Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.763
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η πολιτική τηλεπωλήσεων της Cosmote έχει πέσει σε επίπεδο αρπαχτής και θυμίζει μερικούς απο τους αείμνηστους πρώτους ιδωτικούς παρόχους που έταζαν λαγούς με πετραχήλια και μας χαιρέτησαν αφήνοντας πίσω άνεργους και συντρίμμια. Που κατάντησες βρε ΟΤΕ - Cosmote...

    Εδω και δύο μέρες συνεχόμενα με παίρνουν τηλέφωνο, αλλα δεν είναι αυτό το θέμα καθώς πάντα είμαι ανοιχτός σε προσφορές απο όλους γιατι κοιτάζω το συμφέρον μου, εκείνο που με εξοργίζει είναι η απαράδεκτη πρακτική προτροπής προς τέλεση ενεργειών έξω απο την υπεύθυνη και ορθή πρακτική που πρέπει να έχουμε ως πολίτες μιας οργανωμένης ευρωπαικής χώρας. Τι συμβαίνει λοιπόν; Παίρνουν τηλέφωνο και μου προτείνουν να αλλάξω πάροχο, να μην πληρώσω το τέλος αποσύνδεσης καθώς δε μπορούν να μου κάνουν τίποτα, σύμφωνα με την κυρία Χ.Ε. η οποία δήλωσε και προισταμένη, ούτε κατάσχεση, ούτε να τα στείλουν στην εφορία, ούτε δικαστήριο. Σε ερώτηση μου τι θα γίνει σε περίπτωση λειτουργίας τηλεπικοινωνιακού Τειρεσία απο τις εταιρείες τηλεφωνίας, δεν υπάρχει φυσικά τέτοιο πράγμα και ακόμα κι αν γίνει ο ΟΤΕ δε θα συμμετάσχει αλλα και πάλι δε πρέπει να με ενδιαφέρει αφου θα είμαι στο ΟΤΕ πλέον που είναι τόσο καλός και δε θα χρειαστεί να αλλάξω ξανά πάροχο και δε θα αντιμετωπίσω πρόβλημα ποτέ! Τέλος πάντων συνεχίζεται η συζήτηση και προσπαθώντας να φτάσουν την προσφορά που έχω εγώ ήδη, φτάνουμε στο οτι πέρα απο τα τηλέφωνα ίντερνετ κλπ θα έχω και κάποιες διευκολύνσεις στο κινητό όπως 2 ώρες το μήνα προς όλους για ένα χρόνο και δωρεάν internet με απεριόριστη χρήση, το οποίο φυσικά μετα απο επίμονες ερωτήσεις δικές μου παραδέχεται, καθώς η κλήση ηχογραφείται, οτι είναι το Wifi Fon και οχι κάποια υπηρεσία 3g/4g. Τέλος πάντων προσπαθουν με ψέμματα, με δωροεπιταγές, να φτάσουν κοντά σε αυτό που έχω ήδη και δε μπορούν και χρεώνουν και την αναγνώριση και η συζήτηση τελειώνει με αβρότητες εκατέρωθεν και υποσχέσεις για επανάληψη συνομιλιών κάποια στιγμή στο μέλλον...Για την ιστορία η προσφορά ήταν 24αρα, απεριοριστα σταθερα, 1 ή 1.5 ωρα προς κινητα, 2 ωρες στο κινητο προς ολους (για ενα χρονο), με 22.90 το μηνα και 50 ευρώ δωροεπιταγή.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Λογικό ήταν κάποια στιγμή να το κάνουνε και αυτοί

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... μετα απο επίμονες ερωτήσεις δικές μου παραδέχεται, καθώς η κλήση ηχογραφείται, οτι είναι το Wifi Fon και οχι κάποια υπηρεσία 3g/4g.
    Πάλι καλά, που είσαι γνώστης και υποψιασμένος.
    Φαντάσου πόσοι θα την πατήσουν.

    Για το voip, σου είπε τίποτα ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    εμενα με πηραν να μου δωσουν σαν προφορα vdsl doublepay me 41€ Τους λεω οτι στο σιτε το δίνεται με 35,50 και μου απαντησαν δεν το ξεραμε ....

  5. #5
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.763
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι καλά, που είσαι γνώστης και υποψιασμένος.
    Φαντάσου πόσοι θα την πατήσουν.

    Για το voip, σου είπε τίποτα ;
    εννοειτε πως οχι
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  6. #6
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πολιτική τηλεπωλήσεων της Cosmote έχει πέσει σε επίπεδο αρπαχτής και θυμίζει μερικούς απο τους αείμνηστους πρώτους ιδωτικούς παρόχους που έταζαν λαγούς με πετραχήλια και μας χαιρέτησαν αφήνοντας πίσω άνεργους και συντρίμμια. Που κατάντησες βρε ΟΤΕ - Cosmote...

    Εδω και δύο μέρες συνεχόμενα με παίρνουν τηλέφωνο, αλλα δεν είναι αυτό το θέμα καθώς πάντα είμαι ανοιχτός σε προσφορές απο όλους γιατι κοιτάζω το συμφέρον μου, εκείνο που με εξοργίζει είναι η απαράδεκτη πρακτική προτροπής προς τέλεση ενεργειών έξω απο την υπεύθυνη και ορθή πρακτική που πρέπει να έχουμε ως πολίτες μιας οργανωμένης ευρωπαικής χώρας. Τι συμβαίνει λοιπόν; Παίρνουν τηλέφωνο και μου προτείνουν να αλλάξω πάροχο, να μην πληρώσω το τέλος αποσύνδεσης καθώς δε μπορούν να μου κάνουν τίποτα, σύμφωνα με την κυρία Χ.Ε. η οποία δήλωσε και προισταμένη, ούτε κατάσχεση, ούτε να τα στείλουν στην εφορία, ούτε δικαστήριο. Σε ερώτηση μου τι θα γίνει σε περίπτωση λειτουργίας τηλεπικοινωνιακού Τειρεσία απο τις εταιρείες τηλεφωνίας, δεν υπάρχει φυσικά τέτοιο πράγμα και ακόμα κι αν γίνει ο ΟΤΕ δε θα συμμετάσχει αλλα και πάλι δε πρέπει να με ενδιαφέρει αφου θα είμαι στο ΟΤΕ πλέον που είναι τόσο καλός και δε θα χρειαστεί να αλλάξω ξανά πάροχο και δε θα αντιμετωπίσω πρόβλημα ποτέ! Τέλος πάντων συνεχίζεται η συζήτηση και προσπαθώντας να φτάσουν την προσφορά που έχω εγώ ήδη, φτάνουμε στο οτι πέρα απο τα τηλέφωνα ίντερνετ κλπ θα έχω και κάποιες διευκολύνσεις στο κινητό όπως 2 ώρες το μήνα προς όλους για ένα χρόνο και δωρεάν internet με απεριόριστη χρήση, το οποίο φυσικά μετα απο επίμονες ερωτήσεις δικές μου παραδέχεται, καθώς η κλήση ηχογραφείται, οτι είναι το Wifi Fon και οχι κάποια υπηρεσία 3g/4g. Τέλος πάντων προσπαθουν με ψέμματα, με δωροεπιταγές, να φτάσουν κοντά σε αυτό που έχω ήδη και δε μπορούν και χρεώνουν και την αναγνώριση και η συζήτηση τελειώνει με αβρότητες εκατέρωθεν και υποσχέσεις για επανάληψη συνομιλιών κάποια στιγμή στο μέλλον...Για την ιστορία η προσφορά ήταν 24αρα, απεριοριστα σταθερα, 1 ή 1.5 ωρα προς κινητα, 2 ωρες στο κινητο προς ολους (για ενα χρονο), με 22.90 το μηνα και 50 ευρώ δωροεπιταγή.
    Ισχύουν όσα γράφεις και άλλα που δεν αναφέρεις και δεν θα ήθελα να γράψω δημόσια. Δυστυχώς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικό ήταν κάποια στιγμή να το κάνουνε και αυτοί
    Προσωπικα, δεν το θεωρώ λογικό, όντας 11+ χρόνια στον όμιλο και έχοντας δει πως "εξελίσεται" η παραπάνω προσέγγιση με τον πελάτη τα τελευταία χρόνια. Ευθύνονται λάθος άτομα σε λάθος θέσεις. Ταπεινή άποψη μου πάντα.
    (και δεν εννοώ τους νοικιαζόμενους υπαλλήλους από mellon, των 300 ευρώ με τις μηνιαίες συμβάσεις, που συνήθως μιλάει ο πελάτης μαζί τους στο τηλέφωνο)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FuS : 05-07-17 στις 23:44.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ερώτηση μου τι θα γίνει σε περίπτωση λειτουργίας τηλεπικοινωνιακού Τειρεσία απο τις εταιρείες τηλεφωνίας, δεν υπάρχει φυσικά τέτοιο πράγμα και ακόμα κι αν γίνει ο ΟΤΕ δε θα συμμετάσχει αλλα και πάλι δε πρέπει να με ενδιαφέρει αφου θα είμαι στο ΟΤΕ πλέον που είναι τόσο καλός και δε θα χρειαστεί να αλλάξω ξανά πάροχο και δε θα αντιμετωπίσω πρόβλημα ποτέ!
    Ανακοίνωση για έναρξη λειτουργίας Τηλεγνούς

    Αδιάβαστη η κυρία.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τυπικά έχει δίκιο η κυρία, διότι η Τηλεγνούς αφορά (προς το παρόν) μόνο τις συνδέσεις κινητής τηλεφωνίας.
    Ουσιαστικά όμως είναι κατακριτέα, διότι δεν έπρεπε να το αναφέρει ως δικαιολογία, άσε που ήταν και άστοχη.

  9. #9
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι καλά, που είσαι γνώστης και υποψιασμένος.
    Φαντάσου πόσοι θα την πατήσουν.

    Για το voip, σου είπε τίποτα ;
    σαν τι να του ελεγε για voip ?
    Εγω που πηρα προσφορα για ανανεωση vdsl ρωτησα αν θα αλλαξει κατι στη γραμμη μου αν θα γινει ευρυζωνικη και μου ειπε οχι. Για να γινει τα
    μηνιαία τέλη του Προγράμματος αυξάνονται κατά €5,54

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Προφανώς εννοείς για 2 κανάλια φωνής (όπως το ISDN), διαφορετικά το πάγιο είναι το ίδιο με PSTN.

  11. #11
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς εννοείς για 2 κανάλια φωνής (όπως το ISDN), διαφορετικά το πάγιο είναι το ίδιο με PSTN.
    ναι 2ο κανάλι φωνής (ευρυζωνική ή ISDN BRA).
    Δεν μου ειπεν κατι για voip και αναρωτήθηκα τι θα μπορουσαν να μου ειχαν πει ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυπικά έχει δίκιο η κυρία, διότι η Τηλεγνούς αφορά (προς το παρόν) μόνο τις συνδέσεις κινητής τηλεφωνίας.
    Ουσιαστικά όμως είναι κατακριτέα, διότι δεν έπρεπε να το αναφέρει ως δικαιολογία, άσε που ήταν και άστοχη.
    προς το παρόν ναι ειναι για κινητα αλλα ηδη στους ορους του συμβολαίου σταθερης τηλεφωνιας (cosmote) εχουμε αποδεκτή τον ελεγχο "Έλαβα γνώση
    και αποδέχομαι πλήρως:.... Συμφωνώ και αποδέχομαι η Εταιρεία να προβεί σε τυχόν έλεγχο της πιστοληπτικής μου ικανότητας
    " αρα σύντομα θα ειναι σε ισχύ

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    προς το παρόν ναι ειναι για κινητα αλλα ηδη στους ορους του συμβολαίου σταθερης τηλεφωνιας (cosmote) εχουμε αποδεκτή τον ελεγχο "Έλαβα γνώση
    και αποδέχομαι πλήρως:.... Συμφωνώ και αποδέχομαι η Εταιρεία να προβεί σε τυχόν έλεγχο της πιστοληπτικής μου ικανότητας
    " αρα σύντομα θα ειναι σε ισχύ
    Μπήκε ως όρος από πέρυσι στα συμβόλαια του ΟΤΕ. Σε κάποιους παρόχους υπάρχει και πολύ πριν την Τηλεγνούς και μάλιστα σε μερικόυς αναφέρεται ότι μπορεί να σου ζητήσουν προκαταβολικά εγγύηση.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-05-2010
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος Αττικής
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Vodafone H300S
    SNR / Attn
    31.5(dB) / 2.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Δεν μου ειπεν κατι για voip και αναρωτήθηκα τι θα μπορουσαν να μου ειχαν πει ...
    Θα μπορούσαν να σου πούν ότι αν δεν εχεις ρευμα δεν θα εχεις και τηλεφωνο (σημαντικό αν εχεις συναγερμό). Επίσης μπορούν να σε ρωτήσουν πόσες συσκευές εχεις στο σπίτι μιας και το voip δεν θα δουλευουν οι υπολοιπες πρίζες του σπιτιου. Μπορείς βέβαια να κανεις επιστροφή αλλα δεν μπορεί να γίνει παντου ευκολα.

    Προσωπικα με το voip είχα θεμα μιας και εχω μικρά παιδιά και δεν μπορούσα να βάλω το modem στην κεντρική πριζα (για να κανω ευκολα επιστροφή). Μπήκε στην κουζίνα αλλα για να φτασει η γραμμή πίσω στον συναγερμό.... ήταν θεμα.

    Το μόνο θετικό προς το παρόν είναι το Cyta4U που με εχει βολεψει.

    Προσωπικά με καλουν καθε βδομαδα από το 13888 (μιας και το κινητό είναι cosmote) και καθε φορά το παμε από την αρχή (ιστορικότητα μηδεν). 30-40% εκπτωση στην κινητή αν γίνει συνδιαστικό, δωρεαν τελη ενεργοποιησης, καρτοκινητά με τσαμπα χρόνους και ιντερνετ και 10€ εκπτωση στην σταθερή για τους 6 πρώτους μήνες. Κάθε φορά τους λεω ότι θελω VDSL και περιμένω να ενεργοποιηθεί η καμπίνα που εχει μπεί διπλα στο σπίτι. Κάθε φορά με βάζουν σε αναμονή για να μιλήσουν με το "τεχνικό τμήμα" το οποιο τους διαβεβαιωνει ότι υπαρχει διαθεσιμότητα VDSL κανονικά. Όταν τους λεω ότι οι ΟΤΕντζήδες που εχω ρωτήσει λενε ότι θελει καιρό ακομα.... μου λενε απλά ότι μπορώ να συνδεθώ και αν δεν εχω θα πεσω στα 24mbps. Πλάκα έχουν.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-20, 15:30
  2. Απαράδεκτη καθυστέρηση
    Από LEONTAS21 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-17, 12:39
  3. Τηλεφώνημα από 13888
    Από snowman στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-17, 01:02
  4. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-16, 02:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας