Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    11-01-2005
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    OTEnet
    Router
    Linksys WAG354
    καλημέρα σας,
    μετά από έναν εξωφρενικό λογαριασμό που μου στειλε η γουιντ (48 ευρω για vdsl γραμμή) αποφάσισα να αλλάξω πάροχο.
    βρήκα μια καλή προσφορά στην φορθνετ, και έκανα online αίτηση στα τέλη του Ιουνίου.
    στις 26/06 υπέγραψα την σύμβαση και τους την έστειλα με μειλ.
    στις 28/06 με πήρε η γουιντ και μου δωσε μια εκπληκτική προσφορά - 16 ευρώ περίπου για vdsl για 2 χρονια και ότι προνομια είχα. εκανα αίτηση υπαναχώρησης την οποία η φορθνετ δεν την έκανε δεκτή, όπως με ενημερωσε με γραπτό σμς.
    τεσπα, επειδή είχα ένα πρόβλημα υγείας και έπρεπε να νοσηλευθώ, είπα δεν γμτ ας κατσω στην φορθνετ.
    στις 03/07, μου στέλνουν σμς, οτι έχω ενεργοποιηθεί. πάω σπίτι, ανοίγω το κουτί του μόντεμ, οδηγίες δεν είχε, και το συνδέω. αλλά δεν είχα ιντερνετ.
    με δικό μου σπλιτερ γιατί το δικό τους δεν δούλευε κατόρθωσα να χω τουλάχιστον τηλέφωνο. τους κάλεσα και ρώτησα τι πρέπει να κάνω για να συνδεθώ στο ιντερνετ. το μοντεμ ειναι το technicolor 788. κάτι παταγε ο τεχνικός, κάτι έκανε ιντερνετ δεν είχα. μου λεει θα το ψάξουμε με την τεχνική υπηρεσία.
    οκ λέω, περιμένω.
    δυο ώρες μετά, με καλεί μια κοπελίτσα από την φορθνετ, και με ρωτά αν συνδεθηκα και αν είναι ολα καλά. της λέω έχω προβλημα και έχω ήδη μιλήσει με τεχνικό. όμως το σπλιτερ σας δεν δουλεύει και έβαλα το δικό μου. ποιο σπλιτερ μου λεει, εμεις δεν στελνουμε σπλιτερ και ο πελάτης ειναι υποχρεωμένος να χει δικό του.
    εκεί κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά. δηλ εκπρόσωπος της εταιρείας δεν γνώριζε τι περιέχει το πακέτο που στέλνουν στους πελάτες.
    τεσπα, μετά από πολλά τηλέφωνα, μου παν ότι έχουν δώσει βλάβη στον ΟΤΕ. μα λέω τι βλάβη, εγώ μια χαρά έπαιζα με γουιντ, εσείς φταίτε.
    να δουμε μου λένε αν είναι τα καλωδια έξω ή καποιο βραχυκύκλωμα σπίτι σας.
    λέω εγώ δεν πληρώνω φράγκο, μια χαρά ήμουν με την γουιντ και δεν δέχομαι ότι επαθα ζημια μολις πηγα στην εταιρεία σας.
    τεσπα, σήμερα υποτίθεται έως τις 15,00μμ θα το χει δει ο ΟΤΕ και θα το χει φτιάξει.
    να πω επίσης, ότι στην σελίδα 192,168,1,254 που μου παν να μπω, δεν μπαινει και οταν προσπαθησαμε καποια στιγμή με τον τεχνικό τους δεν διαβαζε το μοντεμ, δηλ δεν ελεγε δεξια τεχνικολορ. το παλικαρι στο μαγαζι της φορθνετ μου δωσε δανεικο ενα μοντεμ να δοκιμασω μηπως φταιει το δικο μου - το οποιο επεστρεψα, αλλά πάλι δεν είχα σήμα. το broadband είναι σταθερά πρασινο και το ιντερνετ κουμπακι κοκκινο.
    απο την εμπειρία σας, αν μεχρι το τελος της εβδομάδας δεν το χει φτιαξει το πρόβλημα η φορθνετ, πως μπορώ να αλλάξω πάροχο και το κυριότερο πως μπορώ να μην ΧΡΕΩΘΩ ουτε ένα ευρώ απο μια υπηρεσία που δεν μου χουν προσφέρει ούτε πέντε λεπτά ιντερνετ και τηλέφωνο?
    θα πρέπει να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ? αν λάβω λογαριασμό θα πρέπει να τον πληρώσω? και από πότε θα ξεκινήσει η χρέωση? από την ημερομηνία της υποτιθέμενης ενεργοποιησης μου? πρεπει να πάω και σε καναν συλλογο καταναλωτών και να κάνω καταγγελια αν μου ζητησουν να πληρώσω?
    και σε ποσο καιρό έχω δικαίωμα να πάω σε άλλο πάροχο από την στιγμή που μου χουν προσφέρει το απόλυτο τίποτα?
    και πως παραδιδω το μοντεμ τους πισω?

  2. #2
    Εγγραφή
    11-01-2005
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    OTEnet
    Router
    Linksys WAG354
    καλημέρα σας και πάλι,
    το πρόβλημα εξακολουθεί. δεν έχω ίντερνετ και τηλέφωνο. τους κάλεσα χθες στις οκτώ το βράδυ για να μάθω τι έγινε με τον οτε, και δηλωσαν οτι ο οτε δεν τους εχει απαντησει ακομη. ο πατέρας μου είδε έναν οτετζή να σκαλίζει το κουτί απέναντι το πρωι.
    τους ρώτησα αν θα χρεωθώ για τις μερες που δεν εχω ιντερνετ και με διαβεβαιωσαν πως όχι. με το που κλείνω το τηλέφωνο, ύστερα από λίγα λεπτά, λαμβάνω σμς ότι έχει εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός μου - ευρώ 65 έχουν χρεώσει περίοδο χρήσης από 03/07/2017 έως 02/08/2017. δηλαδή από την υποτιθέμενη ενεργοποίηση έως αρχές αυγούστου.
    τηλ την εξυπηρέτηση και δηλωσαν ότι θα αφαιρεθεί από τον επόμενο λογαριασμό το διάστημα που δεν έχω ιντερνετ.
    εγώ όμως αυτό το θέλω γραπτώς. και ειλικρινά δεν βρισκω λόγο να πληρώσω μια υπηρεσία που δεν έχω.

    αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες και βρήκατε λύση, παρακαλώ γράψτε μου.

    ευχαριστώ

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σταμάτα να μιλάς μαζί τους.
    Όλη η επικοινωνία σας να είναι με e-mail, για να έχεις γραπτές τις απαντήσεις τους.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    7,8(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MrsVanHelsing Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα σας και πάλι,
    το πρόβλημα εξακολουθεί. δεν έχω ίντερνετ και τηλέφωνο. τους κάλεσα χθες στις οκτώ το βράδυ για να μάθω τι έγινε με τον οτε, και δηλωσαν οτι ο οτε δεν τους εχει απαντησει ακομη. ο πατέρας μου είδε έναν οτετζή να σκαλίζει το κουτί απέναντι το πρωι.
    τους ρώτησα αν θα χρεωθώ για τις μερες που δεν εχω ιντερνετ και με διαβεβαιωσαν πως όχι. με το που κλείνω το τηλέφωνο, ύστερα από λίγα λεπτά, λαμβάνω σμς ότι έχει εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός μου - ευρώ 65 έχουν χρεώσει περίοδο χρήσης από 03/07/2017 έως 02/08/2017. δηλαδή από την υποτιθέμενη ενεργοποίηση έως αρχές αυγούστου.
    τηλ την εξυπηρέτηση και δηλωσαν ότι θα αφαιρεθεί από τον επόμενο λογαριασμό το διάστημα που δεν έχω ιντερνετ.
    εγώ όμως αυτό το θέλω γραπτώς. και ειλικρινά δεν βρισκω λόγο να πληρώσω μια υπηρεσία που δεν έχω.

    αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες και βρήκατε λύση, παρακαλώ γράψτε μου.

    ευχαριστώ
    Να κανεις αυτο που λεει ο cranky για να εχεις τις απαντησεις σε γραπτα.
    Παντως να ξερεις οτι με αυτες τις προσθαφαιρεσεις που θα σου κανουν δεν θα βγαλεις ακρη.
    Εγω περσι πριν μεταφερθω στον οτε απο φορθνετ, τους πληρωνα VDSL χωρις να εχω
    και στην εκκαθαριση δεν μου τα αφαιρεσαν.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-01-2005
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    OTEnet
    Router
    Linksys WAG354
    έχετε δίκιο. από τώρα και στο εξής μόνο γραπτώς.
    ηδη αφησα ενα μην στην εεττ...

  6. #6
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    7,8(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MrsVanHelsing Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχετε δίκιο. από τώρα και στο εξής μόνο γραπτώς.
    ηδη αφησα ενα μην στην εεττ...
    Ετσι ακριβως, δεν καταλαβαινουν αλλοιως.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-01-2005
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    OTEnet
    Router
    Linksys WAG354
    τελικά, μετά από καμια δεκαριά μερες συνδέθηκα. η συνδεση ομως κάνει κοιλιές και πέφτει συχνά. αυτά δεν τα χα με την γουιντ.
    δεν ξέρω αν φταιει ο οτε ή η νοβα.
    δουλειές άνοιξα...

  8. #8
    Εγγραφή
    16-07-2017
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17639/1022
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχεις επικοινωνήσει με την NOVA για τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις;

  9. #9
    Εγγραφή
    11-01-2005
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    OTEnet
    Router
    Linksys WAG354
    έχω κάνει 200 τηλέφωνα στην νόβα και μου ρθε λογαριασμός κινητού 100 ευρώ.

    πριν καλά καλά κλείσουν 2 μήνες, εκ των οποίων απουσίαζα λόγω διακοπών 15 μέρες, έχει έρθει τεχνικός σπίτι μου 3 φορές. τις δύο πρώτες, δεν πλήρωσα, τώρα είπε θα με χρεώσει. μου λέει ότι έχει πρόβλημα το σπίτι μου, πρόβλημα που όμως δεν το είχα ποτέ με την γουίντ - ειλικρινά δεν θυμάμαι να χρειαζόταν να κάνω ρισέτ το μόντεμ τους, εκτός ίσως μετά από καμιά διακοπή ρεύματος.
    εμένα η απορία μου είναι, πως γίνεται να μην έχω πρόβλημα με την γραμμή μου ηλεκτρολογικό όλες τις ώρες της ημέρας, παρά μόνο τις ώρες αιχμής πχ κυριακή βράδυ που όλοι μπαίνουν.
    επίσης, δεν εχουν μπει στον κόπο να απαντήσουν ούτε στην καταγγελία που έκανα στην εεττ, ενώ είχαν προθεσμία έως 09/08/17.
    θα σηκωθώ να φύγω. ειλικρινά, έχει πρόβλημα το κέντρο τους και δεν πρόκειται να φάω δύο χρόνια απ την ζωή μου, πληρώνοντας νταβατζιλίκια για να μου επαναφέρνουν την γραμμή στο τηλ τους κέντρο.
    πρώτη φορά βλέπω τέτοιο πράγμα. είχα acn, cyta, ote, wind και ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα. εκτός από μια φορά που κάναν κατι έργα ο οτε και κάτι χαλασαν στο κουτι και ήρθαν και το φτιαξαν, αλλά μιλάμε για προιστορία.
    τετοιο γραψιμο σε μένα αλλά και στην ΕΕΤΤ πρώτη φορά το βλέπω. είναι υπεράνω νόμου και έχω μπλέξει με την Καμόρα.

    ξερετε καναν τρόπο να αποφύγω το τέλος των 126 ευρώ, που μπορώ να κανω καταγγελία εκτός από την ΕΕΤΤ και να μην πληρώσω τον τριτο τεχνικό που ουσιαστικά δεν έκανε τίποτα και μου πε ότι φταίει το σπίτι μου και απορεί πως είχα VDSL με την γουιντ δύο χρόνια????????

  10. #10
    Εγγραφή
    11-01-2005
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    OTEnet
    Router
    Linksys WAG354
    Μετά από 3 επισκεψεις τεχνικών οι οποιοι δεν ελυσαν το πρόβλημα, άλλαξα παροχο. επεστρεψα στην παλια αγαπημενη wind. ως δια μαγείας, κανένα πρόβλημα, καμιά αποσύνδεση, καμιά κοιλιά στην ταχύτητα.
    οι της φορθνετ, εστειλαν αντιλογισμους για τους δυο λογαριασμους που πηγαν να με χρεωσουν για επισκέψεις τεχνικού.
    ήθρε όμως λογαριασμός για ποινή αποσύνδεσης 219 ευρώ. 100 για το adsl + 100 vdsl.
    φυσικά έχω κάνει ηδη καταγγελία στην εεττ και στην ενωση καταναλωτών.
    περιμένω....

  11. #11
    Εγγραφή
    11-01-2005
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    OTEnet
    Router
    Linksys WAG354
    από τις 21/09/17 που επέστρεψα στον παλιό μου πάροχο, δεν έχω κανένα πρόβλημα αποσύνδεσης και πτώσης ταχύτητας. ούτε καν λόγω της θεομηνίας που έπληξε την περιοχή μου, μένω ελευσίνα και είχαμε μεγάλες πλημμύρες στην μισή πόλη και 19 νεκρούς και βάλε πόσους αγνοούμενους 4-5 χλμ από δω που μένω. ΑΚΛΟΝΗΤΗ η wind, εν αντιθέσει με την φορθνετ, που με χαρά θεού έπεφτε η γραμμή της άνα 15 λεπτά. αυτό κάτι μας λέει έτσι? έγινε καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή, θα βρεθούμε και φεις του φεις με τους εκπροσώπους της εταιρίας αυτής και θα τους τα πω και κατ ιδίαν. αν ακούσετε τίποτα φωνές, εγώ θα είμαι.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-01-2005
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    OTEnet
    Router
    Linksys WAG354
    μετά από καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή, νενικήκαμεν κυρίες και κύριοι.
    ο λογαριασμός των 248 ευρώ, αντιλογίσθηκε από την ουροβόρο εταιρεία και πλέον δεν τους οφείλω τίποτα.
    να ευχαριστήσω τον συνήγορο, δεν χρειάσθηκε καν να παραβρεθώ στο συμφωνηθέν ραντεβού.

    χρόνια πολλά, καλά Χριστούγεννα, καλή χρονιά σε όλους σας

Παρόμοια Θέματα

  1. Σκεψεις για μεταφορα απο οτε σε cyta
    Από ΓΙΑΝΝΗΣ13 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 11:14
  2. φοριτοτιτα απο wind σε nova και προβληματα
    Από valantis1985 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 14:40
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-17, 21:22
  4. Απορία για μεταφορά από ΟΤΕ σε nova
    Από bravelover στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-17, 21:05
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-16, 14:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας