Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι αντιμονοπωλιακοί ρυθμιστικοί φορείς της ΕΕ έχουν ορίσει μια ομάδα εμπειρογνωμόνων για να δώσουν μια δεύτερη γνώμη σχετικά με την υπόθεσή τους εναντίον του κινητού λειτουργικού συστήματος Android της Google, δήλωσαν δύο άνθρωποι εξοικειωμένοι με το θέμα, καθώς εξετάζεται η επιβολή ενός νέου προστίμου στην εταιρία.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  download.jpg 
Εμφανίσεις:  367 
Μέγεθος:  70,8 KB 
ID: 184530Υποθέτοντας ότι η ομάδα συμφωνεί με τα συμπεράσματα της αρχικής ομάδας της υπόθεσης, θα μπορούσε να ανοίξει το δρόμο για την Ευρωπαϊκή Επιτροπή να εκδώσει απόφαση κατά της Google μέχρι το τέλος του έτους.

    Η Επιτροπή τον Απρίλιο του περασμένου έτους κατηγόρησε την Google πως χρησιμοποιεί το κυρίαρχο κινητό λειτουργικό σύστημα Android για να κλείσει τους ανταγωνιστές της μετά από καταγγελία από την ομάδα λόμπυ FairSearch.

    Η κίνηση της ευρωπαϊκής αρχής ανταγωνισμού, η οποία έπληξε την εταιρεία με ποινή 2,4 δισεκατομμυρίων ευρώ (2,7 δισεκατομμυρίων ευρώ) για την αθέμιτη λειτουργία της υπηρεσίας αγορών της τον περασμένο μήνα, θα μπορούσε να δημιουργήσει μεγαλύτερο κίνδυνο για τη δημοφιλέστερη μηχανή αναζήτησης στο Διαδίκτυο λόγω του τεράστιου αναπτυξιακού δυναμικού του Android .

    Ο εκπρόσωπος της Επιτροπής Ρικάρντο Καρλόζο και η Google αρνήθηκαν να σχολιάσουν.

    Ο εντεταλμένος της ΕΕ για τον ανταγωνισμό ανέφερε ότι η τακτική της Google περιλαμβάνει την απαίτηση από τους κατασκευαστές smartphone να προεγκαταστήσουν την Αναζήτηση Google και το πρόγραμμα περιήγησης Google Chrome σε αντάλλαγμα για πρόσβαση σε άλλες εφαρμογές Google και να εμποδίσουν τους κατασκευαστές να χρησιμοποιούν ανταγωνιστικές εκδόσεις του Android.

    Η εταιρεία κατηγορήθηκε επίσης ότι πληρώνει τους κατασκευαστές smartphone και τους φορείς κινητής τηλεφωνίας για να εγκαθιστούν μόνο την Αναζήτηση Google στις συσκευές τους.

    Η Google δήλωσε τότε ότι το Android ήταν ένα αξιόλογο σύστημα βασισμένο σε λογισμικό ανοιχτού κώδικα και ανοικτή καινοτομία και ήταν καλό για τον ανταγωνισμό και για τους καταναλωτές.

    Η Επιτροπή είχε προγραμματίσει να δημιουργήσει μια ομάδα αξιολόγησης από ομοτίμους, γνωστή και ως δικηγόρος του διαβόλου, τον Ιούνιο. Τέτοιες ομάδες αποτελούνται συνήθως από τρεις έως τέσσερις έμπειρους αξιωματούχους που εξετάζουν τα συμπεράσματα της ομάδας της υπόθεσης με νέο βλέμα,ι για να εξασφαλίσουν ότι η υπόθεση είναι ισχυρή. Δεν είναι σαφές εάν το νέο panel έχει αρχίσει να λειτουργεί.

    Πηγή : Reuters

    machine translated by Google translate

  2. #2
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εκεί στην Ε.Ε ήθελα να ήξερα τι πίνουν....μήπως είναι ληγμένα δεν εξηγείτε....
    αλλά φταίει η Google που δεν έχει κλειδώσει το Android όπως κάνει η Apple στο IOS και να δεις μετά γλέντια που θα γίνουν από τους κατασκευαστές κινητών τηλεφώνων και tablet που δεν θα μπορούν να βάζουν ότι αυτοί θέλουν όπως συμβαίνει με τα Apple Iphone/Ipad και η εταιρεία έχει το κεφάλι της ήσυχο.

    λένε για μηχανή αναζήτησης θα ήθελα να μου πουν οι κύριοι της Ε.Ε ποια θεωρούν αξιόπιστη?

    Google
    Bing (Microsoft)
    Yahoo (Microsoft)

    γιατί με αυτούς θα ξεχάσω και τι έχω μάθει...στην πληροφορική

    δεν θέλουν να υπάρχει μονοπώλιο

    ας κάτσουν να φτιάξουν κάτι αντίστοιχο....

  3. #3
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    ας αφήσουν τις επιτροπές προστίμων εκεί στις Βρυξέλλες κι ας πληρώσουν να φτιάξουν κανα δικό τους OS
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  4. #4
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    ας αφήσουν τις επιτροπές προστίμων εκεί στις Βρυξέλλες κι ας πληρώσουν να φτιάξουν κανα δικό τους OS
    πολύ σωστά τα λες
    αλλά δεν νομίζω να ακούν εκεί στην Ε.Ε...

  5. #5
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκεί στην Ε.Ε ήθελα να ήξερα τι πίνουν....μήπως είναι ληγμένα δεν εξηγείτε....
    αλλά φταίει η Google που δεν έχει κλειδώσει το Android όπως κάνει η Apple στο IOS και να δεις μετά γλέντια που θα γίνουν από τους κατασκευαστές κινητών τηλεφώνων και tablet που δεν θα μπορούν να βάζουν ότι αυτοί θέλουν όπως συμβαίνει με τα Apple Iphone/Ipad και η εταιρεία έχει το κεφάλι της ήσυχο.

    λένε για μηχανή αναζήτησης θα ήθελα να μου πουν οι κύριοι της Ε.Ε ποια θεωρούν αξιόπιστη?

    Google
    Bing (Microsoft)
    Yahoo (Microsoft)

    γιατί με αυτούς θα ξεχάσω και τι έχω μάθει...στην πληροφορική

    δεν θέλουν να υπάρχει μονοπώλιο

    ας κάτσουν να φτιάξουν κάτι αντίστοιχο....
    Ξεχνάς μια πολύυυυυ μικρή λεπτομερειούλα. Η apple δεν πουλάει το λειτουργικό της σε κανέναν. Ποιός να την κατηγορήσει για μονοπωλιακές τακτικές; Ο εαυτός της; H apple αναγκάζει την apple να εγκαθιστά εφαρμογές της apple;

  6. #6
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.238
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεχνάς μια πολύυυυυ μικρή λεπτομερειούλα. Η apple δεν πουλάει το λειτουργικό της σε κανέναν. Ποιός να την κατηγορήσει για μονοπωλιακές τακτικές; Ο εαυτός της; H apple αναγκάζει την apple να εγκαθιστά εφαρμογές της apple;
    Ουτε η Google το πουλάει
    Μήπως η Google υποχρεώνει κάποιον να χρησιμοποιεί Google Android ?


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  7. #7
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεχνάς μια πολύυυυυ μικρή λεπτομερειούλα. Η apple δεν πουλάει το λειτουργικό της σε κανέναν. Ποιός να την κατηγορήσει για μονοπωλιακές τακτικές; Ο εαυτός της; H apple αναγκάζει την apple να εγκαθιστά εφαρμογές της apple;
    Δεν με κατάλαβες

    Εννοώ ότι αυτό έπρεπε να είχε κάνει εξ αρχής και η google

  8. #8
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    Δεν καταλάβατε, δεν έχει να κάνει με το Android το οποίο έτσι κι αλλιώς κανείς δεν αγοράζει από τη Google.
    Η google λέει, αν δε βάλεις τον Chrome ή την αναζήτηση δε σε αφήνω να βάλεις google play.
    Επίσης πάρε και τόσα λεφτά ώστε να βάλεις μόνο τη δική μου αναζήτηση.

    Είναι κάτι αντίστοιχο με αυτο που έκανε πριν χρόνια η Microsoft που έλεγε, αν βγάλεις laptop με Linux δε σου πουλάω άδειες windows. Ή αυτο που έκανε ή Intel η οποία ελεγε αν βγάλεις laptop με AMD ακριβαίνουν οι δικοί μου επεξεργαστές.
    Portable CD player

  9. #9
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dchatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλάβατε, δεν έχει να κάνει με το Android το οποίο έτσι κι αλλιώς κανείς δεν αγοράζει από τη Google.
    Η google λέει, αν δε βάλεις τον Chrome ή την αναζήτηση δε σε αφήνω να βάλεις google play.
    Επίσης πάρε και τόσα λεφτά ώστε να βάλεις μόνο τη δική μου αναζήτηση.

    Είναι κάτι αντίστοιχο με αυτο που έκανε πριν χρόνια η Microsoft που έλεγε, αν βγάλεις laptop με Linux δε σου πουλάω άδειες windows. Ή αυτο που έκανε ή Intel η οποία ελεγε αν βγάλεις laptop με AMD ακριβαίνουν οι δικοί μου επεξεργαστές.
    Και καλα κανουν ολοι αυτοι. Δηλαδη τι θελουμε να γινει; Να πει η google βαλε οτι θες αλλα να το πληρωνω εγω απο την τσεπη μου;

  10. #10
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dchatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλάβατε, δεν έχει να κάνει με το Android το οποίο έτσι κι αλλιώς κανείς δεν αγοράζει από τη Google.
    Η google λέει, αν δε βάλεις τον Chrome ή την αναζήτηση δε σε αφήνω να βάλεις google play.
    Επίσης πάρε και τόσα λεφτά ώστε να βάλεις μόνο τη δική μου αναζήτηση.

    Είναι κάτι αντίστοιχο με αυτο που έκανε πριν χρόνια η Microsoft που έλεγε, αν βγάλεις laptop με Linux δε σου πουλάω άδειες windows. Ή αυτο που έκανε ή Intel η οποία ελεγε αν βγάλεις laptop με AMD ακριβαίνουν οι δικοί μου επεξεργαστές.
    Σε τέτοιες περιπτώσεις συμφωνώ να τους κόβουν τον κ*** . Δεν νομίζω γενικά ότι αποφάσεις σαν αυτές δεν πατάνε κάπου νομικά. Το ότι πολλοί από εμάς δεν ξέρουμε που ακριβώς είναι άλλο θέμα...

  11. #11
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    872
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9980
    SNR / Attn
    24(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dchatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλάβατε, δεν έχει να κάνει με το Android το οποίο έτσι κι αλλιώς κανείς δεν αγοράζει από τη Google.
    Η google λέει, αν δε βάλεις τον Chrome ή την αναζήτηση δε σε αφήνω να βάλεις google play.
    Επίσης πάρε και τόσα λεφτά ώστε να βάλεις μόνο τη δική μου αναζήτηση.

    Είναι κάτι αντίστοιχο με αυτο που έκανε πριν χρόνια η Microsoft που έλεγε, αν βγάλεις laptop με Linux δε σου πουλάω άδειες windows. Ή αυτο που έκανε ή Intel η οποία ελεγε αν βγάλεις laptop με AMD ακριβαίνουν οι δικοί μου επεξεργαστές.
    Σωστά ελάλησες... αγαπητέ.
    Απλά το κακό έχει ήδη γίνει, όπως και στην περίπτωση της MS.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-07-2017
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    First
    Δεν νομίζω πως έχει να κάνει με τίποτα από αυτά που λέει το κατεβατό του άρθρου κουβέρτα, και ρίχνει τον αναγνώστη στην παγίδα.
    Έχει να κάνει με την τεράστια φοροαποφυγή της google στην Ε.Ε, καθώς και με την κόντρα μεγάλων πολυεθνικών από την μια, και την άλλη πλευρά του Ατλαντικού.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    ας αφήσουν τις επιτροπές προστίμων εκεί στις Βρυξέλλες κι ας πληρώσουν να φτιάξουν κανα δικό τους OS
    Το πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό.
    Όταν μία εδραιωμένη εταιρεία με μεγάλη επιρροή στην αγορά ασκεί πίεση για περιορισμό του ανταγωνισμού, είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποκτήσουν μερίδιο αγοράς ανταγωνιστικά προϊόντα, ακόμη και αν αυτά έχουν συγκριτικά πλεονεκτήματα. Δουλειά των ρυθμιστών δεν είναι να αναπτύσσουν προϊόντα, αλλά να εξασφαλίσουν τις συνθήκες που απαιτούνται για αυτή την ανάπτυξη.

    Δεν είναι καθόλου προφανές ότι η google έχει κάνει κάτι μεμπτό, αλλά ούτε είναι σωστό να απορρίπτουμε εξαρχής τον έλεγχο επειδή μας αρέσουν τα προϊόντα της.

  14. #14
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ssdss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω πως έχει να κάνει με τίποτα από αυτά που λέει το κατεβατό του άρθρου κουβέρτα, και ρίχνει τον αναγνώστη στην παγίδα.
    Έχει να κάνει με την τεράστια φοροαποφυγή της google στην Ε.Ε, καθώς και με την κόντρα μεγάλων πολυεθνικών από την μια, και την άλλη πλευρά του Ατλαντικού.
    γιατί φοροδιαφυγή?

    η έδρα της Google είναι στις ΗΠΑ εκεί είναι υποχρεωμένη σύμφωνα με τον νόμο να πληρώνει τις φορολογικές της υποχρεώσεις
    δεν νομίζω στις δραστηριότητες της στην Ε.Ε να μην πληρώνει τις φορολογικές της υποχρεώσεις

    απλά εκεί στην Ε.Ε όπως είπα έχουν χάσει την μπάλα
    και φυσικά επιμένω ότι στο Android η Google έκανε μεγάλο λάθος που δεν το κλείδωσε εξ αρχής όπως έκανε η Apple στο IOS και έχει το κεφάλι της ήσυχο.

    όλα τα άλλα είναι πυροτεχνήματα

    κανείς δεν υποχρεώνει τον οποιοδήποτε να έχει όποιο φυλλομετρητή θέλει Edge (MS) , Firefox (Mozilla) , Chrome (Google) και αντίστοιχα όποια μηχανή αναζήτησης θέλει Google - Bing (MS) - Yahoo (MS) κτλ
    ή αντίστοιχα λειτουργικό σύστημα.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί φοροδιαφυγή?

    η έδρα της Google είναι στις ΗΠΑ εκεί είναι υποχρεωμένη σύμφωνα με τον νόμο να πληρώνει τις φορολογικές της υποχρεώσεις
    δεν νομίζω στις δραστηριότητες της στην Ε.Ε να μην πληρώνει τις φορολογικές της υποχρεώσεις

    απλά εκεί στην Ε.Ε όπως είπα έχουν χάσει την μπάλα
    και φυσικά επιμένω ότι στο Android η Google έκανε μεγάλο λάθος που δεν το κλείδωσε εξ αρχής όπως έκανε η Apple στο IOS και έχει το κεφάλι της ήσυχο.

    όλα τα άλλα είναι πυροτεχνήματα

    κανείς δεν υποχρεώνει τον οποιοδήποτε να έχει όποιο φυλλομετρητή θέλει Edge (MS) , Firefox (Mozilla) , Chrome (Google) και αντίστοιχα όποια μηχανή αναζήτησης θέλει Google - Bing (MS) - Yahoo (MS) κτλ
    ή αντίστοιχα λειτουργικό σύστημα.
    Για φοροαποφυγή μίλησε ο φίλος όχι για φοροδιαφυγή. Δεν είναι το ίδιο.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-17, 03:31
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-16, 02:01
  3. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-16, 22:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας