Σελ. 338 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 318328333336337338339340343348358 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.056-5.070 από 15888
  1. #5056
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν περνούσαν τα floor box και το bep τους ρώτησα ποιος θα έχει τα κλειδιά και μου είπαν ότι τα δίνουν στον ΟΤΕ ο οποίος είναι και υπεύθυνος της εγκατάστασης.
    Οπότε πιστεύω ότι αν εγώ παίρνω από τον ΟΤΕ και η δίπλα από wind λογικά τα κλειδιά θα πρέπει να τα έχει ένας.
    Μου ακούγεται λογικότερο να τα έχει ο υπεύθυνος της εγκατάστασης πχ στην δική μου περίπτωση ο ΟΤΕ.
    Και φυσικά θα δημιουργούνται οι γνωστές καθυστερήσεις για "ευνόητους" λόγους στην περίπτωση που θέλει πχ η wind να επέμβει στο floor box ή στο bep.
    Από την άλλη, όπως είχα γράψει και σε άλλο σημείο, σε εγκατάσταση voda έχω δει τα κλειδιά να είναι πάνω στο bep δίνοντας πρόσβαση στον οποιοδήποτε.
    εμάς πάντως στο παγκράτι τα κλειδιά τα έχουν αφήσει στον προστατευμένο χώρο του καταγραφικού των καμερών ασφαλείας που έχει η πολυκατοικία οποίος επίσης καταγράφεται (εγώ έχω πειράξει τις εξωτερικές κάμερες και κοιτάνε προς τα εξωτερικά κουτιά/φρεάτιο και τις εσωτερικές κάμερες να κοιτάνε και τον κεντρικό αλλά και τα κουτιά σε κάθε όροφο) οπότε όποια παρέμβαση καταγράφεται

  2. #5057
    Εγγραφή
    14-02-2010
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ξεχωριστές καμπίνες μόνο για ftth.
    Εμφανισιακά είναι ίδιες.
    Δεν τις ξεχωρίζεις.
    Μόνο το ότι στις ftth δεν ακούς ανεμιστήρες.
    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, το κατάλαβα και είδα αρκετές τέτοιες καμπίνες στο δρόμο (χωρίς γρίλιες) που καταλαβαίνω είναι του ΟΤΕ. Της Vodafone αν δεν κάνω λάθος έχουν τις "βούλες" πάνω και της Wind συνήθως γράφουν Wind.

    Άρα οι καμπίνες του ΟΤΕ χωρίς γρίλιες έχουν μόνο εξοπλισμό για FTTH μέσα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν στην γνωστή σελίδα που καταχωρούμε τις καμπίνες.
    Σχετικά με αυτή τη σελίδα, όσες φορές προσπάθησα να καταχωρήσω καμπίνα, (και είχα φωτογραφίσει αρκετές σε βόλτα που είχα κάνει) δεν τα κατάφερα.
    Είχα στείλει και e-mail απ' τη φόρμα επικοινωνίας και ούτε εκεί πήρα απάντηση!

  3. #5058
    Εγγραφή
    20-03-2006
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Mikrotik RB4011
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα διαβάσει για προσπάθειες παράκαμψης ΟΝΤ με ΜΤ αλλά χρειαζόταν περισσότερες πληροφορίες από τους παρόχους για να δουλέψουν.
    Σε επίπεδο ΜΤ δεν βρίσκω κάτι σχετικό που μπορείς να πειράξεις για να παίξει το ΟΝΤ Module.
    Οπότε σε κάποιο άλλο επίπεδο πρέπει να περαστούν οι περιβόητες ρυθμίσεις.

    Οι ρυθμίσεις αυτές τι αφορούν;
    Όλοι μιλάνε ότι χρησιμοποιούν ΟΝΤ οι πάροχοι για ασφάλεια κλπ.
    Σε τι πράγμα αναφέρονται;
    Δηλαδή τα ΟΝΤ του κάθε ένα χρήστη είναι διαφορετικό;
    Αν πάρω το δικό μου και το κουμπώσω σε άλλον δεν θα παίξει;
    Ή απλά αφορούν τον πάροχο στον οποίο κουμπώνουν;
    Αν καταφέρεις και αλλάξεις το ont δεν σε εμποδίζει να καταγραφείς τα πακέτα που προορίζονται για τους άλλους πελάτες του δικτύου. Το gpon λαμβάνει όλες τις πληροφορίες από όλους τους πελάτες και σύμφωνα με τα στοιχεία σου απορρίπτει ή αφήνει να περάσουν τα δεδομένα πιο πέρα από αυτό.

    Στη Vodafone Ισπανίας μπόρεσαν και βρήκαν το serial του sfp τους και με αυτό και μόνο μπόρεσαν να το περάσουν στο sfponu για να την "ρίξουν " πάνω στο mt. Επίσης τώρα ένας τύπος στο εξωτερικό πουλάει sfp που μπορείς να τα προγραμματίσει με ότι serial θέλεις.

    Δυστυχώς εγώ δεν μπόρεσα να βρω το serial του sfp μου καθώς το ont μου δεν απαντά σε καμία διεύθυνση. Σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή το ξεκουμπώνεις αποτην οπτική και τότε ανοίγουν web server, ssh αλλά δεν βρήκα σε ποια ip ακούνε. Ο πιο ριψοκινδυνος τρόπος θα ήταν να το κάνω reset αλλά αυτό θα με αφήσει για λίγο καιρό χωρίς internet.

  4. #5059
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ditheo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καταφέρεις και αλλάξεις το ont δεν σε εμποδίζει να καταγραφείς τα πακέτα που προορίζονται για τους άλλους πελάτες του δικτύου. Το gpon λαμβάνει όλες τις πληροφορίες από όλους τους πελάτες και σύμφωνα με τα στοιχεία σου απορρίπτει ή αφήνει να περάσουν τα δεδομένα πιο πέρα από αυτό.

    Στη Vodafone Ισπανίας μπόρεσαν και βρήκαν το serial του sfp τους και με αυτό και μόνο μπόρεσαν να το περάσουν στο sfponu για να την "ρίξουν " πάνω στο mt. Επίσης τώρα ένας τύπος στο εξωτερικό πουλάει sfp που μπορείς να τα προγραμματίσει με ότι serial θέλεις.

    Δυστυχώς εγώ δεν μπόρεσα να βρω το serial του sfp μου καθώς το ont μου δεν απαντά σε καμία διεύθυνση. Σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή το ξεκουμπώνεις αποτην οπτική και τότε ανοίγουν web server, ssh αλλά δεν βρήκα σε ποια ip ακούνε. Ο πιο ριψοκινδυνος τρόπος θα ήταν να το κάνω reset αλλά αυτό θα με αφήσει για λίγο καιρό χωρίς internet.
    καλύτερα να μην το κάνεις θα έλεγα εγώ
    επίσης αν κάνεις κάτι τέτοιο θα έχεις και νομικά προβλήματα (κοινώς θα τρέχεις στα δικαστήρια) για πολλούς λόγους.

  5. #5060
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    475
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Της huawei το ont ακούει από default στην 192.168.100.1, αλλά μετά το provision δεν ξέρω εάν συνεχίζει και απαντάει. (Μόλις βρω λίγο χρόνο θα το δοκιμάσω).

    Πάντως ένα τέτοιο πάνω στο Mikrotik για δοκιμή, δεν θα ήταν άσχημη ιδέα:

    https://eu.store.ui.com/collections/...cts/uf-instant

  6. #5061
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #5062
    Εγγραφή
    20-03-2006
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Mikrotik RB4011
    Αυτό δοκιμάζουν στο mikrotik οι φίλοι μας οι Ισπανοί

    https://m.facebook.com/CarlitoxxPro

  8. #5063
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    στη Λάρισα η wind δεν έχει πουθενά καμπίνες χωρίς γρίλιες στα 2 Α/Κ που έχει αναλάβει.
    Δεν ξέρω αν συγκεντρώνει τις οπτικές ίνες των FTTH συνδέσεων στις απλές vdsl vectoring καμπίνες ή μπορεί να τις συγκεντρώσει απ' ολη την πόλη σε ένα ιδιόκτητο χώρο που έχει αγοράσει σε ένα ισόγειο πολυκατοικίας.
    Αντίθετα ο ΟΤΕ στο Α/Κ μεταμόρφωσης που έχει αναλάβει έχει τόσο vectoring καμπίνες για vdsl όσο και G παθητικές καμπίνες για FTTH

  9. #5064
    Εγγραφή
    10-10-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    Speedport Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να βάλεις μεταξύ ΟΝΤ και Router ένα switch, αλλά από αυτό έως τον Router χρειάζεσαι 2 καλώδια δικτύου.
    Το ένα για να φέρνει την σύνδεση από το ONT στην θύρα WAN του Router και το άλλο για να επιστρέφεις το LAN αυτού προς το switch.

    Αν δεν έχεις 2 καλώδια δικτύου μεταξύ σαλονιού και παταριού και δεν μπορείς να περάσεις άλλο, τότε θα χρειαστείς 2 switches, ένα στο σαλόνι και το άλλο στο πατάρι οπότε η συνδεσμολογία θα είναι:
    ΟΝΤ > Switch A > Switch B > Router, όπου το Switch B θα συνδέεται με τον Router με 2 καλώδια δικτύου όπως έγραψα παραπάνω.

    Φίλε έγινε όπως ακριβώς το περιέγραψες και έπαιξε τέλεια χωρίς να μετακινήσω το router!

    Ευχαριστώ !

    https://www.speedtest.net/my-result/...b-434efa9f8b1f
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apodimos : 27-10-21 στις 16:49.

  10. #5065
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Έχω ενα θεματάκι με το FTTH! Μου έχει τύχει μέχρι στιγμής 2 φορές και το είδα τυχαία!! Έκανα Speedtest από το pc με Ethernet έχω 200ρα και φτάνει μέχρι 210!! Και μου έβγαζε 93 στο Speedtest λες και είχα 100ρα γραμμή μην πω VDSL2 καλύτερα!! Συνέχεια 93 δεν πήγαινε παραπάνω!! Και όταν έκανα σε όλα restart Ont και ρουτερ έφτιαξε!! 2 φορές έχει γίνει!!

  11. #5066
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ενα θεματάκι με το FTTH! Μου έχει τύχει μέχρι στιγμής 2 φορές και το είδα τυχαία!! Έκανα Speedtest από το pc με Ethernet έχω 200ρα και φτάνει μέχρι 210!! Και μου έβγαζε 93 στο Speedtest λες και είχα 100ρα γραμμή μην πω VDSL2 καλύτερα!! Συνέχεια 93 δεν πήγαινε παραπάνω!! Και όταν έκανα σε όλα restart Ont και ρουτερ έφτιαξε!! 2 φορές έχει γίνει!!
    Ποιο router έχεις; Αν θυμάμαι καλά, κάποιος με παρόμοιο θέμα το έλυσε αλλάζοντας το Speedport Plus με το Speedport Smart.

  12. #5067
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο router έχεις; Αν θυμάμαι καλά, κάποιος με παρόμοιο θέμα το έλυσε αλλάζοντας το Speedport Plus με το Speedport Smart.
    Από τους πρώτους έχω το speedport smart! Το ρουτερ λες να φταίει η το Ont;;;

  13. #5068
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τους πρώτους έχω το speedport smart! Το ρουτερ λες να φταίει η το Ont;;;
    Θεωρητικά αν έφταιγε το ONT, ή δεν θα είχες καθόλου Internet ή πολλές αποσυνδέσεις/αστάθεια. Μπορείς να το επαληθεύσεις κάνοντας μόνο το router restart όταν σου το ξανακάνει και πιστεύω θα φτιάξει. Μπορείς να δεις όταν το κάνει αν ρίχνει το port στα 100 Mbps αντί για Gbps από την Κατάσταση δικτύου π.χ. στα Windows; Πάντως, όπως και να 'χει, ζήτα μήπως σου δώσουν κάποιο άλλο Smart για αντικατάσταση, δεν είναι φυσιολογικό.

  14. #5069
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Το ΟΝΤ δεν νομίζω ότι παίζει κανέναν ρόλο στο θέμα της ταχύτητας.
    Τζάμπα το έκανες restart.
    Λογικά το speed τα έχει παίξει.
    Δοκίμασε σε άλλη θύρα ή/και hw reset.
    Επίσης δοκίμασε και με άλλον ΗΥ, με κλειστό av κλπ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #5070
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΟΝΤ δεν νομίζω ότι παίζει κανέναν ρόλο στο θέμα της ταχύτητας.
    Τζάμπα το έκανες restart.
    Λογικά το speed τα έχει παίξει.
    Δοκίμασε σε άλλη θύρα ή/και hw reset.
    Επίσης δοκίμασε και με άλλον ΗΥ, με κλειστό av κλπ.
    Και με WiFi που το έχω μετρήσει μου βγάζει την ίδια ταχύτητα!!! Και όταν κάνω restart στρώνει!!

Σελ. 338 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 318328333336337338339340343348358 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας