Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 97
  1. #76
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Abandonware δυστυχώς πουλάει και η Samsung, η ταμπλέτα μου ήρθε με Kit Kat και έμεινε με αυτήν, ούτε καν Lollipop δεν πήρε, και δεν είναι tablet των 40 λιρών αλλά των 400€ !

    Δυστυχώς έχει επικρατήσει μια απαράδεκτη κατάσταση στο Android, με κατασκευαστές να πωλούν με το τσουβάλι συσκευές και να τις ξεχνούν αμέσως μετά την αγορά, ποιά 2 χρόνια, ούτε καν...

    Απ΄την μία το Android και οι Κινέζοι έχουν καταστήσει την τεχνολογία προσιτή στον πολύ κόσμο (προφανώς αναγνωρίζεις κάποια διαφορά στις 40λίρες απ΄τις... 400 ενός iPad), απ΄την άλλη το τίμημα είναι η ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ (σε πολλές περιπτώσεις) υποστήριξη που υπάρχει.
    Φυσικά δεν είναι όλοι του αθλήματος του flash-αρίσματος ROM και λοιπών ματσακονιών, για την ακρίβεια η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών ούτε καν τα ξέρει, ούτε προτίθεται να ασχοληθεί με αυτά.

    Πάντως χρέωση mobile data με malware σε ταμπλέτα Android δεν έχω ακούσει, ίσως υπερβάλλει ο ανωτέρω χρήστης, και αυτή την στιγμή τα ανίψια μου έχουν 4 ταμπλέτες Android οι οποίες παίζουν μια χαρά, ενώ φράγκα για 500άρες για iPad δεν υπήρχαν.
    Οπότε τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο, καλό είναι να ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΙΛΟΓΕΣ, και ο καθένας να αγοράζει αυτό που του ταιριάζει καλύτερα.

  2. #77
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Μία χαρά είναι η κατάσταση στο Android.

    Όταν μπαίνουν στη μέση οι κατασκευαστές λογικο είναι να υπάρχουν καθυστερήσεις.

    Μήπως θέλετε πλατφόρμα α-λα-apple με κλειδωμένα Bluetooth και αφαίρεση headphone jack?

    Μήπως θέλετε να καταργηθεί το Android και ο κάθε κατασκευαστής να δίνει το δικό του os?

    Λίγο σοβαροτης.

  3. #78
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.710
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    @dimitri_ns

    1. Export contacts σε ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ένας τρόπος εδώ που απ' όσο ξέρω υποστηρίζεται από παντού, εδώ wab για Microsoft, και plain-text converter.

    2. Το δέχομαι το τίμημα για να μην έχω abandonware. Στην χειρότερη ένα powerbank των 10€ σε αναμονή. Προσωπικά έχω κρατήσει το παλιό android και αν μείνω από μπαταρία έχω εκείνο. (twin sim)

    3. Mπορείς να ζητήσεις και ιστότοπο για υπολογιστές. Δεν είχα σε καμμία ιστοσελίδα θέμα με excel, pdf, word. Και να μην το έβλεπα κανονικά, ο προγραμματιστής φταίει που δεν τηρεί το πρωτόκολλο. Μου έχει τύχει από το hotdoc να μην ανοίγει pdf σε iPhone, αλλά δεν άνοιγε ούτε στο Linux.
    1. icloud δεν είχε και μόνο 1 εφαρμογή δούλεψε με export σε vcard, email στον εαυτό μου, άνοιγμα από επαφές android, πέρασμα επαφών
    vcard που μούρθε από iphone με sms σε android δεν άνοιγε. Το sms είχε 2 vcards

    Ολες οι εφαρμογές χτυπούσανε για διάφορους λόγους, μία που θυμάμαι έλεγε ότι το ios που φορούσε ήταν παλιό, το upgrade δεν γινότανε γιατί ήτανε παλιά η συσκευή

    2. Το κοριτσάκι ήτανε σε beach bar 11 το πρωί. Ούτε powerbank, ούτε 2ο κινητό

    3. Σε όλα τα sites μπορεί να βρεθεί πρόβλημα. Οταν όμως είναι το taxisnet το πρόβλημα τόχω εγώ (η αδερφή μου συγκεκριμμένα) και όχι η εφορία. Προφανώς το pdf άνοιγε και με firefox σε linux, από ipad δεν άνοιγε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 02-11-16 στις 02:55.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #79
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved

    1) Όταν για μια ευπάθεια-bug που αφορά οτιδήποτε "πατάει" στον Linux kernel (που ναι μεν είναι πολύ σοβαρό αλλά για το 90% των περιπτώσεων χρειάζεται τοπική πρόσβαση) κάποιοι βρίσκουν πάτημα να πάρουν την κουβέντα από ένα πρόβλημα της εταιρείας που υποστηρίζουν και να χαρακτηρίζουν συνολικά τις συσκευές από την Κίνα που τρέχουν Android σαν συσκευές με abandoware OS καταλαβαίνει και ο πιο άσχετος ποιοι είναι τόσο οπαδοί που αρνούνται να διαχωρίσουν βασικές έννοιες.
    2) ( Όταν παραθέτουμε κάτι προς υποστήριξη των πιστεύω μας, ακόμη κι αν δεν το έχουμε γράψει εμείς το υιοθετούμε )

    3) Είναι ενδιαφέρον να παρακολουθείς κάποιους να ειρωνεύονται αυτό που νομίζουν πως κάποιος κατάλαβε λάθος και σχολίασε ενώ η αλήθεια είναι πως είναι οι ίδιοι που σαν πωρωμένοι οπαδοί εταιρείας δεν αντιλαμβάνονται τι διαβάζουν.
    4) Έρχεται και δένει με τα παραπάνω να διαβάζεις πως κάποιοι που βάση των παραπάνω θεωρούν το Android abandoware OS, αν δεν μπορούσαν να κάνουν χρήση του iPhone τους, θα χρησιμοποιούσαν ένα Αndroid (!!!!) που διαθέτουν (το ότι φυσικά θα ήταν κι εκείνο ευάλωτο στο ίδιο bug του linux kernel που έκαναν σημαία της επίθεσης τους στα κινέζικα κινητά, είναι ψιλά γράμματα)
    Θα μπορούσα να το συνεχίσω για κάθε ημιτελούς οπτικής παράθεση που τέτοια άτομα κάνουν αλλά για να μην γίνει προσωπικό:
    5) Ας αφήσουν εμάς τους άσχετους να προτείνουμε κινητά με abandoware OS που παίρνουν/παίρνει στο λαιμό τους/του εκατομμύρια χρήστες και εκείνοι ας τους προτείνουν -για να μπαίνουν στο facebook, να ακούνε ραδιόφωνο, να βλέπουν κανένα βιντεάκι στο YouTube, να σερφάρουν σε μερικά site και να ανεβάζουν φωτογραφίες στο instagram- να κάνουν πλούσια την κάθε Apple επειδή θεωρούν πως δεν έχει ευπάθειες το λειτουργικό της, ούτε ανοιχτές κεκρόπορτες προς διάφορους. Ευπάθειες που μπορεί να το κάνουν ένα πανάκριβο" abandonware OS" Και που βασίζονται να το πιστεύουν από τα όσα η ίδια η εταιρεία που υποστηριζουν υποστηρίζει, αφού και να θέλουν δεν μπορούν να εξετάσουν τον πυρήνα του συστήματος της. Όπως με τα Windows και τις ομορφιές που μαθεύονται κατά καιρούς. Από σχεδιαστικά ατυχήματα (ευπάθειες που μπορεί να υπάρχουν για δεκαετίες) μέχρι εσκεμμένες πράξεις...

    Spoiler:


    Δεν αισθάνομαι κάποια υποχρέωση να απαντάω σε ασυναρτησίες παρά μόνο αν έχω χρόνο να θαυμάσω την άγνοια και την οπαδίλα.

    Όταν γράφει δεκαετίας (δεν το έγραψα εγώ - σου αρέσει να μου βάζεις γραφόμενα; ), εννοεί πως όλες οι android abandonware (το 82% δηλαδή) συσκευές από *τώρα* έως 10 χρόνια πριν είναι ευάλωτες. Τα 10 χρόνια μην σε εντυπωσιάζουν, δεν μέτρησε ο άνθρωπος πότε κυκλοφόρησε το πρώτο android, ήθελε να καλύψει τον linux kernel που είναι το ίδιο. Πρακτικά εννοεί το 82% (και παραπάνω) των android συσκευών. Δεν εννοεί πως οι συσκευές πριν από δύο χρόνια είναι ασφαλής. Ενδιαφέρον που δεν κατάλαβες τί διάβασες και υπερασπίζεσαι το abandonware!
    https://developer.android.com/about/...rds/index.html

    Στο linux.com τα γράφουν και η ίδια η google, υπάρχει και κώδικας με το exploit. Άσχετοι είναι οι άνθρωποι, μην τους δίνεις σημασία, εσύ ξέρεις καλύτερα. Παρόμοιο κώδικα δοκίμασα σε άλλο thread και λειτουργεί το exploit. Μόνο που στο linux αναβάθμισα και τελείωσε η υπόθεση, στο android; Λειτουργήστε abandonware για να τα έχετε μόνο για media player και παιχνίδια.

    Όσο για τα κινέζικα με rootkit, υπάρχουν πολλές αναφορές. Δύο γνωστοί μου την πάτησαν. Αυστηρά για media player / παιχνίδια τα έχουν και τίποτε σοβαρό. Και να μην έχουν rootkit, abandonware με την αγορά. Έρχονται με παλιά έκδοση android και δεν αναβαθμίζονται.

    Njoy Κινεζιά
    Spoiler:

    (από facebook)

    Πριν 1 μήνα αγόρασα του μικρού από το Amazon (μέσω συνεργαζόμενου καταστήματος) ένα κινέζικο tablet (Yuntab 7"). Το tablet ήταν σε προσφορά από 90 GBP στα 40 και μου φάνηκε πολύ καλή προσφορά. Όντως, αν και είχε μέτρια ποιότητα κατασκευής, τόσο η οθόνη (IPS 1280x800) όσο και η γενική του απόκριση ήταν αξιοπρεπή, ενώ μυστηριωδώς διέθετε 2 SIM card slots (!) και πλήρη λειτουργία τηλεφώνου.

    Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν ότι το Wi-Fi ήταν ασταθές και ακόμα χειρότερα ο stock browser που είχε, για να ανοίξει μια σελίδα με πέρναγε από καμιά 20αριά άλλες πρώτα. ΟΚ λέω bloatware, τον απεγκαθιστώ και βάζω τον Chrome. Όλα καλά, όμως το θέμα με το Wi-Fi επέμενε. Επιπρόσθετα, σε άσχετες φάσεις ήταν αισθητά πιο αργό πράγμα που με έβαλε σε υποψίες. Στο προηγούμενο διάστημα δεν πολυασχολούμουν με την εν λόγω συσκευή η οποία έπεσε πάλι στα χέρια μου χθες, όπου πέραν των καθυστερήσεων (τις οποίες τις απέδωσα αρχικά σε χαμηλής ποιότητας και επιδόσεων storage και chipset) άρχισα να βλέπω και popups. Λέω λοιπόν να τρέξω κάποιο virus scan.

    *HARD FACTS Ακατάλληλα για ανηλίκους*

    - Πρώτο fact, δεν υπάρχει πλήρες antivirus app στο Android. Δοκίμασα 7-8 γνωστά και άλλα δεν βρήκαν τίποτε, ενώ κάποια βρήκαν μερικά trojans και malware. Αρχικά υποπτεύθηκα ότι ο μικρός κατέβασε κάποιο app.

    - Δεύτερο fact, είμαι πολύ αγαθός, ή πιο σωστά ξέχασα να είμαι καχύποπτος. Τα trojans/malware δεν μπορούσαν να αφαιρεθούν. Μάλιστα κάποια από αυτά ήταν system services. Εκεί άρχισα να προβληματίζομαι και να το ψάχνω παραπάνω.

    - Τρίτο fact, υπάρχουν κατασκευαστές ή ενδιάμεσοι (δεν το ξέρω τί ισχύει από τα δύο) που κάνουν bundle malware στις συσκευές. Η συγκεκριμένη μάρκα (YunTab) ήταν ανάμεσα σε αυτούς. Refs: http://www.ibtimes.co.uk/amazon-sell...-brands-che… , http://news.softpedia.com/…/thousand...ndroid-tabl…, http://www.itproportal.com/…/budget-...ets-infect…/ κτλ

    - Τέταρτο fact, τα trojan/malware αυτά δεν αφαιρούνται αν δεν έχεις γνώσεις. Ενδεικτικά: 1) Έκανα root την συσκευή (δοκίμασα αρκετά, τελικά έγινε με το Kingo (https://www.kingoapp.com/)), 2) Κατέβασα και εγκατέστησα busyBox και Android Terminal, 3) Έκανα ένα συγκεκριμένο partition (/system) remount σε rw γιατί ήταν ro, 4) rm -rf κάθε apk + ύποπτο directory με βάση ότι βρήκα από τα αποτελέσματα των antivirus / ψάξιμο στο Internet (τα οποία και πάλι δεν μπορούσαν να τα σβήσουν) και κάθε φορά reboot και rescan - Εδώ εναλλακτικά υπάρχουν εργαλεία όπως το System App Remover (https://play.google.com/store/apps/details…), 5) αφαίρεσα ότι δεν ήταν μέρος του stock συστήματος.

    - Πέμπτο fact, δεν είμαι βέβαιος ότι δεν έχει μείνει κάποιο backdoor. Δεν θα είμαι ποτέ. Συνεπώς, το εν λόγω μηχανάκι θα δεχθεί ένα ωραίο SD Card και θα υποβαθμιστεί σε music player και e-book reader και παιχνιδομηχανή για τον μικρό.

    - Έκτο fact, είναι πολύ άτιμα αυτά που κάνουν. Ενδεικτικά τα εν λόγω trojan/malware (com.jm.kk.obc, com.shsh.ng, Agent.ZH, com.system.updata, BCTservice.apk) ανοιγοκλείνουν το Wi-Fi, κάνουν hijack την σύνδεση, στέλνουν data μέσω κινητής [σημείωση δική μου: ΣΕ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΚΑΙ DATA! AXAXAXAXA], τραβάνε φωτογραφίες, στέλνουν GPS στίγμα, εγκαθιστούν και ενεργοποιούν-απενεργοποιούν system services σε κάθε reboot, καθώς και πολλά πολλά άλλα βδελυρά.

    - Έβδομο fact (το ξαναβάζω ξεχωριστά γιατί είναι σημαντικό), δεν είναι βέβαιο ότι η κλεμμένη κίνηση θα φύγει μέσω Wi-Fi. Διάβασα σε fora ότι έφευγε μέσω data κινητής. Άρα ένα Wireshark δεν φτάνει, την πατήσατε.

    Προφανώς μοιράζομαι την εμπειρία μου γιατί αντιλαμβάνομαι ότι είναι εξαιρετικά εύκολο να την πατήσει ο οποιοσδήποτε ανυποψίαστος πελάτης. Το Amazon δεν έχει ευθύνη για αυτά που πουλάνε οι συνεργάτες του. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι χιλιάδες κάτοχοι τέτοιων συσκευών έχουν πλήρη ή μερική διαρροή πληροφοριών τους. Δυστυχώς, οι καιροί είναι πονηροί και πρέπει να είμαστε λίγο πιο υποψιασμένοι.


    @Gordito, 1200€; ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ 1500€, μην σου πω 2000€ κάνουν!
    http://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-th...rase=iphone+se

    Τα μόνα android που αξίζουν είναι τα Nexus / Pixel και αυτά είναι σε παρόμοιες τιμές με iPhone, αλλά με χειρότερη υποστήριξη.

    [/offtopic][/QUOTE]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ironfist : 02-11-16 στις 11:44.
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  5. #80
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Πολύ κούραση ρε παλικάρια...

    Τόσο ανασφαλείς είστε για τις επιλογές σας που πρέπει να μας τα κάνετε @@ κάθε τρεις και λίγο με την ανωτερότητα του android;

    Προσωπικά δεν πρόκειται να μου αλλάξουν γνώμη κάποιοι άγνωστοι από το internet που χτυπιούνται να μου αποδείξουν την ανωτερότητα του Χ ή Υ λειτουργικού. Αλλά θα ήθελα να διαβάσω 1-2 αντικειμενικά πράγματα και για τις 2 πλατφόρμες που ίσως να με κάνουν να τις δοκιμάσω κάποια στιγμή στο μέλλον.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  6. #81
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ κούραση ρε παλικάρια...

    Τόσο ανασφαλείς είστε για τις επιλογές σας που πρέπει να μας τα κάνετε @@ κάθε τρεις και λίγο με την ανωτερότητα του android;

    Προσωπικά δεν πρόκειται να μου αλλάξουν γνώμη κάποιοι άγνωστοι από το internet που χτυπιούνται να μου αποδείξουν την ανωτερότητα του Χ ή Υ λειτουργικού. Αλλά θα ήθελα να διαβάσω 1-2 αντικειμενικά πράγματα και για τις 2 πλατφόρμες που ίσως να με κάνουν να τις δοκιμάσω κάποια στιγμή στο μέλλον.
    Το android ειναι η καλυτερη πλατφορμα εκει εξω, με διαφορα.

    Το ios θα ηταν, αν δεν ειχε ανοητα κλειδωματα και ελλειψεις, οπως η ελλειψη BT επικοινωνιας με αλλες συσκευες, η ελλειψη audio jack χωρις κανενα λογο, μεχρι και στα νεα mcbook ανοητους περιορισμους (εως 16gb ram, οχι sd καρτα), πολυ πισω απο ανταγωνισμο σε hardware και software κλπ

    Γενικα το android φυσαει, σου λεει κανε οτι θες οπως θες.
    Η Apple σου λεει καντο οπως θελω εγω, και πληρωνε με λεφτα.

  7. #82
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το android ειναι η καλυτερη πλατφορμα εκει εξω, με διαφορα.
    αν είχες και το απαραίτητο (επαγγελματικό και όχι μόνο) background ίσως και να σε πίστευα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 03-11-16 στις 02:16.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  8. #83
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν είχες και το απαραίτητο (επαγγελματικό) background ίσως και να σε πίστευα.
    Δε χρεαζεται κανενα background, τα μηνυματα μου να διαβασεις με προσοχη και θα με πιστεψεις.

    Τι background χρειαζεται για να σου πει καποιος οτι μεχρι περσι χρυσοπληρωνανε τα iphone για 16gb χωρητικοτητας;

    Τι background χρειαζεται για να σου πει καποιος οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να ειναι κλειδωμενο το ΒΤ;

    Τι background χρειαζεται για να σου πει καποιος οτι δεν υπαρχει κανενας λογος για την αφαιρεση του jack;

    Τι background χρειαζεται για να σου πει καποιος οτι υπαρχει κοσμος εκει εξω που δεν αναβαθμιζει το iphone γιατι παλαιοτερα που το ειχε κανει το κινητο του σερνοταν;

    Τι background χρειαζεται για να σου πει καποιος οτι εχει μεινει πισω στις φωτογραφικες;

    Κανενα. Λογική μονο.


    Μηπως εισαι απο αυτους που οταν του χρονου του δωσουν amoled fhd οθονη στο μικρο, καμια ασυρματη φορτιση ή καμια 2500 μπαταρια στο μικρο, θα σου τρεχουν τα σαλια; Γιατι αυτα τα εχω εδω και 3 χρονια

  9. #84
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανενα. Λογική μονο.
    Επέτρεψέ μου να μην γίνω κακός...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  10. #85
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ κούραση ρε παλικάρια...

    Τόσο ανασφαλείς είστε για τις επιλογές σας που πρέπει να μας τα κάνετε @@ κάθε τρεις και λίγο με την ανωτερότητα του android;

    Προσωπικά δεν πρόκειται να μου αλλάξουν γνώμη κάποιοι άγνωστοι από το internet που χτυπιούνται να μου αποδείξουν την ανωτερότητα του Χ ή Υ λειτουργικού. Αλλά θα ήθελα να διαβάσω 1-2 αντικειμενικά πράγματα και για τις 2 πλατφόρμες που ίσως να με κάνουν να τις δοκιμάσω κάποια στιγμή στο μέλλον.
    Το iOS είναι το πιο γρήγορο λειτουργικό και με τα λιγότερα προβλήματα, γιατί είναι πολύ "κλειστό" και με ελάχιστες επιλογές. Βγαίνει αποκλειστικά για συγκεκριμένες συσκευές, που τις κατασκευάζει η ίδια εταιρία. Το iPhone είναι ένα κινητό που δε θα σε απασχολήσει ιδιαίτερα με προβλήματα, αλλά έχει περιορισμένες δυνατότητες και φυσικά είναι πολύ ακριβό. Αλλά όσο υπάρχουν θύματα πελάτες, τόσο θα συνεχίσει να πουλάει. Πιστεύω ότι οι μισοί κάτοχοι iPhone, δεν έχουν ιδέα τι μπορεί να κάνει το κινητό τους, πέρα από τη βλαχομαγκιά στις καφετέριες και τις selfie. Οι άλλοι μισοί, θέλουν απλά ένα απροβλημάτιστο τηλέφωνο, αλλά θα πληρώσουν.

    Το Android είναι ακριβώς το αντίθετο. Παίζει με πολλές συσκευές (όχι μόνο σε κινητά) και γενικά είναι πολύ παραμετροποιήσιμο και πιο "ελεύθερο" από το iOS. Το κακό είναι ότι παρουσιάζει αρκετά bugs, σε διάφορες συσκευές και είναι στο "χέρι" της κάθε εταιρίας, το αν θα δώσει Updates και αν θα ασχοληθεί γενικότερα. Εξαρτάται από ποια εταιρία θα "ψωνίσεις". Υπάρχουν Κινεζιές με λιγότερα από 200€ (από Κίνα), που είναι πολύ αξιόλογες και με Updates.

    Τώρα, αν κάποιος καταφέρει να κολλήσει το κινητό του με ιούς, πρέπει να είναι άσχετος ή βλάκας. Αν κατεβάζει εφαρμογές ό,τι να 'ναι και απ' όπου να 'ναι ή ανοίγει όσα περίεργα mail του έρχονται, δε του φταίει κανένα λειτουργικό... Επίσης, το να προσπαθούν μερικοί να κράξουν το Android, αγοράζοντας τάμπλετ με 40€ από το ebay, το Amazon και τον Ali (με τους 40 κλέφτες), είναι το λιγότερο γελοίο. Ας πάρουν ένα iPad με 400€, που είναι και πολύ χρήσιμο.


  11. #86
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ο Μητσάρας ο Καλύτερος έχει δίκιο.
    Περισσότερο παραμετροποιήσιμο το Android, περισσότερο flawless (και λογικό) το iOS και με καλύτερη υποστήριξη.
    Νομίζω η κουβέντα για το "καλυτερότερο" κουράζει, το καλό στο Android είναι ότι μπορείς να πάρεις έναν Κινέζο των 200€ να δεις αν σου κάνει, τι σου προσφέρει κτλ. Στο iPhone πρέπει να τους ακουμπήσεις την 1000αρούμπα.

    Και προσπαθώντας να είμαι αντικειμενικός να πω το εξής: παρότι η Apple έκανε τα smartphones φιλικά στον πολύ κόσμο (γιατί τα πρώτα smartphones δεν ήταν δικά της), τα τελευταία χρόνια ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ τις εξελίξεις και ασθμαίνει να τις φτάσει.
    Δείτε π.χ τα μεγέθη των οθονών (που χλεύαζαν τις οθόνες άνω των 5 ιντσών ενώ τώρα βγάζουν), τις κουρμπαριστές οθόνες που λάνσαρε η Samsung και καθώς φαίνεται θα τις υιοθετήσει από του χρόνου κτλ.
    Ε, τώρα το να προσπαθείτε να πείσετε τους εαυτούς, οι Μηλοφωνάκηδες, ότι αυτό συμβαίνει επειδή περιμένει να... ωριμάσουν οι αντίστοιχες τεχνολογίες είναι αστείο και δείχνει fanboy-ισμό.

    Πάντως στις ταμπλέτες, προσωπικά μόνο σε iPad θα κοίταζα στο μέλλον και ουχί σε Samsung.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 03-11-16 στις 13:11.

  12. #87
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    η ελλειψη audio jack
    Η έλλειψη audio jack δεν έχει σχέση με το λειτουργικό και αφορά μονάχα το τελευταίο iPhone, υπάρχει δε, αντάπτορας στη συσκευασία (ΟΚ, ημίμετρο και μούφα αλλά είναι κάτι).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω η κουβέντα για το "καλυτερότερο" κουράζει
    ..ειδικά χρήστες σαν κι εμένα που λειτουργούμε και iOS και Android καθημερινά. Προσωπικά, δε βρίσκω καν το λόγο ύπαρξης των VS και ως μοναδικό "κατά" στην Apple δίνω τη τιμή των συσκευών. Ειλικρινά, τίποτα περισσότερο. Ακόμη όμως και για αυτούς που τα 1.000 ευρώ είναι πολλά, υπάρχουν και αυτοί που θεωρούν τα 200 ευρώ πολλά και πάει λέγοντας. Στο τέλος δηλαδή, η τιμή είναι υποκειμενικό κριτήριο.

    Όσο για το bluetooth Gordito, ειλικρινά,θες να κάνεις μια επέκταση στο τι εννοείς; Δε θυμάμαι να είχα πρόβλημα επικοινωνίας με τη πηγή του αυτοκινήτου μου ή 3rd party handsfree ή ακόμη και συσκευή αναπαραγωγής μουσικής. Εκτός αν το πας σε διαμοιρασμό αρχείων που δε ξέρω καν αν γίνεται διότι πολύ απλά εν έτη 2016.. καταλαβαίνεις..

  13. #88
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η έλλειψη audio jack δεν έχει σχέση με το λειτουργικό και αφορά μονάχα το τελευταίο iPhone, υπάρχει δε, αντάπτορας στη συσκευασία (ΟΚ, ημίμετρο και μούφα αλλά είναι κάτι).

    - - - Updated - - -



    ..ειδικά χρήστες σαν κι εμένα που λειτουργούμε και iOS και Android καθημερινά. Προσωπικά, δε βρίσκω καν το λόγο ύπαρξης των VS και ως μοναδικό "κατά" στην Apple δίνω τη τιμή των συσκευών. Ειλικρινά, τίποτα περισσότερο. Ακόμη όμως και για αυτούς που τα 1.000 ευρώ είναι πολλά, υπάρχουν και αυτοί που θεωρούν τα 200 ευρώ πολλά και πάει λέγοντας. Στο τέλος δηλαδή, η τιμή είναι υποκειμενικό κριτήριο.

    Όσο για το bluetooth Gordito, ειλικρινά,θες να κάνεις μια επέκταση στο τι εννοείς; Δε θυμάμαι να είχα πρόβλημα επικοινωνίας με τη πηγή του αυτοκινήτου μου ή 3rd party handsfree ή ακόμη και συσκευή αναπαραγωγής μουσικής. Εκτός αν το πας σε διαμοιρασμό αρχείων που δε ξέρω καν αν γίνεται διότι πολύ απλά εν έτη 2016.. καταλαβαίνεις..

    Aφου μονο μειονεκτημα βρισκεις την τιμη, τι το κουραζεις; Γιατι γραφεις δικα σου ποστ και δεν διαβαζεις των αλλων απλα;

    Εσυ στελνε τις φωτο που τραβας με το κινητο σου μεσω whatsapp και mail, το κανω και εγω σε κατοχους iphone, ως επι το πλειστον γιατι το δικο μου κινητο τραβα καλυτερες φωτο.

    Και οχι, δεν ειναι τα 700 πολλα για συκευη, ειναι πολλα ομως για iphone.

  14. #89
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aφου μονο μειονεκτημα βρισκεις την τιμη, τι το κουραζεις; Γιατι γραφεις δικα σου ποστ και δεν διαβαζεις των αλλων απλα;

    Εσυ στελνε τις φωτο που τραβας με το κινητο σου μεσω whatsapp και mail, το κανω και εγω σε κατοχους iphone, ως επι το πλειστον γιατι το δικο μου κινητο τραβα καλυτερες φωτο.

    Και οχι, δεν ειναι τα 700 πολλα για συκευη, ειναι πολλα ομως για iphone.
    Ω, καμία κούραση. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως.

    Ναι, δηλαδή πως αλλιώς να τις έστελνα; Με bluetooth; Που ζούμε, στο 2002; Ούτε με τις Android συσκευές μου το έχω κάνει ποτέ. Βασικά, δεν είναι καν θέμα συσκευής. Σε λίγο θα μου πεις και για υπέρυθρες που αν κουνούσε κανείς το ένα από τα δύο κινητά, φτου κι από την αρχή

    Όσο για τα 200, 700, 1000, whatever, ανάλογα από ποια τσέπη βγαίνουν. Τότε μόνο κρίνονται ως πολλά ή λίγα.

  15. #90
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ω, καμία κούραση. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως.

    Ναι, δηλαδή πως αλλιώς να τις έστελνα; Με bluetooth; Που ζούμε, στο 2002; Ούτε με τις Android συσκευές μου το έχω κάνει ποτέ. Βασικά, δεν είναι καν θέμα συσκευής. Σε λίγο θα μου πεις και για υπέρυθρες που αν κουνούσε κανείς το ένα από τα δύο κινητά, φτου κι από την αρχή

    Όσο για τα 200, 700, 1000, whatever, ανάλογα από ποια τσέπη βγαίνουν. Τότε μόνο κρίνονται ως πολλά ή λίγα.
    Για πες ρε 2016 τυπε, πως τις στελνεις εσυ;

Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-15, 11:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας