Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    483
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Καλημέρα σε όλους

    Έχω ένα πρόβλημα να λύσω και χρειάζομαι την πολύτιμή βοήθειά σας.

    Ψάχνω ένα ups το οποίο θα μπορεί να κρατάει 2 συσκευές χωρίς ρεύμα για 2 ώρες. Δεν ξέρω καθόλου πως να ψάξω σε σχέση με το πόσο καταναλώνει η κάθε συσκευή και τις βάζω εδώ και τις δύο για να με συμβουλέψετε.

    1. NETGEAR Nighthawk AC1900 Desktop WiFi Range Extender https://www.amazon.com/dp/B00R92CLD6...ack_e_304_dt_1

    2. https://nuki.io/en/bridge/ αλλά γράφει μόνο πως είναι για 230V και όχι τι κατανάλωση έχει (ουσιαστικά παίρνει σήμα απ'το ρούτερ και το στέλνει σε μία bluetooth συσκευή δηλαδή μιλάμε για μια μικρή συσκευή στο μέγεθος μιας πρίζας).

    Ερωτήσεις

    1. Τι ups θα πρέπει να πάρω για να καλύψει την αυτονομία μου σε 1-2 ώρες για τις δύο παραπάνω συσκευές

    2. Άλλη ερώτηση: Τι ups θα πρέπει να έχει κάποιος για να καλύψει την αυτονομία 1-2 ωρών για ένα i-mac + router?

    3. Υπάρχει κάποιος αλγόριθμος που ακολουθώ για να βρω μόνος μου τι μου χρειάζεται βάσει της κατανάλωσης της κάθε συσκευής και που βρίσκω τι καταναλώνει η κάθε συσκευή;


    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά για την βοήθειά σας!
    Καλή Κυριακή!
    Γιάννης

  2. #2
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    47500/5500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9,3(dB) / 10,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το κάθε ένα τροφοδοτικό από αυτά, από πίσω γράφει πόσα volt και ampere θέλει, κανε την πράξη "volt*ampere=watts". ;Έτσι θα έχεις την Μαξ κατανάλωση νομίζω

    edit: Έχε υπόψιν σου ότι θα θες λίγο παραπάνω λόγω του άγνωστου efficiency των τροφοδοτικών.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    483
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blooder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κάθε ένα τροφοδοτικό από αυτά, από πίσω γράφει πόσα volt και ampere θέλει, κανε την πράξη "volt*ampere=watts". ;Έτσι θα έχεις την Μαξ κατανάλωση νομίζω

    edit: Έχε υπόψιν σου ότι θα θες λίγο παραπάνω λόγω του άγνωστου efficiency των τροφοδοτικών.
    Eυχαριστώ Blooder!
    Αφού βρω με τον πολλαπλασιασμό volt x ampere πόσα watts έχει κατανάλωση η κάθε συσκευή πως θα ξέρω τι χαρακτηριστικά να ψάξω στο ups? θα γράφει ότι σηκώνει μέχρι τόσα max watts? Και το ότι τα σηκώνει πόση ώρα σημαίνει πως τα σηκώνει; Συνήθως απ'ότι είδα γράφουν τα τροφοδοτικά πχ, VA: 850. Αυτό τι σημαίνει; Πως σηκώνει μάξ. μέχρι 850 watts έτσι δεν είναι; Αλλά πόση ώρα;
    Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια

  4. #4
    Εγγραφή
    01-12-2012
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 / 200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L-C891FW
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiannisbot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους


    2. Άλλη ερώτηση: Τι ups θα πρέπει να έχει κάποιος για να καλύψει την αυτονομία 1-2 ωρών για ένα i-mac + router?

    Γιάννης
    τα μόνα UPS που υποστηρίζουν την διαχείριση μεσω MAC OS X ειναι τα APC και Cyberpower και φυσικα να εχει usb θυρα.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiannisbot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eυχαριστώ Blooder!
    Αφού βρω με τον πολλαπλασιασμό volt x ampere πόσα watts έχει κατανάλωση η κάθε συσκευή πως θα ξέρω τι χαρακτηριστικά να ψάξω στο ups? θα γράφει ότι σηκώνει μέχρι τόσα max watts? Και το ότι τα σηκώνει πόση ώρα σημαίνει πως τα σηκώνει; Συνήθως απ'ότι είδα γράφουν τα τροφοδοτικά πχ, VA: 850. Αυτό τι σημαίνει; Πως σηκώνει μάξ. μέχρι 850 watts έτσι δεν είναι; Αλλά πόση ώρα;
    Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια
    Tην πραγματική κατανάλωση την βρίσκεις μόνο με μετρητή κατανάλωσης, για τα VA και τα WATT ρίξε μια ματιά εδώ, τα περισσότερα UPS αναφέρουν στα χαρακτηριστικά τους στα πόσα WATT πόση ώρα αντέχουν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    483
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkladakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα μόνα UPS που υποστηρίζουν την διαχείριση μεσω MAC OS X ειναι τα APC και Cyberpower και φυσικα να εχει usb θυρα.
    ευχαριστώ Nikokladakis!

    - - - Updated - - -

    Σε ευχαριστώ πολύ sweet dreams!!!
    Bρήκα εδώ http://www.tpcdb.com/product.php?id=2017 πως το ρουτερ καταναλώνει 14 watt. max.
    Φαντάζομαι δηλαδή πως αν αγοράσω κανά 800άρι ups θα αρκεί και για περισσότερες ώρες έτσι δεν είναι;

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiannisbot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eυχαριστώ Blooder!
    Αφού βρω με τον πολλαπλασιασμό volt x ampere πόσα watts έχει κατανάλωση η κάθε συσκευή πως θα ξέρω τι χαρακτηριστικά να ψάξω στο ups? θα γράφει ότι σηκώνει μέχρι τόσα max watts? Και το ότι τα σηκώνει πόση ώρα σημαίνει πως τα σηκώνει; Συνήθως απ'ότι είδα γράφουν τα τροφοδοτικά πχ, VA: 850. Αυτό τι σημαίνει; Πως σηκώνει μάξ. μέχρι 850 watts έτσι δεν είναι; Αλλά πόση ώρα;
    Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια

    όχι δεν είναι va=watts ρίξει αν θέλεις μια ματιά εδώ και εδώ

    Για την ώρα που θα σου κρατήσουν δεν υπάρχει κάτι standard, παίζει ανάλογα με το σε τι κατάσταση είναι η μπαταρία. ένα 1500va πχ με φρέσκια μπαταρία δοκιμασμένα κρατάει 2 router με 12v 1a, για 3 ώρες (μπορεί και παραπάνω), ενα 850va που έχω δυστυχώς δεν έχει καλές μπαταριές όποτε δεν το μέτρησα.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    483
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι δεν είναι va=watts ρίξει αν θέλεις μια ματιά εδώ και εδώ

    Για την ώρα που θα σου κρατήσουν δεν υπάρχει κάτι standard, παίζει ανάλογα με το σε τι κατάσταση είναι η μπαταρία. ένα 1500va πχ με φρέσκια μπαταρία δοκιμασμένα κρατάει 2 router με 12v 1a, για 3 ώρες (μπορεί και παραπάνω), ενα 850va που έχω δυστυχώς δεν έχει καλές μπαταριές όποτε δεν το μέτρησα.
    Σ ευχαριστώ πάρα πολύ Sdikr

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι θα θέλατε να έχει το adslgr.com;
    Από NeK στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 8514
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-24, 23:18
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-17, 21:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας