Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1446. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    343 23,72%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,90%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,15%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 71 από 1152 ΠρώτηΠρώτη ... 5161666970717273768191 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.051-1.065 από 17274
  1. #1051
    Εγγραφή
    07-02-2017
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΑΤΤΙΚΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antreas9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιοι εκ των εναλλακτικών Όλοι οι εναλλακτικοί και η ΔΕΗ, κάνουν ένα λάθος, που είναι η μπερδεμένη τιμολογιακή πολιτική, γιατι πιστεύουν ότι ο κόσμος είναι familiar, οπως ηταν και με τη σταθερη τηλεφωνία.
    Ο Κόσμος δεν ειναι το ίδιο έτοιμος, οπότε οι λύσεις που θα προσφέρονται πρέπει να ειναι πιο ξεκαθαρες.
    Fixed.

    Βέβαια για το (σκόπιμο?) μπάχαλο που επικρατεί το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχει η ίδια η ΔΕΗ, με τον μ@μημένο αλγόριθμο υπολογισμού της Αξίας ρεύματος, ο οποίος μόνο ευκολονόητος δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.

    Πχ πολύς κόσμος μπερδεύεται και πιστεύει, ότι αν έχει ενιαία τιμή ανεξαρτήτου κατανάλωσης, θα γλυτώσει τα κλιμάκια .

    ΛΑΘΟΣ.

    Τα τσουχτερά κλιμάκια δεν τα γλυτώνεις, γιατί ακουμπάνε και τις ρυθμιζόμενες, οι οποίες είναι ίδιες, ανεξάρτητα από πάροχο ρεύματος.

    Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να αρχίσουμε να μιλάμε με όρους ΤΕΛΙΚΗΣ ΤΙΜΗΣ kWh (δηλαδή προμήθειας + ρυθμιζόμενες + ΦΠΑ) και όχι τιμή kwh για το προμήθειας μόνο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chrishham : 03-03-17 στις 14:21.

  2. #1052
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishham Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fixed.

    Βέβαια για το (σκόπιμο?) μπάχαλο που επικρατεί το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχει η ίδια η ΔΕΗ, με τον μ@μημένο αλγόριθμο υπολογισμού της Αξίας ρεύματος, ο οποίος μόνο ευκολονόητος δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.

    Πχ πολύς κόσμος μπερδεύεται και πιστεύει, ότι αν έχει ενιαία τιμή ανεξαρτήτου κατανάλωσης, θα γλυτώσει τα κλιμάκια .

    ΛΑΘΟΣ.

    Τα τσουχτερά κλιμάκια δεν τα γλυτώνεις, γιατί ακουμπάνε και τις ρυθμιζόμενες, οι οποίες είναι ίδιες, ανεξάρτητα από πάροχο ρεύματος.

    Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να αρχίσουμε να μιλάμε με όρους ΤΕΛΙΚΗΣ ΤΙΜΗΣ kWh (δηλαδή προμήθειας + ρυθμιζόμενες + ΦΠΑ) και όχι τιμή kwh για το προμήθειας μόνο.
    Αν κατάλαβα καλά
    Σε μία εξίσωση
    Με μία μεταβλητή και σταθερές
    πχ
    Αξία=(χ+κχ+ΕΡΤ+ΔΗΜΟΣ+Δεν ξέρω γω τι άλλο)*.24
    Θέλεις να μετράμε το άθροισμα

    Sorry, μ'ενδιαφέρει το χ
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #1053
    Εγγραφή
    07-02-2017
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΑΤΤΙΚΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά
    Σε μία εξίσωση
    Με μία μεταβλητή και σταθερές
    πχ
    Αξία=(χ+κχ+ΕΡΤ+ΔΗΜΟΣ+Δεν ξέρω γω τι άλλο)*.24
    Θέλεις να μετράμε το άθροισμα

    Sorry, μ'ενδιαφέρει το χ
    Καλά κατάλαβες.

  4. #1054
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά
    Σε μία εξίσωση
    Με μία μεταβλητή και σταθερές
    πχ
    Αξία=(χ+κχ+ΕΡΤ+ΔΗΜΟΣ+Δεν ξέρω γω τι άλλο)*.24
    Θέλεις να μετράμε το άθροισμα

    Sorry, μ'ενδιαφέρει το χ
    Εσύ που είσαι ενημερωμένος, καλά κάνεις. Όμως η συντριπτική πλειοψηφία, πιθανόν λόγω μη ενασχόλησης, τα συνδυάζει όλα λανθασμένα με το τελικό ποσό του λογαριασμού. Εκεί στοχεύει το marketing όλων των εταιρειών και της ΔΕΗ βεβαίως, βεβαίως. Λογικό και αναμενόμενο.
    Έτσι πήγα να την πατήσω και εγώ, με έψησε ένας γείτονας συνάδελφος για το 1.οο ευρω την ημέρα και είχα άλλα στο μυαλό μου, ευτυχώς που είπα να ρίξω μια ματιά στο νήμα του φόρουμ!

    Καλά τα λέει ο φίλος πιθανόν βλέποντας την άγνοια που επικρατεί ... αλλά και οι εναλλακτικοί κλέφτες θα γίνουν;

  5. #1055
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eqvus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ που είσαι ενημερωμένος, καλά κάνεις. Όμως η συντριπτική πλειοψηφία, πιθανόν λόγω μη ενασχόλησης, τα συνδυάζει όλα λανθασμένα με το τελικό ποσό του λογαριασμού. Εκεί στοχεύει το marketing όλων των εταιρειών και της ΔΕΗ βεβαίως, βεβαίως. Λογικό και αναμενόμενο.
    Έτσι πήγα να την πατήσω και εγώ, με έψησε ένας γείτονας συνάδελφος για το 1.οο ευρω την ημέρα και είχα άλλα στο μυαλό μου, ευτυχώς που είπα να ρίξω μια ματιά στο νήμα του φόρουμ!

    Καλά τα λέει ο φίλος πιθανόν βλέποντας την άγνοια που επικρατεί ... αλλά και οι εναλλακτικοί κλέφτες θα γίνουν;
    οσο για το 1 ευρώ την ημέρα...ειναι πολύ εξυπνο μαρκετινιστικο τρικ, που όμως, πρακτικά, κάνει ΠΟΛΥ κακό στην αγορά ενέργειας.
    οι απαντήσεις γιατί όλοι μιλάνε για το Χ, ειναι γιατι μόνο αυτό μπορούν να επηρεάσουν.
    Ολα τα υπόλοιπα, έρχονται καρφωτά, από ΔΕΔΗΕ, ΑΔΜΗΕ, ΟΛΑΓΗΕ.
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  6. #1056
    Εγγραφή
    07-02-2017
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΑΤΤΙΚΗ
    Ερώτηση προς antreas9 ή όποιος άλλος συμφορουμίτης γνωρίζει:
    Όταν ένας πάροχος λέει έκπτωση πχ 15% στις χρεώσεις προμήθειας για τους καλοπληρωτές, πώς το υπολογίζει? Υπολογίζει το 15% επί της προμήθειας και στη συνέχεια αφαιρεί αυτό το πόσο από τον ΤΕΛΙΚΟ λογαριασμό(όπως το κάνει η ΔΕΗ, αλλά για τον επόμενο λογαριασμό) ή ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΙ την χρέωση προμήθειας στο (100% - 15% = 85%) και στη συνέχεια εξάγει τον τελικό λογαριασμό(ΦΠΑ,τέλη κ.α.) με βάση αυτό το ποσό?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chrishham : 06-03-17 στις 23:13.

  7. #1057
    Εγγραφή
    07-02-2017
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΑΤΤΙΚΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishham Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση προς antreas9 ή όποιος άλλος συμφορουμίτης γνωρίζει:
    Όταν ένας πάροχος λέει έκπτωση πχ 15% στις χρεώσεις προμήθειας για τους καλοπληρωτές, πώς το υπολογίζει? Υπολογίζει το 15% επί της προμήθειας και στη συνέχεια αφαιρεί αυτό το πόσο από τον ΤΕΛΙΚΟ λογαριασμό(όπως το κάνει η ΔΕΗ, αλλά για τον επόμενο λογαριασμό) ή ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΙ την χρέωση προμήθειας στο (100% - 15% = 85%) και στη συνέχεια εξάγει τον τελικό λογαριασμό(ΦΠΑ,τέλη κ.α.) με βάση αυτό το ποσό?
    Μίλησα με protergia και μου είπαν ότι υπολογίζουν με τον δεύτερο τρόπο ,όχι δηλαδή όπως το βγάζει η ΔΕΗ.
    Όταν ζήτησα να μου στείλουν ενδεικτικό λογαριασμό όπου να φαίνεται αυτό, αρνήθηκαν.
    Έχω στείλει το ίδιο ερώτημα και στους υπόλοιπους 6 παρόχους. Είδομεν.

  8. #1058
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Να μην αφησουν ιδιωτη επενδυτη να προκοψει οι κακοι δικαστες!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  9. #1059
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    έεεετσι!!!!Λαμογια!

  10. #1060
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Στις εκπτώσεις και τις προσφορές οι πάροχοι ρεύματος θα πρέπει να υπολογίσουν και το 15% της ΔΕΗ. Μετα απο αυτό έχουν κάποια καλύτερη έκπτωση? Απλά για λόγους marketing και για να "μπερδέψουν" και να φύγεις λένε θα πληρώνεις το ρεύμα με παγια εντολή, στην ώρα του κλπ. και αν φύγεις πριν τη δεσμευση θα μας δώσεις πίσω τις εκπτωσεις. Αρα κέρδος 0. Επίσης πάγια και νυκτερινό είναι ίδια, αλλάζει η χρέωση στις μονάδες αλλά χωρίς να υπολογιστεί το 15% που η ΔΕΗ το έχει και στο νυκτερινό και στο ημερήσιο. Θέλει δουλειά ακόμα το σύστημα.

  11. #1061
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Σαν τη ΔΕΗ δεν έχει με τίποτα. Έφυγαν στην αρχή όλοι αυτοί που χρωστουσαν στη ΔΕΗ για να μη χρωστάνε άλλο ποια. Αλλά κάποια στιγμή θα ξανά γυρίσουν. Δε θα αντέξουν τόσους ανεξοφλητους όπως η ΔΕΗ
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  12. #1062
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Ουτε η ΔΕΗ πρόκειται να αντέξει για πολυ, μέχρι και το ρεύμα έχει γίνει πολυτέλεια για τους περισσότερους.
    Μου ήρθε σήμερα το ΕΝΑΝΤΙ 153€ μαζί με την έκπτωση συνέπειας, αντε εγώ τα βγάζω πέρα, ένας άνεργος ή ένας "εργαζομενος" των 500€ πως θα μπροέσει να διαθέσει γύρω στα 80€-100€ το μήνα μόνο για το ρεύμα απλά δεν βγαίνει.
    The world can change by your actions not by your opinions

  13. #1063
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουτε η ΔΕΗ πρόκειται να αντέξει για πολυ, μέχρι και το ρεύμα έχει γίνει πολυτέλεια για τους περισσότερους.
    Μου ήρθε σήμερα το ΕΝΑΝΤΙ 153€ μαζί με την έκπτωση συνέπειας, αντε εγώ τα βγάζω πέρα, ένας άνεργος ή ένας "εργαζομενος" των 500€ πως θα μπροέσει να διαθέσει γύρω στα 80€-100€ το μήνα μόνο για το ρεύμα απλά δεν βγαίνει.
    Μπορεί πάντα να πληρώνει μόνο το ρεύμα και να μην πληρώνει τα υποδέλοιπα

    Αλλωστε στα χωριά, όπου το σπίτι είναι δικό σου και βάζεις ζαρζαβατικά, πάντα λέγαμε ότι ο ένας πρέπει νάναι δημόσιος ώστε να πληρώνεται ο λογαριασμός της ΔΕΗ
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #1064
    Εγγραφή
    06-10-2006
    Ηλικία
    73
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Κρυφές χρεώσεις τρελές στους παρόχους.
    ΤΕΛΟΣ ΟΡΙΑΚΗΣ ΤΙΜΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ και τα σπασμένα τα πληρώνει ο καταναλωτής.
    Είναι το νέο φρούτο για έμμεση αύξηση στους λογαριασμούς ρεύματος.
    Η ΔΕΗ "δυστυχώς" χρεώνει λιγότερο από τον οποιοδήποτε (αν εξαιρέσουμε την εγγύηση) γιατί κάνει 15% έκπτωση στους συνεπείς καλοπληρωτές όχι μόνο στην τιμή της ημερήσιας κατανάλωσης αλλά και της νυχτερινής και του παγίου με αποτέλεσμα να είναι μακράν ο φθηνότερος πάροχος ηλεκτρικής ενέργειας χωρίς καμία δέσμευση. Αυτά ισχύουν τώρα, τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές.
    Τι θα ισχύει αύριο, δεν ξέρω, το έψαξα, είμαι σε ιδιώτη αλλά μάλλον θα φύγω για ΔΕΗ. Η διαφορά είναι ελάχιστη, κάτω από 1 ευρώ το μήνα για καταναλώσεις μέχρι 350 Kwh το μήνα ή 1.400 Kwh το τετράμηνο.

  15. #1065
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Κακή εποχή για αγορά R9 Fury διάλεξα

Σελ. 71 από 1152 ΠρώτηΠρώτη ... 5161666970717273768191 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας