Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 29
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2017
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδια καλησπερα,θελω λιγο την πολυτιμη βοηθεια σας.Εχω παρει το office 365 και το εχω συνδεσει με το εταιρικο μου mail. παω λοιπον να στειλω μηνυμα μεσα απο το erp μου (προγραμμα τιμολογησης) και ειτε μου γυρναει mail delivery ειτε το στελνει στα ανεπιθημητα. Η εταιρεια του erp altec atlantis μου ειπε να βαλω smtp mailgate.otenet.gr port 25 χωρις ssl.
    Σκεφτομαι οτι πρεπει να προσθεσω στα office 365 καποιο Mx η txt (απο το ψαξιμο τα εμαθα,δεν ειμαι γνωστης) για να μην κοβεται απο τον οτε.
    αλλα δεν ξερω τι πρεπει να βαλω.

    Σωτηρης Μπατιανης

  2. #2
    Εγγραφή
    06-06-2005
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.325
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα,

    Με το ότι "σύνδεσες το εταιρικό mail στο office 365" εννοείς ότι πλέον το εταιρικό σου mail το διαχειρίζεσαι μέσω του exchange online ή ότι απλώς χρησιμοποιείς το outlook για να βλέπεις τα mail σου χρησιμοποιώντας τα διαπιστευτήρια του εταιρικό σου mail;

    Αν είναι το πρώτο τότε πρέπει να προσθέσεις ένα txt ή mx record στον hosting provider σου, από όπου έχεις αγοράσει το domain σου (το domain είναι η διεύθυνση που ακολουθεί μετά το @ στο mail σου). Οδηγίες θα βρεις σε αυτό το βίντεο . Στο βήμα του online services μπορείς να επιλέξεις το "Set up my online services for me", αν δεν έχεις δικό σου site και έπειτα να αλλάξεις τους dns στον hosting provider σε αυτούς της microsoft. Αν έχεις και site στο συγκεκριμένο domain τότε πρέπει να ακολουθήσεις τις υπόλοιπες οδηγίες στο video, επιλέγοντας "I'll manage my own DNS records". Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με τον hosting provider σου για να σε βοηθήσουν να ολοκληρώσεις τα παραπάνω βήματα.

    Όσο αφορά την αποστολή email μέσω του atlantis θα χρειαστείς έναν smtp server. Επειδή όμως το office 365 δεν διαθέτει smtp server δίχως κρυπτογράφηση(ssl), θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιον τρίτο πχ το smtp2go. Το δωρεάν πακέτο του πιστεύω θα σε καλύψει και διαθέτει αρκετά καλές οδηγίες για το πως να το στήσεις..

  3. #3
    Εγγραφή
    29-06-2017
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολυ για την βοηθεια σου,
    Εχω στήσει κανονικά το office συμφωνα με το video που λες και επειδη εχω και site εχω ακολουθήσει πιστά το "I'll manage my own DNS records" , τωρα θα δοκιμάσω το smtp2go που μου είπες και θα σε ενημερώσω μόλις το καταφέρω.

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα αγαπητέ DaRk, εκανα λογαριασμο στο smtp2go αλλα δεν εγινε τιποτα, εβαλα την spf οπως λεει, αλλα δεν μπορεσα να βαλω τα cname για το dkim δεν τα παιρνει, να επισυμάνω επισης οτι δεν εχω στατικη ip. Μηπως κατι κανω λάθος??

  4. #4
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από batianis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολυ για την βοηθεια σου,
    Εχω στήσει κανονικά το office συμφωνα με το video που λες και επειδη εχω και site εχω ακολουθήσει πιστά το "I'll manage my own DNS records" , τωρα θα δοκιμάσω το smtp2go που μου είπες και θα σε ενημερώσω μόλις το καταφέρω.

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα αγαπητέ DaRk, εκανα λογαριασμο στο smtp2go αλλα δεν εγινε τιποτα, εβαλα την spf οπως λεει, αλλα δεν μπορεσα να βαλω τα cname για το dkim δεν τα παιρνει, να επισυμάνω επισης οτι δεν εχω στατικη ip. Μηπως κατι κανω λάθος??
    Στο spf κανονικά πρέπει να προσθέσεις τον κατάλογο spf των smtp servers του ΟΤΕ, οι οποίοι πλέον δεν ξέρω αν επιτρέπουν να στέλνεις ακόμα και authenticated με άλλο domain name .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akis1009 : 03-07-17 στις 21:16.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  5. #5
    Εγγραφή
    29-06-2017
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα akis1009 ποιοι ειναι οι spf του οτε ομως,; το θεμα ειναι πως αν συνδεσω το erp με mail απο domain που δεν ειναι συνδεδεμενο με το office365 δεν μου το μπλοκαρει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος batianis : 03-07-17 στις 21:32.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-06-2005
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.325
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα,

    Πριν τροποποιήσεις τα spf records σου πρέπει να βάλεις το domain σου στο smtp2go settings->Sender Domains. Και έπειτα να προσθέσεις το spf και το dkim όπως σου τα προτείνει. Αφού το ολοκληρώσεις αυτό θα πρέπει να κάνεις verify μέσα από το ίδιο menu. Η αλλαγή των records μπορεί να πάρει ως και 24 ώρες, για αυτό σου συνιστώ το τελευταίο βήμα να το κάνεις μετά από μια μέρα. Έπειτα το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να βάλεις στο atlantis ως διεύθυνση smtp την mail.smtp2go.com με port 25.

    Και χωρίς spf records μπορείς να στείλεις email μέσω του smtp2go, αλλά υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να πάει στα junk.

    Μια ερώτηση. Στο menu του atlantis υπάρχει πεδίο να βάλεις το username και το password του smtp server;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DaRk : 03-07-17 στις 21:51.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-06-2017
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλησπέρα DaRk τα εκανα οπως ακριβως μου είπες, εβαλα την διεύθυνση smtp την mail.smtp2go.com με port 25 αλλα μου το πεταει στο outlook και δεν μπορει να το στείλει. (μου το βγαζει καπως το mail mou smtp το mail μου κτλ) ετσι ακριβως μου το κανει και αμα βαλω smtp της office 365

    - - - Updated - - -

    Υπαρχει πεδιο που μπορεις να βΑλεις το mail και τον κωδικο

  8. #8
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Τα περισσότερα ελληνικά προγράμματα χρησιμοποιούν αυτό για να στέλνουν mail . Κάνε τις δοκιμές σου απευθείας σε αυτό .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  9. #9
    Εγγραφή
    29-06-2017
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το δοκιμαζω αυριο (γιατι εχει κλεισει το erp) και σου λεω για το αποτελεσμα

  10. #10
    Εγγραφή
    06-06-2005
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.325
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δηλαδή το atlantis δεν συνδέεται μόνο του στον smtp server και σου ανοίγει το outlook να στείλει από εκεί μέσα το μήνυμα;

    Στο πεδία username και password πρέπει να βάλεις αυτά του smtp2go. Αν δεν δουλέψουν και αυτά δοκίμασε και την λύση του akis1009

  11. #11
    Εγγραφή
    29-06-2017
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πριν κανω την δοκιμη του akis θα τα περασω και θα σου πω το αποτελεσμα!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaRk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή το atlantis δεν συνδέεται μόνο του στον smtp server και σου ανοίγει το outlook να στείλει από εκεί μέσα το μήνυμα;

    Στο πεδία username και password πρέπει να βάλεις αυτά του smtp2go. Αν δεν δουλέψουν και αυτά δοκίμασε και την λύση του akis1009
    Το atlantis σίγουρα δεν στέλνει από το outlook . Το atlantis χρησιμοποιεί αυτό το πρόγραμμα που έχω ανεβάσει πιο πάνω .
    Στο outlook δεν πρέπει να πειράξει τίποτα , οι ρυθμίσεις αυτές είναι μέσα στο Atlantis .
    Πιστεύω η ώρα που θα φας να το στήσεις δεν αξίζει , πάρε το support του Atlantis να στο φτιάξουν αυτοί , δεν θα σε χρεώσουν πάνω από 2 ώρες .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  13. #13
    Εγγραφή
    29-06-2017
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τους πηρα τηλεφωνο να μου το φτιαξουν και δεν ξερουν τιποτα αυτοι,ετσι μου ειπαν. Απο οτι καταλαβα ειναι θεμα του office365 γιατι αν βαλω domain που δεν ειναι συνδεδεμενο με το office365 τοτε δεν το μπλοκαρει

    - - - Updated - - -

    Παιδια καλημέρα, δυστυχως ακομα δεν το κατάφερα!!!! οτι δοκιμες και να εκανα δεν εγινε τιποτα απολύτως

  14. #14
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από batianis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους πηρα τηλεφωνο να μου το φτιαξουν και δεν ξερουν τιποτα αυτοι,ετσι μου ειπαν. Απο οτι καταλαβα ειναι θεμα του office365 γιατι αν βαλω domain που δεν ειναι συνδεδεμενο με το office365 τοτε δεν το μπλοκαρει

    - - - Updated - - -

    Παιδια καλημέρα, δυστυχως ακομα δεν το κατάφερα!!!! οτι δοκιμες και να εκανα δεν εγινε τιποτα απολύτως
    To office365 ξέχνα το .
    Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις έναν authenticating non ssl smtp server να στέλνει ως mplampla@yourdomain.gr .
    Να βάλεις δικό σου το ξεχνάς καθώς έχεις dynamic ip .
    Είδα πιο πάνω ότι έβαλες στο smtp2go port 25 . Δοκίμασε το port 2525 στο πρόγραμμα που ανέβασα και με τα credentials που σου έχει δώσει το smtp2go
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  15. #15
    Εγγραφή
    29-06-2017
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλησπέρα, μου βγαζει μηνυμα incorrect authentication data, εβαλα mail.smtp2go.com port 2525 το mail που εχω στο smtp2go και τον κωδικο

    - - - Updated - - -

    Διορθωση, εβαλα mail.smtp2go.com port 2525 το mail μου, τον κωδικο του mail μου και πηγε κανονικα, το δοκιμαζω στο atlantis και σου λεω αποτελεσμα

    - - - Updated - - -

    τα εβαλα στο προγραμμα μου, οταν παω να στειλω mail Μου τα πεταει ετσι, Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ερρορ.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  64,9 KB 
ID: 184503

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 03:38
  2. Πρόβλημα με OpenVpn Connect και Zoiper
    Από BillyVan στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-16, 23:16
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-16, 10:46
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-16, 16:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας