Εμφάνιση 1-8 από 8

Θέμα: TP LINK TLWA7210N

  1. #1
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα,στο σπιτι μου δυστιχως δεν εχω ακομη γραμμή οτε οποτε δεν εχω κ πρόσβαση στο ιντερνετ,οποτε επελεξα το πιο πανω access point και μεσω ενος ρουτερ στο σπιτι κ ενος ελευθερου δικτυου στην περιοχή ειχα προσβαση στο νετ.Δυστιχως εδώ κ λίγο καιρό έπαψε να υφισταται οποτε δεν εχω δικτυο.Εχω ομως ενεργοποιησει το οτε wififon στο χωριο οποτε εχω κωδικούς ,το ερωτημα ειναι αν μπορω πιάνοντας ενα ote wififon της περιοχής μου με το tplink αν μπορω να το κανω χρηση οπως το ελευθερο δικτυο και με ποιον τρόπο πχ που θα εχω βαλω τους κωδικούς που εχω?(μην πει κανεις το αυτονόητο χαχαχαχ).ευχαριστω εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα ορίσεις το ΑΡ να συνδεθεί με το Fon
    και στον browser θα βάλεις τα στοιχεία της δικής σου σύνδεσης.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Δυστιχώς δεν επιασε αυτο,συνδεομαι με το οτε wififon και μετα στον browser δεν μπορω να βαλω κωδικους,εκτος αν κανω κατι λαθος ...
    αρχικα επιλεγω στο tplink dynamic ip μετα επομενο βήμα survey εμφανιζονται ολα τα διαθεσιμα δίκτυα και μετα αφου επιλέξω connect με οτε wifi fon απο την λίστα κανω reboot και τελος στο status διχνει οτι εχει συνδεθεί με αυτο χωρίς όμως να κινειται ...ο μετρητής σεντ -ρισιβ
    Στην συνέχεια ανοίγοντας στον browser μια οποιαδηποτε σελίδα δεν ανοιγει πρώτα του οτε wifi fon για να βάλω τους κωδικούς και να προχωρησω

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εφόσον έχει συνδεθεί το ΑΡ, καλά κάνει και δεν δείχνει τιμές ο μετρητής, αφού ακόμη δεν υπάρχει επικοινωνία. Αυτό θα γίνει μέσω του browser, όπου κανονικά πρέπει να σε πάει αυτόματα στην σελίδα εισόδου του fon.
    Μήπως ο browser δεν σου ανοίγει ή κόβει την σελίδα εισόδου;

  5. #5
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Γιατί να συμβαινει αυτο?αν ηταν θα με εκοβε οταν θα συνδεοομουν χωρις το AP ,με μια απλη κεραια που εχω που πιάνει ενα ote wififon και μου ανοιγει αμεσως ο browser για να βάλλω κωδικούς,εχω μια υποψία οτι μπορεί την στιγμη που συνδέθηκα να ήταν ήδη 2 χρήστες στο συγκεκριμένο δίκτυο και για αυτο να μην μπορούσα να μπώ ,δεν παει κάπου αλλου το μυαλό μου,Ξέχωρα απο αυτό θέλω 2 πραγματάκια να μου πεις που ειμαι σίγουρος οτι γνωρίζεις
    α)εαν θέλω να συνδεθώ με ένα κλειδωμένο δίκτυο το επιλέγω και βάζω κλειδί και γίνεται κανονικά η σύνδεση?η πρέπει να κάνω κάτι αλλο?
    β)συνδέοντας το ethernet που έρχεται απο το ap ,αφού πρώτα έχω συνδεθεί με κάποιο δίκτυο,με ενα ρουτερ για να το μοιράζω μες στο σπίτι τι ρύθμιση πρέπει να κάνω σε αυτό για να εχω απο αυτό οτι δίνει το ap?σε σε ζάλισα αλλα ξέρω οτι θα με βοηθήσεις και σε ευχαριστω πολυ για αυτο!!!

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Για να συνδεθεί σε οποιαδήποτε ασύρματο δίκτυο, χρειάζεται ο κωδικός αυτού, εκτός κι αν είναι ελεύθερο.

    β. Το ΑΡ θα λάβει ασύρματα την σύνδεση και θα την φέρει ενσύρματα. Αν συνδέσεις έναν υπολογιστή, αυτός είτε θα πρέπει να έχει αυτόματες ρυθμίσεις ώστε να τις τραβήξει από τον DHCP του αρχικού router, είτε να τις ορίσεις εσύ (εφόσον γνωρίζεις ποιες πρέπει να βάλεις).
    Αν θέλεις να συνδέονται και ασύρματες συσκευές, τότε το καλώδιο το τερματίζεις σε κάποια συσκευή που μπορεί να δουλέψει ως ΑΡ ή/και switch (π.χ. router, ΑΡ, modem/router κλπ), ώστε να μοιράζει ενσύρματα και ασύρματα την σύνδεση.

    Υπόψη ότι αν δουλεύει ως Client, τότε παίρνει ρυθμίσεις από τον DHCP του αρχικού router και ελέγχεται από αυτόν. Αν δουλεύει σε Router mode, τότε το ίδιο ελέγχει το εσωτερικό σου δίκτυο και παρέχει διευθύνσεις μέσω του δικού του DHCP.
    Στην δεύτερη περίπτωση το δικό σου δίκτυο είναι ανεξάρτητο από το άλλο και δεν υπάρχει άμεσα μεταξύ σας επικοινωνία.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Λογικά το WA7210N έχει ενεργοποιημένο τον DHCP server και μοιράζει αυτόματα διευθύνσεις.
    Ρυθμίζεις το Pirelli να έχει μία σταθερή διεύθυνση (καλύτερα μέσα από το Address Reservation) και κλείνεις NAT, Firewall και DHCP.
    Κάνεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις για την ασύρματη εκπομπή και τέλος συνδέεις το WA7210N στην 1η θύρα του Pirelli.

    Παράθεση Παράθεση Πολλαπλή παράθεση
    αυτο μου είχες γράψει το 2014 ,απλα μπορεις να μου το κάνεις πιο λιανα?

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε ποιο θέμα αναφέρεσαι, διότι δεν θυμάμαι.
    Γενικά το πως θα δουλεύει (άρα και οι ρυθμίσεις που θα του κάνεις) έχει να κάνει πως είναι στημένο όλο το δίκτυο και πως θέλει να λειτουργεί. Άλλο να πάιρνει πρόσβαση από εξωτερικό ασύρματο δίκτυο, άλλο από δικό σου ή κάποιο που εμπιστεύεσαι, άλλο να λα,βάνει ασύρματα και άλλο να μοιράζει ασύρματα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Tp-link vr2800
    Από christosjr1 στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-17, 16:47
  2. [TP-Link] Πρόβλημα με Tp Link AC750 Archer D20
    Από Twister75 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-17, 21:14
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-16, 18:54
  4. TP Link 9980 vs TP Link D7 AC1750
    Από panos7 στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-16, 22:30
  5. Ερώτηση για TP link WA701ND
    Από madrivermadonus στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-16, 02:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας