Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    14-10-2007
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12600/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    MediaAccess TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,8(dB) / 14(dB)
    Καλησπέρα σας,
    Έχω ψάξει παντού και έχω κατά μπερδευτεί. Έχω μια μικρή επιχείρηση και θέλω να στήσω ένα τηλεφωνικό κέντρο. Μέχρι πρότινος, είχα απλή PSTN γραμμή. Πλέον, η σύνδεση μας αναβαθμίστηκε στο Forthnet Professional Economy και μου είπαν ότι έχω μια ISDN γραμμή πλέον, με μια γραμή τηλεφώνου που είχα και μια νέα VoIP. Το router είναι το νέο που δίνουν για vDSL (technicolor) και έχει 2 εξόδους (κίτρινες) όπου λογικά κουμπώνει το 2η τηλέφωνο (δεν το δοκίμασα).

    Εγώ θέλω να βάλω τηλεφωνικό κέντρο και διχάζομαι στα εξής:
    - Να πάρω μετατροπείς αναλογικών συσκευών σε voIP (κάπου 60€/1 για 2 συσκευές) και να έστηνα ένα server με asterisk. Εκεί κάτι για κάρτες διάβασα που δεν κατάλαβα πως θα συνδέσω την γραμμή που έρχεται την βασική (οχι την voIP) πάνω σε αυτό και να λειτουργήσει μετά εσωτερικά. Το πως δουλεύει ο μετατροπέας voIP γνωρίζω.

    - Να πάρω αναλογικό τηλεφωνικό κέντρο (πχ PANASONIC ΚΧ-ΤΕΑ308) και να τα συνδέσω πάνω εκεί. Στις εξωτερικές γραμμές όμως λέει PSTN, εγώ την voIP μπορώ να την συνδέσω από την κίτρινη θύρα του router, εκεί; Αυτό υπολογίζεται στα 360€

    Τι με συμφέρει;
    Θέλω όπωσδήποτε IVR (1,2,3 αριθμιση, οχι 101,102,801,802 που εχουν κάποια φθηνά), να φαίνεται στα εσωτερικα ποιος παίρνει, να κάνει εξερχόμενες απο το κεφαλικό νούμερο (το βασικό)..

    Περιμένω απόψεις μηπως βγάλω άκρη

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το ερώτημα που πρέπει να απαντήσεις πρώτο είναι τι δίνει ο εξοπλισμός σου. Το ότι έχεις γραμμή ISDN από πού το συμπεραίνεις; (το ότι στο είπαν προφορικά δεν σημαίνει τίποτα, και στο site δεν διευκρινίζουν) Για VoIP σου έχουν δώσει στοιχεία ή είναι εσωτερική δική τους υλοποίηση; Και αν είναι VoIP είναι και οι δύο γραμμές έτσι;

    Δώσε ένα link αν θες για το συγκεκριμένο technicolor ή βγάλε μια φωτό τις υποδοχές του και πες μας και τι γράφει η κάθε μία.
    hnesne

  3. #3
    Εγγραφή
    14-10-2007
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12600/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    MediaAccess TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,8(dB) / 14(dB)
    Καλημέρα,
    Έχουμε και λέμε

    Εγώ είχα το κλασσικό παλιό technicolor και μου έφεραν το TG788vn v2. Ότι έχω ISDN πραγματικά μου το είπαν αυτοί, εγώ δεν κατάλαβα κάτι (μου είπαν για να μπορώ να κάνω εξωτερικές κλήσεις όταν η μια γραμμή είναι κατειλημμένη.
    Αν βοηθάει στο router βλέπω και το εξής:
    ITU-T G.992.5 Annex A (ADSL2+ over POTS)

    Τώρα όσο αφορά τις γραμμές, νομίζω οτι η μια είναι κανονική (η παλιά μου) γιατί δεν βγαίνει από τα κίτρινα πορτάκια του router. Μου είπαν για την voIP να την βγάλω από τα κίτρινα πορτάκια. Πιθανό είναι δική τους υλοποίηση η voIP γιατί αν πάω Telephony δε βλέπω τίποτα πάρα μόνο παύλες.. εκτός και αν ούτε καν μου βάλανε την voIP Και την άφησαν εκκρεμότητα.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    To Annex A (και το over POTS) σημαίνει πως δεν έχεις ISDN.

    Άρα έχεις μία αναλογική γραμμή από το σύρμα και άλλη μία από το κίτρινο πορτάκι. Αν συνδέσεις ένα απλό τηλέφωνο στα κίτρινα πορτάκια έχεις σήμα; Αν ναι, έχεις στη διάθεσή σου 2 αναλογικές γραμμές (και το 308 της panasonic είναι μια επιλογή που ταιριάζει).

    Ότι η δεύτερη είναι VoIP στην ουσία δεν σε αφορά για αυτό που θες να κάνεις. Δεν έχω ιδέα μήπως σε asterisk θα μπορούσες να βάλεις την κανονική γραμμή με ένα expansion card και σαν δεύτερη τη VoIP, αλλά μόνο εφόσον σου δίνει η forthnet τα στοιχεία πρόσβασής της. Σε αναλογικό κέντρο πάντως μπαίνουν και οι δύο.

    Μένει να σου απαντήσουν και οι ειδικοί του forum
    hnesne

  5. #5
    Εγγραφή
    14-10-2007
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12600/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    MediaAccess TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,8(dB) / 14(dB)
    Ναι, απ το κίτρινο βγαίνει τόνος... και μου είπαν οτι μπορώ να τα κουμπώσω πάνω σε αναλογικό.
    Είδα όμως ότι εγκατάσταση με Asterix και PBX κοστίζει φθηνότερα, αλλά είχα διαβάσει και κάτι με SIP και έλεγα μήπως τα καταφέρω χωρίς τις έξτρα κάρτες.
    Ευχαριστώ για την βοήθεια

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Στοιχεία SIP (VoIP) δηλαδή, έχει η δεύτερη γραμμή μόνο. Το θέμα είναι αν σου δίνει η forthnet τα στοιχεία. Δεν ξέρω το οικοσύστημα του asterisk, όπως υπάρχουν κάρτες που συνδέονται τα εσωτερικά ίσως να υπάρχει και κάρτα που μπορείς να προσθέσεις στα εξωτερικά του κέντρου εκτός από έναν λογαριασμό VoIP και μια απλή γραμμή PSTN. Λέω τώρα...

    Με το κέντρο μπορείς να βρεις και μεταχειρισμένο πάντως πολύ φτηνά, χρειάζεσαι και μια ειδική συσκευή για τον προγραμματισμό του αν και τα πιο νέα τα προγραμματίζεις και μέσω υπολογιστή. Δες ενδεχομένως και κάποια φτηνή μάρκα, π.χ. TELE. Με αναλογικό κέντρο πάντως, κι αν αλλάξεις πάροχο μεθαύριο δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις κέντρο.
    hnesne

  7. #7
    Εγγραφή
    14-10-2007
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12600/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    MediaAccess TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,8(dB) / 14(dB)
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρησιμες συμβουλές σου Θα το σκεφτώ και θα δω τι θα κάνω.

Παρόμοια Θέματα

  1. Τηλεφωνικό κέντρο για πολύ βασική χρήση.
    Από Avatar_GR στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-17, 13:04
  2. Τηλεφωνικό κέντρο Avaya integral 5 - Integral Service Application ISA
    Από puntomania στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-17, 05:02
  3. Τηλεφωνικό κέντρο και αριθμοί .
    Από NetJim στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-16, 23:32
  4. Τηλεφωνικό κέντρο AVAYA Integral 5E
    Από puntomania στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-16, 00:07
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-16, 13:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας