Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.185
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια;
    Για πες μας και τι χάνει κάποιος που είναι σε 5 ή 6 δηλαδή.

    Το μόνο που είναι τραγικό είναι ότι δεν δίνουν ενημερώσεις ασφαλείας. Εκεί όντως ντροπή τους.
    Τα υπόλοιπα είναι για να έχουν κάτι να λένε οι haters.
    Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που είχα περάσει σε Lineage.
    Από την άλλη η δυσκολία του να περνάς ξανά όλο το fw για ένα security upd, όπως και άλλα πολλά προβλήματα (το ένα έφτιαχναν το άλλο χαλούσε), με έκανε και επέστρεψα ξανά σε stock.
    Δεν με ενοχλεί τίποτε στο να έχω την 5 ενώ κυκλοφορεί η 7.
    Όλα δουλεύουν μια χαρά.
    Αν υπήρχε και έγκυρη αναβάθμιση των security upd θα ήμουν ευτυχής.
    Προς στιγμή τρέχω stock 5 του Ιουνίου με security upd Φεβρουαρίου.
    Δυστυχώς...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #17
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.246
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια;
    Για πες μας και τι χάνει κάποιος που είναι σε 5 ή 6 δηλαδή.

    Το μόνο που είναι τραγικό είναι ότι δεν δίνουν ενημερώσεις ασφαλείας. Εκεί όντως ντροπή τους.
    Τα υπόλοιπα είναι για να έχουν κάτι να λένε οι haters.
    Αν πιστευεις οτι (προγραμματιστικα) το fragmentation δεν επηρεαζει την αποδοση των εφαρμογων, την ασφαλεια, τα updates, τοτε τι να πω.
    Αν πιστευεις οτι το ιδιο ειναι να συντηρεις 1 εκδοση λειτουργικου αντι για 10, παω πασο.
    Αλλωστε, το συμπαν κι η ανοησια ειναι απειρα.

  3. #18
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από τη μετάβαση μιας major OS αναβάθμισης στην επόμενη υπάρχουν διορθώσεις bugs, κλεισίματα κενών ασφαλείας, καλύτερη διαχείριση πόρων κ.α. - oι αναβαθμίσεις δεν είναι μόνο στο UI ούτε περιμένουν όλοι τη χρήση δύο εφαρμογών ταυτόχρονα στην οθόνη.

    Φτάνει πια με τα security patches. Δεν είναι μόνο αυτά!

    Το να λες ότι δεν έχεις θέμα που βρίσκεσαι στη 5η έκδοση επειδή παίρνεις security patches, αυτό σημαίνει πολύ απλά ότι έχεις συμβιβαστεί με μια κατάσταση. Κακό δεν είναι - όχι όμως κι αποδεκτό.

  4. #19
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πιστευεις οτι (προγραμματιστικα) το fragmentation δεν επηρεαζει την αποδοση των εφαρμογων, την ασφαλεια, τα updates, τοτε τι να πω.
    Αν πιστευεις οτι το ιδιο ειναι να συντηρεις 1 εκδοση λειτουργικου αντι για 10, παω πασο.
    Αλλωστε, το συμπαν κι η ανοησια ειναι απειρα.
    Προφανώς δεν έχεις ιδέα τι είναι και τι κάνουν τα Google Play Services.
    Το ότι αρχίζεις τις προσβολές σημαίνει ότι σε εκνεύρισαν τα επιχειρήματά μου αλλά δεν έχεις κάποιο επιχείρημα για να απαντήσεις.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τη μετάβαση μιας major OS αναβάθμισης στην επόμενη υπάρχουν διορθώσεις bugs, κλεισίματα κενών ασφαλείας, καλύτερη διαχείριση πόρων κ.α. - oι αναβαθμίσεις δεν είναι μόνο στο UI ούτε περιμένουν όλοι τη χρήση δύο εφαρμογών ταυτόχρονα στην οθόνη.

    Φτάνει πια με τα security patches. Δεν είναι μόνο αυτά!

    Το να λες ότι δεν έχεις θέμα που βρίσκεσαι στη 5η έκδοση επειδή παίρνεις security patches, αυτό σημαίνει πολύ απλά ότι έχεις συμβιβαστεί με μια κατάσταση. Κακό δεν είναι - όχι όμως κι αποδεκτό.
    Δεν είπα ότι είναι αποδεκτό, είπα ότι δεν είναι τραγικό. Δες πάλι τα posts.
    Δεν το αποδέχομαι, γιατί πολύ απλά έχω ρίξει μαύρο σε συγκεκριμένους κατασκευαστές για τις μελλοντικές αγορές μου.

  5. #20
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.246
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς δεν έχεις ιδέα τι είναι και τι κάνουν τα Google Play Services.
    Το ότι αρχίζεις τις προσβολές σημαίνει ότι σε εκνεύρισαν τα επιχειρήματά μου αλλά δεν έχεις κάποιο επιχείρημα για να απαντήσεις.



    Δεν είπα ότι είναι αποδεκτό, είπα ότι δεν είναι τραγικό. Δες πάλι τα posts.
    Δεν το αποδέχομαι, γιατί πολύ απλά έχω ρίξει μαύρο σε συγκεκριμένους κατασκευαστές για τις μελλοντικές αγορές μου.
    Το fragmentation ειτε εχεις ριξει μαυρο στους κατασκευαστες ειτε οχι, θα συνεχισει να υφισταται και να δημιουργει προβληματα.
    Απο μονα τους τα Google play services δεν αρκουν.

  6. #21
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το fragmentation ειτε εχεις ριξει μαυρο στους κατασκευαστες ειτε οχι, θα συνεχισει να υφισταται και να δημιουργει προβληματα.
    Απο μονα τους τα Google play services δεν αρκουν.
    Το ότι έχω ρίξει μαύρο σημαίνει ότι δεν αποδέχομαι την πολιτική των μη αναβαθμίσεων (επειδή κατηγορήθηκα ότι την αποδέχομαι).
    Διάβασε που απαντάω όταν γράφω κάτι.

  7. #22
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια εφαρμογή δεν τρέχει σε Android 5;
    Δεν ξέρω τί εννοείς σοβαρές εφαρμογές. Εγώ - ας πούμε - θεωρώ το ebanking σοβαρό. Ε, το abandonware δεν το εμπιστεύομαι για e-banking.

    Όλες οι σοβαρές μουσικές εφαρμογές δεν (θα) τρέχουν στο 5. Αν θα βγάλουν καμμία (ξέρω μόνο μία ημί-σοβαρή). Από android 6 - λένε, δεν ξέρω - διόρθωσαν το latency, ώστε να μπορέσουν να υπάρξουν σοβαρές μουσικές εφαρμογές. 5-6 χρόνια άργησαν, έχασα το μέτρημα. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.

    Βέβαια ούτε σε desktop δεν έχει υπάρξει σοβαρή java μουσική εφαρμογή, δεν ξέρω πως θα τα καταφέρουν στο android, ίσως με android NDK.

    Τί δεν τρέχει σε android; Όλα τα μουσικά προγράμματα (από Moog), το Cubasis, όλα τα μουσικά προγράμματα από KORG, yamaha, το Garageband και τόσα άλλα, είναι μεγάλη η λίστα.

    Υπάρχει βέβαια και αυτά τα προγραμμάτα - που τρέχουν και στο iOS - αλλά με άδειες σουρωτήρι. Μόνο με lineage έχεις έλεγχο. Αλλά πάντα έχω κάποια bugs με τα ανεπίσημα android.

    Οπότε ebanking και (σοβαρές) μουσικές εφαρμογές τις ξεχνάς εκτός και αν εμπιστεύεσαι το lineage.

    Έχεις δίκιο, πήγα από android 4.4 σε 6 (lineage) και στην πράξη δεν είδα καμμία διαφορά εκτός του interface. Για την ακρίβεια στην 6η έκδοση σταμάτησε να δουλεύει η αφή σε κάποια παιχνίδια και τυχαία ο φακός και η φωτογραφική δεν δουλεύουν. Σκέφτομαι να γυρίσω πάλι στην 4η έκδοση! Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να χρησιμοποιώ σοβαρά το android, αλλά το έχω για scanner με το mozilla stumbler και για το WPA finder (με VPN).

    Επίσης είχα σοβαρό πρόβλημα με το backup. 2-3 ημέρες μου πήρε και κάποια προγράμματα (osmand) απέτυχαν στο backup, έπρεπε να το κάνω χειροκίνητα. Στο android 4 κάποιες γραμματοσειρές δεν εμφανίζουν τόνους!

    Τα σχόλιά σου για το iOS παντελώς άστοχα. Οι αναβαθμίσεις είναι κανονικότατες (π.χ. ασφαλείας) και όχι για τα μάτια του κόσμου. Φέτος πήραν τελευταία αναβάθμιση iPhone 5 / iPad 4, τα αντίστοιχα Nexus σταμάτησαν νωρίτερα. Όλα τα μεταγενέστερα iOS υποστηρίζονται κανονικότατα.

    Για χαβαλέ δοκίμασα το Real Racing 3 σε iPhone 4s και Nexus 4 (ισοδύναμο υποτίθεται το iPhone 5) και το iPhone 4s έτρεχε σχεδόν τέλεια το παιχνίδι ενώ το Nexus 4 σερνόταν. Lag με android-6. Ίσως τον χειμώνα να μην ανεβάζει θερμοκρασία και τα καταφέρνει καλύτερα.

    Τί να κάνουμε, δυο-τρία κλικ κάτω το android. Άριστο για wifi / cell scanner σε όλες τις εκδόσεις του. Αυτό αφορά λιγότερο κόσμο από ebanking και μουσικά προγράμματα. Άλλο πλεονέκτημα δεν είδα πλην της τιμής.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  8. #23
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Όταν λες σοβαρή? Δεν ξέρω τώρα μπορεί να υπάρχει ή μπορεί να υπάρξει. Το θέμα είναι ότι τα πράγματα έπρεπε να είναι όπως στα pc. Μπορείς να τρέξεις το λειτουργικό, τότε στο παρέχω. Δεν με νοιάζει για το iPhone και το τι περιορισμούς βάζουν. Περιορίζεται κάπως ο χαμός με τα google services αλλά όλοι οι καταναλωτές βγαίνουν ζημιωμένοι με τα μη updates.

    Σκέψου αντιστοιχία... Πήρες pc με xp και ενώ μπορείς μια χαρά να τρέξεις 7 δεν σου δίνουν τη δυνατότητα. Και μετά από 1-2 χρόνια σου κόβουν και τα security updates. Όλα αυτά χωρίς λόγο επαναλαμβάνω.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-17, 18:17
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-16, 02:01
  3. Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-16, 16:04
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-16, 11:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας