Σελ. 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 116
  1. #46
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    IE = ActiveX, για αυτο.

    Ετσι και αλλιως ομως πολυ κουβεντα για το linux γινεται, για ποιο λογο;

  2. #47
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι και αλλιως ομως πολυ κουβεντα για το linux γινεται, για ποιο λογο;
    Γιατί χρησιμοποιώ linux για την δουλειά μου και αν ποτέ χρειαστεί να εφοδιαστώ με ΑΔΔΥ, να ξέρω τι επιλογές έχω.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  3. #48
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Εμπειρία νομίζω υπάρχει στο δημόσιο. Η αστυνομία λειτουργεί πολλά χρόνια με ένα σύστημα με ψηφιακή διακίνηση εγγράφων που ασφαλώς εμπλέκει ψηφιακές υπογραφές και κρυπτογράφιση με χρήση έξυπνων καρτών για όλα αυτά ("police on line" αν θυμάμαι λέγεται). Μάλιστα στην παλιά μου δουλειά είχαμε ασχοληθεί με το πρώτο τότε RFP περί το 2004 (όχι κάτι παραπάνω) το οποίο ήταν βαρβάτο από απαιτήσεις αλλά μετά από χρόνια είδα ότι είναι σε λειτουργία χωρίς να ξέρω ποιος το υλοποίησε (ποια εταιρία).

    Φαντάζομαι κάτι που του μοιάζει θα κάνουν και εδώ και νομίζω θα είναι πολύ καλό να συμβεί.

    Υ.Γ. Και μην υποτιμάτε τους δημόσιους υπαλλήλους. Υπάρχουν πολλοί που είχαν τις καλύτερες επιδώσεις και βαθμούς πτυχίων και μεταπτυχιακά για να περάσουν από ΑΣΕΠ και να πιάσουν μια θεσούλα. Οι περισσότεροι "νέοι" εξ αυτών έχουν περισσότερα πτυχία από τον μέσο εργαζόμενο στον ιδιωτικό (διότι απλά αλλιώς δεν θα μπορούσαν να είναι στους διοριστέους καθώς όλα αυτά μετράνε).
    There is nothing like 127.0.0.1

  4. #49
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω ουτε σε ΧΡ δεν καταφερα να το κανω.



    Υπαρχουν μερικα πραγματα που γινονται μονο σε Windows. Η τουλαχιστον, εκει βρισκεις καποιον να τα κανει.
    Είπα να το αφήσω να περάσει, αλλά αφού δεν κατάφερες να το κάνεις ούτε στα xp, μήπως να ακολουθούσες την συμβουλή σου;

  5. #50
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα να το αφήσω να περάσει, αλλά αφού δεν κατάφερες να το κάνεις ούτε στα xp, μήπως να ακολουθούσες την συμβουλή σου;
    Θα το κανω

  6. #51
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμπειρία νομίζω υπάρχει στο δημόσιο. Η αστυνομία λειτουργεί πολλά χρόνια με ένα σύστημα με ψηφιακή διακίνηση εγγράφων που ασφαλώς εμπλέκει ψηφιακές υπογραφές και κρυπτογράφιση με χρήση έξυπνων καρτών για όλα αυτά ("police on line" αν θυμάμαι λέγεται). Μάλιστα στην παλιά μου δουλειά είχαμε ασχοληθεί με το πρώτο τότε RFP περί το 2004 (όχι κάτι παραπάνω) το οποίο ήταν βαρβάτο από απαιτήσεις αλλά μετά από χρόνια είδα ότι είναι σε λειτουργία χωρίς να ξέρω ποιος το υλοποίησε (ποια εταιρία).

    Φαντάζομαι κάτι που του μοιάζει θα κάνουν και εδώ και νομίζω θα είναι πολύ καλό να συμβεί.

    Υ.Γ. Και μην υποτιμάτε τους δημόσιους υπαλλήλους. Υπάρχουν πολλοί που είχαν τις καλύτερες επιδώσεις και βαθμούς πτυχίων και μεταπτυχιακά για να περάσουν από ΑΣΕΠ και να πιάσουν μια θεσούλα. Οι περισσότεροι "νέοι" εξ αυτών έχουν περισσότερα πτυχία από τον μέσο εργαζόμενο στον ιδιωτικό (διότι απλά αλλιώς δεν θα μπορούσαν να είναι στους διοριστέους καθώς όλα αυτά μετράνε).
    Τότε το έργο το είχε αναλάβει η Byte. Δεν το είδα να λειτουργεί με τις κάρτες, το είχα προλάβει σε πρώιμο στάδιο στην δουλειά που ήμουν

  7. #52
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμπειρία νομίζω υπάρχει στο δημόσιο. Η αστυνομία λειτουργεί πολλά χρόνια με ένα σύστημα με ψηφιακή διακίνηση εγγράφων που ασφαλώς εμπλέκει ψηφιακές υπογραφές και κρυπτογράφιση με χρήση έξυπνων καρτών για όλα αυτά ("police on line" αν θυμάμαι λέγεται). Μάλιστα στην παλιά μου δουλειά είχαμε ασχοληθεί με το πρώτο τότε RFP περί το 2004 (όχι κάτι παραπάνω) το οποίο ήταν βαρβάτο από απαιτήσεις αλλά μετά από χρόνια είδα ότι είναι σε λειτουργία χωρίς να ξέρω ποιος το υλοποίησε (ποια εταιρία).

    Φαντάζομαι κάτι που του μοιάζει θα κάνουν και εδώ και νομίζω θα είναι πολύ καλό να συμβεί.

    Υ.Γ. Και μην υποτιμάτε τους δημόσιους υπαλλήλους. Υπάρχουν πολλοί που είχαν τις καλύτερες επιδώσεις και βαθμούς πτυχίων και μεταπτυχιακά για να περάσουν από ΑΣΕΠ και να πιάσουν μια θεσούλα. Οι περισσότεροι "νέοι" εξ αυτών έχουν περισσότερα πτυχία από τον μέσο εργαζόμενο στον ιδιωτικό (διότι απλά αλλιώς δεν θα μπορούσαν να είναι στους διοριστέους καθώς όλα αυτά μετράνε).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε το έργο το είχε αναλάβει η Byte. Δεν το είδα να λειτουργεί με τις κάρτες, το είχα προλάβει σε πρώιμο στάδιο στην δουλειά που ήμουν
    Έχουν αλλάξει πολλά από τότε.

  8. #53
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν αλλάξει πολλά από τότε.
    Ναι το φαντάζομαι. Μιλάω για την περίοδο που αναφέρεται 2004-5-6, όχι για τα τελευταία χρόνια γιατί δεν γνωρίζω.

  9. #54
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    A, ok!

  10. #55
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Κάθε αρχή και δύσκολη, σαφώς και δεν θα λειτουργήσει ομαλά από την αρχή αλλά είναι ένα βήμα που πρέπει να γίνει.
    Βέβαια μιλάμε για ηλεκτρονική διακίνηση εγγράφων και όταν πας στην εφορία σου ζητάνε το Ε1, τα εκκαθαριστικά, τα μισθωτήρια κλπ που η ίδια η εφορία θα έπρεπε να έχει πρόσβαση σε αυτά.

  11. #56
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ. Και μην υποτιμάτε τους δημόσιους υπαλλήλους. Υπάρχουν πολλοί που είχαν τις καλύτερες επιδώσεις και βαθμούς πτυχίων και μεταπτυχιακά για να περάσουν από ΑΣΕΠ και να πιάσουν μια θεσούλα. Οι περισσότεροι "νέοι" εξ αυτών έχουν περισσότερα πτυχία από τον μέσο εργαζόμενο στον ιδιωτικό (διότι απλά αλλιώς δεν θα μπορούσαν να είναι στους διοριστέους καθώς όλα αυτά μετράνε).
    Άλλο τα πτυχία και άλλο το εάν ξέρει να σου βγάλει τη δουλειά. Οι περισσότεροι δημόσιοι λόγο και της μονιμότητας δεν έχουν ιδιαίτερο κίνητρο να εξελιχθούν όπως στον ιδιωτικό τομέα που εάν ο υπάλληλος δεν εξελλίσεται και δεν σου βγάζει τη δουλειά υπάρχει κίνδυνος να απολυθεί. Φυσικά δεν φταίει ο δημόσιος υπάλληλος αλλά ο προϊστάμενος του και οι πιο πάνω από αυτούς. Μόνο εάν οι αποπάνω έχουν κυρώσεις όταν δεν πετυχαίνουν τους στόχους της υπηρεσίας, θα σπρώξουν και τους από κάτω να εργαστούν και να παράγουν.

  12. #57
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CyberCr33p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο τα πτυχία και άλλο το εάν ξέρει να σου βγάλει τη δουλειά. Οι περισσότεροι δημόσιοι λόγο και της μονιμότητας δεν έχουν ιδιαίτερο κίνητρο να εξελιχθούν όπως στον ιδιωτικό τομέα που εάν ο υπάλληλος δεν εξελλίσεται και δεν σου βγάζει τη δουλειά υπάρχει κίνδυνος να απολυθεί. Φυσικά δεν φταίει ο δημόσιος υπάλληλος αλλά ο προϊστάμενος του και οι πιο πάνω από αυτούς. Μόνο εάν οι αποπάνω έχουν κυρώσεις όταν δεν πετυχαίνουν τους στόχους της υπηρεσίας, θα σπρώξουν και τους από κάτω να εργαστούν και να παράγουν.
    Εκτος απο τα αρνητικα κινητρα θελει και θετικα.
    Να ξερει δηλαδη οτι αν κανει το ηλεκτρονικο θα του αυξηθει ο μισθος, οχι οτι αν δεν το κανει θα του μειωθει.

  13. #58
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Και αυτό, αλλά δεν είναι μόνο. Εάν δεν πιάνει κάποιος προϊστάμενος τους στόχους της υπηρεσίας ας γίνει τότε απλός υπάλληλος και ας πάρει τη θέση του κάποιος που μπορεί να διεκπαιρεώσει τη δουλειά. Και δεν το λέω με τη μορφή της τιμωρίας, αλλά με το να μπουν τα κατάλληλα άτομα στις κατάλληλες θέσεις για να γίνει η ζωή όλων μας πιο εύκολη.

  14. #59
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CyberCr33p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αυτό, αλλά δεν είναι μόνο. Εάν δεν πιάνει κάποιος προϊστάμενος τους στόχους της υπηρεσίας ας γίνει τότε απλός υπάλληλος και ας πάρει τη θέση του κάποιος που μπορεί να διεκπαιρεώσει τη δουλειά. Και δεν το λέω με τη μορφή της τιμωρίας, αλλά με το να μπουν τα κατάλληλα άτομα στις κατάλληλες θέσεις για να γίνει η ζωή όλων μας πιο εύκολη.
    θεωρητικά ναι, αλλά θα πρέπει να έρθει απο αλλού, διαφορετικά θα πάει το σαμποτάζ συννεφο.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  15. #60
    Πιατευω οτι οι περισσοτεροι μπορουν να ανταποκριθουν στο δημοσιο. Αλλωστε αυτα που κανουν στον υπολογιστη ειναι συνηθως τυποποιημενα και τα κανουν καθε ημερα. Φυσικα πρεπει καθε τμημα του δημοσιου να εχει ενα καλα οργανωμενο τμημα Πληροφορικης και φυσικα πρεπει να γινονται σεμιναρια οπως για κυβερνοασφαλεια κλπ κλπ.

Σελ. 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρονική εξυπηρέτηση από υπηρεσίες του δημοσίου
    Από cool11 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 99
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-21, 14:55
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-17, 04:18
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-16, 12:53
  4. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-16, 14:46
  5. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-16, 11:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας