Έχω δηλώσει βλάβη χαμηλού συνχρονισμου στις 23/6 για πτώση ταχύτητας από 35mbs στα 21. Μου έβαλαν διαγνωστικό στη γραμμή και την επόμενη μέρα έμεινα χωρίς τηλέφωνο μεχρι και τις 28/6.
Τους είπα ότι υπάρχει πρόβλημα με ανάπηρο άτομο μεγάλης ηλικίας και δεν μπορώ να μείνω χωρίς σταθερό τηλέφωνο καθώς το συγκεκριμένο άτομο δεν μπορεί να χρησιμοποιείσει κινητο.
Ο τεχνικός ήρθε στις 28/6 και του πήρε γύρω στη μία ώρα να λύθει το πρόβλημα και στο τέλος λύθηκε από μέσα χωρις να κάνει τίποτα στο σπίτι. Έκαναν βλακεια και χάλασαν τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας όταν έβγαλαν το διαγνωστικό. Μέχρι σήμερα η ταχύτητα εξακολουθεί να είναι στα 21mbs και έχω και αποσυνδέσεις που δεν είχα ποτέ. Τους είπα ότι θέλω να διακόψω χωρίς να πληρώσω το τέλος διακοπής και με παρεπεμψαν στο τμήμα παραπόνων όπου έγινε καταγραφή στις 26/6 σαν επείγον και μου είπαν ότι σύντομα θα έχω νέα. Μέχρι σήμερα δεν με έχει πάρει κανείς τηλέφωνο και άμα τους πάρω μου πετάνε την ίδια καραμέλα ότι θα καλέσουν αυτοί. Πληρώνω για 35mbs και έχω 21 στα 20 μετρα από το καφαο. Τι πρέπει να κάνω για να αποδεσμευτω χωρίς να πληρώσω το τέλος διακοπής?
Εφόσον είναι δικό τους πρόβλημα και δεν δίνουν σημασία.
Το συμβολαιο είναι 2ετες και έχουν περάσει 13 μήνες.