Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    06-07-2017
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος του Φορουμ σας και ήθελα να αναφέρω κάποια προβλήματα που είχα με τη Cyta τους περασμένους 3 μήνες σε περίπτωση που κάποιος μπορεί να με βοηθήσει καθώς η ίδια η εταιρία δε φαίνεται ικανή να το κάνει.

    Τους τελευταίους 3 μήνες έχω πολύ συχνές αποσυνδέσεις (4-5 την ημέρα στη καλύτερη) και τεράστια απόλεια πακέτων σε online gaming.
    Έχω επικοινωνήσει με την εξυπηρέτηση πελατών και έχω ανοίξει συνολικά 20 αιτήματα σφαλμάτων τους περασμένους 3 μήνες.
    Έχω φτάσει σε φάση να με πέρνουν τηλέφωνο απο το 13811 και να μου λένε ότι το πρόβλημά μου έχει λυθεί και μετά από 5-10 λεπτά να έχω αποσύνδεση και να ξαναεπικοινωνώ με την εταιρία. Εκτός των βλαβών έχουν περάσει 4 τεχνικοί από το χώρο μου οι οποίοι δεν έχουν καταφέρει να επιλύσουν το πρόβλημα. Ο τελευταίος τεχνικός που πέρασε μου πρότεινε να αγοράσω δικό μου Router καθώς αυτό που μου είχαν δώσει (ZTE ZXHN H108N) δεν είχε καλό επεξεργαστή και μπορεί αυτό να ευθυνόταν για το πρόβλημα. Αγόρασα λοιπόν δικό μου Router (TP-Link TL-WR841N) και προσπαθούσα επι μία βδομάδα να το συνδέσω με Bridge mode με το ZTE που μου είχαν δώδει χωρίς επιτυχία. Τελικά ήρθε άλλη μία φορά ο τεχνικός που μου είχε προτείνει να αγοράσω το Router και με βοήθησε με την εγκατάστασή του. Ο τεχνικός προσπαθούσε επι μία ώρα να συνδέσει το Router μου με το ZTE και τελικά τα παράτησε και μου αντικατέστησε το ZTE με το παλιό τους Router/Modem (Thomson TG782) το οποίο τελικά λειτούργησε αλλά δεν επίλυσε το πρόβλημά μου καθώς το μόνο που κατάφερε είναι να ελατώση την απώλεια πακέτων, οι αποσυνδέσεις ακόμα υπάρχουν. Πέρα από όλα αυτά, ο 1ος τεχνικός που είχε περάσει από το χώρο μου (Ιανουάριο) μου είχε πει πως σε περίπτωση που το πρόβλημα συνεχιστεί μετά από την επισκεψή του να επικοινωνήσω με τη Cyta και να τους πω πως πρέπει αυτοί από μεριά τους να επικοινωνήσουν με τον OTE για να γίνει έλεγχος τον γραμμών μας. Κάτι που έκανα αλλά έλαβα σαν απάντηση "Δεν υπάρχει λόγος επικοινωνίας με τον ΟΤΕ καθώς το πρόβλημα δε φαινεται να είναι στη γραμμή σας". Έχω υποβάλει καταγγελία με την ΕΕΤΤ και έλαβα απάντηση λέγοντάς μου πως η εταιρία (Cyta) δεν έχει επικοινωνήσει καθόλου με τον ΟΤΕ σχετικά με τον αριθμό μου.

    Συγγνώμη για το κατεβατώ απλά έχω κουραστεί με την κατάσταση και δε ξέρω τη να κάνω για το λύσω το πρόβλημα.
    Το συμβολαιό μου αργεί να λήξει και δεν βλέπω φως στο τούνελ.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Αδερφε συγκεκριμενη απαντηση με λυση δεν υπαρχει. Απο δικη μου εμπειρια να σου πω οτι συγχρονιζα max 7.800 και ενα πρωι γυρισε το κεφαλι μου και ξεκινησα να τους παιρνω καθε μερα γιατι δεν ανεχομαι την μαλακια οτι τοσο κλειδωνει η γραμμη σου. τοσο την κλειδωνουν αυτοι!!! Μην στα πολυλεω εχω φτασει να κλειδωνω 10.000(παρτυ) η και λιγο παραπανω γιατι τους επρηξα να μου αλλαξουν το προφιλ μου. Βεβαια το προβλημα σου ειναι διαφορετικο γιατι εγω δεν εχω αποσυνδεσεις αλλα θα σου προτεινω το εξης απλο που εκανα πριν 3 μερες επειδη εβαλα ενα ρουτερ (ARCHER C1200) πανω στο ΑΘΛΙΟ ΖΤΕ.
    Κρατησε καπου τους κωδικους σου να μην ψαχνεσαι και κανε ενα reset. Πιστεω οτι θα δεις διαφορα. Δεν το εχω βαλει σε bridge mode ακομα γιατι δουλευει καλα (μεχρι τωρα). Εγω εβαλα ενα καλωδιο στη LAN4 του ΖΤΕ και το καρφωσα στη WAN του TP-LINK. Reset και τα δυο και δουλεψε αμεσως.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5862
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-20, 09:55
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-17, 20:15
  3. Προβλήματα με τη σύνδεση;
    Από TheMusketeer στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-17, 05:40
  4. Πρόβλημα με συνδυασμό CYTA-VIVA
    Από groun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-16, 23:47
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-16, 13:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας