Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ειμαι σε δυσκολη περιοχη στο εξοχικο με θορυβο και αποσυνδεσεις, εχω δηλωσει αρκετες βλαβες στο παρελθον, και τωρα μου εχουν κατεβασει τη γραμμη στα 4 mbps για να ναι πιο σταθερη. Εχω το thomson 585 το οποιο λειτουργει καλα σε δυσκολες γραμμες ΟΤΕ και η αληθεια ειναι πως τα 2 τελευταια χρονια δεν εχω αλλες αποσυνδεσεις και η γραμμη κλειδωνει κοντα στα 4, και κατεβαζω στα 300-400kbps. Απο αυτο το μηνα ομως, εχει ξεκινησει μια περιεργη συμπεριφορα που οταν κατεβαζω μεγαλα αρχεια (>100mb) μπουκωνει, σταματαει το κατεβασμα και ξεκιναει ειτε μετα απο λιγα λεπτα απο μονο του, ειτε πρεπει να κανεις χειροκινητα pause-resume. (Αν δεν υποστηριζεται απο σερβερ το κατεβασμα σπαει).

    Το εχω δοκιμασει σε 2 λαπτοπ και 2 κινητα, σε πρωτοκολλου torrent, αλλα και απευθειας κατεβασμα αρχειων απο σερβερ μεσω Browser, και σε ολους τους συνδυασμους συμβαινει το ιδιο, οποτε δεν εχει να κανει με ρυθμιση σε συγκεκριμενο υπολογιστη η καποιο προγραμμα και κατεληξα οτι μαλλον το ρουτερ τα εχει παιξει πλεον. Πως το σιγουρευω και τι κανω τωρα

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασε το και σε άλλη γραμμή με αυτόν τον τρόπο ή δοκίμασε στην δική σου άλλο ρούτερ. Κάνε του και ένα hard reset.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therock003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι σε δυσκολη περιοχη στο εξοχικο με θορυβο και αποσυνδεσεις, εχω δηλωσει αρκετες βλαβες στο παρελθον, και τωρα μου εχουν κατεβασει τη γραμμη στα 4 mbps για να ναι πιο σταθερη. Εχω το thomson 585 το οποιο λειτουργει καλα σε δυσκολες γραμμες ΟΤΕ και η αληθεια ειναι πως τα 2 τελευταια χρονια δεν εχω αλλες αποσυνδεσεις και η γραμμη κλειδωνει κοντα στα 4, και κατεβαζω στα 300-400kbps. Απο αυτο το μηνα ομως, εχει ξεκινησει μια περιεργη συμπεριφορα που οταν κατεβαζω μεγαλα αρχεια (>100mb) μπουκωνει, σταματαει το κατεβασμα και ξεκιναει ειτε μετα απο λιγα λεπτα απο μονο του, ειτε πρεπει να κανεις χειροκινητα pause-resume. (Αν δεν υποστηριζεται απο σερβερ το κατεβασμα σπαει).

    Το εχω δοκιμασει σε 2 λαπτοπ και 2 κινητα, σε πρωτοκολλου torrent, αλλα και απευθειας κατεβασμα αρχειων απο σερβερ μεσω Browser, και σε ολους τους συνδυασμους συμβαινει το ιδιο, οποτε δεν εχει να κανει με ρυθμιση σε συγκεκριμενο υπολογιστη η καποιο προγραμμα και κατεληξα οτι μαλλον το ρουτερ τα εχει παιξει πλεον. Πως το σιγουρευω και τι κανω τωρα
    Δοκίμασε με κάποιο άλλο ρούτερ.
    Τα Thomson ΗΤΑΝ καλά.
    Πλέον είναι ξεπερασμένα.
    Άσε που "άρχισαν" να χαλάνε μετά από τόσα χρόνια.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Δε εχω αλλο ρουτερ να δοκιμασω ουτε μπορω να παρω το ιδιο στο γραφειο γιατι εκει εχει isdn. Εκανα παντως το τεστακι που λες.

    Απενεργοποιησα να κανει broadcast ασυρματα, το βγαλα 10 λεπτα απο ρευμα, και το βαλα με καλωδιο σε ενα λαπτοπ. Κατεβασα το 5gb αρχειο απο τον ftp της forthnet και εποιανε σταθερα 320kbps που ειναξ το 10% (ειχα κλειδωσει 3Mbps γραμμη) μολις ομως προσθεσα δευτερο αρχειο τυχαιο απο καπου στο ιντερνετ κολλησαν και τα 2 downloads και θελαμ παλι pause/resume.

    Οποτε μαλλον κατι παιζει με τα πολλαπλα connections.

    Το thomson ποτε εγινε αναξιοπιστο και τωρα πιο θεωρειται αξιολογο για τετοιες γραμμες

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kάνε την δοκιμή με δεύτερη λήψη από τον ίδιο FTP Server που έκανες την πρώτη, μπορεί να το κόλλησε ο άλλος Server που δοκίμασες.

    Τα Thomson ήταν πολύ καλά για την εποχή τους αλλά πλέον οι απαιτήσεις έχουν αυξηθεί και δεν μπορούν να ανταποκριθούν, εκτός το ότι πέφτουν και με τα χρόνια, είναι μια συσκευή που λειτουργεί 24/7, λογικό είναι μετά από μερικά χρόνια να μην αποδίδει σωστά.

    Ο πάροχος δεν σου κάνει αντικατάσταση εξοπλισμού;; αν θέλεις να πάρεις άλλο ρούτερ κάνε καινούργια ερώτηση στο νήμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sweet dreams : 02-07-17 στις 12:10.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. Εφιάλτης στην τροχιά με τα τρένα (ΗΣΑΠ, ΜΜΜ)
    Από mach στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 13038
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-24, 20:36
  2. Πρόβλημα ασύρματης σύνδεσης PS3 με τα χειριστήρια
    Από togiorgaki στο φόρουμ Άλλες πλατφόρμες και συσκευές
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-18, 19:29
  3. τα χρονια περναν..
    Από mesa στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-17, 13:11
  4. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-17, 03:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας