Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε Ίμπιζα του 05 με τα σέρβις του κανονικά, τώρα τις τελευταίες μέρες είδα ότι πέφτει κάτω από το ΜΙΝ η στάθμη περίπου 1-1.5 εκατοστό, και μετά επανέρχεται. Ισχύει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις συμπληρώνεις αν θέλεις με απλά απιονισμένο νερό;
    Είναι από τις διαδικασίες που δεν έχω κάνει ποτέ μόνος μου, δεν είμαι σίγουρος πότε και αν έχει γίνει στο συνεργείο (δεν περιλαμβάνεται σε κανένα σέρβις από ότι νομίζω) και αν χρειάζεται να γίνει. Βρίσκεις ποιο έτοιμο διάλυμα χρησιμοποιεί το μοντέλο σου και από την τάπα το περνάς όλο με απιονισμένο και ανοιχτή τη μηχανή για δέκα λεπτά ή κάτι τέτοιο και μετά ξανά φλος και μετά βάζεις το διάλυμα. Αξίζει τον κόπο να το κάνω; Δεν έχει ανάψει λαμπάκι ή κάτι τέτοιο.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Υποθετω μιλας για το δοχειο διαστολης( https://www.car.gr/parts/view/8858413/ ).
    Κανονικο νερο βρυσης εβαζα παντα για συμπληρωμα και κανενα αυτοκινητο μου δεν ειχε προβλημα.
    Το διαλυμα που λες, προφανως εννοεις παραφλου.
    Δεν εχει νοημα να το αλλαξεις τωρα γιατι λογω ζεστης θα χασει μερος των ιδιοτητων του.
    Συνηθως εκεινο το μετραω το Νοεμβριο και εαν δω οτι ειμαι εκτος επιθυμητων θερμοκρασιων ,το συμπληρωνω η' εαν το εχω 2+ χρονια το αντικαθιστω τελειως(αδειαζω ψυγειο+δοχειο και ξαναγεμιζω).

    Εαν συμπληρωσεις μονο, βαλε νερο μεχρι 1 χιλιοστο κατω απο το max.
    Τα 10 λεπτα λειτουργιας ειναι πολλα . Σε 3-4 λεπτα εισαι ενταξει. Συμβουλη, οταν θα το εχεις σε λειτουργια , αναψε και το καλοριφερ. Οταν λειτουργει το καλοριφερ οι σωληνωσεις του, τραβανε ζεστο νερο απο το κυκλωμα της μηχανης. Σε περιπτωση που υπαρχει εγκλωβισμενος αερας μεσα ,θα καθαρισει και αυτο...

  3. #3
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Προσωπικά 1 φορά το χρόνο αλλάζω το παραφλού στο κύκλωμα.
    Όπως τα γράφει και ο Δημήτρης, εάν έχει >150000χλμ το αμάξι καλό ειναι να αλλαχτεί και η αντλία νερού.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με εντελώς παγωμένο αυτοκίνητο, να έχει περάσει ολόκληρο βράδυ δηλαδή, συμπληρώνεις απιονισμένο μέχρι τη γραμμούλα max. Και το παρατηρείς τακτικά για να δεις πόσο χάνει.

    Αν δεις ότι θέλει κάθε βδομάδα συμπλήρωμα 1 πόντο πρέπει καταρχήν να εντοπίσεις τη διαρροή (αν είναι ψυγείο μπορεί να βγάλεις πολλά χρόνια έτσι, αν είναι κολλάρο η κάτι άλλο πρέπει να φτιαχτεί άμεσα), και δεύτερον να μάθεις τι υγρό έχει μέσα και να συμπληρώνεις με κάτι αντίστοιχο, για να μη βρεθείς με σχέτο απιονισμένο νερό στο τέλος. Προσοχή: ποτέ δεν ανακατεύουμε διαφορετικά υγρά. Σε γενικές γραμμές πάει βάση χρώματος, τα πράσινα ή μπλέ είναι τα "απλά" από προπυλογλυκόλη (τα οποία παγώνουν σχετικά εύκολα στους -10 με -20, και θέλουν αλλαγή κάθε 2-3 χρόνια) και τα κόκκινα είναι από εθυλογλυκόλη που αντέχουν πιο ακραίες θερμοκρασίες, και κρατάνε και περισσότερα χρόνια. Ξαναλέω, το χρώμα δε σημαίνει τίποτα, υπάρχουν και ροζ, και διάφανα, και κίτρινα, και κόκκινα προπυλογλυκόλης. Ρώτα τι σου έχουν βάλει.

    Στα 150000km σίγουρα πρέπει να αλλάξεις αντλία αν δε το έχεις κάνει. Το δικό μου πχ έχει προγραμματισμένη αλλαγή αντλίας κάθε 3 χρόνια η 60000km, μαζί με ιμάντες. Δε ξέρω για το Ibiza αλλά στο δικό μου 147 αν κολλήσει η αντλία παίρνει μαζί ιμάντα χρονισμού και όλο το μοτέρ πάει για πέταμα.

    Αλλαγή υγρού κάθε χρόνο σίγουρα δε χρειάζεται. Ακόμα και το "απλό" πράσινο έχει 2-3 χρόνια διάρκεια ζωής άνετα. Επίσης αφού μιλάμε για αυτοκίνητο 15ετίας σχεδόν, καλύτερα να μη το σκαλίζεις πολύ με καθαρισμούς στο κύκλωμα και περιττές αλλαγές υγρών. Έτσι και φύγει η μάκα και η σκουριά από το ψυγείο σίγουρα θα εμφανιστούν και διαρροές

    Αν τελικά χάνεις από το ψυγείο, να ξέρεις ότι το χειμώνα θα χάνεις υπερπολλαπλάσια ποσότητα λόγω μεγάλης συστολής από το κρύο.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πολύ σημαντικές οι πληροφορίες σας και ευχαριστώ, αλλά το θέμα είναι ότι πέφτει ένα με ενάμισο εκατοστό και επανέρχεται η στάθμη σχεδόν ακριβώς στη γραμμή του μιν. Πως εξηγείται αυτό;

    -Πάντως νερό βρύσης δε θα έβαζα, εδώ βάζω απιονισμένο στους υαλοκαθαριστήρες, θα το τσιγγουνευτώ από το ψυγείο;

  6. #6
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σημαντικές οι πληροφορίες σας και ευχαριστώ, αλλά το θέμα είναι ότι πέφτει ένα με ενάμισο εκατοστό και επανέρχεται η στάθμη σχεδόν ακριβώς στη γραμμή του μιν. Πως εξηγείται αυτό;

    -Πάντως νερό βρύσης δε θα έβαζα, εδώ βάζω απιονισμένο στους υαλοκαθαριστήρες, θα το τσιγγουνευτώ από το ψυγείο;
    Το συνηθισμένο είναι να ανεβαίνει η στάθμη όταν το αυτοκίνητο είναι ζεστό, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις συμβαίνει και το αντίθετο. Ανάλογα το πως είναι φτιαγμένο το σύστημα ψύξης μπορεί να έχει κομμάτια που διαστέλλονται, ή η αντλία να "στέλνει" το υγρό σε σημεία που δεν θα πήγαινε χωρίς πίεση, οπότε να πέφτει και η στάθμη στο δοχείο διαστολής.

    Όπως είπα, παρατήρησε το με το αυτοκίνητο εντελώς παγωμένο. Συμπλήρωσε ως το max και παρατήρησε το μια φορά τη βδομάδα, πάντα παγωμένο, ώστε να δεις αν χάνει. Αν δεν χάνει, μην ασχολείσαι.

    Πόση είναι η απόσταση μεταξύ min και max; Γιατί στο δικό μου δοχείο η απόσταση μεταξύ min και max είναι μερικά χιλιοστά, οπότε το 1.5cm που λες θα ήταν μεγάλη διαφορά.

Παρόμοια Θέματα

  1. βλαβη σε ψυγειο
    Από mixalis12 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-21, 01:59
  2. Προβλήμα με ψυγείο SAMSUNG
    Από begar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-17, 15:45
  3. Thomson ST780 - γίνεται να μειώσω την στάθμη σήματος wifi?
    Από Sebu στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-17, 20:51
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-16, 15:36
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-16, 02:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας