Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-19 από 19
  1. #16
    Εγγραφή
    07-09-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    TP-Link Archer VR2800
    SNR / Attn
    19.3(dB) / 22.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαράδεκτος ο αρθρογράφος χωρίς γνώση του αντικειμένου. Μπράβο τόσο στην Ρώσικη όσο και στην Αμερικάνικη κυβέρνηση που κάνουν ένα τόσο λογικό βήμα. Είναι αδιανόητο να τρέχεις λογισμικό σε κρίσιμες υποδομές χωρίς να έχεις πρόσβαση στον πηγαίο κώδικα.
    Ενω αν αποκτήσουν πρόσβαση στον κώδικα οι κυβερνήσεις οποιασδήποτε χώρας, θα το κάνουν για το καλό μας. Εμάς θέλουν να προστατέψουν, μας υπηρετούν και ενδιαφέρονται για το μέλλον μας. Στανταράκι.
    Αρκετές εταιρείες που παράγουν hardware και software έχουν προ πολλού παραδεχτεί πως ενσωμάτωνουν συστήματα που απαιτούν οι υπηρεσίες ασφαλείας των χωρών που έχουν τη βάση τους. Όσο δεν έχω σε αυτές εμπιστοσύνη, άλλο τόσο δεν έχω σε κανένα κράτος που θέλει να βάλει χέρι στον κώδικα. Ο καθένας ενεργεί για το συμφέρον του. Τα κέρδη για τις κρατικές υπηρεσίες ασφαλείας είναι ανεκτίμητα και προφανώς δεν δίνουν μία για τη μεγάλη μάζα, τους πολίτες...

  2. #17
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από candlebox71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενω αν αποκτήσουν πρόσβαση στον κώδικα οι κυβερνήσεις οποιασδήποτε χώρας, θα το κάνουν για το καλό μας. Εμάς θέλουν να προστατέψουν, μας υπηρετούν και ενδιαφέρονται για το μέλλον μας. Στανταράκι.
    Αρκετές εταιρείες που παράγουν hardware και software έχουν προ πολλού παραδεχτεί πως ενσωμάτωνουν συστήματα που απαιτούν οι υπηρεσίες ασφαλείας των χωρών που έχουν τη βάση τους. Όσο δεν έχω σε αυτές εμπιστοσύνη, άλλο τόσο δεν έχω σε κανένα κράτος που θέλει να βάλει χέρι στον κώδικα. Ο καθένας ενεργεί για το συμφέρον του. Τα κέρδη για τις κρατικές υπηρεσίες ασφαλείας είναι ανεκτίμητα και προφανώς δεν δίνουν μία για τη μεγάλη μάζα, τους πολίτες...
    Πολυ σωστα. Η ανοησια ολων αυτων που υποστηριζουν το ανοιγμα του κωδικα ειναι οτι πιστευουν οτι αυτος θα μπορει να ελεγχεται απο τον οποιονδηποτε. Το 99% δεν θα ξερει να τον ελεγξει και το 1% που θα ξερει θα το κανει για λογαριασμο της εξουσιας, οχι του λαουτζικου. Εχουν την ψευδαισθηση ασφαλειας χωρις να καταλαβαινουν οτι απλα δεν μπορουν να κανουν κανενα ελεγχο.

  3. #18
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Στον πρόεδρο, στον πρόεδρο!

  4. #19
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από candlebox71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενω αν αποκτήσουν πρόσβαση στον κώδικα οι κυβερνήσεις οποιασδήποτε χώρας, θα το κάνουν για το καλό μας. Εμάς θέλουν να προστατέψουν, μας υπηρετούν και ενδιαφέρονται για το μέλλον μας. Στανταράκι.
    Αρκετές εταιρείες που παράγουν hardware και software έχουν προ πολλού παραδεχτεί πως ενσωμάτωνουν συστήματα που απαιτούν οι υπηρεσίες ασφαλείας των χωρών που έχουν τη βάση τους. Όσο δεν έχω σε αυτές εμπιστοσύνη, άλλο τόσο δεν έχω σε κανένα κράτος που θέλει να βάλει χέρι στον κώδικα. Ο καθένας ενεργεί για το συμφέρον του. Τα κέρδη για τις κρατικές υπηρεσίες ασφαλείας είναι ανεκτίμητα και προφανώς δεν δίνουν μία για τη μεγάλη μάζα, τους πολίτες...
    Πολλές φορές το ίδιο λογισμικό που χρησιμοποιεί το κράτος (πχ windows, antivirus) χρησιμοποιούν οι πολίτες και οι επιχειρήσεις. Το κράτος έχει συμφέρον να προστατέψει και τις επιχειρήσεις (αλλιώς δεν θα πάρει φόρους) αλλά και τους πολίτες αφού ένας υπάλληλος στο κατάλληλο πόστο για παράδειγμα, μπορεί να λειτουργήσει ως δούρειος ίππος για ένα ξένο πράκτορα.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-17, 22:49
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 23:40
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-17, 03:58
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-17, 11:49
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-16, 08:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας