσοδο με την δικαιολογία ότι δεν θα αργήσουν..
    Αστυνομία δεν υπάρχει για να τους γράψει.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  9. #1269
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα να συνεχίσουμε την πλάκα ή ειλικρινά πιστεύεις ακόμα ότι σε ολόκληρη χώρα οι λίγοι Έλληνες ξεχωρίζουν στην οδήγηση;
    Ακόμα και οι ίδιοι οι κύπριοι βριζονται μεταξύ τους για το θέμα οδήγησης και πόσο απαράδεκτοι είναι.
    Είπαμε δεν είναι Γερμανία η Ελλάδα, αλλά από οδήγηση λόγω στενών δρόμων και ανάγκης (τουλάχιστον στις μεγάλες πόλεις) ο κόσμος αναγκαστικά μαθαίνει να παρκάρει σε στενούς χώρους και να βγάζει και κανένα φλας.

    Τράβα αντίθετα σε πάρκινγκ σε οποιαδήποτε κυπριακό σουπερμάρκετ. Επειδή δεν ξέρουν να παρκάρουν, οι μισοί πιάνουν 2 θέσεις. Το ένα τρίτο από τους υπόλοιπους, παρκάρει στις θέσεις των αναπήρων. Και άλλοι μπροστά στην είσοδο με την δικαιολογία ότι δεν θα αργήσουν..
    Αστυνομία δεν υπάρχει για να τους γράψει.
    Πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ συμπεριφοράς και τεχνικής όταν σχολιάζουμε την οδήγηση σε κάθε χώρα.

  10. #1270
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.567
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ συμπεριφοράς και τεχνικής όταν σχολιάζουμε την οδήγηση σε κάθε χώρα.
    Α ναι, όπως μου έλεγε μια Ιταλίδα κάποτε στην Ισπανία, ότι οι Ιταλοί είναι κακοί οδηγοί όσον αφορά την οδηγική συμπεριφορά αλλά είναι εξαιρετικοί οδηγοί όσον αφορά τον έλεγχο του οχήματος, σε αντίθεση με τους Ισπανούς που σέβονται τον ΚΟΚ περισσότερο αλλά οδηγούν σαν ερασιτέχνες.

  11. #1271
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α ναι, όπως μου έλεγε μια Ιταλίδα κάποτε στην Ισπανία, ότι οι Ιταλοί είναι κακοί οδηγοί όσον αφορά την οδηγική συμπεριφορά αλλά είναι εξαιρετικοί οδηγοί όσον αφορά τον έλεγχο του οχήματος, σε αντίθεση με τους Ισπανούς που σέβονται τον ΚΟΚ περισσότερο αλλά οδηγούν σαν ερασιτέχνες.
    Ναι. Εγώ προτιμώ τον με δόλο κακό οδηγό σε σχέση με τον ατσουμπαλο κακό. Με τον πρώτο ξέρεις τι να περιμένεις και πως να τον διαχειριστεις; Από τον ατσαμπουλο δεν ξέρεις.

  12. #1272
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Εγώ προτιμώ τον με δόλο κακό οδηγό σε σχέση με τον ατσουμπαλο κακό. Με τον πρώτο ξέρεις τι να περιμένεις και πως να τον διαχειριστεις; Από τον ατσαμπουλο δεν ξέρεις.
    Δυστυχώς θα συμφωνήσω απόλυτα και για έναν επιπλέον λογο, διότι ο πρώτος έχει τουλάχιστον τις περισσότερες φορές ενσυνείδητη αίσθηση του κινδύνου και κάποια στιγμή με τον έναν ή άλλον τρόπο θα συμμορφωθεί.

  13. #1273
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος που τα γραφω τωρα είναι γιατί είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι θα τα γραψω αφού μονιμοποιηθω. Από την Παρασκευη 15/11/2019 ειμαι και επίσημα μόνιμος δημόσιος υπάλληλος,οπότε ήρθε πράγματι το πλήρωμα του χρόνου. Οι οπτικές ίνες μου λείπουν αρκετα,αλλά το ΚΕΠΑθ και ο έλεγχος εναέριας κυκλοφορίας είναι ό,τι καλύτερο μου εχει συμβει στη ζωή μου ολόκληρη,μετά την οικογένειά μου. Χίλια χρόνια λατρεμένη αττική πρωτεύουσα.
    Α ρε ΑΘΑΝΑΤΟ ΠΑΣΟΚ!

    Συγχαρητήρια πάντως που τα κατάφερες και βρήκες το δρόμο σου.

  14. #1274
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.986
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Όλοι είμαστε ΠΑΣΟΚ!!!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #1275
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά ρε, 4άρι διαμέρισμα και δεν έχεις κάνει ακόμα ένα AirBnB να βγάζεις το νοίκι; Τώρα ειδικά που θα μένεις δίπλα στη Ρι-βι-έ-ρα της Ανατολικής Μεσογείου, όχι απλά θα βγάζεις το ενοίκιο, θα αγοράσεις και την οικοδομή
    Η δουλειά πως είναι; Έχει άγχος;
    Είμαι large ρε σταρχίδα :P . Πάντως ψάχνω να αγοράσω διαμέρισμα, εδω στην Εκάλη Νέα Σμύρνη, σύνορα με Παλαιό Φάληρο. Κάτω από 200.000 ευρώ δε βρίσκω. Το σχήμα πληρωμής ειναι 100.000 ευρώ μετρητά και τα υπόλοιπα δάνειο, αλλά δε θα ηθελα δάνειο εξαψηφιο αριθμό ευρώ, με στόχο να το πάρω 10ετες και να ξεμπερδεψω πριν τα 45 μου με δάνεια και τέτοια (10ετες δάνειο 100.000 ευρώ με σταθερό επιτοκιο 3% βγαζει δόση ~960 ευρώ).

    Η δουλειά έχει αμέτρητο άγχος,θες να σου δωσω λίγο; :P

    Αν σκέφτεσαι ότι κάθε κουκίδα της οθόνης σου ειναι 180-400 ψυχές στα 35 με 40 χιλιάδες πόδια, που εξαρτώνται απόλυτα από εσένα (ενταξει,εξαρτώνται και από το TCAS), οπότε κάθε στιγμή μιας καλοκαιρινής βάρδιας εχεις έυκολα 5.000 ανθρώπινες ζωές υπ'ευθύνη σου, θα τρελαθείς. Σε μία βάρδια πήγα να το σκεφτω αυτό και έφυγα με τρέμουλο.

    Το βλέπουμε σαν video game,όπου τα τετραγωνακια δεν πρέπει να τρακάρουν (μόνο που δεν έχει κέρμα να ξαναπάιξειςαν τα τρακάρεις ). Τα χειρότερα ειναι η κακοκαιρία, όπου τα αεροπλάνα πάνε όπου να ναι για να αποφύγουν την καταιγιδα (εχει τύχει αεροπλάνο να εχει μπει από Κέρκυρα με exit point δίπλα στην Αλεξανδρούπολη και να βρει καταιγιδα σε ολόκληρη την Ήπειρο,με αποτελεσμα να πηγαινει νότια συνεχως και να στρίψει τελικά ανατολικά αφού ειχε φτάσει νότια της ΚΟΡΙΝΘΟΥ), αλλά κυρίως οι στραταίοι (πολεμική αεροπορία) ή ,σε ΥΠΑτζίδικη αργκώ, οι KF (kilo foxtrot = κωλοφάνταροι). Προγραμαμτισμενες εκπαιδευσεις με ΝΟΤΑΜ, υπερηχητικές πτησεις, ad hoc εκπαιδευσεις και αναχαιτισεις, όλα περνάνε από το ΚΕΠΑθ. Εχω δει ρανταριστες στο top5 πανελληνίως με 30 χρόνια εμπειρία να κιτρινιζουν σε εμπλοκές με στραταίους. Πιο κραχτό παράδειγμα στον Παρμενίωνα όπου ενα F16 πέρασε στο FL250 με ΣΒΗΣΤΟ TRANSPONDER (αυτό το λέω απόπειρα δολοφονίας με πρόθεση)από το ύψος Χαλκίδα-Λειβαδιά-Αράχωβα, δηλαδή πάνω στις αφιξαναχωρησεις του Βενιζέλος στα σημεία NEVRA/KEPIR. Από τύχη δεν ειχαμε δυστύχημα. Ο ρανταριστας μου ειχε κρεμαστεί στο ρανταρ και εφευγαν χριστοπαναγίες στους στραταίους.

    Επίσης, ο Αιγύπτιος που εκανε αναγκαστική προσγείωση ήταν στη βαρδια μου (απλά ο τομέας ευθυνης μου ηταν πιο πέρα εκείνη την ωρα). Μεχρι στιγμής ειχα ενα emergency (windshield crack ως εκπαιδευόμενος) και ένα ως κανονικός ΕΕΚ (fuel contamination on engine nr1).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jazzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητήρια ! Τότε κατά πάσα πιθανότητα θα έχεις γνωρίσει τον κ. Φάνη που εργάζεται πολλά χρόνια εκεί. Πρόκειται για μεγάλο συλλέκτη δίσκων βινυλίου και λάτρη της jazz. Έχουμε ανταμώσει σε δισκάδικα του κέντρου της Αθήνας. Καλή σταδιοδρομία εκεί !
    Eννοείται, ειναι προγρααμτιστης (βγαζει το πρόγραμμα των βαρδιών). Είναι ενας μικρός θεούλης που προσπαθει να κρατησει ισορροπιες μεταξύ όλων. Απλά ώρες-ωρες ειναι πολύ ΣΥΡΙΖΑ . Με τόσους ΠαΣοΚοΝΔ εκει μεσα,καλό ειναι να υπάρχει αυτο βεβαια. Εγω του τη βγαινω από αριστερα,με Δραχμαζάνη. Γενικά το να μη σκέφτεσαι να μιλησεις πολιτικά στη δουλειά σου γιατί μπορεί να ψηφιζεις αντίθετα στο ταξικο συμφέρον του αφεντικού σου στον ιδιωτικο τομεα είναι ανακουφιστικό.

    Ευχαριστώ .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εύχομαι ευδόκιμη υπηρεσία.
    Ευχαριστώ .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tυρέμπορα, συγχαρητήρια, έπιασες το Τζόκερ όσον αφορά το θέμα πακέτο με δουλειά κατοικία κτλ κτλ.
    [..]

    Και πάλι συγχαρητήρια, και όλα να σου πάνε συνέχεια έτσι καλά.
    Ευχαριστώ .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελλάδα οι ελληνίδες κάνουν test pap ετήσιο μετά την πρώτη τους σεξουαλική επαφή.
    Στην Ολλανδία δεν κάνουνε και δεν σε καλύπτει και η ιδιωτική ασφάλιση,

    Απ' ότι μου είπανε έλληνες, προφανώς λιγότερο στοιχίζει να πεθάνουν μερικές από το να κάνουν προληπτική εξέταση όλες οι Ολλανδέζες.

    Και μάλλον έχουν δίκιο. How much ?
    Τα πες όλα. Οταν τα λέγαμε στο παραδιπλανό τοπικ για την υγεια στη δυτικη Ευρώπη, διάφορα μέλη που δεν εχουν ζησει πέραν του Παγκρατίου μας χλεύαζαν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ Τυρέμπορα συγχαρητήρια κι από εμένα


    Ευχαριστώ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυρέμπορα;

    Ποιό κοντοσούβλι, αφού ο Καλαμπόκας (λόγω του Σύριζα) έκλεισε.

    Να κοιτάμε τακτικά στο AV Herald μήπως έχουμε RVSM loss of vertical separation incidents στο FIR Αθηνών;

    Λογικό δεν είναι να σας ξεκινάνε από τα εύκολα;

    Και μετά διαδοχικά, αφού έχετε κάποια χρόνια εμπειρίας στην πλάτη σας, να σας πάνε διαδοχικά σε Προσέγγιση και Πύργο;



    ΥΓ: Πάντως επειδή είχα για 10ετίες πολύ στενό συγγενή στην ΥΠΑ (είχε περάσει για χρόνια και ΕΕΚ στον πύργο του LGAT), μια χαρά είσαι. Σύχρονα ραντάρ και οθόνες, δεν έχετε τα δελτία πτήσης με τα χαρτάκια και τη "μανιβέλα".

    Και κυρίως δεν έχετε τα τούβλα τους πιλότους του κομμουνιστικού μπλοκ, που ήταν οι πλέον επικίνδυνοι, όχι μόνο γιατί είχαν αεροσκάφη σκοτώστρες, αλλά κυρίως γιατί ήταν αμόρφωτοι και δεν ήξεραν γρι αγγλικά.

    Άμα βρεθούμε θα σου πω ιστορία με έναν τέτοιο που μου έχει πει ο συγγενής.
    Εχω καβάτζα στο κοντοσούβλι ω ρε WAntilles. Στειλε οταν σε ξαναβγαλει ο δρόμος σου στη Νεα Σμυρνη να κανονίσουμε.

    Για να χαθει το RVSM πρέπει να χεις severe turbulence. Μεχρι στιγμής σε 18 μηνες στο μικρόφωνο,εχω ακούσει μόνο 2 φορές για severe turbulence. Πάντως και τις δύο φορές οι πιλότοι ακούγονταν πραγματικά τρομαγμένοι. Άλλα incidents εχω να διηγηθω και είναι αμέτρητα,πίστεψέ με.

    Πιστευεις ότι οι ΕΕΚ στα ΚΕΠ (Κέντρα Ελέγχου Περιοχής) είναι για να ψηθούν; το αντίθετο συμβαινει και μάλιστα στο εξωτερικο ξεκινάς από πύργο ελέγχου, συνεχίζεις σε προσέγγιση (approach) ,για να καταληξεις με όλη αυτη την εμπειρια σε ΚΕΠ (ACC= Area Control Centre). Χρωματιστούς χάρτες προσεγγίσεων βρήκα εδώ. Αυτος ειναι της Αθηνας, με την προσέγγιση Αθηνας (Athinai TMA - Terminal Manoeuvring Area) να ειναι αυτο το ακανόνιστο πολύγωνο από τη Νεμέα (σημείο Nemes) μέχρι τη Σύρο (σημείο Varix) και από την Αυλώνα (σημείο Ablon) μέχρι τη Σέριφο (σημείο Sorev). Στον Πυργο Ελέγχου εισαι υπέυθυνος μόνο για την περιοχη του αεροδρομίου συν 3 μίλια. Στην προσεγγιση είσαι υπεύθυνος για το σημειο που φτάνει η περιοχη του πύργου μέχρι τα πλευρικα ορια της εκάστοτε ΤΜΑ (συνηθως ειναι μικροτερες από αυτη της Αθηνας). Σε ΚΕΠ είσαι υπεύθυνος για όλο το FIR. Δειτε το Athinai FIR σε φουλ ανάλυση .

    Στο ΚΕΠΑθ είμαστε οι μόνοι ΕΕΚ στην Ελλάδα που πέρα με όλα τα αεροδρομιο και τους στραταιους,μιλάμε και κάνουμε coordination με όλους τους γειτονες, όπως φαίνονται στο χάρτη : Αλβανούς (Tirana FIR), Μακεδόνες (Skopje FIR), Τούρκους (Istanbul FIR), Κύπριους (Nicosia FIR), Αιγύπτιους (Cairo FIR, το οποίο δε φαίνεται στο χάρτη επειδή η Αιγυπτος δεν ειναι μέλος του Eurocontrol), Μαλτέζους (Malta FIR) και Ιταλους (Brindisi FIR, το Roma FIR εχει αλλάξει και δε συνορευει πλέον με Ελλάδα). Επίσης,εχουμε σύνορα και με Λιβυη (Tripoli FIR),αλλά δεν εχουμε σημεία ανταλλαγής αεροπορικής κίνησης ,ούτε τηλεφωνικη γραμμη (ανχρειαστεί κάτι,κάνουν relay οι Μαλτεζοι). Προσέξτε πόσο μεγάλο ειναι το FIR μας. Για να γίνω βοηθος ρανταριστα ειχα ύλη 1.100 σελιδες με βάση το 7,5/10,0 . Σε αεροδρομια η ύλη ειναι ~100 σελίδες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α ρε ΑΘΑΝΑΤΟ ΠΑΣΟΚ!

    Συγχαρητήρια πάντως που τα κατάφερες και βρήκες το δρόμο σου.
    Δες το και θα με θυμηθεις. Αποθεωνει τους μόνιμους δημοσιους υπαλληλους. Η πιο ΠαΣοΚ ταινία στην παγκόσμια Ιστορία της ανθρωπότητας,μετά από το "Ας περιμένουν οι γυναικες", φυσικά.

    Σ ευχαριστώ .
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Σελ. 85 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 65758083848586879095105 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 19:07
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 01:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας