Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    13-05-2016
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημερα/Καλησπερα σε ολους,

    Τωρα τελευταια εχω τσεκαρει στο speedtest (δεν ξερω ποσο εμπιστο ειναι, αλλα για να παρετε μια ιδεα) και δεν πιανω ουτε 10, ενω παλια επαιζα καπου στα 11 (και παλι δεν ειχα δωσει σημασια)
    πληρωνω για 24αρα γραμμη....

    Downstream Upstream
    SNR Margin: 9.5 10.7 db
    Line Attenuation: 15.5 9.6 db
    Data Rate: 12066 958 kbps

    Απο οτι καταλαβαινω ειναι κλειδωμενη η γραμμη στα 12?! Το μοντεμ ειναι ενα ασπρο (ΖΤΕ) της wind, παλαιοτερα ειχα αυτο με την διαφανης βαση αλλα καηκε
    και μου εστειλαν αλλο...που σκεφτομαι να το αλλαξω γιατι το σημα στο wifi ειναι για τα σκουπιδια,
    και γιατι θελω το ιντερνετ να ειναι πιο σταθερο γενικα...

    Π.χ αμα παω να ανεβασω ενα βιντεο στο youtube, ολο το ιντερνετ μετα σερνεται..ειναι φυσιολογικο αυτο?

    Εχω βρει αυτα:

    http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w997...r-p-PER.612838

    http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-...r-p-PER.612791

    http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-...r-p-PER.612742


    Γενικα ειπα να αλλαξω μοντεμ-ρουτερ και να το ψαξω οσο μπορω το θεμα...

    Ευχαριστω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LocoDiceGR : 10-07-17 στις 09:25.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είχες δηλώσει ποτέ κατά το παρελθόν βλάβη ή είχες αποσυγχρονισμούς? Αν ναι παίζει να σου έχουν κλειδώσει όντως τη γραμμή σε 12αρι προφίλ. Πάντως βάσει attenuation που ειναι στο 15.5 θα έπρεπε να κλειδωνες αρκετά παραπάνω. Πάρε τους ένα τηλ αρχικά και ζήτα να σου αφήσουν τη γραμμή σε ελέυθερο προφίλ και βρες ένα ρουτεράκι δανεικό να κάνεις μια δοκιμή για το πως ανταποκρίνεται η γραμμή σου πριν αγοράσεις κάποιο δικό σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-05-2016
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αρκετες φορες στο παρελθον εχω παρει τηλεφωνο για βλαβες ναι..

    Σχετικα με τα μοντεμ που εβαλα τι λες?

  4. #4
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν εχω αποψη οπότε καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-11-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πιθανών να είναι το Modem σίγουρα ένα καλό Modem εμπορίου είναι καλύτερο από οποιοδήποτε από αυτά που δίνουν οι εταιρίες

  6. #6
    Εγγραφή
    13-05-2016
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manila Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανών να είναι το Modem σίγουρα ένα καλό Modem εμπορίου είναι καλύτερο από οποιοδήποτε από αυτά που δίνουν οι εταιρίες
    Εχεις καμια γνωμη για αυτα που εχω βαλει? Σκεφτομαι για το D20 πιο πολυ...

  7. #7
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LocoDiceGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις καμια γνωμη για αυτα που εχω βαλει? Σκεφτομαι για το D20 πιο πολυ...
    Φίλε καλησπέρα, γράφτηκα γιατί είδα το thread και θέλω να σε ενημερώσω σχετικά.

    Είχα κ εγώ το μικρό ZTE που δίνει και ήθελα κάτι καλύτερο γιατί συνδέω πολλές συσκευές. Πήρα το D20 και αργούσε τραγικά να συγχρονίσει (5 με 10 λεπτά) και έπιανα μισή ταχύτητα. Με το ZTE ήμουν στα 12 παρά λίγο ενώ με το D20 έπεφτα στα 6. Μίλησα μαζί τους και ενώ είχαμε δοκιμάσει τα πάντα, ήταν έτοιμοι να μου στείλουν τεχνικό οπότε και πρότεινα να βάλω ξανά επάνω στην πρίζα το ZTE. Όταν το έβαλα και συγχρόνισε ξανά στα 12 τότε ήμουν σίγουρος πως έφταιγε το router. To πήγα πίσω και μου έδωσαν άλλο το οποίο ...κάνει ακριβώς το ίδιο. Το μόνο που κατάφερα ήταν να δηλώσω κουμπωτά στα DSL Settings πως θέλω G.dtm οπότε συγχρονίζει σε δευτερόλεπτα αλλά πάλι μέχρι τα 6. Όλα αυτά έγιναν από χθες μέχρι σήμερα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

  8. #8
    Εγγραφή
    13-05-2016
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akkis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε καλησπέρα, γράφτηκα γιατί είδα το thread και θέλω να σε ενημερώσω σχετικά.

    Είχα κ εγώ το μικρό ZTE που δίνει και ήθελα κάτι καλύτερο γιατί συνδέω πολλές συσκευές. Πήρα το D20 και αργούσε τραγικά να συγχρονίσει (5 με 10 λεπτά) και έπιανα μισή ταχύτητα. Με το ZTE ήμουν στα 12 παρά λίγο ενώ με το D20 έπεφτα στα 6. Μίλησα μαζί τους και ενώ είχαμε δοκιμάσει τα πάντα, ήταν έτοιμοι να μου στείλουν τεχνικό οπότε και πρότεινα να βάλω ξανά επάνω στην πρίζα το ZTE. Όταν το έβαλα και συγχρόνισε ξανά στα 12 τότε ήμουν σίγουρος πως έφταιγε το router. To πήγα πίσω και μου έδωσαν άλλο το οποίο ...κάνει ακριβώς το ίδιο. Το μόνο που κατάφερα ήταν να δηλώσω κουμπωτά στα DSL Settings πως θέλω G.dtm οπότε συγχρονίζει σε δευτερόλεπτα αλλά πάλι μέχρι τα 6. Όλα αυτά έγιναν από χθες μέχρι σήμερα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...
    Δοκιμασες να κατεβασεις κανενα μεγαλο αρχειο να δεις? Τοσο χαλια δεν το περιμενα, μηπως φταιει κατι αλλο? δεν ξερω...με εβαλες σε σκεψεις τωρα...

  9. #9
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LocoDiceGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασες να κατεβασεις κανενα μεγαλο αρχειο να δεις? Τοσο χαλια δεν το περιμενα, μηπως φταιει κατι αλλο? δεν ξερω...με εβαλες σε σκεψεις τωρα...
    Τι να το κάνω το μεγάλο αρχείο αν συγχρονίζω στα 6; Πλέον θα ψάξω κάποιο άλλο που να είναι "συμβατό" με τη Wind ή θα βάλω το παλαιό router και θα κλείσω το WiFi ώστε να κουμπώσω κάποιο access point για να έχω και wifi. Αλλά είναι κρίμα το καινούριο router που θα το έχω και θα κάθεται... Επίσης, αν σιγουρέψω πως κάποιο άλλο θα κάνει με τη Wind, θα το βρω στο μαγαζί που πήρα το D20 ώστε να πληρώσω τη διαφορά και να πάρω το άλλο.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-05-2016
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akkis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να το κάνω το μεγάλο αρχείο αν συγχρονίζω στα 6; Πλέον θα ψάξω κάποιο άλλο που να είναι "συμβατό" με τη Wind ή θα βάλω το παλαιό router και θα κλείσω το WiFi ώστε να κουμπώσω κάποιο access point για να έχω και wifi. Αλλά είναι κρίμα το καινούριο router που θα το έχω και θα κάθεται... Επίσης, αν σιγουρέψω πως κάποιο άλλο θα κάνει με τη Wind, θα το βρω στο μαγαζί που πήρα το D20 ώστε να πληρώσω τη διαφορά και να πάρω το άλλο.
    μπορει να ειναι πιο σταθερο, δοκιμασε το 1-2 μερες, να δεις τι γινεται....εγω ημουν ετοιμος να το κανω παραγγελια το D20 σημερα, και ειδα το ποστ σου...

  11. #11
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LocoDiceGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορει να ειναι πιο σταθερο, δοκιμασε το 1-2 μερες, να δεις τι γινεται....εγω ημουν ετοιμος να το κανω παραγγελια το D20 σημερα, και ειδα το ποστ σου...
    Μίλησα (ξανά) με Wind μπας και μου πουν καμιά ρύθμιση παραπάνω αλλα δεν έχουν κάτι. Δοκίμασα πολλές ρυθμίσεις χωρίς να ξέρω πάντα τι πειράζω. Από Wind έμαθα πως δίνουν το Asus DSL-N14U (https://www.wind.gr/gr/wind/upostiri...os-exoplismos/) 35€ με δυνατότητα να μπει σε 6 δόσεις στο λογαριασμό σου. Αν δεν είχα ήδη δώσει 40€ θα το επέλεγα εύκολα. Εντωμεταξύ, βάζω πάλι το παλαιό ZTE επάνω και βλέπω 11.200bps και τρελαίνομαι Δε βρίσκω και κάποιον με το δικό μου το πρόβλημα και αυτό με προβληματίζει ακόμη περισσότερο... Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κάποιο άλλο από το τωρινό σου ώστε να δεις τι παίζει, πριν προβείς σε αγορά νέου.

    - - - Updated - - -

    Επίσης, κατάλαβα πως έχουμε το ίδιο ZTE (μιας που το παλαιό με τη διάφανη βάση και εμένα τα έπαιξε και μου το αντικατέστησαν) σημείωσε πως και το D20 έχει ίδιο σήμα Wifi, στο λέω να μην απογοητευτείς.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-05-2016
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akkis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μίλησα (ξανά) με Wind μπας και μου πουν καμιά ρύθμιση παραπάνω αλλα δεν έχουν κάτι. Δοκίμασα πολλές ρυθμίσεις χωρίς να ξέρω πάντα τι πειράζω. Από Wind έμαθα πως δίνουν το Asus DSL-N14U (https://www.wind.gr/gr/wind/upostiri...os-exoplismos/) 35€ με δυνατότητα να μπει σε 6 δόσεις στο λογαριασμό σου. Αν δεν είχα ήδη δώσει 40€ θα το επέλεγα εύκολα. Εντωμεταξύ, βάζω πάλι το παλαιό ZTE επάνω και βλέπω 11.200bps και τρελαίνομαι Δε βρίσκω και κάποιον με το δικό μου το πρόβλημα και αυτό με προβληματίζει ακόμη περισσότερο... Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κάποιο άλλο από το τωρινό σου ώστε να δεις τι παίζει, πριν προβείς σε αγορά νέου.

    - - - Updated - - -

    Επίσης, κατάλαβα πως έχουμε το ίδιο ZTE (μιας που το παλαιό με τη διάφανη βάση και εμένα τα έπαιξε και μου το αντικατέστησαν) σημείωσε πως και το D20 έχει ίδιο σήμα Wifi, στο λέω να μην απογοητευτείς.
    εχει ιδιο σημα wifi ? αυτο ειναι απαραδεκτο, και στο σκρουτζ δεν διαβασα κατι αρνητικο για το συγκεκριμενο...

    Δεν απανταει και καποιος αλλος απο εδω μεσα που ξερει καλυτερα να μας πει...

  13. #13
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LocoDiceGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει ιδιο σημα wifi ? αυτο ειναι απαραδεκτο, και στο σκρουτζ δεν διαβασα κατι αρνητικο για το συγκεκριμενο...

    Δεν απανταει και καποιος αλλος απο εδω μεσα που ξερει καλυτερα να μας πει...
    Αυτό διαπίστωσα. Κι εγώ περίμενα μεγάλη διαφορά αλλά δυστυχώς. Ίσως είναι μια ιδέα καλύτερο αλλά όχι καμία διαφορά που να αξίζει την αντικατάσταση του ZTE μόνο για αυτόν τον λόγο.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-05-2016
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    θα κοιταξω μηπως παρω απο την wind το ASUS DSL N14U , δεν ηξερα καν οτι το δινει.


    Edit: Πηγα και το παραγγειλα σημερα απο το καταστημα της wind (ASUS DSL-N14U).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LocoDiceGR : 14-07-17 στις 09:54.

  15. #15
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Asus DSL-N14
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 21.3(dB)
    Τελικά το επέστρεψα και πήρα μελάνια, να ΄ναι καλά τα παιδιά στο μαγαζί. Παρήγγειλα τηλεφωνικά από τη Wind το ASUS να είμαι σίγουρος.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL-N55U modem/router
    Από chriskirza στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 137
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-20, 00:07
  2. Αλλαγή Adsl modem router
    Από gvekiaris στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-19, 11:14
  3. [Other] Σύνδεση ADSL Modem Router - Repeater Router
    Από wncdgr στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-17, 21:21
  4. modem router wind kai level one royter
    Από netstorm στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-16, 00:00
  5. Αλλαγή Adsl modem router
    Από gvekiaris στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-16, 11:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας