Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Καλησπέρα παιδιά.

    Λοιπόν, τελειώνουν τα τόνερ του εκτυπωτή μου (του τίτλου) και το πρόβλημα είναι ότι είναι πανάκριβα (περίπου 50 ευρώ έκαστο και έχει 4, σύνολο 200 ευρώ!!)

    Κάνω μία έρευνα τι να κάνω και θέλω συμβουλές:

    1. Το κάνω γαργάρα και τα παίρνω και πάνε 200 ευρουλάκια
    2. Παίρνω ανακατασκευασμένα / αναγομωμένα που έχουν περίπου 18 ευρώ. Τι κίνδυνοι υπάρχουν; μπορεί να καταστρέψουν τον εκτυπωτή;
    3. Τον βάζω στην αποθήκη ή τον χαρίζω και παίρνω καινούριο με τα μισά λεφτά και πιο νέας τεχνολογίας. - Κίνδυνος τα τόνερ επίσης να είναι μισογεμάτα όπως είναι η συνήθης πρακτική και πάλι να χρειαστώ νέο εκτυπωτή του χρόνου.


    Τι λέτε;
    Sent From My Computer Using Firefox

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Οι μικροί / φθηνοί εκτυπωτές έχουν μικρής διάρκειας (1.500 σελίδων στην περίπτωσή σου), ακριβά ανά σελίδα αναλώσιμα.
    Πάρε τα ανακατασκευασμένα, στην προκειμένη περίπτωση θα εξοικονομήσεις 120 ευρώ το σετ. Ο συγκεκριμένος εκτυπωτής δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο ώστε να φοβάσαι ότι αν πάθει κάτι θα το μετανιώσεις...

    Από την άλλη αν σε ενδιαφέρει να εκτυπώνεις έγχρωμα, έχεις αρκετή χρήση, και θες οικονομικό κόστος ανα σελίδα, μπορείς να δεις και κάτι τέτοιο (με μπουκαλάκι):
    http://www.skroutz.gr/s/6891303/Epso...ase=epson+l310
    https://www.epson.gr/products/printe.../consumer/l310
    Έχει και promo με εγγύηση 3 έτη.
    Το κάθε χρώμα κοστίζει 5 ευρώ και τυπώνει πάνω από 5 χιλιάδες σελίδες...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 12-07-17 στις 22:49.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μικροί / φθηνοί εκτυπωτές έχουν μικρής διάρκειας (1.500 σελίδων στην περίπτωσή σου), ακριβά ανά σελίδα αναλώσιμα.
    Πάρε τα ανακατασκευασμένα, στην προκειμένη περίπτωση θα εξοικονομήσεις 120 ευρώ το σετ. Ο συγκεκριμένος εκτυπωτής δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο ώστε να φοβάσαι ότι αν πάθει κάτι θα το μετανιώσεις...

    Από την άλλη αν σε ενδιαφέρει να εκτυπώνεις έγχρωμα, έχεις αρκετή χρήση, και θες οικονομικό κόστος ανα σελίδα, μπορείς να δεις και κάτι τέτοιο (με μπουκαλάκι):
    http://www.skroutz.gr/s/6891303/Epso...ase=epson+l310
    https://www.epson.gr/products/printe.../consumer/l310
    Έχει και promo με εγγύηση 3 έτη.
    Το κάθε χρώμα κοστίζει 5 ευρώ και τυπώνει πάνω από 5 χιλιάδες σελίδες...
    Thanks για τις απαντήσεις.

    Έχω inkjet ήδη. Το ζήτημά είναι τι θα κάνω με τον laser. Όσες φορές έβαλα μούφα μελάνια σε inkjet τελικά τον πέταξα ... Οπότε θα το ρισκάρω μάλλον γιατί με τα χρήματα που θα εξοικονομήσω πιθανότατα θα αγοράσω νέο. Το πρόβλημα είναι ότι θα μου αρχίσει τις βλακίες ότι δεν έχει μελάνι, δεν αναγνωρίζεται
    Sent From My Computer Using Firefox

  4. #4
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά.

    Λοιπόν, τελειώνουν τα τόνερ του εκτυπωτή μου (του τίτλου) και το πρόβλημα είναι ότι είναι πανάκριβα (περίπου 50 ευρώ έκαστο και έχει 4, σύνολο 200 ευρώ!!)

    Κάνω μία έρευνα τι να κάνω και θέλω συμβουλές:

    1. Το κάνω γαργάρα και τα παίρνω και πάνε 200 ευρουλάκια
    2. Παίρνω ανακατασκευασμένα / αναγομωμένα που έχουν περίπου 18 ευρώ. Τι κίνδυνοι υπάρχουν; μπορεί να καταστρέψουν τον εκτυπωτή;
    3. Τον βάζω στην αποθήκη ή τον χαρίζω και παίρνω καινούριο με τα μισά λεφτά και πιο νέας τεχνολογίας. - Κίνδυνος τα τόνερ επίσης να είναι μισογεμάτα όπως είναι η συνήθης πρακτική και πάλι να χρειαστώ νέο εκτυπωτή του χρόνου.


    Τι λέτε;
    1.3 Οι επιλογές είναι καθαρά στην ''τσέπη σου''

    2. Τα γνήσια έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια σε σχέση με όλα τα ανακατασκευασμένα / αναγομωμένα αλλά και στην ποιότητα των εκτυπώσεων. Αρκετά ανακατασκευασμένα / αναγομωμένα φτύνουν τον γραφίτη μέσα στο εκτυπωτή. Να προκαλέσει πρόβλημα στον εκτυπωτή, ναι δεν είναι λίγες φορές που έχουν διαπιστωθεί προβλήματα από κακής ποιότητας ανακατασκευασμένα / αναγομωμένα τόνερ ή μελάνια που προκαλούν προβλήματα τους εκτυπωτές.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.3 Οι επιλογές είναι καθαρά στην ''τσέπη σου''

    2. Τα γνήσια έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια σε σχέση με όλα τα ανακατασκευασμένα / αναγομωμένα αλλά και στην ποιότητα των εκτυπώσεων. Αρκετά ανακατασκευασμένα / αναγομωμένα φτύνουν τον γραφίτη μέσα στο εκτυπωτή. Να προκαλέσει πρόβλημα στον εκτυπωτή, ναι δεν είναι λίγες φορές που έχουν διαπιστωθεί προβλήματα από κακής ποιότητας ανακατασκευασμένα / αναγομωμένα τόνερ ή μελάνια που προκαλούν προβλήματα τους εκτυπωτές.
    Δεν ξέρω τι να αποφασίσω. Μου φαίνονται πάρα πολύ ακριβά τα τόνερ. Να ρωτήσω, τα παλία μπορούν να γεμίσουν με κάποιο τρόπο;
    Sent From My Computer Using Firefox

  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι να αποφασίσω. Μου φαίνονται πάρα πολύ ακριβά τα τόνερ. Να ρωτήσω, τα παλία μπορούν να γεμίσουν με κάποιο τρόπο;
    Μπορούν, αλλά δεν συμφέρει: σκόνη + chip κοστίζει 15 ευρώ, ενώ ολόκληρο το toner το βρίσκεις από 18,30 ευρώ...
    http://www.skroutz.gr/c/926/symvata-...amsung+CLP-360

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-17, 22:36
  2. Τονερ και προβλημα με SAMSUNG laser πολυμηχανημα
    Από cflour στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-17, 18:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας