Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-32 από 32
  1. #31
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως αναφέρω και στο αρχικό μου ποστ δεν υποστήριζε το app verify για τον client (ένας ακόμη λόγος σοβαρός) που το εγκατέλειψα.
    Επίσης απο τη στιγμή που έκανες τον κόπο να δημιουργήσεις τα keys μέσα στο Mikrotik δεν καταλαβαίνω το λόγο να μην πας σε openvpn.
    Κατεβάζεις αυτό βάζεις τα Keys και είσαι μια χαρά.
    Το συγκεκριμένο δεν είναι το επίσημο app του Openvpn οπότε δεν θα έχεις θέμα.
    Που είναι η δυσκολία δεν σε κατάλαβα;
    Θα ξεκινήσω ανάποδα. Εάν είναι η ίδια διαδικασία για τα certificates στο OVPN, τότε είχα καταλάβει κάτι λάθος, νόμιζα ότι πρέπει να πάω σε κάποια σελίδα και μια μπελαλίδικη διαδικασία για να φτιάξω τα cartificates, αν είναι το ίδιο, θα το δοκιμάσω μόλις μπορέσω, την εφαρμογή αυτή την
    έχω υπόψιν μου, έχω την ίδια και στο pc μου. στο OVPN μπορώ να ανοίξω μία μόνο πόρτα, όποια θέλω; Για την συγκεκριμένη περίπτωση, είναι απαραίτητο.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω ότι τα έκανες copy και τα 3 μέσα στο κινητό. Πάτησε μέσα να σου ανοίξει τα αρχεία το κινητό και επέλεξε αυτό που σου έχει ενεργό. Νομίζω τα υπόλοιπα 2 αρχεία τα είχε μέσα ανενεργά και δεν μπορούσες να τα επιλέξεις.
    Επίσης κάπου σου ζητάει να βάλεις το passphrase password αν θυμάμαι καλά.
    Ναι, έκανα copy και τα 3, όταν πατάω για να επιλέξω, δεν διαλέγει κάτι ούτε έχει ενεργό κάτι, μπορώ να επιλέξω όποιο θέλω από τα 3.

    Δεν ξέρω αν το μετέφερα σωστά, με την εφαρμογή SSTP VPN Client και χωρίς να επιλέξω πουθενά το server certificate και χωρίς να
    βάλω πουθενά κανένα αρχείο .crt κλπ, συνδέομαι κανονικά με τον server. Οπότε τι χρειάζονται τα αρχεία certificate αν δεν τα βάζω
    πουθενά; Εγώ νομίζω ότι εφόσον το app, υποστηρίζει verify, τότε πρέπει στον server να επιλέξω Verify client certificate, αλλά ότι
    και αν έβαλα, δεν κατάφερα τίποτα. Μόλις επιλέξω το verify, δεν συνδέεται.

  2. #32
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrevenides Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ξεκινήσω ανάποδα. Εάν είναι η ίδια διαδικασία για τα certificates στο OVPN, τότε είχα καταλάβει κάτι λάθος, νόμιζα ότι πρέπει να πάω σε κάποια σελίδα και μια μπελαλίδικη διαδικασία για να φτιάξω τα cartificates, αν είναι το ίδιο, θα το δοκιμάσω μόλις μπορέσω, την εφαρμογή αυτή την
    έχω υπόψιν μου, έχω την ίδια και στο pc μου. στο OVPN μπορώ να ανοίξω μία μόνο πόρτα, όποια θέλω; Για την συγκεκριμένη περίπτωση, είναι απαραίτητο.
    Όχι βρε συ η ίδια διαδικασία είναι με τα certificates key από τη στιγμή που τα δημιούργησες τέλος κάνει για το openvpn.
    Κάπου μπερδεύτηκες. Απλά υπάρχουν αρκετοί τρόποι να φτιάξεις certificates keys.
    Τα φτιάχνεις και μέσα απο το Mikrotik όπως έκανες.
    Φυσικά και μπορείς να αλλάξεις τις πόρτες μέσα από το mikrotik και να ορίσεις ότι πόρτα εσύ θέλεις.
    Άκουσέ με, παράτησε το SSTP βάλε προς το παρόν ovpn και αργότερα μόλις μπει και επίσημα στη stable ROS το αλλάζεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrevenides Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ νομίζω ότι εφόσον το app, υποστηρίζει verify, τότε πρέπει στον server να επιλέξω Verify client certificate, αλλά ότι
    και αν έβαλα, δεν κατάφερα τίποτα. Μόλις επιλέξω το verify, δεν συνδέεται.
    Εγώ απλά το ανέφερα στον οδηγό και με δούλεψε χωρίς όμως verify οπότε στην ουσία είναι άχρηστο. Δεν ξέρω αργότερα αν οι developers της εφαρμογής το αλλάξανε.

    Διάβασε οπωσδήποτε αυτό το post εδώ.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...OS-Android-iOS
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik OpenVPN Server με Android Client
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 386
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-23, 11:30
  2. Mikrotik L2TP vpn server with Ipsec
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 132
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-23, 16:42
  3. Αδυναμία απομακρυσμένης σύνδεσης σε MikroTik L2TP/IPSec server
    Από Cuore Sportivo στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-17, 17:37
  4. Ενεργοποίηση ipv6 σε Mikrotik πίσω απο router παρόχου
    Από georgepapajim στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-17, 14:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας