Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 76
  1. #16
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Γιατί μεγάλε είσαι παράνομος, τόσο απλά.
    Σωστός.
    Ομως στις μέρες μας και ιδιαίτερα στην περίπτωση των πνευματικών δικαιωμάτων ή έννοια της παρανομίας έχει ξεχειλώσει τόσο πολύ που έχει χάσει το νόημά της.
    Τα ΦΕΚ γράφονται από τα νομικά τμήματα των εταιρειών.
    Υπάρχουν τόσοι φόροι υπέρ πνευματκών δικαιωμάτων που το λες και νταβατζιλίκι.

    Μη το πάρεις στραβά, δεν σου πάμε κόντρα.
    Αν οι αρχές τον ζήλο που έχουν για πνευματικά δικαιώματα το είχαν και σε άλλους τομείς, όπως (πχ) λαθρεμπόριο καυσίμων ή παράνομη οπλοφορία ή εγκληματικότητα τότε εδώ θα είμασταν ελβετία η σκανδιναβία.

    Εχει ορισθεί δικάσιμος?

  2. #17
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    πολύ σωστά αυτά που λες

    απλά επειδή εγώ είμαι ο δύσπιστος και κακός ότι αφορά τους ανεξάρτητους ιδιωτικούς οργανισμούς προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων (μου θυμίζουν το σκάνδαλο της ΑΕΠΙ) που είχε έδρα σε άλλη χώρα δεν πλήρωνε φόρους και ασφαλιστικές εισφορές αλλά τα μάζευε κανονικά

    για αυτό είπα περιμένω να μάθω την εταιρεία που διακινεί τις επίμαχες τηλεοπτικές σειρές (ελληνικές/τούρκικες/ξένες)
    τον οργανισμό προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων

    όπως και τον πάροχο (ISP) που έδωσε τα στοιχεία των συνδρομητών του

    και μετά θα ήθελα να μάθω που διακινούσαν το υλικό (αν και όπως λέει το άρθρο ανέβαζαν (upload) και διαμοίραζαν (share)

    γιατί δεν στέκει αυτό που αναφέρεις για εμπόριο που να δικαιολογεί την άρση απορρήτου

    καθώς αυτοί σύμφωνα πάντα με το άρθρο ανέβαζαν και μοίραζαν το υλικό

    δεν έχουν κέρδος

    ο ιδιοκτήτης του χώρου εισπράττει είτε είναι ιστοσελίδα είτε τόρρεντ τράκερ από διαφημίσεις/δωρεές/συνδρομές των μελών

    αυτοί που ανεβάζουν ή μεταφράζουν ή βάζουν υπότιτλους δεν έχουν κέρδος (αυτό τουλάχιστον ισχύει σε όσες ιστοσελίδες και τόρρεντ γνωρίζω)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 01-07-17 στις 15:14.

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός.
    Ομως στις μέρες μας και ιδιαίτερα στην περίπτωση των πνευματικών δικαιωμάτων ή έννοια της παρανομίας έχει ξεχειλώσει τόσο πολύ που έχει χάσει το νόημά της.
    Τα ΦΕΚ γράφονται από τα νομικά τμήματα των εταιρειών.
    Υπάρχουν τόσοι φόροι υπέρ πνευματκών δικαιωμάτων που το λες και νταβατζιλίκι.

    Μη το πάρεις στραβά, δεν σου πάμε κόντρα.
    Αν οι αρχές τον ζήλο που έχουν για πνευματικά δικαιώματα το είχαν και σε άλλους τομείς, όπως (πχ) λαθρεμπόριο καυσίμων ή παράνομη οπλοφορία ή εγκληματικότητα τότε εδώ θα είμασταν ελβετία η σκανδιναβία.

    Εχει ορισθεί δικάσιμος?

    Δεν έχει ξεχειλώσει κάτι, όλοι ξέρουμε απο την αρχή τι και πως.
    Στον αχταρνμά του γιατί όχι εκείνους αλλά εμένα, ας βάλουμε και την καρέτα καρετα μέσα, πάει με όλα


    Βλέπω δεν ζήτησες Γερμανία, γιατί άραγε;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ σωστά αυτά που λες

    απλά επειδή εγώ είμαι ο δύσπιστος και κακός ότι αφορά τους ανεξάρτητους ιδιωτικούς οργανισμούς προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων (μου θυμίζουν το σκάνδαλο της ΑΕΠΙ) που είχε έδρα σε άλλη χώρα δεν πλήρωνε φόρους και ασφαλιστικές εισφορές αλλά τα μάζευε κανονικά

    για αυτό είπα περιμένω να μάθω την εταιρεία που διακινεί τις επίμαχες τηλεοπτικές σειρές (ελληνικές/τούρκικες/ξένες)
    τον οργανισμό προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων

    όπως και τον πάροχο (ISP) που έδωσε τα στοιχεία των συνδρομητών του

    και μετά θα ήθελα να μάθω που διακινούσαν το υλικό (αν και όπως λέει το άρθρο ανέβαζαν (upload) και διαμοίραζαν (share)

    γιατί δεν στέκει αυτό που αναφέρεις για εμπόριο που να δικαιολογεί την άρση απορρήτου

    καθώς αυτοί σύμφωνα πάντα με το άρθρο ανέβαζαν και μοίραζαν το υλικό

    δεν έχουν κέρδος

    ο ιδιοκτήτης του χώρου εισπράττει είτε είναι ιστοσελίδα είτε τόρρεντ τράκερ από διαφημίσεις/δωρεές/συνδρομές των μελών

    αυτοί που ανεβάζουν ή μεταφράζουν ή βάζουν υπότιτλους δεν έχουν κέρδος (αυτό τουλάχιστον ισχύει σε όσες ιστοσελίδες και τόρρεντ γνωρίζω)
    Σε λίγο θα μας πεις οτι εσύ αγοράζεις αυτά που πιστεύεις μόνο για το xbox 360 (ελπίζω να μην άλλαξες κονσόλα)
    Δεν έχει σχέση με το θέμα όμως

  4. #19
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Περιοχή
    Down on the beach
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.216
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11-925/143
    ISP
    Cosmote
    Router
    S.Plus 2/ZTE MC801A
    SNR / Attn
    9,7(dB) / 14,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι σοϊ σειρες ναταν αυτες βαλτε μπαλιτσα να βλεπει ο λαος (αλεφαντος)

  5. #20
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει ξεχειλώσει κάτι, όλοι ξέρουμε απο την αρχή τι και πως.
    Στον αχταρνμά του γιατί όχι εκείνους αλλά εμένα, ας βάλουμε και την καρέτα καρετα μέσα, πάει με όλα


    Βλέπω δεν ζήτησες Γερμανία, γιατί άραγε;

    - - - Updated - - -



    Σε λίγο θα μας πεις οτι εσύ αγοράζεις αυτά που πιστεύεις μόνο για το xbox 360 (ελπίζω να μην άλλαξες κονσόλα)
    Δεν έχει σχέση με το θέμα όμως
    όσο και να έχεις αμφιβολίες έχουν πολλά σχέση από αυτά που είπα εγώ και άλλοι φίλοι

    ότι αφορά την εταιρεία - οργανισμό και τα σχετικά θα μαθευτούν αργά ή γρήγορα

    έχεις μείνει πίσω λίγο φίλε μου δεν αγοράζω πλέον για XBOX 360 τα δίνει δώρο η MS
    αγοράζω για το XBOX ONE και XBOX ONE S και σε λίγο XBOX ONE X
    βέβαια αγοράζω και για υπολογιστές π.χ Origin (EA) αλλά και από το STEAM
    βλέπεις κάνω πλέον Streaming σε twitch και mixer διάφορα games (εγώ και πολλοί άλλοι φίλοι έτσι για χόμπι/πλάκα και τα σχετικά)

    εννοείται ότι αγοράζω ότι εγώ πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά που θα δώσω

    είτε είναι ταινία είτε σειρά είτε μουσική είτε πρόγραμμα είτε παιχνίδι

    φίλε μου δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά πλέον δεν είμαι άνεργος ώστε να στηρίζομαι σε άλλους αλλά δουλεύω (σε καλή δουλειά και βγάζω καλά χρήματα) έτσι αυτά που βγάζω και περισσεύουν εννοείται ότι τα ξοδεύω όπου εγώ κρίνω ότι θα πιάσουν τόπο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σοϊ σειρες ναταν αυτες βαλτε μπαλιτσα να βλεπει ο λαος (αλεφαντος)
    υποψιάζομαι τίποτα τούρκικες σειρές είναι

    γιατί γνωστή εταιρεία του χώρου που τις εμπορεύεται με τα ελληνικά τηλεοπτικά κανάλια και τις κυκλοφορεί αργότερα σε DVD σε γνωστά περιοδικά (έναντι κάποιων ευρώ) ώστε να μάθουν την συνέχεια της σειράς τα "κορόιδα" έχει στείλει εξώδικο σε γνωστές ιστοσελίδες και τόρρεντ να μην διακινούν σειρές της.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 01-07-17 στις 15:49.

  6. #21
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Πρωτάκουστο για τα Ελληνικά χρονικά και φυσικά Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ.

    Σύμφωνα με άρθρα οι συλληφθέντες ανέβαζαν τις εν λόγω τηλεοπτικές σειρές στο PIRATE BAY που είναι πλατφόρμα διαμοιρασμού torrent.

    Δηλαδή ήταν ΑΠΛΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ και δεν είχαν ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΡΔΟΣ από αυτή τους την πράξη.

    Αυτό αυτόματα σημαίνει ότι όποιος ανεβάζει - κατεβάζει και σε Ελληνικούς torrent tracker μπορεί ανά πάσα στιγμή να βρεθεί δεμένος στο αυτόφωρο....

    Και εμένα μου έκανε εντύπωση οι ηλικίες τους και στην αρχή σκέφτηκα ότι είναι παλιόγεροι σαν εμένα που ανταλάσανε δίσκους στα 80's για να τους γράψουμε σε κασέτες.... και έτσι τους έμεινε η αγαθοσύνη εκείνης της εποχής.

    Μετά όμως σκέφτηκα ότι το 70 χρονών είναι πολύ, και είναι πολύ πιθανό να συνελήφθησαν οι γονείς, ως ιδιοκτήτες των συγκεκριμένων συνδέσεων και επειδή ίσως θέλησαν να το πάρουν και πάνω τους για να μην βρεθεί στα δικαστήρια το παιδί τους.

    Αυτά όπως είπα στην αρχή είναι πρωτάκουστα και πολύ σοβαρά.
    Και δεν μπορεί να συγκριθεί η παραβίαση των πνευματικών δικαιωμάτων με την πώληση χασίς, όπως ανέφερε ως παράδειγμα ένας φίλος παραπάνω.
    Θα μπορούσανε να τους ενημερώσουν πρώτα ή να τους επιβληθεί ένα μικρό πρόστιμο ώστε να σταματήσουν, όπως συμβαίνει συνήθως στο εξωτερικό.
    Η αστυνομική επιχείρηση με εισαγγελείς θυμίζει καταδίωξη του Ρωχάμη.

    Όλα στη ζωή πρέπει να έχουν ένα μέτρο, κάθε παρανομία πρέπει να έχει και την ανάλογη ποινή και αντιμετώπιση...

  7. #22
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Μετά όμως σκέφτηκα ότι το 70 χρονών είναι πολύ, και είναι πολύ πιθανό να συνελήφθησαν οι γονείς, ως ιδιοκτήτες των συγκεκριμένων συνδέσεων και επειδή ίσως θέλησαν να το πάρουν και πάνω τους για να μην βρεθεί στα δικαστήρια το παιδί τους....
    από την εξέταση των δίσκων θα φανεί ποιος την έκανε (facebook, chat, email κλπ πέριξ των ωρών που ξεκίνησε το πρόγραμμα πελάτης torrent ή η προβολή της σειράς στον υπολογιστή).
    Φυσικά υπάρχει περίπτωση να είναι το wifi του γείτονα παππού που άφησε ελαφρά κλειδωμένο, οπότε δεν θα βρεθούν ίχνη στο δίσκο του υπολογιστή και με έναν μέτριο δικηγόρο και καλό τεχνικό σύμβουλο, θα τη βγάλει καθαρή.

  8. #23
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    από την εξέταση των δίσκων θα φανεί ποιος την έκανε (facebook, chat, email κλπ πέριξ των ωρών που ξεκίνησε το πρόγραμμα πελάτης torrent ή η προβολή της σειράς στον υπολογιστή).
    Φυσικά υπάρχει περίπτωση να είναι το wifi του γείτονα παππού που άφησε ελαφρά κλειδωμένο, οπότε δεν θα βρεθούν ίχνη στο δίσκο του υπολογιστή και με έναν μέτριο δικηγόρο και καλό τεχνικό σύμβουλο, θα τη βγάλει καθαρή.
    Δεν ξέρω ποια είναι η διαδικασία που θα ακολουθήσει στη συγκεκριμένη υπόθεση η Δίωξη.

    Όμως γενικά δεν νομίζω ότι η ύπαρξη αρχείων στο σκληρό δίσκο αποτελεί απόδειξη παράνομης δραστηριότητας - διαμοιρασμού, κλοπής πνευματικών δικαιωμάτων, κτλ.


    ..........ή να το πω πιο απλά... αν βάλεις το στικάκι σου και γράψεις την εκπομπή που θέλεις να δεις αργότερα στην τηλεόραση σου δεν είναι παράνομο... αλλιώς να βάλουμε στο ειδώλιο όλες τις εταιρίες που κατασκευάζουν τηλεοράσεις με κταγραφέα με Usb stick, τη Nova που μπορείς να καταγράφεις με usb stick.... κτλ κτλ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eagle12 : 01-07-17 στις 16:53.

  9. #24
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω ποια είναι η διαδικασία που θα ακολουθήσει στη συγκεκριμένη υπόθεση η Δίωξη.

    Όμως γενικά δεν νομίζω ότι η ύπαρξη αρχείων στο σκληρό δίσκο αποτελεί απόδειξη παράνομης δραστηριότητας - διαμοιρασμού, κλοπής πνευματικών δικαιωμάτων, κτλ.


    ..........ή να το πω πιο απλά... αν βάλεις το στικάκι σου και γράψεις την εκπομπή που θέλεις να δεις αργότερα στην τηλεόραση σου δεν είναι παράνομο... αλλιώς να βάλουμε στο ειδώλιο όλες τις εταιρίες που κατασκευάζουν τηλεοράσεις με κταγραφέα με Usb stick, τη Nova που μπορείς να καταγράφεις με usb stick.... κτλ κτλ...
    από τη στιγμή που αυτά κατέβηκαν μέσω torrent, θεωρείται ότι υπάρχει και διαμοιρασμός για χάρη της λειτουργικότητας του κατεβάσματος (όμως δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει αποδεκτό από τους τεχνοφοβικούς δικαστές). Αν όμως εσύ ανέβασες το torrent τότε είναι εσκεμμένος διαμοιρασμός και κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων και δεν υπάρχει ελαφρυντικό. Οι εφαρμογές έχουν log που ναι μεν τα σβήνουν σε κάθε επανεκκίνηση του προγράμματος, αλλά πολλά από τα αρχεία αυτά ανακτώνται συνήθως απευθείας από το $MFT (αν έχουν μέγεθος κάτω από 700 περίπου bytes) ή ευρίσκονται οι ημερομηνίες και ώρες δημιουργίας των αρχείων αυτών από το $Journal (ενεργό by default μετά τα xp).

  10. #25
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Από όσους γνωρίζω ζήτημα είναι να υπάρχει ένας που να μην έχει κατεβάσει κάποιο αρχείο με torrent στη ζωή του.... όλοι για φυλακή είμαστε...

    Οκ. Έχει μία τεχνική διαδικασία που γνωρίζουν καλύτερα τα παιδιά της Δίωξης, αναλόγως βέβαια και κατά πόσο θα θελήσουν να το "τρέξουν" το πράγμα και να είναι άκρως τυπικοί, καθότι οι άνθρωποι φτιάξανε τους νόμους και όχι οι νόμοι τους άνθρωπους... θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει μία ελαστικότητα...

    Έφυγα bxenos... take care Και σε ευχαριστώ για τη συζήτηση

    υ.γ και να φανταστείς ότι οι γύρω μου με λένε αυστηρό και τυπικό...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eagle12 : 01-07-17 στις 17:44.

  11. #26
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάποτε στους πειρατές πέρναγαν θηλιά στο λαιμό και μετά κλώτσαγαν το σκαμνάκι, τώρα τους βάζουν μόνο στη φυλακή, αυτό θα πει πολιτισμός !
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  12. #27
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει ξεχειλώσει κάτι, όλοι ξέρουμε απο την αρχή τι και πως. ...
    Οχι.
    Εχει και παραέχει ξεχειλώσει, όποιος έχει αυτιά και μάτια πρέπει να τους πληρώνει όσα τους λείπουν.
    Επίσης στα σκαριά έχει και άλλο ξεχείλωμα, αποζημίωση απο τον κρατικό προϋπολογισμό για όσα νομίζουν ότι έχασαν απο τις πειρατείες.
    Και βέβαια αυτό θα σημαίνει έξτρα φορολογία, κάτι σαν τον ΕΝΦΙΑ αλλά για πνευματικά δικαιώματα και δημιουργούς και πολιτισμούς και κουλτούρα κλπ.

    ... Στον αχταρνμά του γιατί όχι εκείνους αλλά εμένα, ας βάλουμε και την καρέτα καρετα μέσα, πάει με όλα ...
    δεν κατάλαβα τι υπαινίσσεσαι, αυτούς μπορούσαν αυτούς έπιασαν και γι' αυτούς έχουν αρκετά αποδεικτικά στοιχεία για να τους καταδικάσει το δικαστήριο και μετά το εφετείο.
    Επίσης δεν ξέρουμε σε πόσα άλλα σπίτια έκαναν ντού αλλά δεν μπόρεσαν να βρούν ό,τι ήθελαν και όπως τα ήθελαν.
    Ούτε για πόσο καιρό παρακολουθούν IP addresses μήπως και μπουζουριάσουν κανέναν.

    ... Βλέπω δεν ζήτησες Γερμανία, γιατί άραγε;
    πες στα ίσα τι θες και άσε τις καρέτες και τις γερμανίες.

    btw με κρατική αποζημίωση τύπου "πωλήσεις παρελθόντων ετών x 10" τι λες, συμβιβάζονται ή θα θέλουν x 100 και κατ'ευθείαν στα ταμεία τους?

  13. #28
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.741
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Ο αλλος ειχε 500 dvd. Διαβαστε και λιγο πριν αρχίσετε τις θεωρίες συνομωσίας!
    Πιστεύω να μην είναι απλό torrent. Τώρα αν είναι απλό torrent, πάμε video club της γειτονιάς μας , να μην πεινάσει και ο άνθρωπος αυτός.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελεος με αυτή την λογική, είναι παράνομος και ο άλλος γιατί πιάνεται εμένα;
    Γιατί μεγάλε είσαι παράνομος, τόσο απλά.
    Συμφωνώ απόλυτα! Σαν τους χαζούς που τους γράφουν για κράνος , περνάει ο άλλος χωρίς κράνος , και φωνάζουν " αυτόν γιατί δεν τον γράφετε?"
    Χαχαχα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pankostas : 01-07-17 στις 21:43.

  14. #29
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    222
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Σε μια ιδανική πολιτεία ο κρατικός μηχανισμός ασχολείται με την προστασία της ζωής, της σωματικής ακεραιότητας, της γενετήσιας αξιοπρέπειας, της φθοράς/κλοπής υλικής περιουσίας και με την προστασία από εξωτερικές απειλές-έκτακτες καταστάσεις. Τα υπόλοιπα είναι ιδιωτικές διαφορές που επιλύονται ιδωτικά.

    Στα σημερινά κράτη και ειδικότερα στο νεοελληνικό κράτος-μπανανία το κράτος είναι ο νταβατζής-μισθοφόρος. Ο φορολογούμενος πληρώνει το κράτος για να μην εξαπολύσει το κράτος τους μηχανισμούς του εναντίον του και του καταστρέψει τη ζωή κλέβοντας την περιουσία του και στερόντας την ελευθερία υπό την απειλή της βίας. 'Οπως δηλαδή κάνει μια συμμορία μαφιόζων που πουλάνε προστασία (από τους ίδιους).

    Στο ρόλο του μισθοφόρου τώρα το κράτος όπως φαίνεται να έχει γίνει και σε αυτή την υπόθεση χρησιμοποιεί τα χρήματα των φορολογούμενων για να τρομοκρατήσει τον πληθυσμό ενεργόντας ως εντολοδόχος ιδιωτικών συμφερόντων με αρκετή επιρροή στον κρατικό μηχανισμό ώστε να ενεργήσει ως τραμπούκος μέσω νόμων και των μηχανισμών άσκησης βίας και δήμευσης ιδιωτικής περιουσίας.

    Κάθε δραχμή που πηγαίνει στο κράτος από τον φορολογούμενο χρηματοδοτεί τους μηχανισμούς που κινούνται εναντίον του. Το μόνο όπλα που διαθέτει ένας ειρηνικός ελεύθερος άνθρωπος που πιστεύει σε ένα ιδανικό εξωχρονικό δίκαιο και όχι στο δίκαιο που γράφει-ξεγράφει πχ ο κος Τσίπρας επειδή μάζεψε με τα πιο τερατώδη ψέματα τον μεγαλύτερο όχλο και απέκτησε την εξουσία και το επιβάλλουν δικαστές τύπου Καλούση - παλιάνθρωποι που φορέσανε μια τήβεννο και γίνανε 'θεσμοί' είναι η φοροαποφυγή και η απόλυτη απονομιμοποίηση στη συνείδηση των πολιτών του κρατικού ληστοσυμμοριτισμού.

  15. #30
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι.
    Εχει και παραέχει ξεχειλώσει, όποιος έχει αυτιά και μάτια πρέπει να τους πληρώνει όσα τους λείπουν.
    Επίσης στα σκαριά έχει και άλλο ξεχείλωμα, αποζημίωση απο τον κρατικό προϋπολογισμό για όσα νομίζουν ότι έχασαν απο τις πειρατείες.
    Και βέβαια αυτό θα σημαίνει έξτρα φορολογία, κάτι σαν τον ΕΝΦΙΑ αλλά για πνευματικά δικαιώματα και δημιουργούς και πολιτισμούς και κουλτούρα κλπ.


    δεν κατάλαβα τι υπαινίσσεσαι, αυτούς μπορούσαν αυτούς έπιασαν και γι' αυτούς έχουν αρκετά αποδεικτικά στοιχεία για να τους καταδικάσει το δικαστήριο και μετά το εφετείο.
    Επίσης δεν ξέρουμε σε πόσα άλλα σπίτια έκαναν ντού αλλά δεν μπόρεσαν να βρούν ό,τι ήθελαν και όπως τα ήθελαν.
    Ούτε για πόσο καιρό παρακολουθούν IP addresses μήπως και μπουζουριάσουν κανέναν.

    πες στα ίσα τι θες και άσε τις καρέτες και τις γερμανίες.

    btw με κρατική αποζημίωση τύπου "πωλήσεις παρελθόντων ετών x 10" τι λες, συμβιβάζονται ή θα θέλουν x 100 και κατ'ευθείαν στα ταμεία τους?
    Μήπως να γίνεις δικηγόρος;
    Αυτά πιάνουν στο δικαστήριο, εκεί που ο άλλος βγαίνει αθώος γιατί δεν ζητήσανε πχ την άδεια για την καταγραφή.

    Είμαι ξεκάθαρος στο τι είπα

    Ελεος με αυτή την λογική, είναι παράνομος και ο άλλος γιατί πιάνεται εμένα;
    Γιατί μεγάλε είσαι παράνομος, τόσο απλά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kerl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μια ιδανική πολιτεία ο κρατικός μηχανισμός ασχολείται με την προστασία της ζωής, της σωματικής ακεραιότητας, της γενετήσιας αξιοπρέπειας, της φθοράς/κλοπής υλικής περιουσίας και με την προστασία από εξωτερικές απειλές-έκτακτες καταστάσεις. Τα υπόλοιπα είναι ιδιωτικές διαφορές που επιλύονται ιδωτικά.

    Στα σημερινά κράτη και ειδικότερα στο νεοελληνικό κράτος-μπανανία το κράτος είναι ο νταβατζής-μισθοφόρος. Ο φορολογούμενος πληρώνει το κράτος για να μην εξαπολύσει το κράτος τους μηχανισμούς του εναντίον του και του καταστρέψει τη ζωή κλέβοντας την περιουσία του και στερόντας την ελευθερία υπό την απειλή της βίας. 'Οπως δηλαδή κάνει μια συμμορία μαφιόζων που πουλάνε προστασία (από τους ίδιους).

    Στο ρόλο του μισθοφόρου τώρα το κράτος όπως φαίνεται να έχει γίνει και σε αυτή την υπόθεση χρησιμοποιεί τα χρήματα των φορολογούμενων για να τρομοκρατήσει τον πληθυσμό ενεργόντας ως εντολοδόχος ιδιωτικών συμφερόντων με αρκετή επιρροή στον κρατικό μηχανισμό ώστε να ενεργήσει ως τραμπούκος μέσω νόμων και των μηχανισμών άσκησης βίας και δήμευσης ιδιωτικής περιουσίας.

    Κάθε δραχμή που πηγαίνει στο κράτος από τον φορολογούμενο χρηματοδοτεί τους μηχανισμούς που κινούνται εναντίον του. Το μόνο όπλα που διαθέτει ένας ειρηνικός ελεύθερος άνθρωπος που πιστεύει σε ένα ιδανικό εξωχρονικό δίκαιο και όχι στο δίκαιο που γράφει-ξεγράφει πχ ο κος Τσίπρας επειδή μάζεψε με τα πιο τερατώδη ψέματα τον μεγαλύτερο όχλο και απέκτησε την εξουσία και το επιβάλλουν δικαστές τύπου Καλούση - παλιάνθρωποι που φορέσανε μια τήβεννο και γίνανε 'θεσμοί' είναι η φοροαποφυγή και η απόλυτη απονομιμοποίηση στη συνείδηση των πολιτών του κρατικού ληστοσυμμοριτισμού.
    Απλά το πήγες στο επόμενο Level!!

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-17, 14:34
  2. Cosmote Ups (μάλλον άχρηστο)
    Από chrisd στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-17, 18:41
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 16:49
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-17, 11:26
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-16, 23:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας