Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σας,
    Οπως λέει και ο τίτλος εδω και καιρο αντιμετωπίζω το συγκεκριμένο πρόβλημα με αποτέλεσμα για να μην με αποσυνδέει απο το ενα σημειο στο αλλο να βάζω διαφορετικό ssid!
    Το ρουτερ ειναι αυτο:http://www.tp-link.gr/products/detai..._TD-W9980.html
    και το repeater αυτο http://www.tp-link.com/us/products/d...L-WA860RE.html
    χωρίς το repeater δεν πιανω καθολου στο μπαλκόνι (καμια φορα 1 γραμμη),
    οταν βάλω το repeater καπου ενδιάμεσα εχω φουλ με να πρόβλημα! καμιά φορά μπαίνει στο router με αποτέλεσμα η εναλλαγή αυτη να μου κόβει την επικοινωνία πραγμα που ειναι πολυ σπαστικο.. υπάρχει καποια λύση σε αυτό; η να βάλω παλι διαφορετικό ssid;
    Επίσης το ρούτερ μου υποστηρίζει dual band αλλα ποτε δεν συνδέεται αυτόματα στην 5ghz τι θέλει και εκεί διαφορετικό ssid? 1 σπίτι 3 ssid?:P 1 δίκτυό;

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η απόφαση σε ποια ασύρματη εκπομπή θα γίνει σύνδεση, είναι πάντα του client. Για να γίνει η εναλλαγή πρέπει το σήμα με το οποίο είναι συνδεμένη μια συσκευή, να πέσει σε κάποιο όριο που είναι ορισμένο στο firmware και δεν αλλάζει.
    Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μειώσεις την ισχύ εκπομπής (αν είναι δυνατόν) και στα 2 ΑΡ, ώστε η περιοχή επικάλυψης να μην είναι μεγάλη κι έτσι να γίνεται γρηγορότερα η μετάπτωση από το ένα στο άλλο ή να παραμένει συνδεδεμένο περισσότερο στο ένα από τα 2 (ανάλογα την θέση που βρίσκεται ο client).

    Το ότι ο router είναι dual band, δεν σημαίνει ότι και οι συσκευές που θα συνδεθούν πάνω του έχουν και αυτές την ίδια δυνατότητα. Συνήθως οι φορητές είναι μόνο στους 2,4GHz.
    Ακόμη και κάποια να είναι, πάλι η επιλογή σε ποια μπάντα θα συνδεθεί, αποφασίζεται από τον client κι επειδή συνήθως το σήμα των 5GHz είναι ασθενέστερο, συνδέεται στην δυνατότερη 2,4GHz μπάντα.
    Υπάρχουν διάφορες λύσεις, όπως μείωση της ισχύος, ρυθμίσεις προτεραιότητας (σε κάποιες συσκευές ή κάρτες δικτύου), διαφορετικό SSID κλπ.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απόφαση σε ποια ασύρματη εκπομπή θα γίνει σύνδεση, είναι πάντα του client. Για να γίνει η εναλλαγή πρέπει το σήμα με το οποίο είναι συνδεμένη μια συσκευή, να πέσει σε κάποιο όριο που είναι ορισμένο στο firmware και δεν αλλάζει.
    Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μειώσεις την ισχύ εκπομπής (αν είναι δυνατόν) και στα 2 ΑΡ, ώστε η περιοχή επικάλυψης να μην είναι μεγάλη κι έτσι να γίνεται γρηγορότερα η μετάπτωση από το ένα στο άλλο ή να παραμένει συνδεδεμένο περισσότερο στο ένα από τα 2 (ανάλογα την θέση που βρίσκεται ο client).

    Το ότι ο router είναι dual band, δεν σημαίνει ότι και οι συσκευές που θα συνδεθούν πάνω του έχουν και αυτές την ίδια δυνατότητα. Συνήθως οι φορητές είναι μόνο στους 2,4GHz.
    Ακόμη και κάποια να είναι, πάλι η επιλογή σε ποια μπάντα θα συνδεθεί, αποφασίζεται από τον client κι επειδή συνήθως το σήμα των 5GHz είναι ασθενέστερο, συνδέεται στην δυνατότερη 2,4GHz μπάντα.
    Υπάρχουν διάφορες λύσεις, όπως μείωση της ισχύος, ρυθμίσεις προτεραιότητας (σε κάποιες συσκευές ή κάρτες δικτύου), διαφορετικό SSID κλπ.

    Τώρα ήδη εχω ρίξει το σήμα του repeater για να το δοκιμάσω, αν και κανονικα πρεπει να ρίξω το σήμα του modem-router αλλα εχει επιλογή 100/50/25 αν το βάλω στα 50 μετά δεν θα πιάνω στο κατω όροφο που πιάνω οριακά οπότε το κοιτάω στο repeater, το RTS Threshold παιζει ρόλο?


    Για το 5ghz ρυθμιση προτεραιότητας που είπες πως μπορώ να την βρώ; η δεν εχει τετοια επιλογη το ρουτερ μου;

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Για να έχεις ίδιο ssid πρέπει τα 2 ασύρματα να κάνουν σωστά seamless roaming .
    Δεν υπάρχει περίπτωση να το πετύχεις αυτό με αυτά τα access point οπότε το καλύτερο είναι να έχεις διαφορετικά ssid .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baspax1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα ήδη εχω ρίξει το σήμα του repeater για να το δοκιμάσω, αν και κανονικα πρεπει να ρίξω το σήμα του modem-router αλλα εχει επιλογή 100/50/25 αν το βάλω στα 50 μετά δεν θα πιάνω στο κατω όροφο που πιάνω οριακά οπότε το κοιτάω στο repeater, το RTS Threshold παιζει ρόλο?

    Για το 5ghz ρυθμιση προτεραιότητας που είπες πως μπορώ να την βρώ; η δεν εχει τετοια επιλογη το ρουτερ μου;
    Το RTS Threshold παίζει ρόλο όταν υπάρχουν πολλά ασύρματα δίκτυα στο ίδιο κανάλι. Πρόκειται για συμβιβασμό μεταξύ bandwidth και σταθερής σύνδεσης. Μεγαλύτερη τιμή έχουμε αύξηση bandwidth αλλά ταυτόχρονα πιθανή αύξηση σφαλμάτων και επαναπροώθηση πακέτων.

    Η απόφαση για την σύνδεση γίνεται πάντα από τον client και όχι το ΑΡ. Άρα οτιδήποτε σχετικό με προτεραιότητες το κοιτάς στις ασύρματες συσκευές (PC, tablet, κινητά κλπ).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να έχεις ίδιο ssid πρέπει τα 2 ασύρματα να κάνουν σωστά seamless roaming .
    Δεν υπάρχει περίπτωση να το πετύχεις αυτό με αυτά τα access point οπότε το καλύτερο είναι να έχεις διαφορετικά ssid .
    Σωστό μεν, αλλά από την άλλη παίρνει αρκετά παραπάνω χρόνο στην μετάπτωση της ασύρματης σύνδεσης από το ένα στο άλλο ΑΡ. Βασικά είναι τι βολεύει τον καθένα.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστό μεν, αλλά από την άλλη παίρνει αρκετά παραπάνω χρόνο στην μετάπτωση της ασύρματης σύνδεσης από το ένα στο άλλο ΑΡ. Βασικά είναι τι βολεύει τον καθένα.
    Το θέμα όμως είναι ότι η μετάπτωση θα γίνει , στην άλλη περίπτωση τα περισσότερα access point τρώνε τρελό κόλλημα σε arp conflicts και βγαίνουν εντελώς off. Μόνο με κάνα restart στρώνουν .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα όμως είναι ότι η μετάπτωση θα γίνει , στην άλλη περίπτωση τα περισσότερα access point τρώνε τρελό κόλλημα σε arp conflicts και βγαίνουν εντελώς off. Μόνο με κάνα restart στρώνουν .
    Ναι, συμβαίνει αρκετές φορές. Μια λύση που αποδεδειγμένα δουλεύει είναι να έχει το καθένα ενεργό DHCP με συγκεκριμένη διαφορετική περιοχή στο ίδιο υποδίκτυο ή ο client να έχει σταθερή ΙΡ μέσω του μοναδικού DHCP με το Address Reservation.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω βάλει ρούτερ σαν Access Point (ενσύρματη σύνδεση), με repeater δεν έχω δοκιμάσει και έχω διαπιστώσει ότι με το ίδιο SSID ή με διαφορετικό είναι θέμα του Client πότε θα συνδεθεί. Υπάρχουν συσκευές που αλλάζουν και άλλες που πρέπει να κλείσεις το WI-FI τους και να το ανοίξεις πάλι για να συνδεθούν στο πιο κοντινό Αccess Point.
    Eπίσης το άλλο που είδα είναι ότι δεν έχει να κάνει και με την παλαιότητα της συσκευής, υπάρχουν καινούργιες συσκευές και δεν αλλάζουν και παλιές που αλλάζουν. Έκανα και δοκιμή να κλείνω εντελώς το WI-FI του ρούτερ που είχανε συνδεθεί πρώτα και πάλι δεν συνδεόταν στο άλλο, μόνο με κλείσιμο και άνοιγμα πάλι στο δικό τους WI-FI.
    Aυτή η συμπεριφορά σε 3 διαφορετικούς χώρους και με διαφορετικά ζευγάρια ρούτερ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, συμβαίνει αρκετές φορές. Μια λύση που αποδεδειγμένα δουλεύει είναι να έχει το καθένα ενεργό DHCP με συγκεκριμένη διαφορετική περιοχή στο ίδιο υποδίκτυο ή ο client να έχει σταθερή ΙΡ μέσω του μοναδικού DHCP με το Address Reservation.
    Address reservation στα κινητά δεν εχω δοκιμάσει υπάρχει περίπτωση να επιλυθεί αυτή η μετάπτωση απο το ένα στο αλλο αμα του δηλώνω εγω μεσω του mac address ποια ip θα παρεί;
    Εμένα παντως στην πράξη δεν μου μου φαίνεται να ειναι θέμα 100% client γιατι με την ιδια λογική σε ξενοδοχεία που έχουμε Ubiquiti UniFi AP ανα 3 δωμάτια καθώς περνάω 10δες δωμάτια και προφανώς κλειδώνω σε αλλον AP δεν καταλαβαίνω την μετάπτωση η τουλάχιστον στην πράξη δεν με πετάει απο το παιχνίδι...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baspax1 : 05-07-17 στις 10:13.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baspax1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Address reservation στα κινητά δεν εχω δοκιμάσει υπάρχει περίπτωση να επιλυθεί αυτή η μετάπτωση απο το ένα στο αλλο αμα του δηλώνω εγω μεσω του mac address ποια ip θα παρεί;
    Εμένα παντως στην πράξη δεν μου μου φαίνεται να ειναι θέμα 100% client γιατι με την ιδια λογική σε ξενοδοχεία που έχουμε Ubiquiti UniFi AP ανα 3 δωμάτια καθώς περνάω 10δες δωμάτια και προφανώς κλειδώνω σε αλλον AP δεν καταλαβαίνω την μετάπτωση η τουλάχιστον στην πράξη δεν με πετάει απο το παιχνίδι...
    Τα ubiquity έχουν seamless roaming γι αυτό σου είπα με αυτά τα access point δεν μπορείς να το κάνεις . Αν βάλεις ubiquity με controller είσαι μια χαρά .
    Δεν έχει καμία σχέση ο client πρόβλημα μεταξύ dhcp leases και arp conflicts είναι .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baspax1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα παντως στην πράξη δεν μου μου φαίνεται να ειναι θέμα 100% client γιατι με την ιδια λογική σε ξενοδοχεία που έχουμε Ubiquiti UniFi AP ανα 3 δωμάτια καθώς περνάω 10δες δωμάτια και προφανώς κλειδώνω σε αλλον AP δεν καταλαβαίνω την μετάπτωση η τουλάχιστον στην πράξη δεν με πετάει απο το παιχνίδι...
    O Άκης έχει απόλυτα δίκιο. Δεν υπάρχει σύγκριση των Unifi (και άλλων ακριβότερων ΑΡ) με τα απλά ΑΡ.
    Ακόμη και στα Unifi υπάρχει μεγάλη βελτίωση με το νέο Fast Roaming σε σχέση με το προηγούμενο Zero-Handoff.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    O Άκης έχει απόλυτα δίκιο. Δεν υπάρχει σύγκριση των Unifi (και άλλων ακριβότερων ΑΡ) με τα απλά ΑΡ.
    Ακόμη και στα Unifi υπάρχει μεγάλη βελτίωση με το νέο Fast Roaming σε σχέση με το προηγούμενο Zero-Handoff.
    Κρίμα και ειχα αγαπήσει το μικρό tl-wa860re :P
    Η αλήθεια ειναι πως εχω μια UAP θα συνεργαστεί με το wifi του ρουτερ η θα πρέπει να εχει και εκεί unify για να γίνεται ομαλά η μετάβαση;

  13. #13
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baspax1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρίμα και ειχα αγαπήσει το μικρό tl-wa860re :P
    Η αλήθεια ειναι πως εχω μια UAP θα συνεργαστεί με το wifi του ρουτερ η θα πρέπει να εχει και εκεί unify για να γίνεται ομαλά η μετάβαση;
    Δεν νομίζω οι ubiquity να δουλεύουν ως wireless repeater για non ubiquity products .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  14. #14
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω οι ubiquity να δουλεύουν ως wireless repeater για non ubiquity products .
    Οχι δεν δουλεύουν.. με καλώδιο θα βαλω το uap απλα κανει την ενναλαγή χωρις να με κόβει ηθελα να ξερω απο τον tplink router στο uap ,
    αλλα οκ θα τον κανω στην πραξη να το δω..

  15. #15
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baspax1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν δουλεύουν.. με καλώδιο θα βαλω το uap απλα κανει την ενναλαγή χωρις να με κόβει ηθελα να ξερω απο τον tplink router στο uap ,
    αλλα οκ θα τον κανω στην πραξη να το δω..
    Και πάλι όλη τη δουλειά την κάνει ο controller , το μόνο που μπορεί να βοηθήσει είναι ότι στο wifi του ubiquity μπορείς να ορίσεις διαφορετικό subnet για το ασύρματο interface .
    Έχω και εγώ απορία πως θα τα πάει :-)
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με καρτα ασυρματου δικτυου σε windows 10
    Από jouriZN στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-17, 23:50
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-17, 13:16
  3. Πρόβλημα δικτύου Γκύζη
    Από mrformat στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-16, 12:24
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-16, 15:47
  5. Πρόβλημα με κάρτα δικτύου Windows 10
    Από nikoslykos στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-16, 18:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας