Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Pptp με το secret ήταν δίχως certificates. Αλλά είχε μοναδικό random pass από το keepass2 με 16char.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  2. #17
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Pptp με το secret ήταν δίχως certificates. Αλλά είχε μοναδικό random pass από το keepass2 με 16char.
    καλησπέρα, για το SSTP μιλαμε ?

  3. #18
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    pptp ελεγα
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  4. #19
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    pptp ελεγα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    l2tp+ipsec is the way to go.
    το ξανά γράφω, είχα τον sstp server με ΣΟΒΑΡΟ password και είδα στα log μου συνδεδεμένους!
    πλέον τα παράτησα τα Mtik και γύρισα πίσω στο openWRT, και λειτουργώ με OpenConnect και OpenSwan
    σορρυ αλλα με μπερδεψες....εδω λες για SSTP! μηπως ηθελες να πεις για pptp? και εγω κατι ειχα δει γιαυτο τα ξηλωσα ολα και εκανα openvpn και εχω και l2tp+ipsec για εναν φιλο που με εφαγε με δαυτο....

  5. #20
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    1. Μου είχαν μπει στο DMZ από το pptp.
    2. Τώρα χρησιμοποιώ l2tp+ipsec , και συγκεκριμένα strongswan σε openwrt.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  6. #21
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα, και εμενα μαλλον ειχα μπει με pptp αλλα δεν ειχαν κανει κατι, απο συνηθειο στο awmn ειχα pass+user το ιδιο και ευκολο!
    τωρα εχω οπως ειπαμε εναν server l2tp+ipsec που δινει awmn σε φιλο, δεν περναει κατι αλλο εχω και fw rules σχετικα, και ολα τα αλλα τα δικα μου ειναι σε openvpn.

    Και παλι με μπερδεψες ρε συ, εδω λεμε για SSTP, ειχες καποιο προβλημα συγκεκριμενο με αυτο? εκτος εκεινα τα θεωρητικα που ειχες γραψει?
    Το l2tp+ipsec πανω σε Openwrt τα εχεις? αν ναι σε τι μηχανημα ειναι το openwrt?

    Yπενθυμιζω οτι μπορουμε να εχουμε OpenWRT πανω σε ROS, μεσω Metarouter αλλα θελει δυνατο μηχανημα, και δεν εχουμε και γραφικο, μονο κονσολα.
    Εμενα δεν θα με πειραζε παντως να μην ειχα γραφικο, αλλα δεν θελω να μπλεκω ετσι τα λειτουργικα, προτιμω να το εχω καπου αυτονομα, αν μου χρειαζοταν τωρα θα το εκανα πχ στο raspberry που το εχω διαθεσιμο εχω αλλωστε σε μια SD, ή θα επαιρνα ενα ubiquiti routerstation ή το pro (μερικοι πουλανε ακομα μεταχ) ή καποιο alix board και βαζεις CF καρτα.

    Εχεις κανει δοκιμη με SSTP? εγω εχω εναν μονο client, ο φιλος που το εστεισε το εχει λιγο χυμα, δλδ δεν εχει ουτε αρχεια πιστοποιησεων κτλ σαν του openvpn, εντελως τυπικες ρυθμισεις που φερνουν σε PPTP!
    αν στηθει με οτι μπορει να παρει δλδ και αρχεια certificates οπως εχω δειξει στο πρωτο ποστ μπορει να εχει παραπανω ασφαλεια και φερνει στο Openvpn.
    δυστυχως και αυτο παιζει σε TCP ομως....

  7. #22
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Sstp δε το δουλεύω.
    Openwrt σε Netgear 3700v2 έχω
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  8. #23
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, ναι αλλα εδω ειναι το θεμα του SSTP γιαυτο με μπερδεψες εξαρχης!

  9. #24
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Με την ευκαιρία που έστησα το Mikrotik απο την αρχή να προσθέσω στο αρχικό post μου όσον αφορά το setup του SSTP στον android για την συγκεκριμένη εφαρμοφή.

    Μετά την δημιουργία certificates στο mikrotik (αρχικό post) κάνουμε export τα 3 κλειδιά όπως παρακάτω:

    Κώδικας:
    /certificate
    export-certificate ca-certificate export-passphrase=""
    export-certificate client-certificate export-passphrase=12345678
    Αυτά τα αρχεία που δημιουργούνται τα μεταφέρουμε στο κινητό μας και στη συνέχεια φορτώνουμε το .crt στις ρυθμίσεις της εφαρμογής:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  sstp_cert.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  184,7 KB 
ID: 189351

    Έτσι λοιπόν έχουμε και την επιπλέον ασφάλεια διαπίστευσης των κλειδιών για να λειτουργήσει το vpn.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  10. #25
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την ευκαιρία που έστησα το Mikrotik απο την αρχή να προσθέσω στο αρχικό post μου όσον αφορά το setup του SSTP στον android για την συγκεκριμένη εφαρμοφή.

    Μετά την δημιουργία certificates στο mikrotik (αρχικό post) κάνουμε export τα 3 κλειδιά όπως παρακάτω:

    Κώδικας:
    /certificate
    export-certificate ca-certificate export-passphrase=""
    export-certificate client-certificate export-passphrase=12345678
    Αυτά τα αρχεία που δημιουργούνται τα μεταφέρουμε στο κινητό μας και στη συνέχεια φορτώνουμε το .crt στις ρυθμίσεις της εφαρμογής:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  sstp_cert.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  184,7 KB 
ID: 189351

    Έτσι λοιπόν έχουμε και την επιπλέον ασφάλεια διαπίστευσης των κλειδιών για να λειτουργήσει το vpn.
    Χαιρετώ την παρέα, πάει καιρός από αυτό το θέμα, αλλά ψάχνοντας για mikrotik και SSTP, βρέθηκα εδώ.
    Ακολούθησα τις οδηγίες από το αρχικό post με επιτυχία, αλλά στο παραπάνω κόλλησα. Έχει ασχοληθεί κάποιος για να βοηθήσει;

    Ευχαριστώ.

  11. #26
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrevenides Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ την παρέα, πάει καιρός από αυτό το θέμα, αλλά ψάχνοντας για mikrotik και SSTP, βρέθηκα εδώ.
    Ακολούθησα τις οδηγίες από το αρχικό post με επιτυχία, αλλά στο παραπάνω κόλλησα. Έχει ασχοληθεί κάποιος για να βοηθήσει;

    Ευχαριστώ.
    Καλημέρα πράγματι πάει πάρα πολύς καιρός και όλοι σχεδόν έχουμε εγκαταλείψει το SSTP πρωτόκολλο.
    Προς ενημέρωσή σου είναι πρωτόκολλα που δεν σου παρέχουν καμία ασφάλεια πλέον.
    Tα πρωτόκολλα που παίζουν είναι το Wireguard και openvpn με πρώτο και καλύτερο το wireguard.
    Όπως και να έχει όμως που ακριβώς έχεις κολλήσει;
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  12. #27
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα και καλο μηνα!
    θα ελεγα εγω καλυτερα σε κατι αλλο, το SSTP ειναι πλεον old story δεν βλεπω καποιον λογο χρησης του.
    Σχετικα παντως με το wireguard δεν εχει σε mikrotik stable παρα μονο στην 7 και δεν ειναι ακομα stable εκδοση.
    Aν δεν πειραζει καποιον, εγω παντως προτιμω απο Linux server (raspbian) αλλα δουλευω κυριως OVPN, και Linux openvpn.
    Που κολλησες δεν καταλαβα.

  13. #28
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλό μήνα!
    Δεν ξέρω γιατί λες ότι δεν παρέχει καμία ασφάλεια πλέον, δεν ασχολούμαι και πολύ με VPN, μόνο για προσωπική χρήση ότι έχω κάνει.
    Ο λόγος που είπα να στήσω SSTP (εγώ μέχρι τώρα χρησιμοποιώ L2TP), είναι ότι έχω μία περίπτωση όπου δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω PPTP ή L2TP
    λόγω πόρτας, τις χρησιμοποιούν αλλού και έχουν και περίεργο firewall και στο SSTP μπορώ να βάλω την 443 ή όποια άλλη μου δώσουν
    και να παίξω, συν ότι από ότι οδηγούς έχω δει, είναι πολύ πιο εύκολο σε σχέση με το OVPN. Βέβαια, δεν συζητάω την περίπτωση για σύνδεση
    μόνο με username/password, αλλά για σύνδεση με certificates.
    Κατ'αρχήν να πω ότι συζητάω μόνο για ότι παίρνει το Mikrotik, αυτό έχω, οπότε με αυτό θα παίξω. Για το Wireguard από ότι έχω διαβάσει,
    είμαστε πολύ μακριά για να μπει στο Mikrotik, οπότε το αφήνω.
    Πάμε τώρα στο σημείο που κόλλησα. Με το τελευταίο post του jkarabas, με τις παρακάτω εντολές, κάνω export τα certificates από το mikrotik.
    /certificate
    export-certificate ca-certificate export-passphrase=""
    export-certificate client-certificate export-passphrase=12345678

    Βέβαια δεν κατάλαβα γιατί στο client χρησιμοποιώ password ενώ στο ca όχι, όπως επίσης, στην εφαρμογή μου στο κινητό, πού θα βάλω
    το password, αλλά Ok, έγινε.
    Η εντολή με το export, δημιούργησε 3 αρχεία, ένα .crt για το ca, ένα .crt για το client και ένα .key για το password του client.
    Στην εικόνα που βάζεις όμως μετά, φαίνεται να έχεις επιλέξει αρχείο server crt, που όμως δεν υπάρχει!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  sstp vpn.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  278,4 KB 
ID: 221629

    Εδώ τι πρέπει να μπει; Ποιο .crt;
    Επίσης, στον SSTP server, το Verify Client Certificate, πρέπει να το επιλέξω ή όχι;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  sstp vpn2.jpg 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  13,1 KB 
ID: 221630

    Μέχρι που επέλεξα στην εφαρμογή να χρησιμοποιήσω certificate, είναι όλα εντάξει, με certificate δεν μπόρεσα να συνδεθώ ποτέ.
    Δοκίμασα διάφορα, χωρίς επιτυχία και κάπου εδώ, κόλλησα!

  14. #29
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Το wireguard εχει μπει ηδη στο mikrotik αλλα ειναι στην ROS 7 και ειναι RC (beta) δλδ αλλα μπορεις να βαλεις αν θες. Μερικοι το εχουν κανει ηδη.
    Μια φορα μου χρειαστηκε SSTP αλλα το δικο μου μηχανημα το ειχε σαν client και το εστησε συναδελφος AWMNιτης. Mετα δεν την θελαμε αλλο την υπηρεσια και εφαγε κλοτσιες και τελος απο τοτε.

    - - - Updated - - -

    Εδω απο το ποστ #30 και μετα δες https://www.adslgr.com/forum/threads...-v7-beta/page2

  15. #30
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Το ξαναλέω ότι δεν θυμάμαι και πολλά έχει περάσει καιρός.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrevenides Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ τι πρέπει να μπει; Ποιο .crt;
    Να υποθέσω ότι τα έκανες copy και τα 3 μέσα στο κινητό. Πάτησε μέσα να σου ανοίξει τα αρχεία το κινητό και επέλεξε αυτό που σου έχει ενεργό. Νομίζω τα υπόλοιπα 2 αρχεία τα είχε μέσα ανενεργά και δεν μπορούσες να τα επιλέξεις.
    Επίσης κάπου σου ζητάει να βάλεις το passphrase password αν θυμάμαι καλά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrevenides Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, στον SSTP server, το Verify Client Certificate, πρέπει να το επιλέξω ή όχι;
    Όπως αναφέρω και στο αρχικό μου ποστ δεν υποστήριζε το app verify για τον client (ένας ακόμη λόγος σοβαρός) που το εγκατέλειψα.
    Επίσης απο τη στιγμή που έκανες τον κόπο να δημιουργήσεις τα keys μέσα στο Mikrotik δεν καταλαβαίνω το λόγο να μην πας σε openvpn.
    Κατεβάζεις αυτό βάζεις τα Keys και είσαι μια χαρά.
    Το συγκεκριμένο δεν είναι το επίσημο app του Openvpn οπότε δεν θα έχεις θέμα.
    Που είναι η δυσκολία δεν σε κατάλαβα;
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik OpenVPN Server με Android Client
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 386
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-23, 11:30
  2. Mikrotik L2TP vpn server with Ipsec
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 132
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-23, 16:42
  3. Αδυναμία απομακρυσμένης σύνδεσης σε MikroTik L2TP/IPSec server
    Από Cuore Sportivo στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-17, 17:37
  4. Ενεργοποίηση ipv6 σε Mikrotik πίσω απο router παρόχου
    Από georgepapajim στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-17, 14:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας