Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! κανω αυτο το θεμα για να λεμε για τον SSTP vpn server, με οποιονδηποτε client.
    Παρακατω μερικες σελιδες για το setup για οδηγους και οχι μονο.

    https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Interface/SSTP (γενικος οδηγος ο επισημος)

    https://wiki.mikrotik.com/wiki/SSTP_step-by-step (πιστοποιητικα που θυμιζουν openvpn!)

    https://www.medo64.com/2017/01/simpl...r-on-mikrotik/ (HOW TO)

    https://support.purevpn.com/mikrotik-sstp (mikrotik sstp client)

    https://www.youtube.com/watch?v=rA8mOS5PCjk (mikrotik sstp client video)

    https://www.youtube.com/watch?v=Qk-Na_1OorM (mikrotik SSL sstp server video)

    Και SSTP clients σε διαφορα λειτουργικα :

    Φαινεται στα win από τα vista και μετα να εχει SSTP client ενσωματωμενο, συμφωνα με αυτο το αρθρο https://www.howtogeek.com/211329/whi...psec-vs.-sstp/
    Linux http://sstp-client.sourceforge.net/
    android https://play.google.com/store/apps/d....sstpvpnclient
    mac os https://www.axot.org/2015/03/03/isst...t-for-mac-osx/
    για διαφορα λειτουργικα αυτο το προγραμμα υποστηριζει και SSTP client https://strongvpn.com/setup.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 11-07-17 στις 19:54.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Ωραία Νικηφόρε ευκαιρία να το δοκιμάσουμε και αυτό.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  3. #3
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Νικηφόρε κατάφερες τελικά να σου δουλέψει από Android? Το έχεις δοκιμάσει?
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικηφόρε κατάφερες τελικά να σου δουλέψει από Android? Το έχεις δοκιμάσει?
    Καλημέρα, έχω σε ένα 951 client για να παίρνω ιντερνέτ από γείτονα μέσω εξωτερικών ασύρματων συνδέσεων. Οπότε όχι δεν το έχω δοκιμάσει σε android. Με τα δικά μου δουλεύω μόνο με openvpn , έχω δοκιμάσει σε android και l2tp+ipsec client.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Λοιπόν ο SSTP server στο mikrotik με την εφαρμογή (SSTP VPN client) παίζει κανονικά.
    Η προϋπόθεση είναι να αλλάξουμε την default πόρτα από 443 σε όποια επιθυμούμε πχ 4435. Για κάποιο λόγο η 443 με την client του android έχει πρόβλημα παρόλο που στα services έκανα disable την 443 για να μην έχει θέμα. Βέβαια σαν αρχή έχω την συνήθεια πάντα να αλλάζω τις default ports σε όλες τις υπηρεσίες.

    Να αναφέρω λοιπόν με τη σειρά το setup του:

    Mikrotik
    Δημιουργία certificates
    New terminal

    /certificate
    add name=ca-template common-name=ca-sstp days-valid=3650 key-size=2048 key-usage=crl-sign,key-cert-sign
    add name=server-template common-name=server-sstp days-valid=3650 key-size=2048 key-usage=digital-signature,key-encipherment,tls-server
    add name=client-template common-name=client-sstp days-valid=3650 key-size=2048 key-usage=tls-client

    sign ca-template name=ca-certificate
    sign server-template name=server-certificate ca=ca-certificate
    sign client-template name=client-certificate ca=ca-certificate

    Δημιουργία IP Pool
    IP → Pool → Add → Name: SSTP Pool → Address: 10.20.30.40-10.20.30.45

    Δημιουργία profile PPP
    PPP → profiles ->Add → Name: SSTP → Local Address: SSTP Pool → Remote Address: SSTP Pool → DNS Server: H ip του mikrotik εφόσον έχετε περάσει τους DNS του provider στο Mikrotik.

    Δημιουργία secrets PPP

    secrets → Add: yourname → Password: yourpass → service: sstp

    SSTP server
    PPP → Interfaces → SSTP server:

    Enable [x]
    Port [4435]
    Max MTU: 1500
    Max MRU: 1500
    Keepalive timeout: 60
    Default profile: SSTP
    Authentication: mschap2 [x]
    Certificates: server-certificate
    Force Aes: [x]
    PFS: [x]

    Σε αυτό το σημείο πριν προχωρήσω να επισημάνω ότι η επιλογή Verify client certificate δεν υποστηρίζεται από την εφαρμογή του android SSTP VPN client και έτσι δεν την ενεργοποιούμε στο mikrotik.
    Οι ρυθμίσεις του SSTP VPN client for android φαίνονται στις εικόνες.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SSTP CLIENT_1.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  42,0 KB 
ID: 185185 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SSTP CLIENT_2.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  32,5 KB 
ID: 185186 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SSTP CLIENT_3.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  27,5 KB 
ID: 185187 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SSTP CLIENT_4.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  18,6 KB 
ID: 185184
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 08-08-17 στις 16:31.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα, μπράβο πολύ ωραίος! Το sstp όπως φαίνεται πάει να χτυπήσει το openvpn και το συστήνει και η mikrotik αντί για εκείνο. Μεγάλο μειονέκτημα ότι δεν υποστηρίζεται από by default από πολλές συσκευές ενώ σε άλλες δεν βρίσκω client όπως πχ στο linux nas server μου τύπου qnap. Πάντως είναι καλύτερο από θέμα ασφάλειας από όλα τα άλλα γνωστά vpn και όπως λένε ακόμα και από το l2tp+ipsec. Εφόσον όμως παίζει με πιστοποιητικά γιατί μπορεί να παίξει και πολύ απλά με τα τυπικά όπως στο σκέτο l2tp και pptp.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, μπράβο πολύ ωραίος! Το sstp όπως φαίνεται πάει να χτυπήσει το openvpn και το συστήνει και η mikrotik αντί για εκείνο. Μεγάλο μειονέκτημα ότι δεν υποστηρίζεται από by default από πολλές συσκευές ενώ σε άλλες δεν βρίσκω client όπως πχ στο linux nas server μου τύπου qnap. Πάντως είναι καλύτερο από θέμα ασφάλειας από όλα τα άλλα γνωστά vpn και όπως λένε ακόμα και από το l2tp+ipsec. Εφόσον όμως παίζει με πιστοποιητικά γιατί μπορεί να παίξει και πολύ απλά με τα τυπικά όπως στο σκέτο l2tp και pptp.
    Κοίτα με ξενέρωσε το γεγονός ότι το συγκεκριμένο client for android δεν υποστηρίζει client certificate, οπότε είναι στην ουσία άχρηστο το certificate for client. Μίλησα και μαζί τους για το συγκεκριμένο θέμα. Πάντως μαζί με το openvpn είναι τα ποιο ασφαλής.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα, για android έχει και άλλους sstp client πχ το strongvpn που έχω ήδη αναφερει, απλά έγραψα έναν τυχαία. Δοκιμασες κάποιον άλλον που ίσως να υποστηρίζει τα certificates? Χωρίς αυτά δεν θα είναι ασφαλές και τόσο και δεν θα πρέπει να τρέχει και ο server έτσι λογικά αλλιώς θα τα θέλει από τον πελάτη για να συνδεθεί.

  9. #9
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, για android έχει και άλλους sstp client πχ το strongvpn που έχω ήδη αναφερει, απλά έγραψα έναν τυχαία. Δοκιμασες κάποιον άλλον που ίσως να υποστηρίζει τα certificates? Χωρίς αυτά δεν θα είναι ασφαλές και τόσο και δεν θα πρέπει να τρέχει και ο server έτσι λογικά αλλιώς θα τα θέλει από τον πελάτη για να συνδεθεί.
    το έχω υπόψιν για κάποιο free client SSTP αλλά δεν το έψαξα να σου πω την αλήθεια. Αυτόν που αναφέρεις νομίζω δεν κάνει για το SSTP πρωτόκολλο.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Λέει στον τίτλο του ότι κάνει αλλά μάλλον όχι στην έκδοση για android. Πάντως έχει και άλλα free τυχαία ανέφερα αυτά δεν δουλεύω με sstp δικό μου οπότε έχω μόνο ένα client σε mikrotik.

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Btw μόλις διάβαζα ότι το sstp δεν έχει δεχτεί κανένα εξωτερικό audit. Δηλαδή όποιος το χρησιμοποιεί απλά πρέπει να δεχθεί ότι η ms το έχει ελέγξει επαρκώς και δεν έχει θέματα...... απλά lol.

    Και μάλιστα δεν υπάρχει πρόβλεψη ή σχεδιασμός να γίνει audit γιατί θέλουν να διατηρήσει τη κλειστή/ proprietary λογική.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα άστα xchaos λέμε! Καλά κάνεις αν θυμάμαι καλά openvpn server σε linux machine...έλεος ποια η μικροτικ! Έχει και σχέση η μς απλά για τα πανηγύρια λοιπόν.....

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, σε συνεχεια του θεματος αυτου προκειμενου να μην ειμαι OFFTOPIC : https://www.adslgr.com/forum/threads...N-Script/page2

    Ειδα για το SSTP τι λεει στο wikipedia https://en.wikipedia.org/wiki/Secure...eling_Protocol

    αναμεσα στα αλλα ειδα αυτο που δεν μου αρεσε καθολου, μιας και ανεφερα καποια στιγμη οτι ισως να ηθελα να παω σε SSTP αντι OVPN πανω σε Mikrotik Rbs για τις μεταξυ τους συνδεσεις.

    SSTP suffers from the same performance limitations as any other IP-over-TCP tunnel. In general, performance will be acceptable only as long as there is sufficient excess bandwidth on the un-tunneled network link to guarantee that the tunneled TCP timers do not expire. If this becomes untrue, performance falls off dramatically. This is known as the "TCP meltdown problem".[6][7]

    αρα παλι παιζουμε με TCP ετσι? κατι που θελαμε να αποφυγουμε και αυτο το θεωρουσαμε και μεγαλο μειονεκτημα του OVPN....

    και φυσικα αυτο που εγραψε ο xchaos στο ποστ #11 και οτι εχει σχεση με την ακατανομαστη MS το SSTP σιγουρα ειναι κατι που θα με κανει να πω μακρια και αγαπημενοι?

    Οποτε μου φαινεται καλυτερη λύση l2tp+ipsec και ποιο ευκολο και με UDP...η συνεχεια στο δικο του θεμα εδω : https://www.adslgr.com/forum/threads...th-Ipsec/page3

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    l2tp+ipsec is the way to go.
    το ξανά γράφω, είχα τον sstp server με ΣΟΒΑΡΟ password και είδα στα log μου συνδεδεμένους!
    πλέον τα παράτησα τα Mtik και γύρισα πίσω στο openWRT, και λειτουργώ με OpenConnect και OpenSwan
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  15. #15
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, πως ειχες βαλει αρχεια πιστοποιησεων ή εντελως απλο σεταπ? γιατι και ενας φιλος βαριεται και τα στηνει χυμα εντελως οποτε ειναι σουρωτηρια οπως το pptp. Σε καμια περιπτωση δεν μπορουμε να εμπιστευτουμε μονο ενα password οσο καλο και δυνατο και αν ειναι!

    εμ γιαυτο εγω επιμενω σε OpenVPN (ΟVPN) μιλώντας για mikrotik και ας μην υποστηριζει UDP, LZO και TLS, προσωπικα το προτιμω απο οτιδηποτε αλλο.

    τωρα εχω openwrt μονο σε raspberry 1 model B (σε μια απο τις αρκετες SD που εχω), ενω παλιοτερα ειχα και ενα Ubiquiti Routerstation Pro για το AWMN αλλα το εχω δωσει τωρα λογω ανωτερας βιας....
    αλλα το εκτιμω πολυ σαν λειτουργικο τα σπαει απλα! respect....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 05-11-17 στις 15:27.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik OpenVPN Server με Android Client
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 386
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-23, 11:30
  2. Mikrotik L2TP vpn server with Ipsec
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 132
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-23, 16:42
  3. Αδυναμία απομακρυσμένης σύνδεσης σε MikroTik L2TP/IPSec server
    Από Cuore Sportivo στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-17, 17:37
  4. Ενεργοποίηση ipv6 σε Mikrotik πίσω απο router παρόχου
    Από georgepapajim στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-17, 14:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας